Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: In ce gen ati prefera sa se incadreze lucrarea? - 2 optiuni
Crime/Detective Fiction
40.00%
2 40.00%
Mystery
20.00%
1 20.00%
Science Fiction
20.00%
1 20.00%
Comedy/Parody
0%
0 0%
Thriller
0%
0 0%
Memoir
0%
0 0%
Romance
0%
0 0%
Supernatural
20.00%
1 20.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Concurs - Proza - Original - Discutii generale

#21
Obiectivitate; me likes it. Ma apuc acum de votat la FOTM. :)

Ah, si despre lungimea textului... Eu zic sa fie, totusi, o limita. Ar fi putin nedrept sa concureze un text de 20 randuri cu unul de 40-50, deeeci o limita trebuie sa existe. Just saying.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#22
Eu-s de acord cu o limita superioara de cam 2500 de cuvinte, cam cat e in general un short story. Intr-o mie de cuvinte n-ai ce dezvolta cu adevarat ca actiune si personaje iar pe la 2500 am observat in general ca e cam suficient pentru ceva decent.
Bineinteles, ar trebui sa existe si o limita inferioara...nu pui la bataie texte de 2500 de cuvinte cu unele de 250, nu? 1000 de cuvinte sa zicem?

Ca sa se inteleaga de ce discut in numar de cuvinte si nu in randuri: randurile sunt variabile in functie de setarile managerului de text pe care-l folosesti, pe cand numarul de cuvinte nu e si poate fi foarte usor observat in orice versiune de Microsoft Word de la 2000 incoace (cele mai vechi n-as sti ca nu am la mana sa verific, dar presupun ca si acolo).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#23
Da, ceea ce ai spus mai sus este motivul pentru care optez in favoarea contorizarii cuvintelor, o limita inferioara de 1500 spun eu, avand o margine superioara de 2500, 1000 mi se pare foarte putin lucrat prin comparatie, fiind nici jumatate.

Paradox, pentru jurizare, as prefera sa respecti layoutul pe care ti l-am dat, sa fie mai usor pentru toata lumea sa observam ce anume ai punctat si depunctat la textele respective. Momentan din punctul meu de vedere nu te descurci cu obiectivitatea si cam uiti faptul ca esti in calitate de juriu, nu simplu comentator caruia ii mai scapa replici sarcastice si putin batjocuritoare.

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#24
Ah, au mai fost fic contests cu fantasy, comedy & horror (eh, si romance :)) ), as far as I remember. De aceea am propus Memoir & Crime :D. Ar fi altceva. Desi nu m-ar deranja ca tema sa fie una din primele trei mentionate ^^'...
Mi se pare dragut ca se poate opta pentru bilingv, desi eu (daca as participa) as scrie in romana, pentru ca este mai bogata ca engleza, chiar daca engleza ar suna mai bine decat romana (in acest context).
Nu stiu ce sa mai zic.. concursul acesta mi se pare adorabil, cel mai probabil voi participa ^-^. Bafta cu concursul :).
[Imagine: iK6og.jpg]

#25
In functie de cum va iesi acest concurs poate ar trebui pe viitor sa ne gandim la un altul, extins pe o perioada mult mai lunga, de dimensiune mai mare, undeva pe la 10 - 15 000 de cuvinte, o "novelette" cum ar veni.
Bineinteles, deja vorbim de viitor, si nush exact cine s-ar baga la asa ceva pe aici, ar fi aproape o lucrare de licenta pentru o facultate de "creative writing", dar e interesant de apreciat ideea.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#26
Problema e ca daca un concurs are un interval de desfasurare prea scurt cei ce vor sa participe nu vor avea indeajuns timp sa isi scrie lucrarile, dar daca este excesiv de lung vor uita de el complet si ne vom alege cu cateva lucrari.

Desi nu ar fi un dezastru totusi ma gandesc ca nu e corect pentru cei ce au lucrat sa nu aiba o competitie decenta. As zice ca am putea incerc de a o a 3a editie, sa vedem cum merg primele doua.

Am doua persoane pentru juriu: Narnia si Cersei (cea din urma nu este un membru nou, nu va speriati), plus o posibila candidata: Paradox. Nu mai sunt doritori?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#27
Hm... Am incercat sa leg cele cinci criterii ca sa nu para prea rigid comentariul; voi reciti textele si imi voi edita parerile cand zilele astea (am vazut ca pana pe 7 se voteaza, deci mai e ceva). O sa... Incerc sa lucrez si la obiectivitate, desi nu sunt sigura unde am gresit.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#28
Nu era vorba de a gresi cu ceva, ci mai mult de prezentare, as fi dorit ceva mai mult fata de un comentariu obisnuit la FOTM, unde sa nu se foloseasca expresii care ar putea fi jignitoare "cred ca am citit un milion de texte de genul asta"; "aoleu, nu mai am amintiri, viata mea e terminata"; "m-a bufnit rasul, no offence. :))". Smiley-urile nu au ce cauta intr-o analiza a juriului. Sa nu uitam ca participantii vor pune efort si timp in lucrarile lor, la fel ca si persoana organizatoare si cei ce ajuta.

Shuu (Smultronstallet) si-a anuntat si ea dorinta de a fii in juriu, daca Paradox reface putin critica, avem juriul complet.

Mai este destul timp pentru comentarii oameni buni si va astept cu pareri fie ele pro- sau contra-argumente.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#29
Destul de putine persoane se bag in asa ceva, insa mie mi se pare o idee... buna(?) Adica... nu e un premiu pe puncte sau orice altceva, deci e bine. Insa nici pentru nickname colorat (pentru care unii se omorau) nu au facut nimic (adica: sa spuna niste nume e asa de greu?). Insa eu am avut mai mereu problema cu: lenea si tema. Oricum... daca in ultima clipa o sa mi se trezeasca interesul de a scrie, atunci o sa ma bag. Si scuza-ti-ma, am votat trei genuri. A fost din pura neatentie; am uitat ca trebuie doar "doua" si eram invaluita de genuri. "Pe care sa il aleg?" Imi mai place ca diacriticile o sa se puncteze (din cate am inteles). Imi e usor sa scriu cu ele (OBS: doar in povesti, la posturi imi e lene si nu sunt obisnuita) si mi se pare ca asa mai suna a limba romana.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#30
Lia, poate ar trebui sa detaliezi pentru cei ce nu cunosc cum functioneaza sistemul bookdepository si cum ar putea sa ajunga in posesia premiului ulterior.

Eu imi fac un mic inventar in biblioteca si voi reveni sa zic ce pot pune eu la bataie.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.582 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot Lia 15 11.260 01-10-2012, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concursul de Proza Fantastica - Inscriere Lia 39 15.895 26-07-2012, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.408 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.588 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Reguli generale FanFiction - NU originale Aly 1 5.235 05-12-2011, 11:42 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  The Original Power Yuki Kuran 6 3.606 01-09-2011, 12:01 PM
Ultimul răspuns: Anna
  Reguli generale - Sectiunea Originale Aly 3 6.328 22-04-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  RE: Culoriile copilariei original fiction by me:P Luzer 18 11.083 10-03-2011, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Reguli care NU se aplica la Original Jasmine 2 4.692 21-11-2010, 01:11 AM
Ultimul răspuns: Juliette


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)