Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot

#11
Birth

a. Originalitate - ideea lucrari este originala si interesanta pentru mine. N-am mai dat peste vreo scriere de genul acesteia. Despre modul in care este abordat subiectul se poate spune ca este okay, armonios, pe parcursul intregii opere. Astfel, firul epic, el in sine fiind o abordare a fantasticului prin ideea care se expune in text, nu este grabit si accentul se pune acolo unde trebuie, in deosebi pe momentele fantastice. Dezvoltarea ideii, gravarea acesteia si expunerea ei cititorului se realizeaza atat printr-o descriere complexa, in unele locuri chiar stufoasa, a tablourilor literare, a sentimentelor personajelor si a acestora in sine - mai ales a portretului moral - cat si prin imbinarea acestui mod de expunere cu celalte doua - dialogul si naratiunea. Consider ca exista echilibrul necesar intre aceste trei moduri de expunere, chiar daca pe alocuri descrierea este stufoasa. 2 puncte.
b. Calitatea dialogului - dialogul este reusit - natural, clar, schimburile de replici dintre personaje curg frumos, sporind atentia cititorului, care s-ar fi putut pierdut in descriere. Imi place. 2 puncte.
c. Constructia textului - mi-ar fi placut sa vad alineate la paragrafe, ar fi aratat mai frumos. In plus de asta, exista cateva locuri unde lipsesc de tot acestea. Exista si o diferenta intre textul in italice si celalalt, eventual de marime. Nu am prea stat la detalii de genul acesta, singurele aspecte despre care am vrut sa aduc vorba sunt lipsa alieatelor sau a paragrafelor noi acolo unde era cazul. 1 punct.
d. Gramatica - in prima instanta m-a luat valul citind textul si nu am mai dat atentie gramaticii prea tare. Asta si faptul ca nu au fost greseli care sa sara in ochi. Totusi, exista probleme cu vocativul care nu e separat corespunzator peste tot de restul propozitiei. Fie lipsesc din virgule sau nu sunt deloc. In rest nu stiu sa existe vreo greseala. 1 punct
e. Impresia personala asupra textului - se vede ca cel care l-a scris si gandit a petrecut mai mult de 5 minute facandu-le, ceea ce este de apreciat. Textul este complex, intrucat vocabularul folosit este bogat si divers, iar calitatea scrierii se pastreaza pe tot parcursul lui. De exemplu, nu se poate spune ca dupa ce a scris nu stiu cat din lucrare, autorul s-a grabit mai apoi sa o fusareasca cu scopul de a termina totul. Folosirea unui limbaj mai lejer nu ar fi stricat, se vede oricum ca persoana in cauza are talent si putea sa faca povestea la o aceeasi calitate si in situatia asta. Mi-a fost un pic mai greu sa ma 'contopesc' cu firul epic si ideea lucrarii, sa ma pot bucura si sa o apreciez probabil la adevarata ei valoare tocmai din cauza asta. Oricum, per total, aici ai 2 puncte de la mine. (As fi pus 1.5, dar nu se poate...)

Total: 8 puncte.


O privire!

a. Originalitate - ideea expusa in lucrare este originala, chiar interesanta, insa exista probleme in ceea ce priveste abordarea ei si tehnicile de dezvoltare. Dupa prima lectura am ramas in ceata, mai ales la sfarsitul textului. Pare neterminat si este ambiguu. Are un inceput si un continut in care se prezinta destul de sumar doua personaje si cate ceva despre ce tine de ei. Problema este ca nu te-ai folosit de toate acestea. Le-ai expus doar si au ramas in aer. Remarc si relativa existenta a unei actiuni, in momentul apropierii acelor trei siluete si ce se intampla in momentele acelea, insa ma repet, totul pare neterminat. Spre sfarsitul textului lucrurile devin neclare si faptul ca se termina si asa brusc nu face decat sa inrautateasca situatia. Intr-o alta ordine de idei, modurile de expunere cu care ai prezentat ideea, asa cum a fost ea dusa pana la capat si abordata, adica nu prea bine, sunt okay. Ai narat frumos si a existat si descrierea, s-au imbinat si cu dialogul. Ai 1 punct.
b. Calitatea dialogului - dialogul este potrivit, se adapteaza pe situatie si nu pare fortat. Ofera dinamism firului epic ceea ce este bine. Nu prea am ce sa comentez mai mult. 2 puncte.
c. Constructia textului - in primul rand, lucrarea nu are diacritice. Nu-mi place deloc ca exista spatii asa de mari intre paragrafe si intre replicile personajelor, adica dialog. Sunt locuri unde nu ai trecut la un paragraf nou, cu toate ca trebuia. Aici ma refer in deosebi la dialog, unde dupa ce ai mentionat cum s-a spus si ce gesturi a facut respectivul personaj cand a dat o replica, ai continuat sa narezi, fara legatura cu ceea ce a spus respectivul. Cateogirc acolo este nevoie de alineat. 1 punct.
d. Gramatica - Exista anumite pasaje unde lipsesc virgule sau sunt in plus. La un moment dat ai scris "ar lipsii", ceea ce este gresit. Prezentul conditonal-optativului se formeaza cu formele verbului "a avea" si prezentul infinitiv al verbului pe care vrei sa-l conjugi. Am mai observat "calatoriilor" in loc de "calatoriile", lipseste si o cartima din cate vad... Ma rog, iti dau 1 punct.
e. Impresia personala asupra textului - cred ca cea mai mare problema la aceasta lucrare a fost ambiguitatea indusa de terminarea ei in aer. Mi se pare ca te-ai cam grabit si nu a iesit bine. Dupa cum am spus, tu prezinti in text situatia si descrii totul intr-o maniera okay, nu prea interesanta sau captivanta, insa dupa te opresti. Si asa n-ai facut nimic. Momentele cu venirea siluetelor, culoarea lumanarilor si asa mai departe sunt total deraiate de pe firul epic pentru ca nu se leaga de nimic si singura lor conexiune cu lucrarea este incadrarea lor cronologica. Sincer, puteai sa te mai gandesti si sa lucrezi pe opera asta, rezultatul putea sa fie unul mult mai bun. Oricum, eu iti dau 1 punct.

Total: 6 puncte.


Angelique

a. Originalitate - nu mi se pare cine stie ce, ideea nu este chiar asa de originala, poate cat de cat interesanta pana la un anumit punct sau daca o privesti dintr-o anumita perspectiva, dar in rest nu. Singura conexiune cu tema concursului sunt personajele aparent fantastice si, din cand in cand, intamplarile cu caracter fantastic ce mai sunt expuse in text. Ideea e ca nu consider ca ai pujs suficient de mult accent pe fantastic, se putea mai mult cu siguranta. Mai apoi, am vazut ca si la tine exista probleme cu dezvoltarea subiectului. Le-ai invartit cum ai reusit pe acolo, toate informatiile alea despre obiectivul ei, insa per total e destul de ambiguu, lucrarea pare rupta din ceva mult mai mare, trantita doar in concursul acesta. Puteai sa mai stai s-o modelezi, astfel, asa cum e acum, doar baga cititorul mai mult in ceata pentru ca sunt destule aspecte neclare. Vorbind si de modalitatiile de abordare a subiectului si de dezvoltare propriu zisa a lui, mi-a placut descrierea ta si dialogul, dar despre el voi vorbi mai jos. Oricum, ai 1 punct.
b. Calitatea dialogului - chiar daca dialogul nu predomina in acest text, pare sa fie la locul lui. Mentionez totusi ca, intr-o oarecare masura, tinde spre a fi sec, in putine cazuri transmite vreun sentiment. Iar asta e din cauza ca emotiile si sentimentele personajelor se regasesc in descriere, nu sub forma de dialog. Si-am sa-ti dau 1 punct pentru ca, desi este okay dialogul, in comparatie cu celalalte minusuri ale lucrarii, acestuia macar i se putea acorda putin mai multa atentie.
c. Constructia textului - ma bucur ca ai diacritice. Apreciez si faptul ca exista un mic alineat peste tot, ceea ce e bine. Totusi, ma enerveaza ca ai folosit buline in loc de linii de dialog. Pur si simplu nu da bine in cadrul unei lucrari dintr-un concurs, mai ales cand se puncteaza fiecare detaliu. Deci, este gresit. O sa iti dau 2 puncte, in ciuda bulinelor alora.
d. Gramatica - in primul rand, e "voia" si nu "vroia". Ai scris "vre-unui", este "vreunui". Mai exista niste repetitii in text, insa nu mai mult de doua. Oricum, cam asta ar fi, iti dau 1 punct.
e. Impresia personala asupra textului - in ciuda a ceea ce am spus mai sus si a faptului ca, dintr-un anumit punct de vedere, textul pare ambiguu, imi place ceea ce ai scris efectiv acolo. Am vazut ca ai pus mult accent pe evidentierea sentimentelor personajelor in raport cu fiecare moment si in fiecare traire a acestora. Din punct de vedere moral, portretul protagonistei este bine conturat. Scrierea reuseste destul de bine sa capteze atentia cititorului si sa il introduca in actiunea pe baza careia ai construit lucrarea, acea fuga permanenta si dorinta de a atinge un ideal, de a-l implini, nelinistea predominanta in tot textul si curiozitatea pe care cel care o citeste o are in a vedea daca pana la urma se va termina cu bine sau nu. Daca o iau asa si ma rezum strict la text, imi place. 2 puncte aici.

Total: 7 puncte.


Victor Rousseau

a. Originalitate - imi place subiectul lucrarii, este interesant si original. Modurile de expunere prin care se realizazea dezvoltarea ideii si formarea firului epic propriu-zis se imbina foarte bine, as spune chiar perfect. Lucrarea reuseste sa capteze atentia cititorului pentru ca ideea e expusa foarte frumos pe tot parcursul textului. Ceea ce m-a dezamagit este finalul, nu se ridica la calitatea lucrarii ca un intreg. Este sec. Oricum, lucrarea are tot ce-i trebuie pentru a fi incadrata in tema concursului. Am sa dau 2 puncte aici cu incredere.
b. Calitatea dialogului - dialogul este frumos, fluent, natural. Nu am ce sa spun, mi se pare perfect, se imbina total cu situatia, in cazul fiecarei replici, este interesant, deloc fortat. Si aici lucrarea obtine 2 puncte din partea mea.
c. Constructia textului -pana acum este cea mai buna constructie de text. Are tot ce-i trebuie, alineatele sunt folosite cu cap, exista acolo unde trebuie. N-am ce sa comentez aici, totul este okay, 2 puncte.
d. Gramatica - Nu am vazut erori gramaticale, deci este impecabila, acum daca ar exista vreuna nici nu mai conteaza. Am sa-ti dau 2 puncte pentru ca le meriti.
e. Impresia personala asupra textului - am citit lucrarea aceasta pe nerasuflate. Este scrisa foarte frumos si nu plictiseste absolut deloc cititorul, tocmai pentru ca modurile de expunere sunt imbinate cum trebuie si ideea in sine este captivanta. Imi pare rau totusi de faptul ca finalul a fost banal, poate pentru ca ai ai spus totusi prea mult si, spre final, s-a distrus orice urma de mister, neliniste, necunoscut. Daca finalul ar fi fost altfel, daca ar fi reusit sa fie satisfacator, sa rastoarne situatia in care s-a dezvaluit totul, resuind sa surprinda din nou cititorul si sa-l faca sa se razgandeasca, ceea ce ai scris ar fi fost cu adevarat okay, nu as fi avut de obiectat nimic. In rest imi place totul, se vede ca autorul a dat multa atentie lucrarii, asta reiese si din faptul ca asezarea in pagina a textului este cum trebuie, nu exista greseli gramaticale si asa mai departe. Ma repet si spun ca ideea este interesanta si ar fi trebuit continuata, nu lasata asa la final. Ti-as fi dat doua puncte, dar, in situatia de fata, iti acord doar 1 punct.

Total: 9 puncte.


Un final

a. Originalitate - ideea este cat de cat originala, nu cine stie ce, insa se incadreaza in tema concursului, ceea ce este bine. Si aici sunt prezenti ingerii, nu ca ar fi vreo problema, faceam doar o remarca. Desi subiectul este abordat okay si la fel si dezvoltat pe parcursul lucrarii - cu toate ca se putea mai bine si chiar voiam asta - finalul firului epic, al povestii nu ma incanta asa de tare. Nu mi se pare ca se muleaza perfect cu restul operei. Din cate vad descrierea e predominanta, atat cea a locurilor, a situatiilor etc., cat si gravarea sentimentelor personajelor. Dar nu ma mai lungesc, tehnica de dezvoltare este buna, insa nu peste acest termen, 'bun'. Am sa acord 1 punct aici.
b. Calitatea dialogului - nu am ce sa comentez aici negativ, dialogul este frumos, natural etc. Este, de asemenea, un factor care atrage atentia cititorului si face lucrarea captivanta, aceasta pentru ca exista amenintari la adersa altor personaje prin intermediul dialogului si, alaturi de toate aceste momente tensionate, sunt prezente si replicile care intuiesc o rasturnare de situatie, care se dovedeste mai tarziu. Cam asta ar fi, acord lucrarii 2 puncte aici.
c. Constructia textului - impartirea textului pe paragrafe este relativ bine, insa acestea in sine sunt destul de lungi - in unele cazuri prea lungi. Presupun ca puteai sa-ti structurezi intr-un alt mod ideile ca sa reusesti sa fragmentezi textul mai bine, astfel ca citirea sa fie mai usoara si asa mai departe. Totodata, mi-ar fi placut sa vad alineate la paragrafe. In rest nu am nimic de obiectat. 1 punct.
d. Gramatica - Sunt ceva greseli, am sa mentionez aici cateva dintre ele. Ai scris "nici decum", este "nicidecum"... "Profesorul" cu 'p' mare... te-ai repetat cu "ea" la un moment dat, destul de enervanta repetitia... exista si greseli de tastare... in sintagma "sa te sfasi", "sfasi" trebuie sa aiba doi "i"... Si ar mai fi, insa acestea sunt de ajuns. 1 punct aici.
e. Impresia personala asupra textului - imi place stilul de scriere al autorului lucrarii, asta si faptul ca reuseste sa imbine descrierea cu naratiunea foarte bine. Chiar daca, per total, lucrarea este okay, as fi vrut sa detaliezi anumite aspecte putin mai mult - in special cele cheie. Am mai spus asta si mai sus si o repet si aici, ar fi fost bine daca lucrarea ar fi avut un alt final care sa fie mai putin cliseic si mai potrivit restului lucrarii. In ceea ce priveste titlul, nu pot zice ca ma incanta asa de tare. Il gasesc relativ banal. In rest nu am ce comenta, este destul de buna scrierea, 2 puncte.

Total: 7 puncte.


The Lady of Adavan

a. Originalitate - ideea originala, foarte interesanta, frumos expusa, de fapt impecabil, imi place mult. Modurile de expunere - nu am ce sa comentez nici aici, subiectul este tratat si dezvoltat in regim de no comment. 2 puncte.
b. Calitatea dialogului - dialogul este perfect. Are tot ce-i trebuie. 2 puncte.
c. Constructia textului - e okay, chiar daca e cam mare spatiul dintre paragrafe si replici, e aerisit si se citeste cu usurinta. Totodata, textul e fragmentat corespunzator. Deci da. 2 puncte.
d. Gramatica - nu am ce comenta la capitolul gramatica in afara de substantivele in vocativ care, de cele mai multe ori, aproape de fiecare data, nu au fost separate prin virgula de restul propozitiei. 2 puncte
e. Impresia personala asupra textului - l-am citit pe nerasuflate. Limbajul este cat se poate de accesibil - mai mult de atat nu ai ce sa ceri. Stilul in care a fost scrisa lucrarea este foarte frumos, captivant, intreaga lucrare reuseste sa introduca cititorul in ceea ce se expune, sa-l faca sa se intrebe si sa vrea sa afle cum se termina totul. Mi-a placut mult finalul, pretul pe care l-a platit their lady pentru a salva Adavan, curajul ei si toate acelea. Mi-a placut si cum a fost conturat portretul vrajitoarei, cum vorbea despre sine, la persoana a treia. Da, frumos, lucrarea aceasta chiar atinge cititorul. Bravo. 2 puncte

Total: 10 puncte. :]


Departe de bine sau rau

a. Originalitate - nu ma atrag lucrarile de genul si nici nu ma dau in vant sa le citesc de obicei, mai mult doar cand trebuie, ca in cazul de fata. Iar faptul de a le critica nu face o exceptie. Totusi, aici vorbim de ideea in sine. Pare interesant tot ce ai spus acolo, totusi in unele parti m-am c-am plictisit. Sincer, nu ma simt in stare sa iau la analizat si dezbatut si opinii personale in raport cu ideea expusa in lucrare pentru ca nu am dispozitia si starea sufleteasca de a scrie despre destin si alte drame ale vietii. Per total ideea e okay. 1 punct
b. Calitatea dialogului - e coerent. Uneori mai scartaie exprimarea si sunt in dubii, dar sa zicem ca le rezolva contextul si pe acestea. Totusi, nu cred ca se putea mai bine de atat, te-ai straduit oricum destul, autorule, sa te faci inteles. 2 puncte.
c. Constructia textului - e cam stufos, poate prea stufos. Am obosit, imi fugeau ochii in timp ce citeam, e obositor si devine plictisitor la un moment dat. Sunt prea lungi paragrafele acelea, mai ales ca nu e cine stie ce care sa te tina cu sufletul la gura. In plus de asta, mi se pare ca textul e in bold?! Nu stiu, dar nici fontul nu avantajeaza deloc, puteai sa alegi altceva sau sa-l faci mai putin ingrosat. 1 punct
d. Gramatica - sunt sintagme unde sunt puse sau nu virgule si trebuiau/nu trebuiau. Am mai zarit si o mica greseala de tastare pe ici, pe colo, dar in rest e okay. 2 puncte.
e. Impresia personala asupra textului - e singurul monolog din competitie. Cum s-a mai spus pe aici si cum am sa-ti zic si eu tie acum, cred ca, din moment ce tema e fantasy, alegerea unui monolog descriptiv nu a fost cea mai buna din cate se puteau face. Lumea, inclusiv eu, se asteapta la ceva mai dinamic, cu mai multa actiune, care sa te atinga mai tare, cu stelute sclipitoare w/e. Cum vrei tu. Nu zic ca ceea ce s-a scris nu este okay, ba chiar imi place, dar acum nu sunt intr-o stare de meditatie ca sa pot evalua la capacitatea maxima lucrarea. Oricum cred ca mai degraba se incadra la lucrari filosofice decat in ceea ce priveste lumea fantastica, dar nu a fost pe langa tema. Am sa-ti dau aici 1 punct. ...

Total: 7 puncte.


Desi am spus ca nu mai votez si ca nu doresc sa mai fac parte din juriu, mi-am dat seama ca oamenii astia chiar au muncit aici si si-au pierdut timpul ca sa scrie, asa ca m-am razgandit. Am votat deci in calitate de jurat. Nu este usor sa scrii, mai ales cand participi intr-un asemenea concurs. In plus de asta, si eu detest atunci cand ma zbat sa astern ceva cat mai bine si nimanui nu-i pasa. Yeah, 'geniala' senzatie. Sper ca va multumeste critica mea si-mi pare rau daca la vreo lucrare am spus ceva care sa va supere sau sa trezeasca diverse sentimente neplacute in voi. ;]

Mult succes tuturor participantilor si pot spune ca mi-a facut placere, chiar daca am stat vreo patru ore jumate... cinci sa scriu, sa jurizez.

#12
Multumesc celor 4 care au votat pana acum! As dori sa avem mai multe voturi pentru ca pana acum nu sunt indeajuns. Avem mai multe lucrari decat voturi si asta este trist...

Prelungit pana pe 28 Septembrie...
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#13
28 Septembrie se apropie la fel cum s-a apropiat si deadlineul de August. Nu ne mai serveste nimeni cu un vot sau doua?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#14
Birth

a. Originalitate – 1 punct As fi dat mai mult, insa nefiind in echipa de juriu, asta este maximul din partea mea. Sincer, aceste pagini pe care le-am citit chiar mi s-au parut originale. Toate ideile tale la un loc au constituit o lucrare cu o poveste nemaiintalnita pana acum. Chiar pot sa te felicit pentru imaginatia ta.
b. Calitatea dialogului – 1 punct Dialogul a fost din plin, ceea ce e un lucru bun pentru ca l-ai folosit cu cap. Unde nu era nevoie de dialog ai bagat naratiune, unde era nevoie, ai adaugat exact in locul in care trebuia. Replicile au fost puse pe masura.
c. Constructia textului – 0 puncte As fi vrut sa vad mai multe alineate acolo unde ar fi trebuit sa fie. In unele locuri ai dat prea repede enter, in altele nu ai dat deloc. Constructia textului nu ma atrage in mod deosebit.
d. Gramatica – 0 puncte Am fost cuprinsa de poveste si aproape nu am observat virgulele ce au lipsit mai peste tot la vocativ. Cuvinte nedespartite sau lipite din greseala nu am observat. Inca ceva, am realizat undeva o formulare mai ciudata; totusi, revin asupra virgulelor ce au tot lipsit.
e. Impresia personala asupra textului – 1 punct Imi place. Nu cred ca as putea sa spun mai mult decat ca imi place. Atat ideea cat si captarea atentiei asupra lecturii vorbesc de la sine. Originalitatea te-a ajutat foarte mult aici. Se vede ca ori te-ai documentat ori ai mai lucrat cu acest gen.

TOTAL: 3/5 puncte

* * *


O privire

a. Originalitate – 1 punct Pana spre sfarsit, nu gaseam mai nimic original in povestea ta. Totul parea o incercare de a arata ca respectiva Dee nu-si cunoastea trecutul, insa ultima pagina mai exact, a adus o nuanta de originalitate. Cu toate astea, meriti o jumatate de punct, daaar… se rotunjeste.
b. Calitatea dialogului – 0 puncte Dialog a existat, dar te-ai bazat mai mult pe naratiune, iar descrierea nu a existat mai deloc. Ca sa iasa totul perfect, sau aproape perfect, trebuie sa imbini toate modurile de expunere. Din pacate, dialogul, acolo unde a fost el, nu a fost indejauns de bun.
c. Constructia textului – 1 punct Imi place cum ai structurat textul. Liniile de dialog, alineatele si restul. E placut ochiului si nu iese nimic in evidenta care ar deranja.
d. Gramatica – 0 puncte Nu prea am vazut greseli de gramatica, defapt ai mancat undeva un „i” de la „il” parca, ai pus niste virgule in plus si… ai articulat gresit intr-un loc, totusi, punctajul se duce.
e. Impresia personala asupra textului – 0 puncte Nu am o impresia foarte buna, dar nici una proasta. Partea rea e ca nu ai reusit sa-mi captezi destul de mult atentia, decat la ultima parte cand Dee a inceput sa vorbeasca cu acea persoana prin intermediul acelor particule ce au devenit o bucata de hartie. Cam asta a fost singura parte care m-a impresionat, la fel si replica ce i-a dat-o.

TOTAL: 2/5 puncte

* * *


Angelique

a. Originalitate – 0 puncte Pareca ai combinat mai multe povesti, mai multe idei. Pe alocuri pare original, prin alte locuri si paragrafe pare, nu plagiat, ci inspirat din alta parte. Nu e nimic rau, insa existau o gramada de idei venite cu carul, probabil, povestea ce ai ales-o nu ti-a oferita destula posibilitate incat sa improvizezi.
b. Calitatea dialogului – 0 puncte Pe langa faptul ca la inceput nu a prea existat, mai tarziu au fost mai multe replici, insa nu m-au incantat prea mult. Ideea dialogului e buna, dar simt ca mergea mult mai bine. Cam sec.
c. Constructia textului – 1 punct Pe langa diacritice, care arata foarte bine, alineate si restul, ma incanta si ideea liniei de dialog, ce este defapt un punctulet sau un romb rotunjit, sa-i zic asa. Sare mai mult in evidenta, dar asta nu stiu daca e bine sau de rau in cazul tau, insa mi se pare original.
d. Gramatica – 1 punct Nu am vazut greseli, nici de tastare, nici de gramatica. Sa nu fi fost eu atenta? Asta e maximul de puncte. Puteai gresi mult la diacritice dar ai fost atent/a. E ok aici.
e. Impresia personala asupra textului – 0 puncte Pentru ca nu m-a impresionat mai deloc. Nici dialogul, nici naratiunea, iar pe langa asta nu mi-a transmis nici un sentiment. Sa inteleg ca la inceputul, ba chiar si la sfarsitul lucrarii tale trebuia sa exista un sentiment de panica sau diperare?! (mai ales la inceput), insa mie mi s-a parut decat putin dinamism, care nici ala nu era transmis bine. Nu ai conturat personajele prea bine, doar pe Angelique, care mergea mult mai bine descrisa pana la sfarsit, reusind astfel sa detii controlul asupra misterului la inceput si mijloc. E o incercare draguta, dar nu a reusit sa ma impresioneze indeajuns.

TOTAL: 2/5 puncte

* * *


Victor Rousseau

a. Originalitate – 1 punct Mi s-a parut ca seamana putin cu ceva, dar defapt, lucrarea ta este destul de originala. Punem jumatate de punct, insa se rotunjeste. Povestea spusa de Victor celor doi regi mi-a captat total atentia.
b. Calitatea dialogului – 1 punct Felicitari si aici! Sunt de parere ca dialogul este cel ce trebuie sa-ti capteze mai intai atentia, iar al tau deja a facut-o. Nu a fost sec, s-a dovedit a fi amplu si cu multe informatii. Pe langa asta, ai reusit sa pastrezi si putin mister.
c. Constructia textului – 1 punct Diacriticele au fost puse cu grija si au dat bine textului. M-au cam dururt ochii cand citeam, insa era din cauza oboselii, sunt sigura, caci lucrarea ta a fost destul de aerisita si usor de citit din punctul acesta de vedere.
d. Gramatica – 1 punct Ce pot spune? A fost totul ok; din cate (nu) am observat eu, greselile nu au existat.
e. Impresia personala asupra textului – 1 punct Chiar mi-a placut. Ai conturat bine fiecare personaj, povestea mi-a captat total atentia, iar actiunea nu a fost deloc seaca, caci a fost dinamizata de dialog, cum am spus si mai sus. Victor este un personaj foarte frumos descris, cel putin din punctul meu de vedere. Se incadreaza in tema. Pacat totusi ca nu ne-ai descris si o scena atunci cand fata devine iubita demonului si ca ne-ai lasat pe noi sa ne imaginam intamplarile din anii viitori.

TOTAL: 5/5 puncte

* * *

Un final

a. Originalitate – 1 punct O lucrare originala, adica eu nu am mai intalnit o astfel de poveste pana acum, asa cum ai structurat-o tu. Cateva idei mi s-au parut furate de… nici nu stiu de unde, dar oricum, ti-as fi dat 0,5 puncte si se rotunjeste. Hehe. xD
b. Calitatea dialogului – 0 puncte Nu a fost prea sec, insa rolul informativ a fost cam zero. Mi s-a parut destul de infantil dialogul creat de tine, si nu ma refer la replicile personajelor, ci pur si simplu la forma lor.
c. Constructia textului – 0 puncte Chiar nu mi s-a parut asezat in pagina cum trebuie, dar nici obositor la ochi nu a fost, cu toate astea nu ofer nici un punct.
d. Gramatica – 0 puncte Au existat multe repetitii, lumina, ea, fata etc. ce nu au dat deloc bine textului. Am vazut undeva niste spatii mancate, daca nu ma insel, ori dupa niste virgule, ori puncte, sau linia de pauza.
e. Impresia personala asupra textului – 0 puncte Dau acest punctaj fiindca povestea ta, in primul rand, m-a lasta nelamurita, m-a bagat intr-un fel in ceata, si pe langa asta, nu m-a atras deloc. Originalitate a existat, insa nu m-a atras continutul.

TOTAL: 1/5 puncte

* * *


The Lady of Adavan

a. Originalitate – 1 punct Eu n-am mai dat de ceva asemanator pana acum. Imi place cum ai redat tema in lucrarea ta si cum te-ai descurcat cu aproximativ toate lucrurile ce le-ai folosit. E frumoasa!
b. Calitatea dialogului – 1 punct Nici dialogul nu e mai prejos. Mi-a placut ca ai mentinut o linie frumoasa intre naratiune si dialog si ca ai ghicit excat unde trebuie folosit. Nu a fost sec deloc, si chiar a antrenat actiunea.
c. Constructia textului – 0 puncte M-a cam obosit la ochi, si… Cam multe alineate.
d. Gramatica – 1 punct Nu am realizat greseli, insa ai mancat destule virgule din partea vocativului…
e. Impresia personala asupra textului – 1 punct Dupa cum am spus, nu am mai citit ceva de genul acesta redat astfel. A fost o experienta noua pentru mine si pot spune ca am ramas remarcata. Te descurci la acest capitol. Felicitari!

TOTAL: 4/5 puncte

* * *

Departe de bine sau rau

a. Originalitate – 0 puncte Am mai auzit de lucrari de genul asta, sub forma unui eseu, in care ai vorbit despre moarte, suferinta si toate cele, deci nu mi se pare nimic original. Cu toate astea, ai folosit termeni frumosi, dar aici nu primesti niciun punct, din pacate.
b. Calitatea dialogului – 1 punct Ai folosit monolog, putin, ce e drept, dar ai aratat cititorului exact ce trebuia sa stie. Nu ai intrat prea mult in detaliu, ceea ce e bine, pentru ca asta a facut naratiunea, insa uneori a fost cam sec.
c. Constructia textului – 0 puncte Au cam lipsit alineatele si a fost cam sufocant in unele parti. Puteai da mai des enter, caci aveai unde.
d. Gramatica – 1 punct Din cate imi aduc aminte, am vazut o singura greseala, sau doua, dar si acelea de tastare. Nu ar trebui sa se puncteze prea mult, deci... 1 punct.
e. Impresia personala asupra textului – 1 punct Nu ma pasioneaza genul acesta de lucrari. Cum am spus mai sus, are proportiile unui eseu intr-o oarecare masura. Ai aberat unele lucruri mult prea mult, bazandu-te pe a generaliza anumiti termeni decat pentru a ne oferi un text narativ cat de cat decent. Nu m-a impresionat intr-un mod deosebit. Imi pare rau!

TOTAL: 2/5 puncte



Si asta a fost tot... imi pare rau daca a durat cam mult, dar sper ca am ajuns la timp. Felicitari tuturor concurentilor, meritati cu totii un premiu pentru ca v-ati obosit sa va documentati despre acest gen pentru a face niste lucrari minunate sau dragute. ^^

#15
Se asteapta ediiiiiiiiiiiitul.
Mai e o saptamana copii. Desi ma gandesc ca daca in doua luni nu ati dat pe aici sa votati, ma indoiesc eu ca o sa o faceti pe ultima suta de metri. Totusi, e bine de stiut ca mai e cam fix o saptamana dedicata acestor voturi.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#16
Well, a trecut 28, iar eu mi-am incheiat si postul. Se mai asteapta ceva? ;)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs - Proza - Original - Discutii generale Lia 49 29.790 30-11-2012, 03:35 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.629 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concursul de Proza Fantastica - Inscriere Lia 39 16.129 26-07-2012, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.623 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.776 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Concursul national de proza Mihail Sadoveanu Jasmine 0 2.247 29-09-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Jasmine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)