Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] Muzica si mai mult .....

#1
Cap. 1



- Prima zi de scoala , of.... LA DRACU !! cine a mai inventat si scoala ?
Marai printre dinti in timp ce ma chinuiam sa imi pun soseta in picior , leg cravata si indesat in giozdan primul caiet si pix vazut .
- Scumpo , la masa ! zbiara mama in incercarea ei de a nu trezi toti vecinii .
- Imediat ! spun cu voce tare
- Scumpo ! zbiara mama
- Imediat mama ! strig
- Se raceste micul-dejun ! zbiara mama
- Vin IMEDIAT ! tip nervoasa , doamne femeia asat nu aude nici daca esti in camera alaturata. Da ce sa mai zic de etaj .

In bucatarie


- Neata scumpo ! spune mama si ma saruta pe frunte .
- Neata mumi ! (inocenta de mine)
- Esti gata de prima zi de scoala ? intreaba , in timp ce imi aseza vesnica farfurie cu oua si sunca .
- Ce pot sa spun......(mai am putin si zbor de fericire) . Incep sa chicotesc gandinduma la mine zburand cu carti si catedre prin cer .
- Neata mama ! (boul de fratimiu) Cristian
- Neata mama ! (celalant bou geaman) Andrei
- Neata baiato ! ciripec in cor , zambind smecher .
- Va bat sa stiti !! (luavar dracu)
- Copiii , nu va certati de dimineata .
- Da , o sa ne batem la pranz . spun sarcastica
- Dap . spun in timp ce se indopau cu paine prazita . Doamne , pe bune daca le puneam rat chiar erau porci
- Eu plec , spun plictisita sa ii vad indopanduse ca niste porci nemancati .
- Nu ii astepti si pe nfrati tai ? intream mama
- NU n-am chef de ei , DA , deci ne vedem la scoala clovnilor .
Au incercat sa spuna sau chiar au spus ceva dar nu i - am scultat
ooofffffff grea e viata la 18 ani . Dar nu , nu am 18 ani , nici 17 ci 16 si ce ?
DAIA NU MAI PLOUA AFARA .

Oi avea io 16 ani dar nu arat . Sunt inalta am peste 1.70 , par scurt cu nochi albastri si nu , nu sunt o blonda oxigenata . Am forme , dar nu se vad prin hainele largi pe care le port. In fine sa va spun despre familie , locuiesc cu mama o femeie de varsta mijlocie , cu par castaniu si undulat cu nochii verzi . Frati mai mutanti , da , da, stiu sca nu ar trebui sa spun asta pt ca sunt cu 2 respectiv 4 min. mai mari dar hei! se pare ca doaar eu am mostenit inteligenta . Cristian este cel mai mare , are parul castaniu si ochii verzi, are cam 1.89 . Andrei are parul castaniu si putin cret (nu e de ajuns ca are parul , mai e si cret la cap) si ochi verzi , dar cu toate astea au mintea un ui copil de 5 ani nu de 16 ani.

[img].Hetalia.600.794766.jpg[/img]
[img]Mauve.600.302175.jpg[/img][/font]

#2
Salut. In primul rand, bine ai venit pe zup. Sper sa te distrezi p'aici.
As vrea sa pot sa-ti las un comentariu lung, dar momentan ce ai scris nu e incadrat intr-un context, asa ca o sa ma limitez doar la cateva lucruri.
Spatiul se lasa dupa semnele de punctuatie, nu si inainte de ele (ex: bla, bla, bla);
Ai mancat cateva cratime (gandindu-ma);
Am inteles ca vroiai sa redai cuvinte din vorbirea orala (io, daia, oi, etc), dar daca le folosesti in scris, strici estetica textului si e pacat.
Te descurci bine cu dialogul, mult mai bine decat ma descurcam eu la inceput, dar trebuie sa folosesti mai multa descriere si naratiune. De exemplu, in loc sa scri "In bucatarie", sa povestesti cum a ajuns acolo, sa descri bucataria, pe mama, apoi fratii ce se aseaza la masa, nu sa arunci descrierile astea la sfarsit.
Oricum, nu e o prima incercare rea. Cu cat exersezi mai mult, cu atat vei deveni mai buna. Probabil o sa ti se mai dea sfaturi pe parcurs. Tine cont de ele si scrie, scrie, scrie!!
Iti recomand sa studiezi si ficurile care sunt postate pe forum, ca sa-ti dai seama de diferitele posibilitati de a relata anumite intamplari. Cu cat vei analiza mai mult felul in care alti autori jongleaza cu personajele lor, cu atat vei ajunge sa intelegi ce stil ti se potriveste tie.
In orice caz, nu te opri din scris. Astept sa postezi urmatorul capitol.
Pupici

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui

#3
Cap. 2


In timp ce ma prezentam (of , ce lung a fost ) am ajuns si la scoala , unde m-ia luat o ora sao gasesc pe trietena mea c mai buna Sophia .
- Bine ca te-am gasit . spun in timp ce rasuflam
- M-ai gasit ? sunt in fata scoli de 20 de minute
- Aaah ! nu npot sa cred (firai tu)
- Hai nu te enerva ......
- Cum puii mei sa nu ma enervez te caut de o gramada de timp , te- am sunat de 10 ori , am crezut ca ai patit ceva si tu ce faci stai aici frumos si nici in pix nu te doare .
- Am avut telefonul dat pe vibrati cum naiba vroiai sa aud ? imi spune cu o fata neutra dupa care isi intoarce capul robotic si cu o privire de mort ofteaza .
- De ce dracu mai ai telefonul ala daca nu poate omul sa te sune aaaaaaa ?! Si nu te mai uita asa la peretele ala ca tot nu o sa-l gauresti .
- Bine hai sa mergem (daca zambeste si ea o data ii crapa fata)
Sofi este exact opusul meu , are parul castaniu , lung si undulat . e o scorpie si totusi draguta ,dar opusi se atrag . Chiar si la imbracaminte , ea e imbracata cu o rochie albastra pe corp cu volanase , pana la genunchii iar in picioare o pereche de sandale cu toc nu ca mine , cu pantaloni trei sferturi largi , un maieu lung alb , o cravata , hanoracul verde si in cap o sapca , in piciore niste sosete trei sferturi si nelibsiti bascheti . In timp ce eu aveam ghiozdan ea avea o genta micuta alba , ce pot sa spun ne potrivim

Cand am ajuns in clasa

- Clasa , amarata clasa ! (vai de viata mea)
- Hai nu fi ..... A uitel pe Ren , trebuie sa margem ! spune traganduma practic smulgandumi mana . (ho femeie ca nus din plastic)
- Nu merg ! mda cred ca aveam o fata speriata de bombe la cat de mari erau ochi ei
- Ce ? De ce ?
- Ce de ce ? intreb confuza
- De ce nu mergi ?
- Sunt si Cris si Andy acolo , NU MERG . Da de unde ? Eu vorbesc
si ea BADMAN BADMAN , pt. ca ia tot sa dus la turma de oi cu sef cioban Ren in frunte .
- Hei guis ! (vai ce vesela esti , mitititca de tine)
- Hei ! graiesc in cor
- Robotilor ! ciripesc imbufnata si ma duc in banca
- Bai , deci fiti atenti . Azi vin veri mei ! cobeste sef. cioban Ren in timp ce o tinea cu betele alea (ca maini nu le puteam zice) langa el pe regina mama Sofy .
- Si ce propui graieste Andy
- Vam spus doar . spune repede si ridica mainile in semn de predare .
- Cati veri ai ? intreb mai bine zis bomban .
- Patru . De ce ? vrei si tu unul ? latra ciobanul zambind smacher
- Ha ! spun ofensata (daca seamana cu el mai bine mas arunca de 10 ori pe geam si as lua dor de de 2 ori parasuta ) ai vrea tu . spun sarcastica , trimitandui sageti din priviri
- Oau ! asta ar fi ceva tare , adica tu Jay si cu un tip dala adica cu un baiat ar fi ceva . Grohaie zambind Cris ca un castor .
- O asta mai trebuie sa o vad si ma fac femeie. ciripeste Andy
- Si tu gay-ule ! (asa tine asta direct in plex)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mult galben... Val 10 6.538 23-05-2013, 04:04 PM
Ultimul răspuns: Val
  Muzica pentru inima mea Hope 3 3.394 05-08-2012, 03:29 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Nimic mai mult decât cuvinte. Julliette . 5 2.211 22-07-2011, 11:52 AM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  Cică poezii. Mai mult încercări. SnowFlake. 2 1.764 30-05-2011, 07:33 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Muzica sufletului meu ..Chris. 32 16.765 10-05-2011, 09:15 PM
Ultimul răspuns: Rinnie
  Mai mult decat ceea ce pare CandyGirl 18 12.236 22-03-2011, 07:23 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Apa, muzica si tu tamoshiku 7 6.037 30-01-2011, 12:36 AM
Ultimul răspuns: Alyssia~Bulinuta~Roz
  Obsesia unei nopti sau mai mult [+18] aly_lady_kiss 2 2.848 03-08-2010, 01:51 PM
Ultimul răspuns: Paradox
  SasuSaku O iubire aparuta dupa mult timp alexandravega 8 7.954 29-07-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Mai mult de 50% [+18] [yaoi] Mitsukai Yoru 10 6.717 03-08-2009, 10:14 AM
Ultimul răspuns: I hate maths.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)