Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nopti de vara

#14
Eu voi comenta mai dur, cum imi e si stilul




-Nu se poate…doar atat am putut sa spun. Mintea mea era inuntada de amintirile trecutului. O persoana pe care nu am mai vazuto demult statea chiar in fata mea. Fara sa mai stau pe ganduri am sarit in bratele acelei persoane lasand lacrimile sa iasa la iveala. Acel personaj mi-a raspuns imbratisarii.

Sinonime stii ? Ai repetat acelasi cchestii de ma durea capu, mai pune si tu sinonime, alea alea.

In afara de faptul ca nu stiu la ce timp scrii, descrierea nu este deloc prezenta. A descrie: inseamna a spune mai pe scurt sau mai lung, caracteristicile fizice si morale ale unui personaj. Fiind o poveste, ar trebui s ate bazezi pe sentimentele personajului, desi nu o faci deloc. Tot ce faci tu este sa descrii mecanic o chestie, care pare a fi descriere, dar de fpat este ca un citat scos de undeva. Descrierea e atunci cand imbini caracteristicile fizice cu cele morale, astfel dand nastere la ceva frumos. Tu nu descrii nimic, descrierea la tine tine de haine, iar daca descrii ceva, nu este prezenta mai tot timpul ci pe alocuri. Daca descrii, descrii mecanic, parca ar spune-o un robot. Aceasta nu se imbina prea mult cu naratiunea, deoarece cum am zis descirerea est epe alocuri si nu se paote imbina mai deloc cu naratiunea care este destul de fortata. Narezi destul de bine, dar cateodata mai se imbina cu descriere. Dar cum am zis tu nu ai deloc descriere, asa ca nu te obosi sa spui culoarea ochilor sakurei, ca aia nu e deloc descriere, in primul rand a trebui sa stii ce e sa descrii si sa inveti sa descrii, fiindca pur si simplu nu te descurci deloc. Dialogul... destul de bunicel as spune, insa la un moment dat parca ar vorbi robotii, nu personajele. Deci te-am aburit probabil cu redactarea ta, care ar trebui total imbunatatita, fiindca pur si simplu nu ai descriere, ceea ce e vital intr-un fic, aceasta nu se imbina cu naratiunea iar dialogul nu ca este sec, ci este mai mult spus de nsite roboti, intr-un stil mecanic as putea spune. In cpaitole, observ ca ai repetitii, muuulte repetitii. Nu ai un vocabular decl bun, ceea ce narezi tu in fraze, se paote vedea ca esti slab pregatita in ale literaturii si nu poti sa te largesti in a adauga sinonime in fic, pentru a evita repetitiile. Trebuie sa citeati mult, ca deh` toata lumea se da pare ca are un fic, dar nu multi isi dau seama ce chestii spun acolo si daca e bine sau nu. Revenim la vocabular, mai ai mult de invatat, nu folosesti un limbaj tocmai adecvat. Cert este ca nu te incadrezi in decorurile actiunii cu limbajul tau.
Actiunea se deruleaza preeeeaaa de tot. Adica, faza e ca tu vrei sa ajungi la un anumit punct, undeva si neglijezi total adevaratele faze ale actiunii, nu le descrii si ficul arata praf. Ai mult de invatat, nu e chestia ca scrii si ca alti te apreciaza ca scrii bine si ca lor le place, poate le place, insa daca le palce asta nu inseamna ca scrii perfect. Poate nu scrii asa, iar lor le place.
Inca o data, revenim la descriere, descrii superficial. Aia nu e descriere, tu nici macar nu descrii, descrierea ta este una mimata. E superficiala.
De idee nu ma leg. Aia e totala. Sunt de acord in totalitate cu Lolli Pop
Citat: ideea este extrem de fumata, dialogul mai sec decat ce am mai citit pana acum, naratiunea grabita, si descrierea lipsa. tu chiar nu stii sa descrii sentimente? nu ma refer la ceva de genu': "pe Sakura o durea inima, si era ranita". este sec!!
Regret sa-ti zic, dar Lolli a avut dreptate in ceea ce priveste descrierea ta. Inceputurile, iar sa spun, sunt destul de banale. Per total nu stii cum sa incepi, nu ai o idee fixa anume, scrii doar ce-ti rasare. Inceputurile mereu sunt seci. Si naratiunea e superificala, pe deasupra.
Citat:-Uau, surioara... spunemi si mie de ce esti ...
Sa-ti mai spun de faptul ca ai o gramatica de nota 1 ? Pei tu daca scrii asa, eu nici nu ma mai bag la alte chestii, cum ar fi tehnoredactarea si redactarea. Gramatica e vitala, daca nu stii sa scrii, pei atunci de ce mai scrii ? Ca se vede ca nici sa scrii corect nu stii. Se scrie spune-mi.
Cum am zis si aici vreau sa ma abtin sa mai adaug comentarii, dar ti-as face un roman de greseli, fiindca gramatica asta, face ficul varza.
Bafta, o sa ai nevoie.
-



Răspunsuri în acest subiect
Nopti de vara - de Shadow. - 18-07-2009, 06:07 PM
RE: Naruto Shippuden- Nopti de vara - de Shadow. - 18-07-2009, 09:59 PM
RE: Naruto Shippuden- Nopti de vara - de Nya. - 19-07-2009, 04:26 PM
RE: Naruto Shippuden- Nopti de vara - de Shadow. - 27-07-2009, 04:54 PM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de Shadow. - 27-07-2009, 09:06 PM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de A'Svear - 27-07-2009, 11:10 PM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de Shadow. - 30-07-2009, 02:04 PM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de Flash - 30-07-2009, 02:23 PM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de Marty:X - 01-08-2009, 11:22 AM
RE: [naruto shippuden] Nopti de vara - de Shadow. - 03-08-2009, 04:32 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Uraste ca iarna, iubeste ca vara. hiimera 42 20.494 29-03-2013, 05:52 PM
Ultimul răspuns: FuNnY bUnNy
  [Yaoi] Nopti uitate Lexxu 4 3.259 17-06-2012, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Beba.
  O vara plina de iubire si schimbari *|Dea|* 4 2.748 05-04-2012, 07:17 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O iubire de-o vară? Ayu.Lore 5 2.193 01-09-2011, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Ayu.Lore
  Ploi scurte de vară chrissta 8 3.731 11-12-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: chrissta
  O vara de vis lary-chan_sakura 4 3.181 15-08-2010, 06:50 PM
Ultimul răspuns: Yun.
  Obsesia unei nopti sau mai mult [+18] aly_lady_kiss 2 2.863 03-08-2010, 01:51 PM
Ultimul răspuns: Paradox
  Suspinuri în culori de vară [yaoi] Claribel 5 4.454 28-07-2010, 10:27 PM
Ultimul răspuns: SAYA_ANGEL


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)