Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O vara plina de iubire si schimbari

#1
Acesta este al doilea fic postat de mine si sper sa va placa.:) Mai am unul neterminat dar chiar am vrut sa incep unul original nu inspirat din Naruto.

Varsta minima: 12
Gen: romance
Limba: romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: Critica simpla sau avansata, cum aveti timp sa lasati.







O vara plina de iubire si greseli



Capitolul 1


Stateam intinsa pe canapeaua din sufragerie. Priveam pe geam si vedeam copii jucandu-se. Era o zi de vara torida, numai buna de mers la plaja pentru a te racori. M-am ridicat si m-am indreptat spre dormitor, unde am sunat-o pe cea mai buna prietena a mea. Am hotarat impreuna sa mergem la plaja impreuna cu alti colegi de ai nostri. Scoala se terminase de abia patru zile si ma bucuram ca in sfarsit am terminat clasa a XI-a. Aveam sa profit de aceasta vara la maxim desi iubitul meu nu era langa mine. Era plecat in Italia si avea sa stea acolo toata vara, deci la capitolul baieti trebuia sa fiu cuminte. Am ras la gandul ca o sa fiu vrajita de alt cineva dar mi-am amintit de imaginea lui Mark. Cel mai popular tip din liceu, care desigur arata ca un zeu. Imi aduc aminte si acum prima noastra noapte impreuna. Il iubeam la nebunie si inca il iubesc. Cine nu s-ar lasa vrajit de cei mai frumosi ochii caprui si de un corp perfect? In plus ma facea sa ma simt minunata ca si cum as fi fost singura fata din lume.
M-am ridicat de pe pat si m-am uitat la ceas. Am stat o jumatate de ora sa ma gandesc cand trebuia sa fiu deja plecata. Mi-am luat costumul de baie turcoaz sip e deasupra o rochita inflorata. M-am incaltat si am inceput sa alerg spre plaja caci nu stateam departe, stateam la departare de 15 minute.
Cand am ajuns m-am ciocnit cu cineva, iar acel cineva isi scapase toata inghetata pe mine. Cand m-am ridicat de pe jos am intalnit o pereche de ochii albastrii si un zambet perfect. Si-a cerut scuze si a inceput sa-mi curate rochia dar mai rau facea. I-am zis sa o lase balta si m-am indreptat catre prietenii mei. M-am pus pe sezlong privind incruntata rochia mea. O vad pe prietena mea cea mai buna cum se apropie de mine.
- Ce s-a intamplat Angie? De ce ai moaca asta de catelus suparat?
- Un tip a dat peste mine si toata inghetata lui a ajuns pe rochia mea, avea noroc ca era dragut. Ia stai asa uite, e la bar si se indreapta spre noi?!
- Doamne Angel ce naiva esti, ala este noul tau vecin si in curand noul nostrum coleg de clasa. Tu chiar nu l-ai observant niciodata?
- Nu Lizzye, nu am stat sa ma uit dupa ce vecini sper draguti am.
- Se pare ca cineva are o noua tinta.
- Taci din gura ca eu il am pe Mark, iar eu ii sunt fidela.
Am inceput sa radem ambele ca doua nebune pentru ca eu nu am stat niciodata cu un baiat mai mult de doua saptamani si toti se mirau cum de Mark a rezistat trei luni. Si chiar nu aveam de gand sa il insel si sper ca nici el pe mine. Dar era numai prostii la ce ma gandeam pentru ca mie imi pica cineva cu tronc destul de greu, deci era in regula.
Tipul cel nou se apropia incet de noi. Muschii lui se contractau la fiecare miscare si isi dadea din cand in cand parul blond din ochii. Arata ca tipicul baiatului Californian. Si-a luat placa de surf de pe nisip si s-a dus sa faca surf cu restul colegilor mei. Pff, nici macar nu ne-a salutat sau poate nu ne-a observant. Mi-am dat jos rochia si mi-am lasat la vedere trupul meu perfect. Eu si cu Lizzye aratam ca doua super modele si de asta eram cele mai populare fete din liceu, dar stiu ca multi doar se prefaceau ca erau prietenii nostri. Eram rasfatata si imi placea. De asta ma si suparasem cand tipul ala imi murdarise rochia, pentru ca aceea era foarte scumpa. Mi-am prins parul blond amestecat cu suvite sateen intr-o coada si m-am dat cu crema de soare pe unde am putut. M-am asezat pe sezlong si nu am mai bagat in seama toate nimicurile care mi le povestea Lizzye. M-am bucurat de soare pana cand cineva s-a pus in fata mea. Mi-am ridicat ochelarii de soare si i-am aruncat o privirea urata tipului care imi lua soarele. Ok...baiatul acela chiar voia sa imi strice toata ziua.



[/b]
[Imagine: missyoubear.jpg]

My work: - Sentimente uitate [Naruto]
- O vara plina de iubire si schimbari [Proza]

" Love it's like wind. You can't see it, but you can feel it."

#2
Hey...

Hmm.. am observat o greseala de tastare, minora de altfel. Nu prea pot sa-mi dezvolt o parere prea complexa caci a fost un capitol scurt, cum ai mentionat si tu. Pe mine nu prea m-a atras intr-un mod fantastic, deoarece, in primul rand, urasc povestile, ficurile, romanele etc, unde personaj principal este o fata populara de liceu, pentru ca de aici se va repeta cate un cliseu-zic eu- ea se indragosteste de ala, si il inseala pe Mark, care va veni inapoi si ii va prinde pe astia, si va fi iar o odisee plictisitoare, asta este parerea mea repet.

Poate ma insel si ma vei surprinde in capitolul urmator. Despre modul scrierii, nu pot comenta nimic negativ, deoarece scrii bine.
Bafta!!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#3
Mersi mult de critica lasata Andreea. Povestea nu o sa fie tocmai un cliseu, desi o sa se indragosteasca. Idee este ca nu e tipul nou de care gata se indragosteste. E o poveste un pic mai elaborata si sper ca o sa te prinda ideea.

Capitolul 2

Angel


Ma uitam la blondul ce statea in fata mea care ma privea mirat. I-am zambit si l-am intrebat ce gaseste asa amuzant la mine. A zambit si mi-a spus ca stau pe sezlongul lui sic a sunt murdara de crema de soare pe fund. Am marait la el mi-am luat geanta si m-am pus pe alt sezlong de langa Lizzyie. M-am dus sa imi iau o inghetata si sa ma sterg de crema cand cineva m-a strigat.
- Stai! Vin si eu cu tine, aa si ma cheama Adam ca sa stii si tu Angel.
- De unde stii cum ma cheama, ne-am mai intalnit?
- Ce intrebari patetice ai ne-am vazut de o multime de ori numai ca, creierul tau procedeaza mai incet.
- Nici nu te cunosc si deja ma enervezi, ai grija cum te comporti pentru ca eu fac regulile in liceu.
- Cat de mult te-ai schimbat Angel…Nu mai esti aceeasi.

Si aceea a fost toata discutia noastra. M-a lasat foarte confuza avand in vedere a eu chiar nu-l mai vazusem inainte, desi numele Adam imi aducea amintea de cineva dar vag totusi. Am incercat sa nu mai ma obosesc cu asta pentru ca imi facea rau tenului si mi-am luat o inghetata cu menta, preferata mea.
*
Orele treceau incet si soarele apunea incetul cu incetul. Era mirific, nuantele de rosu se amestecau cu cele portocalii si in reflectia oceanului se vedeau ca un spectacol parca aranjat din inainte. Nisipul fin imi mangaia picioarele in timp ce ma indreptam spre apa. M-am scufundat in ea parca nedorind sa mai ies de acolo. Eram singura ramasa la plaja pentru ca ceilalti s-au dus la o petrecere. In timp ce inotam in apa linistita ma gandeam la viata mea, la tot ce tine de ea. Dar nu a durat mult pentru ca deodata a inceput sa ploua. Nu simteam dar puteam sa vad.
Am iesit usor din apa si m-am dus sa imi iau lucrurile deja ude.Ploua din ce in ce mai tare si deja imi era frig. Am inceput sa fug spre casa si din neatentie iar m-am ciocnit de vecinul meu. M-a intrebat daca poate veni la mine pentru ca era singur acasa si se plictisea plus ca nu avea current si i-ar placea sa ne cunoastem. La inceput nu am vrut din simplul motiv ca nu aveam chef. M-am scuzat si i-am zis ca am de facut curatenie prin casa sic a nu pot. L-am trimis acasa sic and am intrat la mine m-am dus direct la mine in camera. Am deschis laptopul si am inceput sa vorbesc cu Mark. Dupa aceea m-am hotarat sa fac o baie lunga si calda. M-am dezbracat incet pe muzica lui Janis Joplin. Imi placea muzica ei desi era foarte veche. Ma facea sa ma simt calma. Am dat mai tare cand a inceput melodia “Summertime” si am intrat in cada plina cu apa si trandafiri . M-am privit intr-o oglinda micuta si am observant ca machiajul era intins in hurul ochilor mei verzi-albastrui. Mi-am aprins o tigara mentolata si am inceput sa reflectez la viata mea de pana acuma. Am fost de multe ori o “bitch” in viata, iar acuma parca regretam. Desi aveam sprijinul si dragostea parintilor, nu stiu ce ma determinase sa fiu asa rea cu lumea. Ma iubeam pe mine dar asta nu insemna ca restul nu existau dar aveau accesul mai greu la inima mea, care parea inchisa cu un lacat. De abia saracul Mark a reusit sa intre in ea destul de greu. Desi paream foarte indrazneata inauntrul meu se ascundea o fata timida uneori. Mi-am scufundat capul in apa si mi-am zis ca de urmatoarea zi aveam sa fiu o persoana mai buna sau cel putin sa incerc. Desi paream doar o tipa buna care are bani si nu-I pasa de altceva mie imi placea arta, imi placea sa scriu, imi placea sa fac fotografii. Iubeam tot ce tinea de aceste lucruri, dar cu timpul m-am schimbat. Oricine o face.
**
“Erau intr-o padure. Doi copii se jucau si se alergau unul pe altul. Baiatul a luat mana fetitei in mana sa si a pupat-o pueril pe obraz. Soarele apunea iar razele se rasfrangeau in parul blond al copiilor. Erau asemanatori dar nu erau rude. Erau doar meniti sa fie impreuna.”
M-am trezit deodata, avand gatul uscat. M-am uitat in jur si tot ce vedeam era intuneric. Iar am visat si culmea era ca visam acelasi lucru mereu, de parca ceva imi scapa. Visul acela era menit sa imi aduca aminte de ceva sau cineva, un lucru la care am tinut mult. Nu aveam habar pentru ca in ultimii ani parca nu mai eram eu. Eram alta, nu mai eram Angie, fetita blonda ce se intelegea cu toata lumea. Acuma sunt in continuare versiunea rea a fetitei de odinioara. Desi toata lumea ma striga Angie, numai persoanele dragi au voie sa ma strige Angel. Toata lumea stie asta. Desi o singura persoana ma numea asa, dar acea persoana era departe de mine acuma. Mi-as dori cateodata sa-l revad pe ingerul meu…

[Imagine: missyoubear.jpg]

My work: - Sentimente uitate [Naruto]
- O vara plina de iubire si schimbari [Proza]

" Love it's like wind. You can't see it, but you can feel it."

#4
Un fic nou si destul de interesant, mi-a captat putin interesul si am reusit sa termin ambele capitole.
Am doar cateva lucruri sa-ti spun, critica: in al doilea capitol inafara de faptul ca "sic a" se scrie "si ca" asa, ai folosit de prea multe ori pronumele posesiv pe la mijlocul textului, nu era necesar sa pui atat de mult accent pe lucrurile ei, mai ales pe camera ei, era de ajuns sa spui ca mergea in gamera si atat. De ce spun asta fiindca te-ai mai repetat cu pronumele de mai multe ori si din text se intelegea despre cine era vorba sau a cui lucruri erau.
Hmm un alt lucru ar mai fi faptul ca trebuie putin mai mult sa dezvolti ideile, dar asa in rest totul este ok, mi-a placut si inceputul cat si sfarsitul, la ambele capitole. Cum ti-am mai spus scrii interesant si liber (asta am spus-o la ficul tau Naruto) si nu te blochzi la usor.
Vad ca Angel are un nou pretendent care poate sa-i fure inima, deja stiu cine este, dar tac din gura, nu vreau sa fac demasc personajele si scopurile lor sau trecutul. xD
Astept nextul, succes! *hug*

#5
Am revenit si eu vazand ca ai adus un capitol nou. Bineinteles, cum sunt eu asa o fire mai nesuferita la critica, o sa incep cu partea proasta.

Cum s-a spus si mai sus ai avut acea greseala de tastare ,,sic a" , dar a mai fost una ,,sic and", le poti corecta foarte usor, sunt sigura oricum ca ai corectat capitolul, doar ca nu ai vazut greselile. Uneori ai avut niste repetitii deranjante si evidente.
reflectia oceanului-reflexia[reflectia se refera la faptul ca tu reflectezi asupra unui fapt, iar reflexia, imaginea in oglinda a unui lucru; sigur stii asta, dar nu ai fost atenta].


Acum sa vedem si ce mi-a placut. 1. Faptul ca se va schimba Angel.
2. Si mie imi place inghetata dementa.
Ma tii in suspans, si cum am zis in postul aanterior poate ma surprinzi acum, si chiar ai facut-o, bravo.

Bafta!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Uraste ca iarna, iubeste ca vara. hiimera 42 20.455 29-03-2013, 05:52 PM
Ultimul răspuns: FuNnY bUnNy
  O iubire de-o vară? Ayu.Lore 5 2.174 01-09-2011, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Ayu.Lore
  O lume plina de miracole...si moarte! Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 12 8.295 25-07-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: stylish.lov3
  Viatai plina da surprize bune...dar si rele... $tefan 2 2.643 26-04-2011, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Ce schimbari ati aduce voi FF-ului? Mitzuke. 22 15.535 09-02-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Eby
  Ploi scurte de vară chrissta 8 3.709 11-12-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: chrissta
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.534 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  O vara de vis lary-chan_sakura 4 3.170 15-08-2010, 06:50 PM
Ultimul răspuns: Yun.
  Suspinuri în culori de vară [yaoi] Claribel 5 4.448 28-07-2010, 10:27 PM
Ultimul răspuns: SAYA_ANGEL
  O adolescenta plina de distractii Ella06 6 3.943 08-05-2010, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Lori.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)