Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O noua viata, o noua descoperire.

#2
Cum am promis, sunt aici.
First of all, am să încep cu greșelile de tastare ca să nu le uit : )) .
„soarele tâmpit” - well, expresia asta nu este prea bună pentru un fic. Soarele nu poate fi tâmpit și nu prea sună bine, sincer.
„abea” - abia
„vre-o” - vreo ( am observat că obișnuiești să scrii de multe ori cu cratimă )
„încruntându-mă la ideea ( ... ) ” - nu prea sună bine. zici că ideea e o persoană și te încrunți la ea : )) . suna mai bine parcă : neconvenindu-mi ideea că ( ... )
„rockarita” - rockeriță
„amicie” - amiciție
„prosti” - prostii ( în context )
Înainte să văd ce ai scris înainte de începutul capitolului, voiam să-ți zic să schimbi acel „episod” în „capitol” , dar dacă vrei să semene cu un serial I can't help it.
Ai o mică problemuță cu virgulele.Știi, ele punctează o pauză în vorbire și, pentru a elimina lipsa virgulelor, citește capitolul după ce l-ai terminat și vezi unde faci o pauză ( când citești ) . Ah, ceva mi-a sărit în ochi: înainte de dar și iar se pune virgulă, obligatoriu.
Descrierea este destul de absentă. A plecat pe Marte ? : )) Ai descris numai aspectul fetei și ăla cam în fugă. Aveai destule de descris, precum: aspectul dormitorului ei, vestimentația personajelor, drumul ei spre școală, cum arăta tipul pe care-l plăcea, clasa . Și cel mai important lucru, n-ai descris sentimentele ei prea bine. Încearcă să te transpui în pielea fetei și să spui ce simți tu când te gândești la un tip ce-ți place.
Acțiunea este cam grăbită. Hop se trezește, imediat dupaia ajunge la școală, hop se termină ora de mate, merge la fumat și imediat dupaia e în clasă. E prea grăbită, sincer. Încearcă să o faci să decurgă lin și calm, nu o mai fugări. Descrie mai mult și așa acțiunea n-o să pară așa grăbită.
Dialogul este bunicel. Nu e mult și nici sec.
Ideea în sine pare bună, dar nu pot să-mi fac încă o părere. Aștept următorul capitol și sper să acorzi atenție sfaturilor mele.

P.S.: Dacă vrei ca să se vadă diferența dintre fată și față, scrie cu diacritice. Așa textul pare mai ordonat și se citește mai încet.

Succes !
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Răspunsuri în acest subiect
RE: O noua viata, o noua descoperire. - de Me†al. - 03-09-2010, 02:01 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O nouă È™ansă la fericire Leontina 48 15.391 27-02-2012, 08:11 PM
Ultimul răspuns: Miss M
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.782 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  O noua sansa la iubire Mùsè 3 2.877 18-07-2011, 03:06 PM
Ultimul răspuns: Mùsè
  O noua sansa la iubire ingerash-visator 8 5.813 15-03-2011, 08:28 PM
Ultimul răspuns: ~Ioana*Yoanna~
  O viata noua...o noua persoana:x •нąкü• 26 15.562 01-03-2011, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Jereth Mounth: O noua viata Lena 6 3.456 12-01-2011, 09:10 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  O viata noua Layla. 14 9.708 16-12-2010, 11:30 PM
Ultimul răspuns: Little.Dead.Red
  O noua viata Yoko-sama 1 2.118 09-10-2010, 11:15 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  sasuXsaku-o lume noua sakura_haruno75 1 2.521 29-05-2010, 03:53 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Un baiat , o fata … o noua iubire ! pwpyk 3 2.940 07-04-2010, 03:56 PM
Ultimul răspuns: Mădălina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)