Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O noua viata

#1
Descrierea personajelorar Darkness:este o fata curajoasa cu multi prieteni.Ochii si parul ei sunt de culoare neagra.Viata ei va lua in curand o intorsatura ciudata.
Mia:cea mai buna prietena a lui Darkness.
Kay:noul coleg de scoala si un vampir periculos.Ochii lui au culoare rosie iar parul negru.El esta cel care ii intoarce viata pe dos lui Darkness.

Capitolul 1
Noaptea
Dimineta.Cuvant de tortura in timpul saptamanii cand am scoal.Stateam in pat si ma intrebam de ca nu suna ceasul.M-am uitat la ceas si am vazut ca e 10:30.Trebuia deja sa fiu in drum spre scoala.Am sarit ca arsa din pat si m-am impiadicat de papucii care stateau langa pat.Mama a venit in fuga pe scari si a trantit usa de perete.
-Darkness esti bine!a intrebat mama speriata
-Da.am spus eu indiferenta si m-am ridicat
Mama a aftat di cauza indiferentei mele si a coborat pe scari.M-am imbracat si am plecat spre scoala in fuga.Cand am ajuns in curtea scolii a auzit niste strigate:
-Darkness!!!!!!!!!
Era Mia,cea mai buna prietena a mea care tipa si fugea in directia mea.M-am ferit si ea a cazut cu fata de pamant.S-a ridicat si m-a strans in brate.
-Ce ma faci?m-a intrebat ea
-Bine.
Dupa aceasta conversatie scurta am intrat in scoala.Dupa ore Mia m-a intrebat ceva:
-Mergem prin oras?
-Stai sa o sun pe mama.
Am scos telefonul si am sunat-o pe mama.
-Alo mama?
-Da Darkness?
-Mai pot sta in oras cu Mia?
-Bine dar sa sti ca eu si tatal tau mergem la restaurant la 16:30.Cat e acum?
-E 16:15.Eu vin la 20:00 si in caz ca nu veniti am cheie.Pa.
-Pa.
Eu si Mira ne-am plimbat prin oras doua ore timp in care am mersa la o pizza,la cumparaturi si am baut suc.Mia statea mai aproape de oras si a ajuns mai repede acasa.Cand am ajuns pa strada mea am auzit o voce:
-Nu iti e frica sa mergi singura noaptea?
M-am uitat in sus si am vazut o silueta neagra cu ochii rosii.Am fugit cat m-au tinut picioarele si cand am ajuns la usa casei mele am scos repede cheia.Cand am vrut sa deschid usa silueta de mai devreme ma prins de la spate si mi-a imobilizat corpul.Am reusit sa imi misc capul si am vazut ochii aia rosii.Cand m-a muscat de gat am scos un tipat.M-am pierdut repede cunostinta.Singurul lucru pe care mi-l amintesc este ca vampirul m-a lasat pe veranda casei.
Capitolul urmator:Noul Coleg

Capitolul 2
Noul coleg
Nu prea intelegeam mare lucru...Era ciudat!Mai alesc ca...Nu!!!O sa intarzi iar!Fug sa imi fac toaleta si imi pun repede uniforma formata din:o camasa alba,o fusta in carouri alb negru si o vesta neagra.Imi pun adidasi si ies din casa ca o furtuna,alergand pana la scoala.Ajunsa incep a gafai.De mine se apropie Mia.
-Iar ai dormit prea mult?intreba ea sarcastica.
-Da.
-E ciudat!
-Ce ?
-Pai...
Clopotelul suna asta facandune sa intram in clasa.Prima ora era una de limba staina.Eu faceam italiana ,spaniola si engleza.Asa avea si Miea insa era o difernta:ea facea franceza.O ura ...Eeeee!Nici eu sincer nu ma dadeam in vant dupa italia.Grupa era formata din clasa noastra si o alta clasa.Ciudat a fost ca n-am intalnit cu diriga :
-Clasa a 9-a A sa vina in sala lor.
Am urmat instructiunile ca niste copii cuminti,ce era.Va dati seama ca am fost sarcastica.Ne asazam in banci iar diriga iese pentru cateva minute.Cand se intoarce nu era singura sau cu un teanc de harti sau cu vrun parinte cum credeam noi.Ci cu un baiat dragut cu parul ca noaptea si ochii ca o mare de sange.Imi parea cunoscut...
-Copii,el este Kay!
Kay?Ciudat..Numele era cam rar.Ma rog.SE pare ca era in grupa cu mine.Asa ca ne-am dus la profa care ne corecta testele.Ne-am asezat speriati pentru ca ...Cred ca va dati seama.
Profa se ridica :
-Cand va auziti numele si nota veniti sa va luati testul!Alex Marion:7,5.Mary Ransh:9.Kim Loven:10.Saly Sashi:6,90.Miha Michi:9,30.
Si asa a continuat cam cu inca 10 elevi.
-Dakness:9,90.
Uuuu...Ma speriasem.Probabil va intrebati de ce nu m-ia strigat si numele de familie?Pentru ca eram singura cu nemele de ,,Darkness''.Fiind multi a citit la note si nume toata ora.Cand ies o vad pe Mia zambint.
-Cant ai luat?o intreb eu.
-9,75.
-Bravo!
I-am zambit si am urcat scarile.Era curioasa cum se descurca noul coleg...Imi pare bizar.Acum aveam matematica.Nu imi placea deloc.Mereu aveam 7 sau 8.Nu avem decat cati va de 10 aruncati pentru ca am iesit la tabla.Se pare ca profesorul a vrut sa testeze capacitatea noului venit.Eram surprinsa!Se descurca de minune.Asa a cam la toate orele.Era istet si dragut.Hei sa nu sariti !Cred ca stiu la ce va ganditi!Am ajuns acasa si m-am trantit in pat.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#2
Saluut.
Încearcă să descrii personajele pe parcursul capitolelor, nu prea mai are farmec dacă le descrii aşa.
Am observat că te bazezi pe dialog, mare greşeală; încearcă sau mai bine spus învaţă să descrii mai mult, profită de faptul că narezi la persoana I şi descrie mai multe sentimente, locuri trăiri and so on.
Capitolele sunt foarte scurte, contează calitatea, nu cantitatea, ştii? Pe mine nu mă încălzeşte cu nimic dacă tu ai două capitole a câte 34-38 de rânduri, puteai face foarte bine un singur capitol din cele două şi era mai consistent, acum asta e părerea mea, tu faci cum vrei.
Am observat că ai şi destule greşeli de tastare, nu stau eu să le menţionez, le poţi căuta şi singură.
Estetica lasă de dorit, pe mine una nu mă încântă.
Tu scrii :"I-am zambit si am urcat scarile.Era curioasa cum se descurca noul coleg...Imi pare bizar.Acum aveam matematica.Nu imi placea deloc.", dar ar arăta mult mai bine aşa: "I-am zambit si am urcat scarile.[Space] Era curioasa cum se descurca noul coleg...Imi pare bizar.[Space] Acum aveam matematica.[Space] Nu imi placea deloc." - Pui space după terminarea unei propoziţii; sper că ai înţeles la ce am vrut eu să mă refer.
Sfatul meu ar fi ăla de a pune mâna să mai citeşti câte ceva, te-ai ajuta mult.
Baftă în continuare!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O viata noua...o noua persoana:x •нąкü• 26 15.507 01-03-2011, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Jereth Mounth: O noua viata Lena 6 3.404 12-01-2011, 09:10 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  O viata noua Layla. 14 9.586 16-12-2010, 11:30 PM
Ultimul răspuns: Little.Dead.Red
  O noua viata, o noua descoperire. ♥Luchi♥ 1 1.960 03-09-2010, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Me†al.
  O noua viata Hana-chan 3 3.248 24-04-2009, 02:28 PM
Ultimul răspuns: L'pti.chat
  O noua viata Denny 16 10.386 21-02-2009, 12:01 AM
Ultimul răspuns: starnight


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)