Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce parere aveti?
lasa-te... very bad!
11.59%
8 11.59%
hm.... este ok
4.35%
3 4.35%
m-ai trebuie sa lucrezi
7.25%
5 7.25%
asa si asa
7.25%
5 7.25%
destul de bun, chiar imi place
69.57%
48 69.57%
Total 69 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Astrul Trandafirului Albastru

#27
Capitolul XV

"A trecut o saptamana de la acea intalnire cu cei trei conducatori. O saptamana in care Angelique nu m-a scapat secunda din ochi, in care a trebuit sa invat o multime de lucruri. De la istoria vampirilor pana la lectii de cum pot sa devin un lider bun, cum pot sa ma impun. Ma pregatea pentru aceasta zi. Ziua in care avea sa se tina primul consiliu de razboi la care aveam sa particip. Inteleg de ce este asa de ingrijorata, dar eu nu simt nici un pic de emotie. Am m-ai participat la astfel de consilii pana acum cu tatal meu. Stiu cum merg treburile si de obicei sunt chiar foarte plictisitoare. Nu inteleg de ce este ea atat de nervoasa."

As vrea sa-ti spun ca ai inceput exemplar, dar nu mintim. Intr-un fragment scurt de genul, ai in jur de 9 propozitii scurte, pe care le-ai fi putut face in vreo 3 bine legate, folosind chestiile alea inutile de genul 'cuvinte de legatura', 'conjunctii coordonatoare', poate ai auzit de ele.

" Ziua in care avea sa se tina primul consiliu de razboi la care aveam sa particip." Asta, de fapt, nici nu e propozitie, trebuia sa pui virgula dupa cea anterioara si sa continui cu asta, ca sa avem si noi subiect.

"lectii de cum pot sa devin un lider bun, cum pot sa ma impun" - bre aici nu-i ca in contextul 'lectii de matematica' , 'lectii de cum...' pur si simplu nu suna. 'lectii despre cum sa conduc o...' ar fi fost o varianta mai fericita.

[/i]"Am m-ai participat la astfel de consilii pana acum cu tatal meu."[/i]
Astea cu cratimele le ador. Sunt simple si dau batai de cap inca. Noroc ca stiu secretul, uite, cand la doua cuvinte succesive se dau cap in cap doua vocale, clar tre' sa scoatem una, asa ca in locu' ei punem ceea ce se numeste 'cratima'. Astfel, de la tine reiese ca fraza initiala era asa ' Am mă ai participat...', ceea ce nu e, pentru simplul fapt ca acolo de fapt NU trebuia inlocuit nimic, trebuia pus un singur cuvant, 'mai', legat, atat. Si nu-mi spune ca e greseala de tasta, ca ai facut aceeasi greseala in poll / 'm-ai ai de lucrat'. Vezi? e simpla si da batai de cap.

"Ma imbrac cu hainele pe care angelique le-a pregatit special pentru aceasta intalnire. O camasa cu dantele la maneci si in fata, alba, o tunica albastra..."
Inca o data, a doua propozitie nu e propozitie, e descrierea vestimentara si vine ca si continuare a primei propozitii, implicit pui doua puncte si incepi descrierea, cu litera mica.

la mina- la mine

"Ies din dormitorul nostru. Ce bine suna: „dormitorul nostru”. De atunci, din acea seara, eu si angelique dormeam impreuna. De altfel, mi se pare si normal. Imi scutur capul incercand sa nu ma m-ai gandesc la ea. Trebuie sa ma gandesc la ceea ce o sa se intampla in sala de oaspeti care s-a transformat intr-un adevarat birou."

In primul rand, din nou, propozitii scurte succesive. Invata sa le legi, si daca nu reusesti, n-ai incercat destul. In al doilea, acelasi 'm-ai' in loc de 'mai' (deci chiar nu era de tastare). Al treilea, e 'ce o sa se intample', nu 'intampla', in cazul in care timpurile verbale nu se schimba si ele in ficul tau, ca si cratima. Astfel, reproducem:

Ies din dormitorul nostru - ce bine suna: „dormitorul nostru", acum ca eu si angelique dormeam impreuna, cum de altfel mi se pare si normal. Imi scutur capul incercand sa nu ma mai gandesc la ea, ci la ceea ce o sa se intample in sala de oaspeti care s-a transformat intr-un adevarat birou.

Eee, cum sunaa?

"Nu zabovesc deloc in fata usii, ci bat asteptand aprobarea de a intra, care nu intarzie sa isi faca aparitia."

Multe curiozitati ale lumii nu imi sunt cunoscute pana in momentul de fata, dar astept cu nerabdare clipa in care voi afla cum soarele ei isi face o aprobare aparitia, ca de altfel cum arata.

" nici nu cred ca m-ai trebuia sa bat"

Aplicand deja cunoscuta teorie a cratimei, rezulta 'mai'. Adica legat.

"dar bunele maniere isi fac cunoscuta prezenta, din nou."

Cred ca sunt sociabile.

Ma opresc exact in fata mesei rotunde, ce a fost adusa nu stiu de unde, de altfel si singurul mobilier din camera, exceptand, desigur, scaunele

Cam multe virgule. Singura virgule pusa ca lumea e cea de dupa “camera”, in rest le-ai pus aiurea total.

"In fata mea, de partea cealalta a mesei, stateau Vladimir, se vede clar ca el este liderul, in dreapta sa avandu-l pe Floris, iar in stanga pe Petru, Ruslana statea in spatele lui Floris ca o statuie, gata oricand sa revina la viata daca aparea vreo amenintare."

Stiu ca vampirii astia sunt mai ciudatei, dar cand vorbesc de unul, cred ca ma refer la unul, deci prea stimabilul Vladimir "statea", nu "stateau", si folosind teoria concordantei timpurilor verbale, nu era nici "statea", ci "sta", ca vorbesti la prezent aci. Exprimarea in aceasta fraza este predominant de speriat.

"...dar eticheta cerea respect, eticheta oamenilor. "

'Dar eticheta oamenilor cerea respect.' Si n-am nici repetitii inutile.

Descrierea oamenilor prezenti in camera este total dezordonata, si are unicul rol de a ma baga in ceata, sapte clanuri cu cinspe' nume, puteai cu siguranta incerca o asezare mai ordonata.

" imi da una peste ceafa atat de tare incat nu imi pot opri capul din drumul sau si ma lovesc cu el de masa din lemn de stejar"

Ce cap plin de personalitate.

"-Sa revi cu noi, zise el simpul, neobosindu-se sa imi explice."

In primul rand, e 'revii', adica 'vii' si ii adaugi un 're'. 'Simplu'. nu 'simpul', si de fapt ii da deja o explicatie.

" Nasul ei este putin c-am mare si drept,"

Teoria cratimei => 'cam', nu 'c-am'.

Nu-mi place faptul ca ai inceput o a doua descriere asa din neant. Ori o legai cumva de prima, ori faceai una singura.

"Nasul ei este putin c-am mare si drept, avand varful indreptat in sus..."

Pinocchio?!

" insa continuie sa zambeasca"

Jur ca nu stiu ce timp e 'continuie". 'Continua' insa pare familiar, ceva legat de prezent, cred.

"Ceea ce nu era."

Ce propozitie total misto.

"Imi raspunse la intrebarile mele carora nu le dadusem glas."

Daca zici 'imi' nu mai e nevoie si de 'mele', e deja clar ale cui erau si cui raspunde.

"si ar trebui sa ma obijnuiesc cu acest fel de intamplari.."

"Obisnuiesc". Aici aplicam doar teoria limbii romane.

"Toti ochi s-au indreptat spre mine, elfi cantarindu-ma de sus pana jos, in timp ce Lycanii si varcolaci se aplecara peste masa incercand sa fie mai aproape de mine, mirosind aerul."

E 'ochii', 'elfii', 'varcolacii'. Cu doi i la toate, primul este desinenta de plural, al doilea marca articolului.

"-Stai departe lipitoare, ce esti! Zice elful furios."

Teoria virgulei: "Stai departe , lipitoare ce esti!

"Am venit sa discutam despre lupta ce o vom aveam peste trei zile, nu sa ne certam intre noi, cat timp a vorbit Vladmir toti au tacut, ascultandu-l atenti."

Cand zici ca toti au tacut incepi alta propozitie, reformuleaza ideea astfel incat fraza sa aibe continuitate.

Aveam- avea
Puetre- putere

pana acum era intr-o stare de entuziasm si fericire neobijnuita pentru un vampir

Din nou invocam teoria limbii romane, dam cu baghetuta magica, si pac ! Din neobijnuita iese neobisnuita. Pam pam.

Copii nostri nu se mai pot bucura de locurile natale asa cum trebuie

copii- copiii

Inca un i pentru articulare, ceilalti sunt din cuvant si respectiv, desinenta de plural.

Va vom lasa zece vampiri sa va apere oameni

Inca o data, ai uitat articolul.

oameni- oamenii

Nu mai spuse nimic, disparand din incapere
O sa imi ia multi ani sa invat sa fiu la fel de rece si neindurator ca ei.


Din nou invocam teoria limbii romane si facem cratimele sa dispara ca sa fie totul corect. Aplauze !

Pana la sfarsitul capitolului, se mentin omogen - este o problema destul de mare faptul ca tu inca ai greseli elementare in atat de multe locuri, nu stii cand sa termini un cuvant cu doi 'i', ca de asemenea folosirea cratimei in mai multe situatii. Propozitiile sunt simple, si ar trebui cu siguranta unite mai bine, lasate sa curga, deci invata sa folosesti cuvinte de legatura, deoarece exprimarea lasa de dorit in multe locuri, si prin asta ma refer si la vocabular, atat in sensul in care lipseste o varietate mai larga de cuvinte, cat si in cel in care impopotonezi inutil expresii simple, si astfel iese o greseala.

[Comanda onorata]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de Berry. - 04-12-2009, 05:51 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de A'Svear - 07-12-2009, 12:21 AM
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de Teh2 - 16-12-2009, 01:52 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(16+) - de Denny - 16-02-2010, 09:00 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(16+) - de Aiumy - 14-03-2010, 11:32 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(18+) - de Tox - 25-04-2010, 07:54 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru [+18] - de Rain - 29-10-2011, 12:55 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Albastru appuru 16 6.660 11-05-2013, 11:00 PM
Ultimul răspuns: appuru
  Sarutul trandafirului [ YAOI ] Hasamy lost vampire 118 47.815 05-08-2011, 12:06 PM
Ultimul răspuns: LoLix
  [ Twilight ] - Un trandafir albastru robsten 8 6.206 06-03-2011, 11:42 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Trandafirul albastru Hope:) 1 2.151 02-01-2011, 02:49 AM
Ultimul răspuns: Akie
  Rasarit patat cu sange albastru [yaoi by Akadella & BL Forever] akadella 4 3.543 30-08-2010, 02:23 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Ocean albastru .mefistofelica.nihil. 2 3.360 26-01-2009, 09:42 PM
Ultimul răspuns: .mefistofelica.nihil.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)