Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Exces de idei [eseuri/povesti]

#9
(29-07-2009, 07:29 PM)Mitsukai Yoru A scris: Domou arigatou Aiu-chan ma bucur ca ti-a palcut. In continuare un eseu. xD si data viitoare o comedie ;;)

[center]
Iubind contrastul

[/center]

A iubi



Cunoasterea adevarului este cel mai mare intuneric. As renunta oricand la toate problemele astea , care nu duc la nimic, pentru o naivitate dulce si inconstienta. Spiritul sfasie, nu inalta. De obicei, viata nu se mentine fecunda sau productiva decat prin tensiuni si antinomii, care reprezinta un principiu de lupta si de incordare agonica. Entuziasmul depaseste acest principiu, realizand viata fara dramatism, exprimand un elan fara tragedie si iubind fara sexualitate.
Exista atatea moduri prin care poti iubi, incat ajungi sa crezi ca iubirea devine ceva mecanic in sufletul tau. Iubesti fara sa stii ce, slavesti fara sa stii ce, te inchini cuiva imaterial si asta numesti iubire. Cat de nule sunt aceste interpretari filozofie, nimic nu poate ilustra mai bine iubirea decat absoluta neintelegere a semnificatiei ei.
Ma tem sa povestesc asa ceva, nu fiindca mi-e frica, ci pentru ca nu gasesc un inteles in toate aceste cuvinte. Cum as putea sa descriu ceea ce simt, cand nu am nicio definitie certa asupra unui obiect, a unui sentiment… asupra ta.

A renunta

Mult orgoliu si suferinta sunt in orice renuntare. In loc sa te retragi cu cea mai mare discretie , ramai si te plangi de propriile-ti probleme. Consideri renuntarea un pacat, fii serios..Din moment ce eu prin renuntare nu pot castiga efectiv eternitatea, ci mor ca si ceilalti, de ce dispretuiesc si de ce sa numesc asta calea mea cea adevarata?
Intereseaza pe cineva ca eu am renuntat demult, ma vedeti altfel de cat sunt? Vad durerea, suferinta atat de specifica varstei, moartea, dar de ce sa-i fac pe altii sa o vada? Este de asemenea mult prea drept ca pe acela care a vazut in fata asemenea realitati nu crude, ci cliseice, nu il mai tenetaza nimic altceva decat renuntarea.

Contrast

Cine sunt eu? Un alt efect artistic. As intreba cine m-a creat, dar -si?sau fara acel dar.- pentru ce. Ma simt un om fara sens si nu imi pare rau ca nu am niciun sens. De ce nu am aripi, sau gheara-gheare-, sau colti, oare asta ma face om? Si daca da, cum pot deveni altceva, m-am saturat sa am parte de aceleasi trairi de fiecare data. Ar rebui-trebui- ca omul sa devina un animal rational. Asa mi-as putea manifesta trairile printr-un singur sunet,-punct si litera mare- exista prea multe cuvinte in alfabetul asta pentru a stii pe care sa le folosesti in diferite momente. Contrastul dintre bine si rau, lumina si intuneric, om si animal, viata si moarte, as putea continua asa o viata, insa de ce fiecare cuvant creeaza o negare? De ce pot fi fericita sau nefericita, buna sau rea, de ce nu pot fi... normala. Si daca va ganditi bine, nimeni nu e normal, pentru ca fiecare are ceva diferit de celalalt. A fi normal, implica o multime identica, deci nici tu nu esti normala,-Punct si litera mare- ia gandeste-te, de ce esti diferita de mine?-Ar fi mers si:Ia gandeste-te...sunteti diferiti de mine?-



Typpo-urile sunt putine which is ok.Nu prea stii unde sa te opresti cu propozitia,o lungesti,pui unele virgule unde nu trebuie..greseli relativ minore,se indreapta daca recitesti sau ii dai altcuiva sa citeasca inainte de a posta.
Ce nu e ok..e ca folosesti prea multe metafore which have no sense la un moment dat.Nu stiu daca le pui ca suna bine sau ca tu chiar intelegi..dar pe mine ma lasi in aer uneori.'Contrast' mi se pare cea mai buna din toate trei.
Imi place cum scrii,dar nu iti recomand neaparat eseurile sau nu pune extraordinar de multafilozofie ca ne ametesti rau de tot[si mie mi s-a zis ca am avut multa filozofie in teza de romana=)))Am aceasi problma 8D De-asta te sfatuiesc sa ii dai cuiva sa citeasca inainte de a posta.Sau daca o faci,schimba persoana ca nu se prea descurca]
LOLNOPE



Răspunsuri în acest subiect
One-shot - de Mitsukai Yoru - 19-08-2008, 10:19 PM
Exces de idei [eseuri/povesti] - de Mitsukai Yoru - 25-07-2009, 03:46 AM
RE: Exces de idei [eseuri/povesti] - de D@n@ - 25-07-2009, 10:52 AM
RE: Exces de idei [eseuri/povesti] - de Aiumy - 27-07-2009, 04:34 PM
RE: Exces de idei [eseuri/povesti] - de Mitzuke - 29-07-2009, 08:59 PM
RE: Exces de idei [eseuri/povesti] - de Aiumy - 29-07-2009, 11:32 PM
RE: Exces de idei [eseuri/povesti] - de Tox - 03-08-2009, 10:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Idei traznite - oneshots Lexxu 1 2.329 22-07-2012, 01:14 PM
Ultimul răspuns: Lexxu
  Idei tampite. Unix 4 3.704 15-05-2012, 04:01 PM
Ultimul răspuns: Unix
  Idei Azazel 0 2.284 28-01-2012, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Povesti scurte si idei CyBeR 9 9.976 27-01-2012, 04:32 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Povesti cu ingerasi Azazel 1 2.808 11-10-2011, 02:20 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Ne soptim povesti..[SasuSaku] ¿ Misterious Girl ¿ 7 9.214 07-05-2010, 10:28 PM
Ultimul răspuns: Vir
  Vampiri si Povesti de Dragoste [yaoi] Aliss_anime 10 11.059 26-03-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Aliss_anime
  Sange-n exces [when screaming and crying are not enough][+16] deathmemories-Bloody_Alice13 8 6.604 20-09-2009, 08:39 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)