Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ne soptim povesti..[SasuSaku]

#1
Salut!
Poate ca unii s-au plictisit de atat de mult 'sasu-saku',dar eu am venit cu o idee originala.Sunt noua pe site dar am asteptat mult ca sa invat sa scriu un fanfic cum trebuie,deci va rog cititi!
Povestitoarea va fi Sakura..

Disclaimer:Nu detin nici un personaj(inafara de cele create de mine) ce apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.





I-Ne Soptim Povesti-






"Imi deschid incet ochii si vad ca inca nu a rasarit soarele,imi dau la o parte suvitele de par de culoarea roz bombon de pe ochii mei verzi,ma ridic in sezut si incep sa ma gandesc la ziua care va urma,o zi cu stres presupun eu,deoarece va fi auditia mea pentru a putea ajunge sa colaborez cu cel mai tare dj din Tokio adica "SS DeeJay" pe numele real Sasuke Uchiha,dar problema e ca voi concura contra surorii mele Karin care e deasemenea o mare fana al lui SS DeeJay si o fata foarte talentata,deci nu va fi usor iar daca castig eu,Karin ma va urî toata viata,dar eu vreau sa imi incerc norocul.
A!Cu toate aceste chestii am uitat sa ma prezint,ma numesc Sakura Haruno si am 19 ani,sunt din Tokio,am parul de culoare roz bombon care este nici prea lung nici prea scurt,ochii verzi,1.71m si 48kg,deci m-am prezentat in intregime fizic insa psihic va veti da seama pe parcurs.
Dupa ce am terminat de gandit ma asez din nou pe spate si adorm... .Dimineata ma trezesc tot la fel de agitata,ma duc la baie unde imi fac toaleta,un dus iar dupa ace ma machiez putin cu creion dematograf,rimel,luciu de buze roz,imi inting parul si il las liber pe spate dupa care imi iau o pereche de jeansi negri cu un maieu roz inchis iar in picioare niste adidasi stil gheata destul de colorati dupa care imi iau un par pe care il mananc in drum spre locul unde va avea loc auditia,dar nu dupa mult timp defapt cand am iesit din curtea casei,sora mea Karin ma ajunge din spate,era imbracata intr-o fusti mini de blugi albastra si un maieu roz deschis combinati cu o geaca scurta de piele,neagra iar parul ei rosu ondulat era prins intr-o coada.Imi atinge umarul si imi zice:
-Sakura!Doar nu vrei sa pleci fara mine?!
-Nu surioara,scuze dar uitasem.spun eu muscand din marul meu,dupa care continuam sa mergem spre locul auditiei.Ajunse acolo am observat cum unele fete plangeau sau erau suparate,probabil ca au gresit auditia,dar eu sper sa fac sa fie bine.Dupa 10 minute de la sosirea noastra aud cum SS DeeJay ii striga numele lui Karin,ea era entuziasmata dar intra pe scena si incepu sa cante "Lady Gaga-Nothing else I can say[eh eh]",avea o voce superba dar avea putine,putine emotii.Dupa ce terminase Sasuke nota ceva pe un carnetel si imi triga mie numele,intru pe scena imaginandu-mi ca sunt singura in camera mea cantand,imi las emotiile si incep sa cant melodia "Kesha-Tik Tok",aveam o voce destul de buna,iar pe melodia aceasta suna a voce de fata rebela,mi-a placut foarte mult,cand am terminat de cantat,la fel ca si la Karin,nota ceva,imi multumise si anunta ca auditia s-a incheiat iar maine sa ne prezentam tot in acel loc la ora 12:00 pentru a anunta castigatoarea.Eu si Karin eram destul de fericite ca am reusit sa dam tot ce putem,dar putin suparate avand in vedere ca doar una va castiga acel titlu... .
Ajunse acasa,am observat ca parintii nu erau,dar Karin gasise un biletel pe masa pe care scria "Draga Sakura si Karin,ne pare rau ca nu putem fi langa voi pentru-ca am plecat intr-o calatorie legata de afacerea noastra,va uram succes pentru auditie!Cu drag parintii vostri!"
-Minunat!am zis eu.Eu chiar aveam nevoie de sprijinul lor.. .
-Stai linistita Saku!Asa deci eu sunt sefa,pentru ca sunt mai mare,am 20 deci eu!zise Karin.
-Ce ma?
-Stai ca glumisem eu!spuse sormea pe un ton amuzat.
Fara sa mai stau pe ganduri,am urcat repede in camera mea,imbracandu-ma direct in pijamaua mea,mi-am luat mp3-ul,m-am asezat in pat si fara sa ma mai deranjeze nimeni am inceput sa ascult muzica dar gandindu-ma la ziua de maine... .
Karin,insa,nu statu pe ganduri si incepu' sa isi sune prietenii si colegii spunandu-le ca va da o super-petrecere,doar parintii nu erau acasa iar ea isi facea de cap,normal.
Peste aproximativ o ora,au inceput sa se adune la noi in casa o multime de fete si baieti,se distrau si dansau pe muzica la maxim de care eu eram deranjata chiar si cu castile in urechi.
Ma ridic din pat indreptandu-ma spre sormea,ii zic ca a exagerat dupa care ma duc sa ma imbrac din nou in ce am fost imbracata la auditie si ies la o plimbare pe afara.Merg linistita pe strada cu capul in nori pana ce ma trezesc pe jos,imi ridic capul si il vad pe Sasuke adica SS Deejay care imi intinge mana pentru a ma ajuta sa ma ridic si tot odata cerandu-si scuze.
-Nu,nu e nimic,eu,trebuie sa fiu mai atenta.spun eu rosindu-ma toata la fata.
-Sa uitam.Hmm,cred ca tu esti Sakura fata de la auditia de azi,nu?
-Da!Iar tu esti idolul meu!
Sasuke incepu' sa rada si imi multumise ca ii sunt o mare fana.
-Ia zi vrei sa iesim la un suc?ma intreaba el.
-Ce?AA,da sigur,cu cea mai mare placere!
Ce vroia Sasuke sa faca,la ce se gandea?
Aveste lucruri le veti afla in urmatorul capitol!




Poze:
Sakura Haruno-> http://tinypic.com/r/kegnmf/5
Karin-> http://tinypic.com/r/wapsmu/5
SS DeeJay-> http://tinypic.com/r/sgpnjt/5
[Imagine: anigifego.gif]

#2
Helăău r-EE-a . :3
Trebuie să îţi spun că începutul a fost cu adevărat promiţător, dar...
Aş vrea să îmi spui şi mie în ce carte ai văzut tu cifre, că eu nu am văzut în absolut nici o carte, o descriere cum ai pus tu aici. Oh, scuză-mă, ai vroiai tu să spui că e descriere? Dacă îmi spui că are părul roz şi ochii verzi nu mi-ai descris mare lucru. Asta îmi poate spune şi scumpa mea surioară de şapte anişori. Deci, asta ar trebui să îţi dea de gândit, şi ar trebui să fi mai serioasă când descrii, pentru că sunt sigură că dacă te chinui puţin o să iasă mai bine.
Acţiunea e destul de grăbită. Adică, ţac pac s-a făcut dimineaţă, s-au dus la audiţii, care s-au terminat foarte repede, şi am aflat doar că fetele plângeau sau erau supărate, şi că ea şi cu sor'sa, pe numele său Karin, au cântat.
Apoi eu venit acasă si bum, găsesc biletu' şi nu ştiu ce. Aici ai cam grăbit acţiunea.
Totuşi, apreciez că ai fost originală, pentru că acesta este primul fic de genu' astă pe care îl citesc.
AÅŸtept nextuu' ÅŸi spor la scris.
Ja'! :*

#3
Buna!^_^ Am venit si eu pe aici.Ideea ficului este ok,titlul ma atras cel mai mult,greseli nu am prea vazut sincera sa fiu nici nu m-am uitat dupa ele.Dialogul nu prea predomina cea ce este bine,dar ai grija ca este cam sec.Naratiunea,trebuie sa mai lucrezi la ea,actiunea este foarte grabita,nu o mai alerga te rog frumos si descrierea,este dar foarte putin,trebuie sa descrii mai mult.Altceva nu mai am ce sa zic...pune next-ul.
Bafta!
Ja Ne! :bye:
[Imagine: senjo.gif]

#4
Merci pt sfaturi,o sa le iau in considerare^^!





II-Ne Soptim Povesti-





Merg pe strada luminata de soare impreuna cu fermecatorul meu idol,dar din nefericire nimeni nu a scos nici un cuvant tot drumul.Ne oprim in fata unui restaurant de lux,intram inauntru unde observ ca nu era nimeni,imi fac curaj si il intreb de ce in restaurant nu exista nici o persoana,imi zice ca totul e rezervat special pentru el,nu am mai zis nimic si ne-am asezat linistiti la o masa unde ne-am comandat doua salate si doua sucuri naturale.
-Si...spunem ceva lucruri despre tine Sakura!
-Pai am 19 ani,imi place sa cant,sa practic dans si sa fac poze,sunt o fire mai prietenoasa si cu picioarele pe pamant,in rest sunt la fel ca ceilalti... .Spun eu incercand salata comandata.
-AA,mi se pare ca avem multe in comun si pe deasupra areti destul de bine,si scuze ca sunt mai direct dar acesta sunt eu adica nu sunt un star plin de fite,morocanos si rau,in realitate sunt un adolescent ca oricare altii!
-Da,imi pare bine de acest lucru!
In timp ce mancam Sasuke ma privea intr-un mod ciudat,ce vroia?Asta nu inteleg,puteam vedea va are un plan dar care o fi acela?Oricum tot ce stiu e ca e o sansa unica sa stau la masa cu idolul meu si ar trebui sa ma bucur de acest lucru.Dintr-o data in local intra o tipa blonda cu ochii albastri care arata destul de bine,se indreapta spre noi si zice:
-Sasuuke!!!Ce faci puisorul meu...cu asta pe aici?spune ea putin furioasa.
-Nu e ceea ce pare Ino!E doar o fana,am indeplinit visul unei fane,acela de a sta cu idolul sau la masa,deci fi linistita Ino,nu ser intampla nimic intre mine si ea!
-Oh,atunci e bine!A,sa ma prezint fanei tale!Ma numesc Ino,iubita lui Sasuke,sau ai observat deja acest lucru,nu?
-Umm,nu!spun eu observand ca Ino asta e cam fitoasa pentru Sasuke.Ei bine ar cam trebui sa plec,va las pe voi doi!Imi cer scuze de deranj nu se va mai intampla acest lucru!Pe curand si multumesc!spun eu lasandu-l pe Sasuke cu ochii in soare.
Ies suparata din local,cu ochii apoape in lacrimi.Doar o fana?Si eu care credeam ca s-a adunat o relatie de simpla prietenie,ma rog vad ca nici el nu e la fel de diferit cum imi imaginam.
Cand ajung acasa,o vad pe sormea facand curatenie,se pare ca petrecerea se terminase mai repede de cat as fi crezut eu.
-Karin,s-a terminat deja petrecerea?o intreb eu curioasa pe sora mea mai mare.
-E o poveste lunga,dar ti-o zic pe toata.Deci totul a inceput cand Temari,prietena mea cea mai buna,s-a dat la Will,prietenul meu,am luat-o la intrebari si ea mi-a raspus spunand ca e viata ei si face ce vrea si a plecat acasa dupa aceste chestii nu am mai avut chef de nimic,am anuntat lumea ca petrecerea s-a terminat si gata!
-Karin...imi pare rau pentru aceste chestii.Lasa va trece,te ajut eu sa faci curat!ii zic eu luand paharele de pe masa.
Sora mea imi multumeste si incepem amandoua sa facem curat prin living.
Terminam repede totul,si ne asezam pe canapea uitandu-ne la o comedie care ne face sa uitam si de prietena pierduta si de inima franta din caza idolului meu.Tot ce stiam e ca maine va fi momentul adevarului.va castiga ori Karin ori eu,ori niciuna... .
Peste o ora filmul se incheie.Karin se duce sus pentru a se culca iar eu raman sa ascult muzica cu mp3-ul meu.Dintr-o data in casti se aude o melodie de al lui SS DeeJay,nu pot sa nu o ascult,imi placea dar mai ales imi placea enorm de el dar el mi-a frant inima si totul s-a intamplat din cauza inganfatei aceleia de Ino,imi puteam realiza si eu macar o parte din vis dar trebuie sa trec peste asta,ce a fost a fost!Imi iau repede castile din urechi si ma asez pe spate,pe canapea cu lacrimi in ochi.
Il iubeam prea mult ca sa il uit,si chiar daca am stat doar la masa cu el si i-am zis cateva lucruri despre mine l-am simtit aproape,dar mai tare ma durea chestia ca maine il voi revedea si tot nu voi putea sa-l uit... .
Ma duc cu capul plecat la mine in camera unde ma schimb in pijama,privesc cateva clipe pe geam si pe urma ma asez in pat adormind cu gandul la ziua de maine unde il voi revedea din nou pe Sasuke,si tot odata sperand sa aleaga persoana potrivita in asa fel incat nimeni nu va suferi.. .
Ce se va intampla maine la auditie?Pe cine va alege el ca voce feminina pentru un nou hit?Veti afla doar in capitolul urmator!




Imi cer scuze ca a fost cam scurt dar urmatorul voi face in asa fel sa va fie pe plac!



Poze:
Ino-> http://i731.photobucket.com/albums/ww312...rnino2.jpg
Temari-> http://i276.photobucket.com/albums/kk39/...uff/10.jpg
Will-> http://i340.photobucket.com/albums/o356/...oys/16.jpg

#5
Heya.

In primul rand, ai unele greseli de gramatica si de exprimare care ingreuneaza citirea textului. De asemenea, uiti sa pui virgule sau le pui unde nu trebuie.
Ideea ... daca o lucrezi ar putea sa iasa ceva de capul ei, dar pana acum nu pare ca o sa isi ridice nasul prea sus. Actiunea este teribil de simpla, teribil de grabita, cu descrieri aproape inutile pe ici pe colo si dialoguri lipsite de substanta, in care se aglomereaza informatiile in acelasi ritm excesiv de accelerat ca si in cazul naratiunii.
Prin descrieri aproape inutile vreau sa spun ca tu descrii personajele doar dupa par si ochi, ceea ce nu ma ajuta in nici un fel sa le vizualizez, astfel incat sa imi pot imagina scena. Ce daca are parul roz si ochii verzi? Poate avea fata de orice forma, poate fi inalta sau scunda, grasa sau slaba, frumoasa sau urata. Descrierea hainelor suna oarecum ca o lista de cumparaturi; pur si simplu precizezi ce si cum, ceea ce nu trezeste interesul in nici un fel.
Iti recomand sa narezi mai incet, lasand-o pe biata Sakura sa dea atentie unor detalii care poate ii sar in ochi, sentimentelor pe care poate le are atunci cand isi vede idolul, pe langa niste fragmente din gandurile ei. De asemenea, incearca sa descri mai amanuntit, sa ne faci sa ne putem imagina personajele, felul in care arata, vorbesc, mimica lor, etc. etc.
Al doilea capitol e destul de lipsit de realism si cliseic, respectiv starul care intra in contact cu un "om de rand" spunand ca "nu e ca celelalte staruri", mai ales cand e vorba de celebritati adolescentine. Incearca sa dai o nota mai personala ideilor, altfel sunt prea seci.

Succes la scris, sper sa vad o evolutie.
~ bye. ;D

#6
Oke, poate ca ceilalti au fost destul de blanzi eu nu voi fi. Si sti de ce? Pentru ca altfel nu ai cum sa evoluezi.
Deci, titlul imi place, e realistic,creativ etc. Trebuie sa sti ca titlul iti atrage cititorii, insa nu ii si pastreaza. Eu de exemplu, dupa cum sa prezentat al tau fic as fi renuntat dupa primul capitol dar am zis sa raman sa comentez...

Citat:Poate ca unii s-au plictisit de atat de mult 'sasu-saku',dar eu am venit cu o idee originala.Sunt noua pe site dar am asteptat mult ca sa invat sa scriu un fanfic cum trebuie,deci va rog cititi!
Poate ca idee e originala ( in proportie de 60% ) dar nu ai mentionat si groaznic de plictisitoare nu? E o idee extrem de seaca. Oricat de cotidiana ar fi actiunea fara suspans, actiune, pericol, inamplari etc. nu ai cititori. E exagerat de plictisitor. Fa sa se intample ceva sau adorm.

Descrierea? unde ai trimis-o? Sa cumpere mere? Zi-i si ei sa vina inapoi ca niste adjective aiurea nu ii pot tine locul.
Citat:ma numesc Sakura Haruno si am 19 ani,sunt din Tokio,am parul de culoare roz bombon care este nici prea lung nici prea scurt,ochii verzi,1.71m si 48kg

Crezi ca asta ma ajuta prea mult? Nop, absolut deloc. Povestesti la personaa I deci profita. E cel mai usor sa descrii sentimentele asa. Foloseste epitete, daca sti ce sunt alea.
Citat:era imbracata intr-o fusti mini de blugi albastra si un maieu roz deschis combinati cu o geaca scurta de piele,neagra iar parul ei rosu ondulat era prins intr-o coada

Sa sti ca nici asta nu ma intereseaza. Absolut deloc. Prefer sa isi stiu personalitatea, relatia dintre surori etc. Nu mai insira hainele asa, e total idiotic.

Actiunea e plictisitoare si pe langa asta exagerat de grabita. Oribil!! Mai adauga intamplari.

Dialogul... Replici multe, puse in locuri nepotrivite, de multe ori seci. Foloseste dialogul doar unde este neaparat necesar altfel e tras de par.

Citat:Ce se va intampla maine la auditie?Pe cine va alege el ca voce feminina pentru un nou hit?Veti afla doar in capitolul urmator!
Spune tu, unde ai mai citit asa ceva intr-un fic de calitate? Raspunsul: nicaieri! Renunta la asta, ma simt ca la tv intro emisiune de proasta calitate ( gen: by monica columbeanu ca tot nu se intampla nimic interesant acolo ).
E fic, nu telenovela, asa ca te rog, lucreaza la ce tiam zis. Astept nextul si cu el o evolutie.

#7
Hey apar si eu prin zona :))
Eu o sa critic, dar nu dur. :)). Okz sa trecem la seriozitate.
Titlul ficului tau este dragalas, banal dar dulce :x. Totusi nu pare sa se potriveasca povestii. Povestea in sine este umm... monotona si plictisitoare. Scuze, dar trebuie sati spun.
Adica nu e nici un pic de suspan, drama, actiune. In fine e primul capitol, este prezentarea personajelor si toate astea, dar nu inseamna ca din primul capitol nu se poate incepe cu extazul si actiunea si totodata prezinti si personajele.
Naratiunea este lenta, actiunea este cum am mai zis cotidiana. Descrierea...Din pacate nu prea este, mai deloc.
Dialogul e format numai din replici luungi si seci. Sper ca la next sa fie putina mai multa actiune alftel ficul tau nici nu va fi citit sau cititorul va adormi pe tastatura. :))
Bafta la urmatorul si succes. :*
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#8
Buna, r-EE-a! Sa stii ca eu nu ma voi plictisii niciodata de sasusaku, mai ales daca fic-ul este unul foarte bun. Ceea ce din pacate nu se intampla si aici. Ideea este frumoasa si destul de interesanta si originala, dar ai niste lucruri care nu o lasa sa se dezvolte frumos. Ca de exemplu descrierea care, cum ti s-a mai spus, nu este destul de amanuntita. Nu ma refer ca ar fii bine sa zici si cati nasturi are la haine ci ca ar fii bine sa scrii mai multe trasaturi fizice si multe morale folosind figuri de stil. Sa povestesti poate si o bucatica din trecutul pe care l-a avut Sakura cu Karin, de exemplu. Plus ca daca ai face asta, nici actiunea nu ar mai fi asa grabita, iar pentru ca grabesti totul, ideea ta degeaba a fost buna. Trebuie sa te straduiesti sa povestesti totul mai detaliat, mai ales din punct de vedere al sentimentelor. In rest am vazut greseli gramaticale si de exprimare care nu sunt bine venite. Incearca sa citesti de vreo doau ori sau macar o data capitolul inainte sa-l postezi. Sper ca urmatorul capitol sa fie unul mai reusit. Bye :)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Povesti scurte si idei CyBeR 9 9.908 27-01-2012, 04:32 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Povesti cu ingerasi Azazel 1 2.791 11-10-2011, 02:20 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Vampiri si Povesti de Dragoste [yaoi] Aliss_anime 10 11.050 26-03-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Aliss_anime
  Exces de idei [eseuri/povesti] Mitsukai Yoru 10 8.499 03-08-2009, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Tox


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)