Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce parere aveti?
lasa-te... very bad!
11.59%
8 11.59%
hm.... este ok
4.35%
3 4.35%
m-ai trebuie sa lucrezi
7.25%
5 7.25%
asa si asa
7.25%
5 7.25%
destul de bun, chiar imi place
69.57%
48 69.57%
Total 69 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Astrul Trandafirului Albastru

#7
Buna Fallen. Iata ca dom'soara de fata se tine de cuvant. Trecui si eu pe aici cu o umila parere : - s .

In primul si in primul rand, vreau sa iti spun ca inceputul nu a reusit sa ma captiveze insa am continuat sa citesc. Ceea ce vreau sa spun este ca prolog-ul nu a fost pe atat de interesant pe cat ma asteptam sa fie : - ? Insa a fost ok , adica ... Sunt destule detalii pe care vreau sa le cunosc. Si totusi, ai spus si tu ca vom intelege prolog-ul mai tarziu, cum nu imi dadeam seama ce si cum , am zis sa las totul pe mai tarziu ; sa vad cum si cand va prinde amploare. O sa revin atuncia supra subiectului.
Primul capitol a fost ok, ca sa zic asa. Imi place personajul, sau cel putin imi place atitudinea pe care povesteste el ca o avea ca si " fiinta umana ". Era asa un.. Nenorocit, sa se bucure de moartea tatalui sau. Am observat vag ca se va transforma cu timpul exact in ceea ce fusese si batranul lui, asta inseamna ca daca ai vrut sa dai indicii asupra acestui fapt, ai reusit. Si totusi m-a dezamagit cand am citit ca " ii parea rau " . Dar tu ai descris cum trebuie o fiinta umana, facandu-si lucrarea sa prinda o nuanta foarte realista. Ceea ce este foarte important intr-un fiction cu vampiri, parerea mea. Sa dai si impresia puternica a realitatii oamenilor si apoi " fantezia " in care traiesc celelalte creaturi.
Asta ai reusit sa creezi destul de bine si prin aparitia acelei ducese; de ce am eu impresia ca nu e deloc o ducesa? In fine, nu imi pasa prea tare.
Ai descris bine frica personajului tau si te descurci bine, momentan, la naratiunea la persoana I. Si totusi, nu poate fi chiar totul roz, nu -i asa ? :]].

Am observat pe parcursul celor trei capitole , desi nu imi amintesc cu o precizie clara in care [ presupun ca in primul capitol ] ca ai spus ceva de genul : am urcat cele 100 de scari. Stiu ca scria scari si ca erau " muuuuuulte " . Ceea ce nu mi s-a parut OK. Pentru ca devine.. cam ciudat. Gandeste-te, un castel cu o suta de scari pana la primul etaj? Cred ca este o exagerare prea mare. Ma gandesc cat de inalt este un bloc de 10 etaje, si el nu are 100 de scari.
M-am gandit evident ca ai vrut sa spui " trepte " si nu stiu daca a fost greseala de tastare. Asa ca hai sa lamurim lucrurile.
O scara are mai multe trepte. Treptele sunt acele " locuri " pe care pasim, scara este formata din mai multe acestel locuri. Cred ca in DEX se gaseste cuvantul " scara " si sub sensul de " treapta " insa eu cred ca cel mai bine este sa folosesti trepte si scari in sensurile pe care le-am zis eu. Dau o imagine mai clara. Eu cand ai zis 100 de scari am ramas masca, nu m-am putut gandi la trepte. In fine, cred ca ai inteles tu ce am vrut eu sa spun.
Am vazut de asemenea ca ai scris pe undeva " vro " insa am vazut ca ai scris si " vreo " asa ca mi-am zis ca cea precedenta a fost doar o greseala de tastare. In fine, forma corecta este " vreo " D: .

Vreau sa ma mai leg si de faptul ca tu , personajul tau mai exact, povestea acum vampirilor din acel clan. dar povestirea pe care o face mie nu imi pare a relatare. Vreau sa zic, ok isi amintea totul dar e cam ciudat sa isi aminteasca fiecare detaliu. Sau eu asa vad lucrurile, cred ca ai detaliat in asa fel incat sa para ca iti face biografia nu ca ar povestii ocazional. Mi se pare cam ciudat cum poate vorbi atat de usor despre viata lui. Bine, acum poate ca este chiar ideea principala si totusi, trebuie sa fim si putin detasati cand e vorba de trecut, nu ? Hmm, desi asta face lucrurile mai clare. Oricum mie nu mi-a dat ideea relatarii orale pentru anumite persoane / personaje. Dar odata inceput asa trebuie terminat tot la fel, asa ca nu te gandi sa mai schimbi D: . Mi-a placut faptul ca ne readuci aminte din cand in cand ca povesteste. Asta imi mai sterge din indoielile de mai sus si face povestirea mult mai buna.

Vrusesem sa ma leg de faptul ca nu e destul de clar. Dar cum a inceput sa prinda amploare, nu ma mai deranjeaza acest aspect. Ne-ai prins / m-ai prins oleaca in suspans desi acum imi este clar ce va deveni, you know :]] oricum nu stiu inca cum. Este si vina acestui tip al carui nume actual nu il stiu. Presupun ca nu a ramas cu numele lui real, [ uitasem numele lui real , acum ca m-am uitat - Edward ] Asa ,ziceam ca poate este si vina lui. el a zis ca " vrea " cine stie ce semnificatie a avut aceasta replica? ! ?! Pentru " ducesa " . Foarte bine lucrat aici. Nu stiu daca ai planuit-o, dar ti-a iesit bine.

Citat:" Sper sa fie adevarat ca vei arde in Iad pentru ca te-ai sinucis."
Asta a fost dur si ti-ai conturat prin replica asta foarte bine personajul. Extraordinar chiar . Este foarte buna. Sa te mai tii de replici de genul acesta, kay? D: Vreau sa zic ca mie imi plac =) si s-a potrivit cu personalitatea lui, sau cel putin cea umana.
Citat:"Sper ca se va invarti in groapa."
Si eu :]]. Alta replica foarte buna.

In fine, cred ca am generalizat pe acolo asa... In fine, scrii dragut : - ? Imi place, dar la inceput ti-au lipsit cam multe . Vad ca acum s-au redresat. Astept sa vad ce ne asteapta in urmatorul capitol. Sper sa trecem repede la actiunea prezenta si sa vad care e treaba cu existenta lui actuala , numele lui ah si acel clan.
Este interesanta povestea, vreau sa zic ideea imi place. Mai trebuie totusi lucrata.
Bafta <33333333333



Răspunsuri în acest subiect
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de Berry. - 04-12-2009, 05:51 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de A'Svear - 07-12-2009, 12:21 AM
RE: Astrul Trandafirului Albastru - de Teh2 - 16-12-2009, 01:52 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(16+) - de Denny - 16-02-2010, 09:00 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(16+) - de Aiumy - 14-03-2010, 11:32 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru(18+) - de Tox - 25-04-2010, 07:54 PM
RE: Astrul Trandafirului Albastru [+18] - de Rain - 29-10-2011, 12:55 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Albastru appuru 16 6.660 11-05-2013, 11:00 PM
Ultimul răspuns: appuru
  Sarutul trandafirului [ YAOI ] Hasamy lost vampire 118 47.786 05-08-2011, 12:06 PM
Ultimul răspuns: LoLix
  [ Twilight ] - Un trandafir albastru robsten 8 6.204 06-03-2011, 11:42 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Trandafirul albastru Hope:) 1 2.151 02-01-2011, 02:49 AM
Ultimul răspuns: Akie
  Rasarit patat cu sange albastru [yaoi by Akadella & BL Forever] akadella 4 3.541 30-08-2010, 02:23 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Ocean albastru .mefistofelica.nihil. 2 3.359 26-01-2009, 09:42 PM
Ultimul răspuns: .mefistofelica.nihil.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)