Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cronicile Trecutului - Cuget in clar de luna [+12] [ mistery / sf ]

#3
Deci :P. Ca sa nu imi pierd randul si mai ales ca nu mai am rabdare, am sa scriu doar asta si apoi am sa citesc sa pot comenta.
1. Ca nu ti-a citit nimeni fic-ul intr-o ora asta nu inseamna ca nu suntem atenti la noii veniti sau ca ii ignoram. Doar ca unii sunt deja intrati in alte discutii iar citirea unui nou fic implica in primul rand timp liber, intradevar, cateva minute probabil, dar implica si unii dintre noi nu sunt siguri ca pot sta sa citeasca un nou fic daca nu au dispozitia necesara.

2. Trebuie sa fi mai rabdator/rabdatoare. Trebuie sa inceapa cineva, ca apoi sa vada si ceilalti. De obicei asa functioneaza majoritatea forumurilor. Din cate am observat eu.

Acum... am sa citesc fic-ul si dupa ce termin am sa editez si am sa iti raspund.


Revenim:

1. Dialogul este cam sec, destul de dur. Incearca sa adaugi si expresii de genul " spuse tanarul ", "raspunse incantata fata " sau chestii de-astea minore.

2. " o intrebare plina de frica " - chiar ai vrut sa spui asa? Daca tot vrei sa faci ceva misterios si vad eu ceva horor, ai fi putut spune : " o intrebare de-i facea sangele sa clocoteasca " sau ma rog, chestii de genul acesta.

3.Scuze ca zic asta, dar asta este o povestire a unui anime? Sau film ceva? Mi se pare ca treci foarte repede peste toate actiunile ce le ridici, doar le treci in revista si mergi mai departe fara nici o legatura.
Daca este scris din imaginatia ta, atunci ar trebui sa lucrezi mai mult la actiune, fa-o mai fluida, la tine suna de parca ar merge un incepator cu o masina foarte veche si apasa acceleratia apoi frana iar acceleratia iar frana.. si tot asa... Adica?... Adica intri bine in actiune si apoi o opresti brusc pentru ca vrei sa intri in alta care se termina la fel ca ce-a dinainte.

4. "Discuta ei ce discuta despre diverse, pana sunt intrerupti de Cangutso si ceilalti ." ??????????????? Ce-i asta? Puteai sa narezi discutia lor, sa o animezi putin si plus de asta modul de exprimare trebuie imbunatatit. Incearca sa elevezi putin discutiile lor, incearca sa folosesti un vocabular mai dezvoltat, metafore, epitete, comparatii mai frumoase. Si ai mare grijala timp0urile si acordurile verbelor... ai problema. rezolva-le.

Bun. Scuze daca am fost dura dar sincer am un sentiment foarte neplacut ca acesta este un mini rezumat, destul de sarac al unui film sau al unui anime. Nu stiu de ce, dar am impresia ca am mai auzit toate astea si sincer pe mine nu prea ma impresiuneaza povestea. Sunt rea dar nu am ce face. Cum am mai spus.... daca intradevar este imaginatia ta, trebuie imbunatatita, trebuie sa inventezi nu sa transpui monstri din filme/anime/jocuri, putin modificati.

Acum sa indrept putin cele spuse.
Este dragut totusi faptul ca ai vrut sa ne arati viata unor copii probabil inadaptati, ce nu isi pot face prieteni datorita comportamentului mai rezervat si mai ciudat. Comportamentul acestor persoane l-ai scos foarte bine in evidenta si foarte realistic. Ceea ce este putinel bine.

1. Incearca sa lungesti mai mult actiunea, sa decurga mai fluent si nu oprita brusc. Cand incepe unul sa faca ceva... lasa-l sa termine. Parerea mea.
2. Incearca sa folosesti un vocabular mai dezvoltat, totusi, este un fic si ar trebui sa il infloresti nu sa-l aplatizezi.
3. Cum mi s-a spus si mie asa am sa iti spun si eu tie, nu mai pune gandurile lor in paranteze, expune-le altfel.

Nu vreau sa te superi pentru comentul meu sau sa iti pierzi speranta. Incearca sa dezvolti toate acelea, descrierea, dialogul si naratiunea si ai sa vezi ca o sa iasa ceva frumos... Si inca ceva... incearca sa descri mai mult persoanele, n u neaparat descriere de genul " fata era frumoasa, avea parul negru si nu mai stiu ce". Ci in cadrul unei actiuni sa o caracterizezi in anumite momente astfel o scoti mult mai bine in evidenta. Mult mai estetic.


Mult succes in continuare si sper sa continui povestea, eu una vreau continuarea. :* Mult succes si nu fi suparat/suparata pe mine. :*


Apropo, sunt fac Naruto anime, nu sunt deloc faca ficurilor cu Naruto.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cronicile Trecutului-Cuget in clar de luna(12+ Mister & SF) - de Vampire`Illusion - 27-07-2009, 11:31 PM
RE: Cronicile Trecutului-Cuget in clar de luna(12+ Mister & SF) - de Vampire`Illusion - 28-07-2009, 08:27 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Umbrele trecutului Yuki. 5 4.144 04-07-2013, 07:40 PM
Ultimul răspuns: ButterflyFly
  [Naruto] Nu plange sub clar de luna |Sasusaku| Ann'La. 5 3.565 24-12-2012, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Ann'La.
  Cronicile adolescentului frustrat ( semiparodie shounen-ai ) Irukandji 0 2.298 12-10-2011, 07:15 PM
Ultimul răspuns: Irukandji
  Pain and Pleasure [yaoi, +18] DeDal N. & Midnight Mistery DeDal N. 71 38.211 03-09-2011, 06:40 PM
Ultimul răspuns: AbiiShu'
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 16.092 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Cronicile Vampirilor Elena. 4 4.208 10-08-2010, 05:43 PM
Ultimul răspuns: curcubeu fara culori
  Dans cu diavolul sub clar de luna Zăpă 6 5.334 23-05-2010, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Ash.
  Razboiul Trecutului Uitat [+16] Himisoara. 4 3.926 22-04-2010, 04:56 PM
Ultimul răspuns: Zăpă
  Demonii trecutului norynne 2 2.795 22-03-2010, 05:28 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Umbrele trecutului Lara 2 2.639 03-03-2010, 09:57 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)