Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Demonii trecutului

#1
in sfarsit primul capitol.Sper sa va placa..daca nu ..spuneti-mi parerile voastre..:-"(daca nu,spuneti-mi ce mai am de retusat :D)..

Capitolul I:Un nou inceput

Zi ploioasa de toamna.Cerul plumburiu isi varsa oful asupra muritorilor de rand.Vantul umfla umbrelele trrecatorilor,incercand sa le faca sa zboare undeva, departe.
Stropi imensi de ploaie se prelingeau pe geam.Asteptarea dura o vesnicie:”Unde era?”
Mat,fratele meu,s-a dus sa se intalneasca cu directoarea de la liceul “H.G.Dragons” pentru a ma inscrie.Suntem in luna noiembrie.Stiu ca pare ciudat,dar dupa ce parintii nostrii au fost ucisi de Liga Intunericului,fugim incontinuu,pana la o noua deschidere a Portii spre Esther Mo,taramul magic.Acolo,Mat,spera sa fim in siguranta,cerand sprijin regelui Damiil.”Dar nu toata lumea este formata din ticalosi,hoti si sarlatani?Mi se pare o pierdere de vreme”
De 3 luni de zile tot fugim si nimeni nu ne ajuta.Noi cautam sprijin si nimeni nu ne ajuta?Iar mai presus de toate,nu ne putem folosi puterile,deoarece ni s-a aruncat un blestem care poate fi rupt doar de o persoana de vita nobila din randul zanelor,adica,regina Violette…
Acum stateam in Seatlle.Era atat de mohorata vremea.Cred ca va intrebati de unde au doi pusti bani?Pai acasa,in Italia,eram copii bogati.Acum ni s-au confiscat toate proprietatile si toate veniturile.
“Si totusi… unde era?Au trecut doua ore!”
Fratele meu are 19 ani si trebuia sa fie in anul doi la o facultate din Germania,dar din cauza circumstantelor s-a lasat ca sa aiba grija de mine.E ciudat,nu?Adica fratele mai mare, pe care nu l-am suportat pana acum,mi-a devenit cel mai bun prieten?
Din visare ,am fost trezita de un ciocanit.M-am apropiat cu pasi inceti ca sa ma uit pe vizor.Se auzeau strigate:
“-Megan,eu sunt!Da-mi drumul,te rog!Am mainile ocupate!”
Am rasuflat usurata.Am rasucit cheia si i-am deschis.Mat avea 3 sacose pline si o pizza la pachet.
-Lasa-ma sa te ajut!
I-am luat sacosele si le-am asezat pe canapeaua din sufragerie.
-Oooh..mersi..am zis ca ma prabusesc cu tot cu cumparaturi,spuse el,rasufland usurat.
Se dezbraca de geaca si o aseza in cuier.Din cauza hainelor negre,tinuta atletica i se accentua si mai mult.
-Sper ca iti place pizza cu ton caci altceva nu mai avea,iar hainele..nu stiu ce sa zic uitandu-se spre sacosele cu haine..sper sa-ti placa.
-Ce ai rezolvat cu liceul?l-am intrebat curioasa.
Acesta lua o bucata de pizza si musca cu pofta.Dupa ce inghiti,spuse:
-Poti sa te duci de saptamana viitoare.Directoarea m-a intrebat daca esti cu materia la pamant.I-am spus sa nu-si faca griji,caci tu esti un geniu de mic copil,ca trebuia sa te duci la Yales si ca stii sa canti foarte bine la pian.
-Iti multumesc ca mi-ai facut publicitate gratuita,dar stii ca nu era nevoie,i-am raspuns muscand dintr-o bucata de pizza.
-Si mai am o veste!Am fost acceptat la o companie de telefonie ca asistent,caci nu mai avem bani.O sa am un program lejer,astfel incat sa pot sa fiu acasa cand vii.
-Cum arata liceul?
-Este o cladire mare din caramizi portocalii in forma de L.Directoarea mi-a facut un “tur” al liceului.Tot spunea cat de onorata este sa te aiba la liceului ei.Vorbeste atat de mult,incat te calca pe nervi.Bine ca am trecut de faza cu liceul, caci, nu as mai putea suporta.
-De ce ai intarziat atat?Incepeam sa-mi fac griji!
-Am fost la interviul aceta pentru job.M-au tinut o ora.Nici nu stii cat de epuizant a fost iar dupa aceea am fost la cumparaturi.Si am aflat ca luna viitoare este urmatoarea deschidere a portii,asa ca,bucura-te de viata de liceu!Maine o sa fiu la lucru,in perioada de proba.
-Si maine voi sta toata ziua singura?O sa fie plictisitor!Si cum nu-mi pot folosi nici puterile..
-O sa le recuperam cat de curand.Peste doua zile incepi liceul(ce a mai ramas din el) si trebuie sa te concentrezi pe problemele minore si lasa-ma pe mine sa ma ocup de cele majore!
-Chiar crezi ca pot sa fac asta?Dupa ce parintii nostri sunt morti iar noi suntem vanati ca niste animale salbatice?Chiar crezi ca ma pot distra?i-am raspuns iritata.
-Hei,calmeaza-te!Suntem amandoi in situatia asta!Prefer sa te vad fericita,sa te bucuri putin de perioada liceului!Ma duc sa fac dus!Mai vorbim dupa aceea,daca vrei..
Acesta ma mangaie pe frunte si pleca.Parca imbatranise cu 10 ani.Era ata de cufundat in probleme.
Am dus cutia de pizza la gunoi si m-am asezat din nou la geam.Vemea nu se schimbase,Picaturi mari de ploaie ,siroiau pe geam..semanau cu niste lacrimi..lacrimi ale cerului.
Ultimele doua zile,au trecut foarte greu,deoarece Mat era mai toata ziua plecat iar eu nu aveam ce face,doar sa fac parada modei cu hainele cumparate de el.Imi nimerise atat marimea cat si culorile preferate.
Ziua de luni,a inceput cu un incident nefericit.Ceasul nu a sunat la 7:30 cum era programat,deoarece Mat a uitat sa-l reprogrameze,el fiind plecat de la 7.
M-am trezit la 8:20.M-am imbracat repede cu o pereche de jeansi,o bluza albastra cu gat din bumbac,m-am incaltat cu baschetii si mi-am luat si o geaca neagra.Mi-am lasat parul lung pe spate caci nu mai aveam timp sa il aranjez.Inainte sa plec,am vazut niste bacnote pe veranda si cheile.”Se gandeste la toate!Cum reuseste?”
Am inceput sa alerg.Din cate mi-a spus Mat,liceul trebuie sa fie la cateva strazi departare.Bine ca nu mai ploua.Si totusi,nu vedeam niciun liceu cu caramizi portocalii.”Unde naiba era?”
M-am hotarat sa intreb pe cineva.Nu mai puteam continua asa.
Langa mine era era un chiosc de ziare.Doamna care vindea,era o persoana care zambea la fiecare cumparator,dezvelindu-si dantura ingalbenita iar ridurile ii brazdau fata.
-Ma scuzati..Stiti unde este liceul “H.G.Dragons”?am intrebat-o timida.
-Desigur,draguto!Mergi inainte,pana la o trecere de pietoni,iar dupa aceea o iei la stanga si ai ajuns.
-Va multumes!
-Nu ai pentru ce!
Si am inceput din nou sa alerg.Am dat peste trecerea de pietoni,unde erau persoane de toate varstele.O straduta laturalnica ducea spre liceu.Era o cladire impunatoare cu gradina si teren de sport.
Era 9:05.”Perfect!Intarzii si la a doua ora!Oare unde imi este orarul?”
Am inceput sa scotocesc prin geanta,printre caietele si cartile de culori si marimi diferite.
“In sfarsit!”Am scos o foaie sifonata portocalie si am inceput sa enumar.
“Deci,prima ora a fost biologia,iar a doua chimia.Preferata mea..Si..unde este intrarea?”
Dupa cum v-am spus liceul era urias..si mai avea si trei intrari..Cea din mijloc era strajuita de niste culpturi din lemn in forma de dragoni iar celelalte aveau sculpturpsimple cu flori.Liceul se termina intr-o parte cu un gang.Acolo ma puteam relaxa,daca ma plictiseau orele.”Ce idée buna!Ma voi duce la urmatoarea acolo daca in urmatoarele minute nu vine cineva sa...
Nu am apucat sa-mi termin ideea caci din usa strajuita de sculpturi in formade dragon,a iesit o fata blonda,cu ochi albastri,imbracata in uniforma.Ma simteam ca un intrus,vazand-o asa imbracata.
-Hei,stai!Ma poti ajuta si pe mine?
-Aaa..desigur!Dar asteapta cinci minute ca sa-l caut pe fratele meu.
-Ok!
Aceasta a inceput sa fuga spre gangul acela.
Am inceput sa astept.”Ce face?A spus ca dureaza putin!Au trecut 10 minute.Putea sa-mi spuna ca intarzie!”
M-am apropiat din ce in ce mai mult de gangul acela.Acolo era fata blonda care se certa cu un baiat ,de vreo 18 ani cu par castaniu si ochi albastri.Tinuta lui era compusa dintr-un tricou negru si niste pantaloni mov inchis.Imi dadea de inteles ca nu este genul de persoana care sa respecte regulile.Am prins niste franturi din discutia lor,inainte sa-i intrerup:
“-Alex,haide odata!Incearca si tu sa te linistesti,stii doar cat de mult o superi pe Regina!Ii faci povara mai grea!
-Si crezi ca eu nu trec prin aceeasi situatie?Tata a amurit,incercand sa distruga Liga aia blestemata!O sa mi-o plateasca cu varf si indesat!”
Liga intunecataa?Regina?Oare sunt si ei din Esther Mo?
Mi-am dres glasul si am intrerupt conversatia:
-Ma scuzati ca va deranjez,dar trebuie sa ajung la ora si mi-ai promis ca ma ajuti!
-Aaa..da..!Am uitat complet!Alex plec,numai stau la negocieri!Haide..cum te cheama?
-Megan..Megan Costa!
-Imi pare bine,Megan!Ma numesc Lilith iar el este fratele meu,Alexander!imi raspunse zglobiu.
Acesta nici nu se uita la mine cand l-a prezentat sora lui.Privirea lui era trista si pierduta,undeva,departe!Daca nu ar fi fost atat de infumurat,as putea zice ca emana o frumusete aparte!
-Alex,incearca sa ajungi la vreo ora!Vorbim mai tarziu!Hai,Megan!
Ne-am departat iar el nu schita nicio miscare.”Ce problemetrebuie sa ai,ca sa fii atat de patruns,incat sa nu observipersoanele din jur?”
-Nu semanati!
-Da,stiu!Mai toata lumea ne spune lucrul acesta!imi raspunse amuzata.

#2
Bună! Bună!....Lolly e aici prezentă la datorie =)) (nu mă băga în seamă, am cam înnebunit :)) )
Să începem cu începutul ;))......
Titlul: e interesant, pe mine m-a atras să citesc.
Actiunea: nu pare grăbită, se dezvoltă progresiv
Descrierea: Descrii frumos, dar peste tot există loc de mai bine
Dialogul: e bine poziţionat şi nu e sec, dar sunt câteva propoziţii ce ar putea fi mai dezvoltate
Naraţiunea: Observ că povesteşti la persoana 1, ceea ce îmi place. Nu oricine poate povesti la persoana 1, iar tu te descurci bine. Se vede că ai intrat în pielea personajului. Bravo!
Greşeli: Am observat câteva greşeli de tastare dar oricine are şi sunt minore. Ai avut undeva o repetiţie, dar s-a menţionat deja. Pe viitor să fi mai atentă.

În concluzie, pentru început e destul de bine. Mie îmi place şi abia aştept să revii cu continuarea. Povestea e foarte interesantă şi nu cred că am m-ai întâlnit-o până acum. Sper să nu te fi deranjat comentariul meu. Baftă în continuare şi multă imaginaţie! Pupici :*:*:*

:bye:

#3
Deci... ai cateva greseli de tastare, si ai prea multe detalii bagate in aceasi propozitie.
De exemplu:".Stiu ca pare ciudat,dar dupa ce parintii nostrii au fost ucisi de Liga Intunericului,fugim incontinuu,pana la o noua deschidere a Portii spre Esther Mo,taramul magic.Acolo,Mat,spera sa fim in siguranta,cerand sprijin regelui Damiil. "Cam prea multe numa bagate unele peste altele... sti ce greu e sa memorezi rapi asa ceva? Fi mai atenta si pune inima in ceea ce scri, gandeste-te ca tu esti un personaj si imagineaza-ti..imaginatia e inima tuturor operelor. Incearca sa micsorezi numarul de nume si sa maresti descrierile.
Spor la treaba si daca te-am jignit, spune-mi ca sa schimb limbajul. Succes ;)
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Umbrele trecutului Yuki. 5 4.052 04-07-2013, 07:40 PM
Ultimul răspuns: ButterflyFly
  Razboiul Trecutului Uitat [+16] Himisoara. 4 3.830 22-04-2010, 04:56 PM
Ultimul răspuns: Zăpă
  Umbrele trecutului Lara 2 2.581 03-03-2010, 09:57 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Amintirea trecutului si viitorul plin de surprize Isa-chan 15 15.005 23-11-2009, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Cronicile Trecutului - Cuget in clar de luna [+12] [ mistery / sf ] SethMeth 4 2.718 28-07-2009, 08:27 AM
Ultimul răspuns: Vampire`Illusion
  Demonii Red Baron 9 5.610 09-08-2008, 09:00 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)