Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Nu plange sub clar de luna |Sasusaku|

#1
Disclaimer: Nu detin nici-un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje.

CAPITOLUL 1 - Teama de intuneric.

Ploua. Statia metroului este plina de oameni, unii asteptand mijlocul de transport, altii pur si simplu adapostindu-se de umezeala de afara. In sfarsit apare. Reusesc sa ma strecor prin imbulzeala imensa, prinzand un loc undeva mai in spate. Imi bag castile in urechi, si uit de tot si de toate. In stanga mea, un tip bate din picior parca pe ritmul melodiei pe care o ascult.

- Ai un ceas ? ma intreaba acesta

- Fara 10 .. Unde mergi ?

- Oriunde. Am nevoie sa evadez putin din aglomeratia asta. Tu unde mergi ?

- Nu prea-mi pasa .. Cat timp nu sunt acasa, e bine in orice loc.

Ma uit la el cu coltul ochiului. Are o privire asa de .. patrunzatoare. Mi se pare familiar, dar nu stiu de unde .. poate doar am vedenii, ca de obicei.

- Sasuke . Incantat ! imi spuse afisand un zambet in coltul gurii

- Sakura .. De asemenea.

Si iar se asterne linistea. Cel putin momentan. Nu stiu din ce cauza, dar metroul nu s-a oprit la statia anterioara, din contra, merge din ce in ce mai repede ! Luminile acestuia falfaie. Nu .. Sper sa nu se stinga ! Poate pare ciudat, insa cea mai mare teama a mea, poate singura, este teama de intuneric. Din pacate inevitabilul s-a produs. Intuneric. O voce infundata se aude din asa zisul radio. Era "soferul" metroului .

" Va rugam sa nu va ridicati de pe scaune, si sa va pune-ti centurile de siguranta ! "

Ce se intampla oare ?

- Nu iti e frica ? - Sasuke

- De ce mi-ar fi ? Nu imi place ca este intuneric, atat .

Metroul pune o frana brusca, ultimele doua compartimente izbinduse foarte rau. Am avut mare noroc ca nu am stat acolo .. Fumul invadeaza si vagonul nostru. Incep sa tusesc rau, si nu pot sa imi deschid centura . Desi s-au aprins luminile, in ochii mei totul se face negru ..


Scuze ca e cam scurt. :o3

E prima data cand fac o poveste de genul asta si vreau pareri. Merita sa o continui ? :D
Suntem niste purtatori de speranta ce urla-n liniste. Alergatori pe mare distanta si pan' la finish e MUZICA ! <3[/size][/b]

#2
Salut! N-o sa fac o introducere prea lunga, imi place sa trec direct la subiect, mai mult sau mai putin. Felicitari ca te-ai apucat de scris! (Nu inteleg ce anume vrei sa spui prin "o poveste de genul asta", dar banuiesc ca e vorba de faptul ca ai mai scris texte pentru scoala si alte d-astea.) Felicitari, din nou, pentru ca vrei pareri. Sper doar sa nu fii dezamagita de vreo critica putin mai dura. In fine, sa trecem la povestea ta.
O sa incep cu ceva bun, si anume faptul ca ai disclaimer. Totusi, am sentimentul ca mai erau niste chestii care trebuiau puse la inceput, dar nu stiu sigur daca se aplica si la Fan Fiction (Naruto, in cazul tau). Ai putea totusi sa cercetezi zona, am uitat unde erau si oricum nu vreau sa-ti sar in cap cu linkuri cu reguli si prostii din astea.
Cred ca ar trebui sa schimbi titlul. Exista o tipa, Heather Davis, care a scris o carte cu numele asta, si, chiar daca n-ai plagiat-o, risti sa creezi o prima impresie nu foarte buna. Asta chiar e doar un sfat, daca simti ca e incontestabil cel mai potrivit titlu, poti sa-l pastrezi si sa lasi cititorii sa se convinga de asta.
Apoi a inceput capitolul 1. Nu trebuia sa pui punct acolo, dupa "Teama de intuneric".
Partea in care am fost mai rea a trecut. Mai am doar cateva observatii, dar primul lucru pe care vreau sa-l spun e ca ideea e draguta, dar, dupa cum ai spus si tu, a fost scurt, asa ca n-am reusit sa-mi formez o parere clara legat de asta. Imi place mai ales faptul ca ti-ai inceput povestea ca intreg cu actiune, ai fi putut face greseala de a te opri la intalnirea celor doi, dar ai ales sa continui. Faza cu metroul a fost, intr-un fel, binevenita.
Mai ai cate o mica problema de punctuatie. De exemplu, am observat ca au fost cateva locuri unde ai pus "..". Daca era un simplu punct si au iesit, din graba, doua, e ok. Daca nu, punctele de suspensie se pun cu cate trei, adica asa "...", arata mai bine.
Din cate stiu, "soferul" e, de fapt, conductor.
Ai putea incerca sa echilibrezi modurile de expunere. Din punctul meu de vedere, ai nevoie de mai multa naratiune si descriere. Un exemplu concret in care ultima lipseste e momentul cand Sakura il remarca pe Sasuke. Evident, dat fiind faptul ca citim ceva din sectiunea asta, cu totii stim cum arata tipul, dar trebuie sa nu uiti ca tocmai cea mai importanta persoana in acest caz, si anume personajul tau narator, Sakura, nu l-a mai vazut pana acum. Noi vedem actiunea prin ochii ei, iar cand ea il observa pe baiat, e natural sa-i vada din prima macar culoarea parului si hainele, apoi treptat alte detalii, precum ochii, forma fetei si orice iti mai da prin cap.
Cam asta e tot, succes in continuare!

PS: Sper sa nu crezi ca am vrut sa fiu rea sau asa ceva. Daca tind sa vorbesc mai mult despre greselile de scriere decat despre actiunea in sine, o fac tocmai pentru a nu descuraja. In domeniul asta, toata lumea mai are de invatat, in timp ce povestea propriu-zisa nu poate fi criticata de acum, pentru ca doar tu stii ce se va intampla in continuare.
PS 2: S-ar putea sa incalc vreo regula cu asta, dar nu inteleg de ce atat de multi oameni cu idei potrivite si pentru proza originala prefera sa faca ficuri cu Naruto. Nu de alta, dar mai sunt si unii (si nu e neaparat vorba de mine) care fac urat cand vad ca locul actiunii nu e de fapt Konoha pe care o cunosc ei, nimeni nu se lupta, nu vezi niciun jutsu, etc. Si asta e doar parerea mea, nu trebuie sa o iei ca pe o jignire sau ca pe un motiv de a renunta. Ca sa reimprospatez atmosfera calma si vesela, bafta din nou!
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]

#3
Buna,imi place foarte mult prima parte,suna foarte promitatoare... :bv: :smart: Nu prea as sti ce sa mai adaug,bun venit in lumea scriitorilor daca e primul tau fic si mult succes in continuare!:bye:.................................P.S.:Nu sunt genul care scrie critici,deoarece prefer sa te las sa iti urmezi instinctul,asa ca scuze daca te asteptai sa insir greseli de ortografie sau altceva,pentru mine orice poveste este buna,atata timp cat subiectul este interesant si actiunile au logica intre ele,cred ca stii si singura ce cuvinte trebuie sa scrii corect sau pe care trebuie sa le inlocuiesti daca le-ai folosit cumva gresit,sincer nu am stat sa-ti numar greselile,nu prea le-am observat!(Nu fac nicio aluzie celor care critica,au si ei dreptate,unii chiar trebuie sa se mai corecteze!:-" -> eu )...Si uite cum am umplut comentariul meu de 2 randuri! :yes:
[/font][/size]
""When I say "I love", it doesn't mean anything, but when I add "you", it means everything..."
[/i]

[Imagine: SASUSAKU__puppy_love__by_annria2002.jpg]

#4
Buna !Poi , ce sa zic , titlul e super , ma atras , dar ma asteptam la ceva luung , mai ales la primul capitol !
Greseli de tastare , n-am vazut , e prea mult dialog , descrierea poate fi lucrata mult mai bine !Data viitoare , vreau mai mult , poate mai multa descriere , mai detaliata , scrie un capitol mai lung , pentru a te ,,revensa" , poate mai putin dialog , nu spun sa n-ai dialog , dar sa nu fie tot capitolul o conversatie alaturi de alte cateva propizitii de introducere si incheiere ! Astept nextu` !

#5
(21-12-2012, 01:02 AM)Sindori A scris: Buna,imi place foarte mult prima parte,suna foarte promitatoare... :bv: :smart: Nu prea as sti ce sa mai adaug,bun venit in lumea scriitorilor daca e primul tau fic si mult succes in continuare!:bye:.................................P.S.:Nu sunt genul care scrie critici,deoarece prefer sa te las sa iti urmezi instinctul,asa ca scuze daca te asteptai sa insir greseli de ortografie sau altceva,pentru mine orice poveste este buna,atata timp cat subiectul este interesant si actiunile au logica intre ele,cred ca stii si singura ce cuvinte trebuie sa scrii corect sau pe care trebuie sa le inlocuiesti daca le-ai folosit cumva gresit,sincer nu am stat sa-ti numar greselile,nu prea le-am observat!(Nu fac nicio aluzie celor care critica,au si ei dreptate,unii chiar trebuie sa se mai corecteze!:-" -> eu )...Si uite cum am umplut comentariul meu de 2 randuri! :yes:
Imi cer scuze,nu am stiut.:((
[/font][/size]
""When I say "I love", it doesn't mean anything, but when I add "you", it means everything..."
[/i]

[Imagine: SASUSAKU__puppy_love__by_annria2002.jpg]

#6
Va multumesc mult ! O sa tin cont de tot :*

Capitolul 2 - Negru


Incerc sa deschid ochii, incerc sa ma misc, dar se pare ca nu pot. O lumina alba, puternica, ma impiedica sa vad dincolo de ea. Reusesc cat de cat sa clipesc de cateva ori. Simnt o palma calda peste incheietura mainii mele. " Sakura! Sakura esti bine ? " , dar nu pot raspunde. Ma dor, ma dor toate !
" Repede, aduceti targa ! Eliberati sala ! " . Ce se intampla ?! Cred ca... Iar imi pierd constiinta.

Dupa ceva timp reusesc sa ma trezesc. Dupa cum ma asteptam, ai mei nu sunt aici. Pun pariu ca ii doare fix in paispe' de mine !

- Ce bine ca te-ai trezit.

Imi spuse tipul din tren, sincer am uitat cum il cheama. Incerc sa ma ridic, dar nu pot. E noapte, e liniste. Printre jaluzele verticale, lumina lunii patrunde incaperea. Sasuke sta rezemat de perete, cu mainile in buzunar, si privirea atintita spre mine.

- De ce esti aici ? il intreb eu, mutandu-mi privirea in alta parte

- Nu stiu... Daca vrei, plec. raspunde Sasuke sec

- Nu, ramai ...!

Se indreapta alene spre mine si se aseaza pe pat. Imi da suvita de par de pe fata, si ma saruta pe frunte.

- Odihneste-te... Daca ai noroc, maine te externeaza. | Sasuke

- Sincer, mi-e indiferent...


Dupa doua luni


" Ingerii au cancer la aripi, acum zboara spre iad " am scris cu graffiti pe zidurile garii. E noapte, e frig afara. Ma asez pe o banca prafuita, si ma uit spre cer, spre miliardele de stele. De ce Doamne, de ce mi-ai facut asta ? Cum mi-ai putut rapi tot ce aveam mai scump, lasandu-ma fara pic de speranta ? Intr-o fractiune de secunda le-ai secerat viata parintilor mei. De ce mi i-ai luat pe ei ? De ce ?
Lacrimi reci imi apar pe obraji. Nu mai am nimic, nici familie, nici prieteni. Luna este singura care-mi mai arata calea, singura ce vegheaza asupra mea. Nu mai cred in nimic altceva, nu mai am putere... Ma apropii de balustrada podului pe care isi desfasoara cursul sinele trenului. Vantul imi imprastie parul pe chipul pistruiat. Incepe furtuna, nu doar afara, cat si in sufletul meu . Ma aplec pe balustrada ruginita, asta sa-mi fie oare sfarsitul ?
Ceva ma prinde de mana si ma trage pe pod, iar apoi dispare. Cine a fost ? Sau mai bine zis, ce a fost ?! Imi iau sticla de bere si continui sa merg. Nu am o destinatie precisa, stiu doar ca afara ploua. Si ploua tare ! Cu toate ca simnt ca imi bubuie capul, continui sa merg. Ajung undeva intr-o padure. Brusc, ploaia s-a oprit. Mi se pare ca aud voci. Copacii par asa de amenintatori ! Doamne, ce se intampla ? Lumina lunii bate spre locul unde ma aflu. Dintr-o data, simnt ceva foarte ascutit in gatul meu... Dinti ? Ce naiba ? Nu pot sa ma misc, am ramas imobilizata. Scuip sange, sanger de la gat, nu-mi e bine. Sunt practic secata de puteri.
Suntem niste purtatori de speranta ce urla-n liniste. Alergatori pe mare distanta si pan' la finish e MUZICA ! <3[/size][/b]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dans cu diavolul sub clar de luna Zăpă 6 5.201 23-05-2010, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Ash.
  Cronicile Trecutului - Cuget in clar de luna [+12] [ mistery / sf ] SethMeth 4 2.720 28-07-2009, 08:27 AM
Ultimul răspuns: Vampire`Illusion


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)