Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hell's child

#9
Cap 7 (Prima zi de scoala)

Deschise incet ochii care ii erau deranjati de o lumina puternica.Clipi de mai multe ori pana reusi sa se obisnuiasca cu intensitatea luminoasa.Incerca sa-si miste corpul,iar cand reusi isi dadu seama ca nu se mai afla in interiorul Portii.Ajunsese pe Pamant?Probabil.Simtea ca-i bubuie capul.Niciodata nu mai experimentase o durere de cap asa mare.Se ridica cu greu din pat si privi in jur.Camera era ciudata.Era vopsita in culori pastelate de o nuanta deschisa,iar lumina era asigurata de cele doua ferestre uriase din partea dreapta.Mobila noua lucea de curatenie,iar in aer pluteau niste mirosuri pe care nu le mai simtise pana acum.Dar ciudat putea sa le numeasca:levantica,lamaita,trandafiri japonezi si crini imperiali.Cand rostise aceste nume niste imagini ii aparusera in minte,imagini ale florilor respective.Oare ce se intampla cu ea?Facu un tur al apartamentului.Era destul de spatios,cu toate ca daca se gandeam bine era mai mic decat camera ei din Infern.Nu conta.Nu avea de gand sa petreaca prea mult timp inauntru.
Curiozitatea nu-i dadea pace.Oare cum arata ca om?Inainta spre baie si se opri in fata oglinzii,privindu-si reflexia.Ofta.Arata ca de obicei.Nu era mai nimic schimbat la ea.Parul era la fel de lung si negru,ochii albastrii mari ,iar pielea tot alba,aproape sidefie.Totusi parea un pic mai scunda si la o cercetare mai atenta observa ca urechiile ei erau mai mici si un pic mai rotunjite,iar unghiile aveau o nunata rozalie(pana acum fusesera mov inchis).Nu era cine stie ce,dar era totusi o schimbare.
Se mai invarti ea un pic in baie,dar se intoarse speriata cand auzi un zgomot bizar venind din dreptul oglinzii.Se uita mai bine,dar nimic.Dadu din umeri.Probabil ca innebunise.Apoi din nou acel zgomot...se apropie atat de mult de oglinda incat ajunse cu nasul lipit de ea.
-'Neata Leah!
Fata pur si simplu sari 2 pasi in spate cand de partea cealalta a oglinzii o vazu pe Mia.
-Ai luat-o razna?vrei sa fac infarct?zise respirand greu punandu-si mana in dreptul inimii.
Mia incepu sa rada.
-Lasa melodrama.Bine ai venit pe Pamant!Vroiam sa-ti mai zic ceva:trebuie sa ajungi la liceu intr-o ora.Ti-am lasat uniforma pregatita si o foaie cu instructiuni pana te obisnuiesti.Succes,pustoaico.Mai trec eu pe aici sa vad ce faci.Pupici!!
Leah se enerva si incepu sa comenteze,dar se trezi vorbind singura cu oglinda."Femeia aia!"
Banuia ca trebuie s-o asculte.Se imbraca in uniforma,lua foaia in mana si iesi din apartament in fuga.Nu se mai obosi sa inchida usa in urma ei,de unde venea ea nimeni nu incalca proprietatea.Pedeapsa era prea dura.Zambi cand isi aminti de casa,dar in acelasi timp incepu sa si bombane cand vazu ce intortocheate erau instructiunile."Cum dracu va ajunge ea la scoala? Mergi pana in statie,ia trenul unu pana la oprirea x apoi trenu 2 pana la oprirea y,mergi pe jos 2 strazi aopi prima la dreapta?? Wow mai bine ii desena o harta",gandi amarata.Mergand cu capul in hartie nu-l observa pe baiatul care iesea de la el din apartament si de care reusi sa se ciocneasca.
-Imi cer scuze,se balbai ea inca atenta la bucatia de hartie care ii zbura din mana.La naiba,hartia mea!!Dar hartia cazu deja printre scari,probabil pana la parter.Leah ofta si sa lasa sa cada iar in fund in mijlocul palierului.Acum n-o sa mai ajung veci pururi la scoala!Avea o privire trista si o voce de copil plangacios.
Baiatul o privi amuzat si ii oferi mana ca sa se ridice.
-Ai trebui sa ai grija pe unde mergi,zise pe un ton destul de intepat.Hai,ridica-te,nu e frumos sa stai pe jos aici.Blochezi calea.
Cand fata ii intalni privirea,parca un soc electric trecu pe la ea prin corp.Baiatul nu era cu mult mai inalt decat ea.Parul castaniu,scurt ii cadea pe ochii de culoarea chihlibarului care pareau foarte reci.Avea un corp subtire,dar care parea in acelasi timp atletic.La fel ca si ea,purta o uniforma de aceeasi culoare si cu aceleasi modele.Asta insemna ca erau la aceeasi scoala?
-Deci,domnisoara?ai de gand sa te ridici sau nu?
-Cred ca mai stau aici un pic,zise Leah care se intinse de tot pe podea.
Baiatul dadu din umeri incepu sa rada incet si se indeparta fara sa mai zica nimic.
Fetei ii venea sa-si dea pumni in cap.Cum de ajunsese ea in locul asta?Ce facuse ca sa merite una ca asta?
*******
Calaiah se pregatea sa iasa din apartamentul sau si sa se indrepte spre scoala.Tocmai ce inchidea usa cand o vazu venind ca un uragan pe scari in jos.Nu avusese timp nici s-o avertizeze,nici sa se dea la o parte din calea ei.Se ciocnira,iar ea cazu pe podea,in timp ce hartia pe care o avea in mana zburase cat colo pe holul larg.O auzi cand banguise o scuza si incerca sa o ajute sa se ridice."Copii din zilele astea nu se uita niciodata pe unde merg".Dar cand fata isi ridica privirea inmarmuri.Simtea ca se poate pierde in ochii ei albastrii,atat de adanci pareau.Apoi avu un alt soc.Aura din jurul ei era cea mai intunecata pe care o simtise pana acum."Deci spiridusul asta mic cu ochi de zana e fiica diavolului.Nu ma asteptam."
Vazand ca nu vrea sa se ridice,pleca,razand.Pana la urma trebuia sa o pazeasca nu sa fie dragut cu ea.
********
Era noua fara zece cand Leah pasi in incinta scolii.Rasufla usurata.Reusise se ajunga la timp.Cum?nu stia,dar reusise.
Fugi spre cladirea unde scria mare "Secretariat",unde o doamna intre doua varste ii spuse cum sa ajunga la clasa ei.Odata ajunsa in dreptul clasei,se opri pentru un moment si trase o gura mare de aer.Avea emotii.Oare la ce trebuia sa se astepte acum?Batu si intrat.In cateva clipe se trezi fata in fata cu aproximativ 30 de fete necunoscute,a caror priviri difereau de la indiferenta,amuzament si curiozitate.Profesorul incep sa zambeasca si zise:
-Bine ai venit.Tu trebuie sa fi Leah.
-Da...Apoi profesorul o lua de dupa umeri si o intoarse cu fata la clasa.
-Elevi,ea este Leah.Face parte din cadrul programului de schimb de experiente,iar anul asta va va fi colega.Va rog sa va purtati bine cu ea si sa o ajutati sa se acomodeze.
Leah se inrosi toata,dar spuse un buna dimineata si imi pare bine cu jumate de gura,apoi se aseza in banca pe care i-o indica profesorul.
Prima ora nu fusese grea.Ciudat,dar se pare ca minte ei umana avea acumulate niste informatii.Trebuia sa-i multumeasca Miei pentru asta cand va da de ea.
In pauza majoritatea elevilor iesisera afara din clasa,doar un grup de 3 fete si un baiat au avut tupeu sa se apropie de ea.
-Buna,zise fata cea mai scunda din grup,cu chipul pistruiat.Eu sunt Saya.Imi pare bine de cunostiinta
-Si mie,zise Leah zambind.
Doar atat ii trebui fetei micute ca si incepu sa o bombardeze cu fel de fel de intrebari,pe care Leah incerca sa le ocoleasca cat mai mult.De unde venea?cati ani avea?mai avea frati,surori?de ce venise aici?cat va sta?ii placea in Japonia?Si multe altele.Pe cat posibil raspunsurile au fost date,iar cele doua fete se trezira razand cu gura pana la urechi.Vazand acest lucru mai multi au inceput sa se apropie de banca ei sa stea de vorba.Pana la sfarsitul pauzei facuse cunostiinta cu aproape toti din clasa si chiar daca nu le tinuse minte numele macar ii putea recunoaste din vedere."Se pare ca aici lumea nu ma considera ciudata si respingatoare",gandi Leah amintindu-si de copilaria ei din Infern cand majoritatea o ocoleau.Intr-un cuvant:era fericita.Plimbandu-si privirea pin clasa, vazu o figura cunoscuta.Era baiatul de care se ciocnise in cursul diminetii.Se uita la ea cu o privire ciudata in ochi,dar in momentul in care privirile lor s-au intalnit,el si-a intors capul.Leah o trase pe Saya ma aproape.
-Cine e tipul de acolo?arata cu mana in directia baiatului.
Saya se uita si ea,dar privirea i se intuneca cand vazu la cine se referea Leah.
-Il cheama Hajime (asa se numea Calaiah in lumea muritorilor).Nu e prea vorbaret.Ar fi mai bine sa stai departe de el.
-De ce?intreba Leah din ce in ce mai curioasa.
-E un timp cam dur.Nimeni din liceu nu se pune cu el.Am auzit ca o data era sa-i omoare in bataie pe 5 baieti de la liceul Miughy.
-De unul singur?Nu pare asa puternic.
-Poate nu pare,dar totusi este.In cazul lui ai putea zice ca merge zicala:aparentele insala.Saya dadu din umeri.Oricum,continua ea,ar fi mai bine sa-l lasi in pace.Nu e tocmai prietenos.Daca stau sa ma gandesc bine,nu cred ca are vreun prieten,cel putin nu din scoala.
Leah aproba politicos spusele fetei,dar se multumi cu tacerea.Se cunostea fosrte bine si stia ca daca ar fi promis ca va sta departe de el ar fi mintit.Nu vroia sa-si inceapa prima zi de scoala cu o minciuna.
Nu apuca sa mai zica nimic ca se suna de o noua ora,dar curiozitatea ei ii fusese starnita.oare tipul respectiv era asa de rau cum ziceau ei sau pur si simplu era diferit si deaia il ocoleau.Intr-un fel ii era mila de el.Nu era prea placut sa te ocoleasca lumea ca si cum ai avea raie.Apoi isi aminte cum rasese de ea in holul scarii si o apucau iar nervii."Poate chiar era rau."Nu se putea hotara.Si oricat de mult incerca sa nu se gandeasca la el,tot acolo ii zbura gandul.
Pana la urma ziua se sfarsise.Nu fusese asa de rau.Isi facuse cativa prieteni,gandi multumita Leah in timp ce se pregatea de plecare.

Puteti sa lasati cate un comm...criticile sunt asteptate,doar asa o sa stiu unde am gresit si cum pot repara gresala respectiva.In plus poate imi mai dati o idee, doua.Pupici

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
Hell's child - de MiraA - 28-07-2010, 12:04 AM
RE: Hell's child - de Verrine - 28-07-2010, 11:40 AM
RE: Hell's child - de MiraA - 28-07-2010, 10:16 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 27-08-2010, 10:51 PM
RE: Hell's child - de SuviteDeea - 28-08-2010, 01:37 AM
RE: Hell's child - de MiraA - 30-08-2010, 09:31 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 06-09-2010, 03:49 AM
RE: Hell's child - de MiraA - 18-09-2010, 10:31 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 04-10-2010, 11:31 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 10-10-2010, 09:08 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 16-10-2010, 11:24 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 18-10-2010, 01:44 AM
RE: Hell's child - de MiraA - 14-11-2010, 10:27 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 28-11-2010, 11:19 PM
RE: Hell's child - de Jun - 11-12-2010, 02:12 PM
RE: Hell's child - de MiraA - 28-12-2010, 11:44 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Heaven or Hell? yuko_hataki 2 2.683 24-02-2013, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Lain
  Made in Hell Andrei. 13 6.539 28-06-2011, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Jun
  There is no escape from the real hell [ + 16 / 18 ] sickness 17 9.025 07-03-2011, 10:01 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Love or hell...you be the judge of that :.:.:Ratsuky:.:.: 1 2.325 22-06-2010, 03:55 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)