Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Umbre

#21
Capitol nouu~~ mi-a placut descrierea "babei" :)) usor, usor povestea capata contur cred ca o sa-mi placa de Kira, mai ales ca e roscat :> xD aa da si ma bucur ca ai mai lungit capitolul. Spor la scris astept cu nerabdare urmatorul capitol ^_^

#22

Capitolul 5:

In lumea Umbrelor

Unde sunt? Ce e locul asta atat de stralucitor? Prea multa lumina. Ma trezesc plin de transpiratie si confuz. A fost doar un vis, huh? Atunci de ce imi bate inima asa de tare? Mi-e cumva teama de lumina? Ma ridic si ma privesc in oglinda. Firele negre erau ude si stateau lipite de frunte. In visul pe care l-am avut mai aparea ceva pe langa lumina aceea oribitoare. Un inger! Un inger cu parul albastru si cu un aer rece. Si totusi, atat de magnific.


In Lumea Ingerilor

-Alexei, trezeste-te! spune Mello.
-Huh?
-Ai avut un cosmar!
Asta asa e. Am avut un vis ciudat. Totul era intunecat. Am vazut un baiat cu parul negru. Ah, ce vis ciudat.
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#23
Yaai capitol nou ^.^ ce repede O_o. M-am pierdut un pic pe drum numai inteleg cine era acel Aoi >.< cred ca sunt 2 povesti in pararel...huh greuu... sper sa inteleg pe parcurs :)):D btw imi place cum povestesti.
Spor la scris. >:D<

#24
Ma bucur ca capitolul a venit mai repede,mi-a placut mult.Este interesant faptul ca Alexei l-a visat pe baiatul acela din lumea umbrelor si acela l-a visat pe Alexei.Asta ma pune pe ganduri,sunt curioasa daca intre ei este un fel de legatura,si daca este,ma intreb daca aceasta legatura o sa-i aduca impreuna la un moment dat.Inca o data imi place numele Mello si este un nume foarte potrivit pentru un inger.Debea astept continuare si spor la scris.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#25
uuuuu... ~.^ capitol nou. Felicitari pentru visul dublu al celor doi. Nici eu nu m-as fi gandit la asta. Hmmm... cred ca acest vis al lor este un fel de a se cunoaste gen: te vad, dar nu te simt. Imi place de asemenea ultimele propozitii descrise In lumea umbrelor.
*thinking* Ceea ce a visat Aoi nu era chiar intuneric. Asta ma gandesc eu, ca fiind o umbra.Nu trebuie sa fie neaparat neagra, astfel de ce nu ar fi Intuneric. Ma gandesc mai mult la o ceata densa usor spre negru (un fel de purici...) , dar este de inteles faptul ca Aoi vede asa. Este un inger, traieste in lumina.

Oke>:D< te astept si cu ce va urma. Sa ne incanti retina, da?
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#26
Mda. Va multumesc tuturor pentru commuri. Tin sa specific : baiatul din lumea umbrelor nu e Aoi. Numele lui este Mark. Asa, ca sa lamurim lucrurile. Acum ^^ am adus nextul. Scuze ca v-am facut sa asteptati.

Capitolul 6:

Kira's P.o.v

Inca o dimineata aiurita. De ce trebuie sa ma trezesc atat de devreme? Sa fim seriosi, adolescentii normali trebuie sa doarma macar pana la ora 10. Ma ridic lenes din pat si ma uit in oglinda. Parul meu roscat e tot ravasit. Parca ar fi venit uraganul in camera mea azi-noapte. Oricum ar fi, arat ca o fata cu el. Insa nu am de gand sa-l tund nici daca ar fi ultimul lucru pe care il fac. Ma indrept spre baie si fac un dus rapid. Imi pieptan parul incalcit dupa care imbrac un tricou negru si o pereche de blugi tot nergri si mulati. Imi iau telefonul si plec spre scoala. Ma intreb daca Aoi o fi ajuns deja. Nu stiu ce e cu el. Toata ziua se holbeaza la mine de parca as fi un extraterestru. Cred ca ii lipseste o doaga. Si totusi, e destul de dragut cateodata. Huh? Ce tot spun? Baka baka! Mie nu-mi plac baietii. Mergand pe strada si fiind distras de gandurile mele idioate ma lovesc chiar de...
-Ah, my love! Ce dor mi-a fost de tine!
-Ce vrei, Yuki? Chiar nu am chef de tine!
-Cum poti sa fii atat de rau? Tu chiar vrei sa-mi rupi inima in mii de bucati? Imi vine sa plang cand te vad atat de rece, incepe el sa se planga gesticuland din maini.
-De ti s-ar rupe si corzile vocale, spun mai mult pentru mine.
-Cum? Ah, nu! Ce rau esti! Cum poti sa spui asa ceva? Nu-ti place vocea mea? Toti spun ca am o voce minunata.
-Mda...ai o voce minunat...de enervanta.
-Ah!
-Lasa ah-urile si hai! O sa intarziem.
Yuki e colegul meu de la gradinita. Nici nu stiu cum am reusit sa picam in aceeasi clasa chiar si la liceu. El e intodeauna un plangacios. Parca e facut din zahar. E suficient sa-l lovesti putin si incepe cu drama. De aceea ma enerveaza.
-Haide, my love. A venit profesorul. Iar o sa fim certati, spune el mergand vesel. De unde atata energie? Cat energizant o fi baut?
-Ai putea sa ma astepti? se aude o voce in spatele meu. E chiar Aoi.
-Nu te-am vazut venind. Clownul asta imi scoate peri albi.
-Ah! Alt cuvant rautacios. Cum poti sa fii atat de crud? spune Yuki aproape plangand.
-Oh vai. Ma bucur ca nu sunt in locul tau, spune Aoi.
Ne priveam reciproc timp de cateva minute si nu am observat ca portile liceului erau gata sa se inchida. Nici nu am apucat sa clipesc caci Aoi m-a luat de mana si m-a tras dupa el. Toata lumea se uita la noi ca la circ. Aoi le-a aruncat o privire gen duceti-va naibii in clasa si vedeti-va de treaba, iar Yuki aproape a izbucnit cand a vazut ca Aoi ma tine de mana.
-Jos mainile de pe my love. E al meu, incepe nebunul sa strige atragand si mai multe priviri. Inainte ca Aoi sa poata sa riposteze i-am tras un pumn in cap idiotului.
-Vezi-ti de treaba si nu atrage atentia asupra mea.
-Au! De ce m-ai lovit? intreaba el. Nu am raspuns nimic si m-am indreptat spre clasa impreuna cu Aoi. M-am asezat in banca si mi-am scos cartile pregatindu-ma de ora. Parul roscat care acum era putin mai lung de umeri avea o tenta de portocaliu din cauza luminii. Il priveam pe Aoi intrebandu-ma ce e in mintea lui. Nu spunea nimic. Nu dupa mult timp a intrat si profesorul de matematica in clasa. Insa nu a stat mult. A plecat dupa ce l-a pus Aoi sa faca vreo 6 exercitii la tabla. Saracul de el. Acum sta cu capul pe banca si respira greu. Probabil e extenuat. De asta urasc eu matematica. Mereu iti da batai de cap.
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#27
Uuui, prima! :D...Sti ca imi place si acum asta este. Mai lung si felicitari. Faci ceva progrese si ma bucura.
Oke, sa nu mai lungim vorba si sa incepem cu un corectat sau ce greseli am vazut:

"-Ah , my love! Ce dor mi-a fost de tine! " (dupa ''ah'' se pune mereu virgula deoarece este ca un fel de oftat, un hmm apoi personajul spune ce trebuie spus)

"-Cum poti sa fii atat de rau? Tu chiar vrei sa-mi rupi inima in mii de bucati ? Imi vine sa plang cand te vad atat de rece, incepe el sa se planga gesticuland din maini. "

"-Cum? Ah , nu! Ce rau esti! Cum poti sa spui asa ceva? Nu-ti place vocea mea? Toti spun ca am o voce minunata.
(mai sunt, insa nu stau sa le corectez pe fiecare in parte. Cred ca ai prins ideea)

:-? ar mai fi doar niste virgule minore dupa cea ce spun personajele apoi scrie naratorul. Nu-i cine stie ce.
Urmatoarea problema sunt propozititle scurte care trec de la un subiect la altul. Lasa timp sa descri sentimentele personajului imbinandul armonios cu actiunea. Cam grabit de la inceput pana la sfarsit (ma refer la paragrafe. Dialogul este pus chiar pentru a grabi un pic actiunea sau a o stagna; depinde cum vrei sa fie)
Cam asta ar fi. In rest succes la tastat.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#28
Chiar asteptam sa apara ^^ Oh insfarsit incep sa inteleg cate ceva xD scuze asa sunt eu mai...grea de cap -_-" Btw mi-a placut mult dialogul dintre Aoi si Yuki, vaai cum se comporta cu el :))
nu prea stiu ce sa mai zic...stiu ca las commuri mici >.< dar macar sa vezi ca ai cititori. :D
Spor la scris >:D<

#29
Citat:ar mai fi doar niste virgule minore dupa cea ce spun personajele apoi scrie naratorul
Virgulele alea-s optionale, daca nu vrei/ti-e greu sa le pui, nu le pui.

Sper c-ai corectat doar ce ti-a aratat ohaio_angel, nu si restul greselilor de acelasi fel, doar pentru ca n-ai avut chef sa recitesti cele 629 de cuvinte.


Capitolul 4

o pereche de blugi albastrii + ochii negrii si pielea alba ca laptele
Blugi albastri (pluralul de la "albastru" este "albastri" - cu un singur i, iar tie pluralul iti trebuie). Ochi negri (la fel, pluralul de la "negru" este "negri").

Imi iau ghiozdanul si plec, (virgula pusa aiurea) fara a lua micul dejun.
Cum plec? Fara a lua micul dejun (propozitie circumstantiala de mod). In general, propozitiile circumstantiale de mod nu se izoleaza de regenta (e o situatie micuta cand se izoleaza - daca propozitia se reia printr-un cuvant in regenta).

Pe unii, adica pe mine, (virgula) chiar nu ma intereseaza.
"Adica pe mine" este apozitie, deci se izoleaza de restul propozitiei.

Semana mai mult cu o fata, (virgula) dar mai bine nu i-as spune asta ca poate ma trezesc la infirmerie. + Ar fi trebuit sa ma asculte azi, (virgula) insa se pare ca a uitat.
Inaintea conjunctiilor adversative (dar / iar / insa / ci / or) se pune virgula.

Kira, (virgula) ce ascunzi tu de fapt?
Vocativele se izoleaza intotdeauna prin virgule de restul propozitiei.

sa pot privii in curtea scolii
Sa pot privi (infinitiv). Doar spui "sa pot manca", nu "sa pot mancai", nu?

Baba as-pardon, (virgula) domana, e cam uituca.
"Pardon" e interjectie, iar interjectiile se izoleaza de restul propozitiei (nu intotdeauna, dar de cele mai multe ori).


Capitolul 5

Alexei, (virgula) trezeste-te! spune Mello.
"Alexei" e vocativ, se izoleaza de restul propozitiei prin virgule.

Ah, (virgula) ce vis ciudat.
Interjectiile ("ah") se izoleaza de restul propozitiei prin virgule.


Capitolul 6

Parca ar fi venit uraganul in camera mea, (virgula pusa aiurea) azi-noapte.
Unde a venit? In camera mea (complement circumstantial de loc). Cand a venit? Azi-noapte (complement circumstantial de timp). Complementele circumstantiale diferite nu se separa prin virgula daca sunt unul dupa altul.

Imi piepten parul incalcit dupa care
Imi pieptan. + La infinitiv, verbul este "a pieptana".

Ce vrei, (virgula) Yuki?
"Yuki" este vocativ.

sa picam in aceiasi clasa chiar si la liceu
Aceeasi clasa. Nu exista "aceiasi".

Haide, (virgula) my love.
"My love" este vocativ.

Cum poti sa fi atat de crud?
Sa fii. Cum nitelus mai sus ai scris "Cum poti sa fii atat de rau?", sper ca asta-i greseala de tastare.

Parul roscat care acum, (virgula pusa aiurea) era putin mai lung de umeri avea o tenta de portocaliu din cauza luminii.
Cine avea o tenta de portocaliu? Parul. Ai pus virgula intre subiect si predicat. Banuiesc ca voiai sa-ti izoleazi atributiva (care acum era putin mai lung de umeri), ceea ce-i in regula, da' fa-o bine.

Ai grija cu logica (pe alocuri cam scartaie - vezi tipu' din dulap si respiratul greu) si timpurile verbelor.

Spor la scris!

#30
Multumesc tuturor pentru comm-uri. @ohaio_angel am corectat cam tot ce mi-ai spus. @Lain draga mea multumesc pe commul gigantic XD. Sper ca nu ti-am dat multe batai de cap. O sa incerc sa respect intocmai ce mi-ai spus. Te anunt ca sunt cam grea de cap si o sa ai de lucru cu mine, dar orice se poate invata, nu? Mai putin zborul (din pacate oamenii nu pot sa zboare), dar asta e alta poveste.
Kissu ^^
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umbre pe panza DreamGirl 1 2.472 18-10-2013, 09:42 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Umbre Mariaa 14 7.945 28-08-2012, 12:34 AM
Ultimul răspuns: Mariaa
  [Naruto] Intre vant si umbre... hero1hero 11 8.192 12-08-2012, 04:09 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  Traind printre umbre A'Svear 19 10.750 05-02-2010, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Un destin intre umbre si lumini Shadow. 8 11.827 15-12-2009, 11:53 AM
Ultimul răspuns: marya
  Umbre din trecut Ryuu 7 5.654 12-03-2009, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Shilpa
  Regi si Umbre: Sf. Graal Coyote Stark 5 4.335 02-02-2009, 08:23 AM
Ultimul răspuns: Coyote Stark


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)