Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Regi si Umbre: Sf. Graal

#1
1. Legaturi si lucruri ciudate despre mine si noi.


Pasi se auzeu in tot muzeul dar nu era nimeni si nimica eram doar eu cu umbra mea si tablourile din Muzeul Luvru niste picture frumoase si totodata scumpe ce detin secretele lui DaVinci asupra lumii pe care noi o cunoastem.
Deodata umbrele m-au inconjurat si pentru un minut mi-a stat si mie inima in loc,eu eram un om ce nu prea stia ce simbolizeaza acea friga eu eram genul de om caruia daca ii spuneai povesti de groaza el rade si te ia peste picior dup ace termini povestea,asta eram eu Alexander Merssil un fost arheolog si putin om de stiinta ce crede in lucruri caudate.Apoi dupa ce umbrele m-au inconjurat s-au adunat toate in amea si au luat forma lor se ridicau si isi formau o siluieta in genul meu parca ma uitam intr-o oglinda numai ca aceasta oglinda era neagra.
Atunci o voce se auzi iar muzeul era martorul unui fenomen absolute ciudat si paranormal il numesc oamenii ce nu stiu semnificatia unor anumite lucruri .
-Buna seara domnule Merssil!spune pe un ton putin amuzant acea umbra ce se dadea drept eu.
-Buna pe dracu,mi-o strici tu acuma si n usuport astfel de lucruri asa ca hai sa o terminam repede si fara suferinta pt. tine.
-Pentru mine ? De ce ,doar nu eu sunt pedepsit pe acest pamant sa inched demonii si spiritele lui Lucifer inapoi in neand.
-Da deorece ce iti voi face eu nici el nut e poate ajuta. Atunci ma intorc si o iau la fuga prin muzeu incercam sa aduc umbra unde doream eu dar nu resuseam deorece mereu imi apare in fata si ma ataca.Am scapat de multe spirite malefice dar acest era destul de inervant si sacaitor cred ca era astfel deoarece imi canalizase in el propria umbra ,intr-un sfarsit l-am adus unde am vrut eu .Locul ales de mine era pe un cerc alchimic unde puteam sa-l trimit acasa pe acest demon si sa-mi recuperez umbra mult dorita de la el ,atunci luna reflecta in mijlocul de sticla al muzeului si sageata de lumina il nimeri fix pe demon atunci cercul se deschise si demonul se afunda in el si mi-am recuperate umbra.
In 10 minute echipajele de politie erau la muzeu si m-au inconjurat cu pistoalele indreptate spre mine si cu comandantul politiei in frunte erau pregatiti sat raga iar apoi s-mi puna intrebari,dar nu era asa comandantul se aproprie de mine si ma intreaba:
-Iar ai inceput Merssil cu povestile tale despre spirite?
-Nu domnule Reed Stan ,acesta era un om slab si tanar nu fusese ales de prea multa vreme in postul de comandant si era foarte placut de intreaga lumen e cunosteam de prin liceu el a fost cu 3 ani mai mic decat mine si am iesit primul apoi nu am mai auzit prea multe despre el ne-am regasit cand am fost arestat prima data pentru intrare prin efractie in muzeu.
-Atunci ce mama naibi cauti in muzeu din nou a 12 oara in aceasta luna.
-Mi-am uitat azi in turul annual cheile langa un tablou si m-am intors sa le iau ,ii spun eu aproprindu-ma de el cu un zambet pe fata mea putin ironic.
Acesta se uita la mine si spune oamenilor sai sa lase armele jos sis a plece,plegand cu toti si ramand doar eu cu el acest mi-a dat de inteles ca daca o mai contiunui asa data viitoare chiar vor trage in mine.
M-am intors acasa arunc cheile pe masa im idau haina jos I ma intrept spre telefon sa-mi ascult mesajele primate . Unul dintre ele mi-a atras atentia cel mai mult deorece era de la Maria sotia mea care locuia in Anglia de vro 2 ani presupuneam ca si-a gasit pe altul deorece I n2 an isa vi doar de 4 ori la sotul tau e ceva ciudat.
Mesaj Nou : �Draga Alexander trebuie sa vi in Anglia sa discutam despre ceva ciudat ce am gasit in jurnalul unui client de-al meu este ceva legat de ce te intereseaz cel mai mult pe tine sic ea ce cauti de 5 ani de cand ti-a fost furata Evangelia dupa Iuda din Cairo atunci cand ne-am cunoscut noi.�
Chiar era interesant mesajul ei,totul a inceput acum 5 ani cand la Cairo am cumparat de la un negustor cea mai mare carte a omeniri dupa Biblie ,era Evanghelia dupa Iuda cea de care crestini nici nu doreau sa auda am cumparat-o cu multi bani dar in seara cand mi-am cunoscut sotia mi-a fost furata de catre patronul ei (ea lucrand la un fel de motel) iar eu nu avan bani suficienti pt. a palti patronul mi-a luat evanghelia si a fugit.Am aflat acum 3 ani cum ca acel patron lucra pentru o secta numita Ordinul Regal a lui Iisus am aflat ca secta aceasta n ufacea chiar ce le spunea Domnul dar ei asa credeau am inceput sa citesc cartii dupa Chr�tien de Troyes si Robert de Boron poate asa aflam ceva despre cel mai mare mister al lumi crestine Sf. Graal si poate a-si fi putut sa termin odata pentru totdeauna cu acea secta sis a arat omeniri ca Iisus Hristos a fost inteles gresit de catre apostolic si doar Iuda a facut ce I sa cerut.
Acum eram pe o pista buna oare sa am incredere in Maria sau nu sa ma duc in Anglia sau nu sa merg pe pista mea pe cale vietii mele si la ce dracu sa referit cu �clientul meu�? Un sir de intrebari si nici un raspuns.


Undeva prin catagombele Parisului :

Pasii mici si repezi se auzeu printr-un tunnel luminat doar de torte in perete ce pocneau uneori in tipul arderii lor dar deodata tunelul are o iesire si camera este luminata in alb si in mijlocul ei ceva straluceste iar in jurul ei sunt 4 oamenii cu mantii pe ei si cu masti albe pe fata.Cel de-al cincilea om intreaba :
-Ati vazut trimisul nostrum din umbra a fost trimis in nou in iadul lui Lucifer!
-Am vazut frate dar ce putem face?intreba unul dintre ei.
-Sa-l facem pe acest urzupator sa stea in banca lui odata pentru totdeauna sis a nun e mai bage bete in roate catre purificarea umanitatii.
-Ai dreptate dar cum sa o facem.
-Sa folosim potirul lui Iisus.
-Da ,s-au auzit toti in cor strigand iar cel de-al cincilea sa apropriat si el de ceilati frati ai sai si au inceput sa vorbeasca �

Va Urma
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#2
2.Cu drag de la fosta sotie.


Am luat primul avion spre Anglia si am plecat fara a ma uita in urma si ma gandeam la cum de am ajuns in asemenea situatie.Totul se intmplase dupa ce mi-a fost furata evanghelia din Cairo eram pe moarte fara sa stiu dar cineva mi-a aratat acest lucru si pentru asta platesc.Intr-un sfarsit auzisem ca evanghelia ajunsese la un cult dar nu stiam cum sad au de ei asa ca mi-am luat inima in dinti si am plecat in Franta la Paris am locuit mai bine de o luna intr-o casa derapanata si acolo am fost atacat de un demon pe nume Seytan spune ca acea casa este a lui I mereu ma teroriza cu ghicitorile sale daca a-si fi gresit la vruna acesta ma lua cu el in adncurile iadului pana la urma dupa multa bataie de cap Seytan si-a luat o forma umana I a inceput sa ma invete sa folosesc alchimia si magia despre care am inteles ca n uexista alba sau neagra.Dorinta mea a fost sa vad daca prin aceste puteri pot inchide spiritele si demoni in iad unde le era locul,prima incercare a fost pe Seytan care parca se astepta la acest lucru si ma tras cu el in iad,dar spre surprinderea mea am fost salvat de unul dintre cei 7 arhanghelii de cel care se credea ca la tradat de Dumnezeu pentru Lucifer,nu ma prea interesat deorece acesta ma salvat si ma readus pe lumea noastra ,era Arhanghelul Gabriell acesta mi-a pus ca ma slavat deorece puterile mele pot salva lumea de rau si mi-a incredintat o misiune sa gasesc Sfantul Graal si Evanghelia dupa Iuda deci intr-un cuvant num or pana nu-mi termin misiunea.

Anglia-Londra ora 11:45 dimineata , la aeroport am fost asteptat de Maria aceasta era foarte agitate si mereu se uita in stanga I in dreapta,ne-am urcat repede intr-un taxiu I am mers la un hotel acolo am vazut-o ca se uita si mai atenta dupa niste urmaritori am banuit eu.Urcand la camera aceata o incuie sit rage draperiile scoate telefonul si dintr-un seif scoate un jurnal.
-Uite acesta este jurnalul despre care ti-am vorbit!spuse ea cu vocea tremurata.L-am deschis si in el erau numai litere la intmplare la prima vedere dar daca puneai cuvintele toate cap la cap pe prima pagine observai numele de Ordinul Regal a lui Iisus .Am ramas mut.
-De unde ai asta?am intrebat-o eu dup ace mi-am revenit putin.
-De la un client de-al meu.Este un apropiat de-al reginei este cunoscut in Londra ca Weller Maxwel se tot spune ca ar fi un var de-al reginei.
Imi dadusem seama de alt lucru sotia mea nu doar ma insela si era o prostituata la oamenii mari I cu bani,dar despre tipul asta auzisem prin alte locuri si nu ma gandeam ca el ar fi intr-o asemenea secta eu ma gandeam mai sus ma gandeam chiar la regina daca ea era intr-o astfel de secta totul se ducea in jos.
-Ok,eu nu am dormit aseara asa ca-ti las jurnalul aicia vad ca esti destul de precauta,ne vedem maine.
-Si eu care credeam ca ne aducem in seara asta aminte de trecut.
-Nu ma-si mai culca cu tine nici daca ai fi ultima femeie de pe planeta,se pare ca nut e-am cunoscut prea bine niciodata.
-Ai dreptate din cauza ta si a misticizmelor tale am ajuns o curva de lux.
-Nu da vina pe mine,iar apoi a auzit doar usa cum se trantise in urma mea.

Poate ca in acea seara am mai facut o greseala din multele facute de mine si aici ma refer la faptul ca trebuia s raman cu ea.A doua zi cand m-am intors a trebuit sad au cu subsemnatul deorece Maria murise defapt fusese ucisa de catre cineva nu stiu prea bine urme n us-au gasit sau nu au vrut sa le gaseasca dar al autopsie am avut un soc sa gasit in stomacul ei un saculet mic cu o busola in el si cu un biletel.

“ Se pare ca timpu ls oprit,eram sigura ca o sa mor dupa venirea ta aici,cred ca ti deja ca jurnalul a fost furat de catre proprietarul in drept.Iti las ce am putu lua mai de prêt de la el nu era doar jurnalul era I aceasta busola care nu arat nimica nici norul nici sudul nici unde voi ajunge eu in Rai sau in Iad arata spre nimic.Folosete indicile gasite si poate iti vei gasi pretioasa Evanghelie dupa Iuda si poate vei ajunge candva langa mine.Te-am iubit mereu numai pe tine …..Maria Merssil.


Deci asta era razboiul meu incepuse dar nu steam can se va termina….Va Urma.
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#3
Se pare ca sunt prima persoana care iti lasa comentariu. :):):)
Pai...ce sa zic... Ficul este aparte , are o anumita nuanta religioasa , dar probabil ca asta este ceea ce-l face interesant. Greseli de tastare am gasit la tot pasul , chiar ar trebui sa ai mai mare grija la felul in care scri.Ai o imaginatie bogata si descri bine cele intamplate, dar totusi parca lipseste ceva...Pentru unicitate iti v-oi da (*)(*)(*)(*)(*)
Abia astept capitolul 3...noroc la scris.
"...He stalks in the night like a disatrous beast, And what once was alive will soon be deceased. So when the last bit of sunlight disappears from the sky, You better watch out unless you wanna die."


#4
;;) Crom, se pare ca nici aici nu ai scapat de mine ^^ Vroiam sa-ti las comm de ieri, dar m-am apucat de altele si am uitat T.T, stai fara griji ma revansez acum ^^ Sa vedem... Dialogul este cam sec >.<, iar descrierea... ar trebuii sa bagi mult mai multa... semnele de punctuatie le pierzi >.< in special virgula >.>'... O_o ai multe greseli de tastare O_O' si de ortografie O.o... mai corecteaza si tu capitolul de doua-trei ori inainte... Etto... astept imbunatatiri ^^ si capitolul urmator ^^ so Gambatte Kudasai!
I'm not insulting you. I'm describing you.

#5
Inainte de toate, trebuie sa te anunt ca ai tot dreptul sa ma urasti
O sa incep cu greselile de tastare si ortografie

Auzeu-auzeau Nimica- nimic
Picture-picturi Friga-frica
dup ace – dupa aceea caudate-ciudate
siluieta-silueta absolute-absolut
n usuport-nu suport pt. – pentru [in ficuri nu se prescurteaza]
inched -inchid neand.-neant
inervant- enervant recuperate-recuperat
sat raga –sa traga s-mi puna-sa-mi puna
sis a plece- si sa plece plegand – plecand
primate-primite I n2 an isa vi – wtf?

Cred ca ai inteles ideea.Concentreaza-te ca atunci cand scrii, sa o faci corect.Am observat ca tot incurci ‚g’-ul cu ‚c’-ul.Reciteste-ti capitolele de cel putin 2 ori. Prima daca cauta greseli de tastare sau ortografie,dupa care greseli de exprimare.
Apropo de greseli de exprimare
nu era nimeni si nimica eram doar eu cu umbra mea – nu era necesara precizarea cu ‚eu si umbra mea’ daca ai spus ‚nimeni si nimic’. Suna ca o repetare inutila a ideii doar de dragul adaosului de cuvinte.
pentru un minut mi-a stat si mie inima in loc,eu eram un om ce nu prea stia ce simbolizeaza acea friga eu eram genul de om caruia daca ii spuneai povesti de groaza el rade si te ia peste picior dup ace termini povestea, - wow, fantastic, uimitor, incredibil …dar ce-ai vrut sa spui aici? Ca Alexander era un om cu sange rece, curajos si de neinspaimantat [da, stiu,pleonasm] ? Puteai s-o spui in mai putine cuvinte, ai fi evitat salata asta de propozitii legate dubios,fara punctuatie si lasand sa se vada o idee oarecum absurda.
Apoi dupa ce umbrele m-au inconjurat s-au adunat toate in amea si au luat forma lor se ridicau si isi formau o siluieta in genul meu parca ma uitam intr-o oglinda numai ca aceasta oglinda era neagra. –oglinda neagra? Contravine legilor oarecum… apoi iar o salata de cuvinte si ideea cu umbre si umbre care formeaza diverse…huh? Ma pierd pe drum. Incearca sa nu te arunci in descriere daca nu ai aptitudinile necesare s-o si controlezi.
o iau la fuga prin muzeu incercam sa aduc umbra unde doream eu dar nu resuseam deorece mereu imi apare in fata si ma ataca.Am scapat de multe spirite malefice dar acest era destul de inervant si sacaitor cred ca era astfel deoarece imi canalizase in el propria umbra ,intr-un sfarsit l-am adus unde am vrut eu .Locul ales de mine era pe un cerc alchimic unde puteam sa-l trimit acasa pe acest demon si sa-mi recuperez umbra mult dorita de la el ,atunci luna reflecta in mijlocul de sticla al muzeului si sageata de lumina il nimeri fix pe demon atunci cercul se deschise si demonul se afunda in el si mi-am recuperate umbra. – n-am inteles o serie de chestii aici. Daca era o umbra,cum ataca? Canalizase in el umbra individului… nu prea vad cum vine asta,dar fie ca tine.Apoi nu inteleg cu saracia de luna apare tocmai cand ai nevoie de ea. Sincer ,e tare dubioasa faza.
Dupa ce eroul nostru scapa fara nici o zgarietura, apare politia gata sa-l impuste. Sub ce pretext? Politia nu are dreptul sa impuste pe cineva daca persoana in cauza nu este inarmata,se preda sau are deja catuse. De unde stia politia ca tipul e acolo? Coincidenta? Supraveghere? Lamureste-ne,nu ne lasa asa in ceata.
“Draga Alexander trebuie sa vi in Anglia sa discutam despre ceva ciudat ce am gasit in jurnalul unui client de-al meu este ceva legat de ce te intereseaz cel mai mult pe tine sic ea ce cauti de 5 ani de cand ti-a fost furata Evangelia dupa Iuda din Cairo atunci cand ne-am cunoscut noi.”
-iar ai amestecat ideile.Daca tot vrei sa dai atatea detalii,aseaza-le intr-o ordine logica si povesteste despre ele pe rand, nu le arunca la intamplare, ca nu iese nimic.
Ai povestit faza asta ca si cum Alex era tampit si nu se prinde de faza, ca atunci s-au cunoscut and co. Pe langa toate astea, sotia asta a lui, de unde facuse rost de jurnale ale clientilor? Ce fel de clienti? Nu ii era teama ca mesajul ar putea fi interceptat? Serios, chestiile astea nu se discuta la telefon.

Ultima parte ca idee mi-a trezit interesul… dar ce nebuni ar discuta pe strada despre asta? Pe bune,tipii astia eventual stau ascunsi intr-un templu or smth,in nici un caz nu comploteaza pe strazi.

In capitolul doi, m-am pierdut complet. Ce-a patit pana la urma Evanghelia aia?
Care-i treaba cu arhanghelii astia? Ce-i cu dialogul ala? Sincer, lamureste-ma si pe mine K

O sa revin la primul capitol , ca pe ala l-am inteles cat de cat.Ideea este o combinatie de Constantine si The DaVinci Code? Daca da, ai doua linii pararele in povestea asta.Incearca sa le legi cumva. Apoi ai grija cu punctuatia.N-am vazut nicaieri virgule, sau cel putin nu la locul lor,de-aia se creeaza si ideea asta de confuzie.
Ai grija pe viitor,da?

P.S: impusca-ma :D
PPS: stiam de Evanghelie, doar ca nu pricepusem exact ce se intampla in jurul ei .. merci ^___^

#6
Calandrinon de ce sa te impusc ca nu mi-ai facut nimica decat ti-ai spus parerea nu mai jicnit cu nimica.Sa-ti explic cu evanghelia : Aceata Evanghelie dupa Iuda chiar exista in realitate a fost gasit in Egipt intr-o pestera a stat vro 7 ani intr-o banca din Cairo.In povestea mea aceasta evanghelie a fost gasita de catre Alexander care are nevoie de ea si de Safntul Graal pt. a-si gasi un loc in eternitate de partea binelui sau al raului.Orcum mai multe de evanghelie vei afla in volumul 2 care apare dupa terminarea acestuia.Acum ma voi axa de la urmatoarele capitole numai pe Sf. Graal. Va multumesc cei care ati comentat si cei care ati vizualtizat-o ma bucur ca munca mea este apreciata si criticata.
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umbre pe panza DreamGirl 1 2.491 18-10-2013, 09:42 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  [Yaoi] Umbre Kira's Scarlet 35 16.804 04-06-2013, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Infinite
  Umbre Mariaa 14 8.006 28-08-2012, 12:34 AM
Ultimul răspuns: Mariaa
  [Naruto] Intre vant si umbre... hero1hero 11 8.245 12-08-2012, 04:09 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  Traind printre umbre A'Svear 19 10.783 05-02-2010, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Un destin intre umbre si lumini Shadow. 8 11.861 15-12-2009, 11:53 AM
Ultimul răspuns: marya
  Umbre din trecut Ryuu 7 5.682 12-03-2009, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Shilpa


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)