Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Secret From Class B [+16]

#1
Oky, iata un nou fic...M`a bombardat imaginatia din nou... ^^
Fic`ul va fi povestit din doua puncte de vedere, al fetei si al baiatului.
Actiunea la inceput stiu ca va parea cam grabita, dar am inceput din mijlocul evenimentelor ca sa spun asa. Anyway, I hope you`ll like it...

Mistique LeFevre


Cunoscuta si sub numele de Misty. Este detinatoarea Flacarilor albastre. De altfel si stapana a umbrelor si cerului, Mistique este mostenitoarea clanului LeFevre. Aceasta va deveni perechea lui Ciel si cea mai buna preietena a lui Majesty.


Ciel Sangle

Ciel este mostenitorul familiei Sangle. Acesta detine Flacarile Sangerii. Va deveni perechea lui Misty desi nu au aceleasi puteri, acestia sunt unuiti de un semn ciudat.


Majestyque Bordeux

Cunoscuta si sub numele de Majesty, este detinatoarea a Apelor. Aceasta are aceiasi putere cu partenerul ei Alexiel. Este cea mai tanara membra a familie Bordeux Va deveni prietena foarte apropiata de Misty. Aceasta stie ce pereche are fiecare persoana prim simplul contact vizual. Mereu ii se adreseaza lui Alexiel cu " Regele meu"


Alexiel Marcoeuq

Alexiel este deasemenea detinatorul Apelor. Perechea lui Majesty si un prieten bun a lui Ciel. Acesta este o personalitate haotica si mereu ii se adreseaza lui Majestique cu " Regina mea".



Prolog

Lumea e un loc ciudat.
Fiecare se ghideaza dupa legea lui si nu tuturor le curge sange prin vene. Unora le trece magie prin trup.
Luna plina decide cand se va afla, dar pana atunci trebuie sa fie pregatita, fiindca totul trebuie sa ramana secret. Dar avand in vedere ca in New York bate vantul cu barfe, nu cu brize racoritoare, va fi complicat.
Si cea mai mare intrebare, cea mai periculoasa pereche va calca in picioare intreaga lor mostenire doar pentru a ramane impreuna? Asta e cel mai amenintator factor care poate desconspira secretul clasei B...


Capitolul 1
Mistique P.O.V.


Ce e scoala? Un cacat mare si imputit asta este. Offf si cand ma gandesc ca inca vorbesc cu fetele astea. Dap, imi scrie fariera in frunte. Dar ce sa fac? Sa le bat? Nu pot. Sa le rup tot parul din cap? Nu pot. De ce? Fiindca imi interzic regulile scolii sa fac asta! Dupa cum a zis, scoala este un rahat. Dar am ajuns acasa. Trebuie sa par fericita.
- Misty, cum a fost la scoala? ma intreaba tata inca din clipa cand am intrat pe usa.
- A fost o zi roz...
- Asta nu e de bine. Ce s-a intamplat?
- De parca nu ai stii....Am fost barfita si facuta in toate felurile. M-am certat cu colegii, am spus, dorind sa imi continui propozitia dar tata m-a intrerupt.
- Mistique, iar te-ai luat la bataie cu cine stie cine? primesc inca o intrebare din partea tatalui meu , rostita pe un ton destul de serios de data asta.
- Nu, nu, nu, am spus ironica.
Dupa acest dialog care pe mine una nu m-a prea incantat a urmat o tacere lunga, timp in care am luat masa. Ciudat...Tata e un tip glumet, nu ii sta in fire sa se supere doar fiindca ma mai bat cu colegii mei retardati. Chiar ma felicita ca imi impun punctul de vedere. Tata e un tip inalt, bine facut care are in jur de treizeci si opt de ani. Stiu ca suna ciudat, dar niciodata nu voi sti varsta lui exacta. E brunet cu ochi albastrii, ceea ce inseamna ca am mostenit ochii si culoarea parului de la mama, cred. Nu am cunoscut-o. A murit imediat dupa ce m-am nascut eu. M-ai exact a decedat intr-un accident de masina in timp ce ne intorceam de la spital dupa ce am aparut eu pe lume.
Dar nu am mai avut timp sa ma gandesc, fiindca din semnul meu de pe umar a inceput sa curga sange. Stai putin, sangele nu e albastru.
- Misty! a strigat tata cand a vazut cum lichidul ciudat, de un albastru stralucitor continua sa imi siroiasca pe mana.
A luat un servetel si m-a curatat. Eu continuam sa ma uit nelamurita. Mi-a mai curs sange din semnul acela, sau ce o fi el, dar niciodata nu a fost albastru.
- Trebuie sa te muti din clasa.
- Poftim? intreb surprinsa de remarca stupida a tatei.
- Maine vin cu tine la scoala sa vorbesc cu directorul. Trebuie sa te mut din clasa, de urgenta.
- Tata, ce dracu te-a apucat? Adica, asa dintr-o data? Doar fiindca nu imi suport colegii? am intrebat iritata, defapt am tipat in gura mare.
- Vei intelege, stai linistita, a daugat acesta calm.
- Ma rog...Firar a dracu ea de treaba ca eu mereu aflu mai tarziu...
M-am ridicat de jos si am plecat nervoasa spre camera mea. Cand am urcat scarile am reusit sa ma si impiedic. Bravo! Misty, de ani de zile porti cizme Lolita Style si tocuri si acum ti-ai gasit sa te impiedici? Minunat!
- Ziua asta e un adevarat succes! am urlat cat am putut de tare, incat sa ma auda si vecinii.
In cele din urma am ajuns in camera, fara sa mai cad sau alte cele. Mi-am luat cartea in mana si m-am aruncat in pat sa citesc. Dar nu am putut avea liniste nici cinci minute, ca tata a intrat pe usa. Expresia lui era lipsita de sentiment, de piatra. A scos din buzunar un fel de pachetel. Camera s-a umplut de un miros placut de flori.
- Imi pare rau pentru asta...
Asta a fost ultimul lucru care l-am auzit inainte sa adorm.
Un zgomot puternic m-a trezit. Am aruncat o privire in jurul meu.
- Tata! Nici macar nu a rasarit soarele, am spus somnoroasa.
Nu am primit nici un raspuns, ceea ce era un lucru destul de ingrijorator. In schimb mi-a pus niste carti urat mirositoare in brate.
- Curata putin filele de parf. Vei avea nevoie de ele.
Atat? Se pare ca da, pentru ca imediat dupa a plecat din camera. Eu am ramas cu gura cascata. M-am ridicat, lasand cartile acolo. Am observat ca nici macar nu ma ma descaltasem. Defapt nu imi amintesc nimic din ce s-a intamplat aseara. In fine, am luat un pachet de servetele si m-am apucat sa curat cartile de parf. Si trebuie sa spun era un munte intreg.
Intr-o ora eram deja la ultima. Rasarise si soarele. Si mai jumatate de ora si trebuia sa plec la scoala. Dar la ultima carte mi-a atras atentia titlul scris intr-o limba ciudata. Curiozitatea m-am impins sa o deschid, dar off, nenorocitele alea de pagini. M-am taiat. Totusi am deschis-o si pe prima parte erau scrise niste cuvinte:
" Utiam hic sangius in ignem commutet..."
Sangele care imi siroia pe deget a devenit la inceput albastru stralucitor. M-am uitat surpinsa la mana mea, dar in cateva momente sangele a devenit o adevarata flacara. Era frumoasa...Puteam sa stau sa ma uit la ea ore in sir. Dar placerea mi-a fost furata de papucii tatei care tropaiau pe scari. Am strans pumnul iar focul s-a stins.
- Gata, hai la scoala! spuse acesta destul de vesel.
Am dat din cap in mod afirmativ. El a luat muntele de carti de jos si am plecat. Nu stiu cum de s-a intamplat minunea caci parul meu arata bine, desi nu a vazut peria dimineata asta. Am vrut sa ma duc sa imi beau cafeau inainte sa plec dar m-a lasat? Nu! Firar sa fie...Ne-am indreptat direct spre usa.
Cand am iesit afara un fior ciudat m-a trecut pe sira spinarii. Ziua asta va fi un esec total. Am intrat in masina fara tragere de inima. Tata a calcat aceleratia, sa o rupa nu alta.
- Stai calm! Nu vrem sa devenim afis pe primul copac! am spus eu alarmata.
Dar cuvinetele mele au fost in zadar. Ba chiar a inceput sa conduca si mai repede. In cinci minute eram deja in fata liceului, lucru care nu m-a surprins avand in vedere viteza. Am coborat.El se afla in spatele meu si m-a ghidat spre biroul directorului.
- Astepta-ma aici, rezolv imediat cu mutarea, spuse inainte sa imi inchida usa in nas.
Mutare? Ce mutare? Stai! A spus ceva de asta aseara...Ce? Mi-am lipit urechea de usa, sa ascult ce vorbeau acolo:
-Trebuie sa schimbe clasa, urgent! Stiu ca m-am trezit cam tarziu, dar abia acum am vazut semnul...
- Deci ea stie?
- Nu inca, va afla la ceremonie nu?
- Atunci s-a rezolvat. Nu puteam risca sa afle altcineva. Voi vorbi cu restul...La revedere domnule LeFevre. Si ma bucur ca putem ghida in lume inca o generatie a familiei.

Dupa ce am auzit si ultimul salut al tatalui meu m-am departat cativa pasi de usa. Acesta a iesit din birou, mult mai destins si mai fericit.
-Tata...Nu vrei sa imi spui ceva? am intrebat, sperand ca ma va lamuri.
- Nu. Poate doar succes in noua ta clasa. Pa scumpo!
- Stai...
Dar nu am apucat sa mai spun nimic fiindca directorul a iesit din birou si mi-a indicat incotro sa o iau sa ajung in nou mea clasa. Clasa B...Ihhh imi da fiori gandul asta. Am mers cat de incet am putut pe coridorul pustiu. Ciudata exprimare avand in vedere ca e o scoala, dar locul ala era lipsit de persoane. Dupa doua minute in care mi-am tarat picioarele cat de lent se poate, am observat cu disperare ca am ajuns. Am deschis usa. Ooo da ce greu e sa deschizi usa atunci cand iti este groaza de ce in spatele ei. Pana la urma am facut efortul si am patruns in " sala de tortura".
- Bun venit in Clasa B, spuse o fata imbracata ca o regina.
- Arati ciudat, am facut eu remarca care era evidenta.
Dar am regretat imediat acele cuvinte. In spatele ei a aparut un tip inalt, cu o coroana caraghioasa pe cap si un pistol in mana. Am inghitit in sec.
- Regina mea...Tu esti splendida prin faptul ca esti diferita, spuse tipul in timp ce se juca cu arma.
- Regele inimii mele, spuse aceasta in timp ce ii mangaia chipul baiatului. Apropo, eu sunt Majestique, acesta este Alexiel. Si nu te supara, dar si tu arati ciudat, dar iti sta bine.
- Multumesc! Incantata sa va cunosc, eu sunt Mistique. Mistyque LeFevre, m-am prezentat pe un ton calm.
- LeFevre? intreba Majestique uimita. Asta va fi interesant. Ciel!
Din spatele clasei s-a ridicat un baiat inalt, de mai bine de un metru optzeci. Parul lui roscat inchis era ciufulit. Plin de piercing, cu blugii negri rupti in genunchi, unghiile negre. Superb! Asta chiar un baiat dupa care m-as uita.
- Mmm, care e problema? Apropo, eu sunt Ciel, spuse introcandu-si capul spre mine.
- Ciel Sangle, asta e prechea ta Mistique LeFevre, spuse Majesty cu un zambet pe buze.
- Si sa sti, regina mea nu se inseala niciodata...
Ce dracu se intampla aici? Astia sunt nebuni? Ce pereche? Si ce-i cu tipul asta? Clar, imi voi lua campii inainte de vacanta de vara...

" Utiam hic sangius in ignem commutet..." = Fie ca acest sange sa se transforme in foc ; fraza provine din limba latina. Aceasta este incantatia care elibereaza puterea familiei LeFevre , anume Flacarile Albastre. Fiecare familie are o astfel de incantatie, dar acestea vor aparea pe parcurs.
KyuMin.

#2
imi place:X imi place:X imi place:X nimic nu e mai delicios decat o poveste fantasy cu iubire si descriere frumoasa:]]
am observat cateva greseli:
"M-ai exact"- mai;
"Pa scumpo!"- dupa "pa" ar trebui o virgulita pentru ca "scumpo" e in Vocativ[gramatica asta:-"]
"asta e prechea ta , Mistique LeFevre"- in primul rand este "perechea"[doar o micuta greseala de tastare:] ] si ai mancat o virgula absolut necesara O.O[din cauza apozitiei]
"dar si tu arati ciudat, dar iti sta bine"- repetitia asta e destul de deranjanta... "insa" e un sinonim destul de potrivit :D
"- Ma rog...Firar a dracu'/l ea de treaba ca eu mereu aflu mai tarziu..."- pai... aici nu vad nici o greseala[in afara de chestia cu apostrof sau "l"], dar nu mai puteam de ras la replica asta[am o prietena care spune exact acelasi lucru aproape zilnic;)) ]
m-ai facut curioasa inca din primul capitol^^ si sincer, povestea e interesanta, imi plac personajele, dar mai ales ca Misty e adepta a stilului Gothic!
sa pui continuarea cat mai repede, asa ca iti urez multa inspiratie si spor la scris! :bv:

#3
Thanks de replay :3
@ Axxa.No.Way- waaaai mie...chiar asa ma mananca gramatica asta ?:-s
Glumeam...multumesc de comentariu...apreciez ca citesti.

Capitolul 2
Ciel `s P.O.V.


Dimineata! Cele mai calde injuraturi pentru scumpul meu ceas desteptator...Off, nu vreau sa ma trezesc, dar micul aparat urlator continua sa ma zgârie pe creier. In cele din urma ma ridic lenea, dar nu inainte sa lovesc cu pumnul in ceas. Asta asa, numai de ciuda. Dar imediat imi regret miascarea.
-Ciel! E deja al doilea ceas saptamana asta!
Dap, asta e tata, creatura urlatoare a familiei. Imi dau ochii peste cap in timp ce ma ridic din pat. Intorc capul in toate partile pana ce dau cu privirea de poza mamei. Offf, mama cat de dor imi e de ea. Si de ce s-au gandit sa mi-o ia tocmai pe ea? De ce nu l-au luat pe tata? Simplu! Ca sa imi fie viata mai neplacuta. M-am nascut urandu-mi treisfert din membrii familiei. Ceea ce nu e prea bine avand in vedere ca cei din clanul Sangle nu sunt prietenosi cu cei din afara, iar numai prieten nu le sunt. ÃŽn fine, asta e neinteresant.
Imi dau jos bluza de pijama, ramanand gol de la brau in sus. Deschid larg ferestrele si ma apuc sa imi fac patul, dar sunt intrerupt de nimeni alta decat sora mea, Monique. Am mentionat cumva ca o urasc si pe ea?
-Perversule! urla aceasta din pragul usii.
-Eu intru peste oameni sau tu, inteligent-o, imi spun replica ironica.
A ramas holbandu-se la mine in timp ce aranjam pernele pe pat. Sunt intradevar ordonat, ridicol ordonat chiar. Dupa ce am terminat si cu ultimele detalii am plecat sa mananc.
-S...Stai, nu te imbraci? intreba Monique balbaindu-se.
- Nici de-al dracu'.
Am putut observa cum obrajii ei prindeau o usoara nuanta rosie in timp ce treceam pe langa ea jumatate gol. Simteam amalgamul de emotii din interiorul sau. Ma ura, dorea sa ma stie mort, dar totodata ma voia pentru ea, cel putin voia tot ceea ce insemna corpul meu. De fapt, Monique imi e sora doar din partea tatalui. Mama ei trebuie sa ramana anonima, asa spune Creatura Urlatoare. Adica se plictisise de mama, s-a culcat cu prima curva de pe centura si a rezultat podoaba asta de fata, deci doamna respectabila care i-a dat nastere este anonima, va rog sa intelegeti.
Cand am ajuns in bucatarie, am observat ca nu mai era nimeni. Offf si eu care speram sa ii enervez cu tinuta mea. Pacat. Dezamagit, ca nu am reusit sa distrug ziua nimanui, inafara de cea a surorii mele -ea este un nimeni, deci poate fi trecuta cu vederea- mi-am luat o ceasca de cafea. Am pus zahar cat de mult se poate, mi-am luat biscuiti si m-am pus la masa linistit. Mi-am tras scaunul, m-am cracanat si am inceput sa molfai. Astazi e miercuri, ziua in care fac mizerie. Din pura intamplare am varsat si niste cafea pe masa, unde isi va pune tata actele, dar nu-i nimic. Am pus vasele in chiuveta si am plecat spre camera mea. Ajuns acolo, am inchis ferestrele si m-am dus spre dulap sa imi iau hainele. Desi mi-ar fi placut, nu puteam pleca dezbracat...
Mi-am luat blugii negrii, taiati in genunchi si un tricou albastru inchis. Mi-am luat bratarile si lantul preferat, precum si crucea mea norocoasa. Geanta am pescuit-o in timp ce plecam, la fel si mobilul. M-am incaltat si am trantit usa cu putere in urma mea.
In cele din urma am iesit din infectia aia de casa! Mergeam destul de vioi, dar imaginile profesorilor si a cartilor m-au facut sa incetinesc pasul. Admiram fiecare baba care trecea pe langa mine, numai sa nu ajung mai repede la institutia destinata invataturii. Dar inevitabilul s-a produs, iar in cinci minute am ajuns la parcul care marca jumatatea drumului parcurs. Acum sa imi rup gatul uitandu-ma dupa Alexiel.
Si uita-te frate, si in stanga si in dreapta. Pauza, Al...Ma mai intorc o data sa verific zona. Dar un moment mai tarziu, m-am trezit cu el in spatele meu, cu pistolul la tampla...
- Haide! Regina mea asteapta, spuse acesta nervos.
Mda', este disperat dupa Majesty, perechea lui. Oare si eu voi fi la fel cand imi voi gasi perechea? Ihhhh! Domane fereste-ma! Alexiel e un tip de treaba... Se imbraca ciudat, ca un fel de rege si are mereu un pistol in posesie. Acum, de exemplu, mergea langa mine jucandu-se cu arma. Dragut, nu? Dar nu trebuie sa uit ca e capabil de cele mai neasteptate lucruri...Dupa cum am spus face chestii din senin, in momentul de fata ameninta o baba cu pistolul, iar tantii mai putin si face cu inima. Stai!
- Opreste-te nebunule! am urlat prinzandu-l de incheieturi.
Dar continua sa se zbata ca un animal si eram constient ca nu aveam sa rezist sa il tin mult timp. Imi pare rau Al, dar in astfel de conditii nu imi permit sa te las sa faci ce vrei...
"Quiritatio in ignem comutet..."
Numai gandind aceasta fraza, am stiut ca puterea imi va fi trezita... Si am avut dreptate, caci mainile prietenului meu erau acum usor arse de flacarile mele.
- Gata! Gata! Lasa-ma! spuse acesta plangand. Tot ce vreau este sa ajung la regina mea...
- Si ai ajuns, spuse Majesty in timp ce se indrepta spre noi.
Cand am vazut-o am incercat sa evit geanta ei, dar a fost imposibil fiindca aceasta m-a lovit fix in cap... Mda'
- Nemernicule, daca te mai atingi de regele meu jur ca te inec...
- Spuse cea cu bebelusul inarmat in brate...Gata, tu nu mai plange si tu lasa-ma dracului in pace. Hai la scoala!
Si sa spunem ca restul drumului a fost normal...Sa zicem... Tot ce mi-a mai captat atentia pana in clasa a fost o fata, imbracata in negru. Ma intreb cine o fi murit in familia ei de purta culori inchise...


Quiritatio in ignem comutet= Si urletele se vor tramsforma in foc; traducere din limba latina; formula de trezirea a Flacarilor Sangerii, folosite de clanul Sangle.
KyuMin.

#4
OOOO DA! Nu ma intereseaza greselile, imi place actiunea, si presupun ca esti o fata, nu-i asa? Ofurile lui Ciel nu prea au ce cauta, sunt mai mult specific femeilor, dar sa stii ca ador ce ai scris. Sper sa vad o poveste picanta intre Ciel si Misty. Acum ca m-am mai uitat odata ai ceva cu offfurile:))
"Ce e scoala? Un cacat mare si imputit asta este. Offf si ...."
"Curiozitatea m-am impins sa o deschid, dar off, nenorocitele alea de pagini."
"Off, nu vreau sa ma trezesc,"
"Offf, mama cat de dor imi e de ea."
"Offf si eu care speram sa ii enervez cu tinuta mea."
La un moment dat devin chiar enervante. Ai putea sa inlocuiesti si cu niste verbe gen "am oftat, am respirat adanc etc."
Post soon!

#5
deci... asa cumti-am promis, am aruncat un ochi. Nu imi place pt ca nu incorporezi descrierea personajelor in poveste. Bine, spui ceva despre cum arata dar nu cred ca este necesar sa pui acea descriere la inceput. Despre poveste ce pot sa iti spun, dupa mica ta descriere a intrigii imi inchipui ca va fi ceva gen Romeo si Julieta, dar imi place. De abia astept sa vad ce o sa mai coaca imaginatia aceea a ta. Vino repede cu urmatorul capitol te rog.

#6
@Vivaldi - Multumesc de cometariu...am incercat sa mai scot din offf`uri capitolul acesta...sper sa citesti in continuare :3
@FallenAngel - Thanks Angel >:D<...ma bucur ca iti place...si scuze pentru descrierea aceea. Acum vad si eu ca imi ia tot farmecul, dar deh, m`am trezit prea tarziu >.>..Anyway..sper sa citesti si in continuare

Capitolul 3
Mistique`s P.O.V.


Am aruncat inca o privire in jur. Clasa era intunecata, cu multe flori agatatoare ciudate. Pe catedra se afla o vaza cu trandafiri rosii si negrii. Mmm, da! Bun venit in clasa de nebuni. Sedere placuta Misty! Mi-am luat ochii de la vaza cu flori, care, pe cat de frumoasa era, pe atat de ciudata. Sa fim seriosi, cine naiba pune trandafiri negrii intr-o sala de cursuri. Dar sa zicem ca trec peste acest amanunt.
M-am uitat din nou la cei trei din fata mea. Majesty il tinea in brate pe Alexiel si Ciel se holba la mine. Ochii mari si caprui ma priveau cu interes, lucru care ma enerva intr-o oarecare masura. Eu nu eram obiect de muzeu si nici vreo pictura. Am intors capul sa vad cu cine mai sunt in asa zisa clasa. In spate, intinsi pe o banca erau doi baieti, unul peste altul. Nu pot sa zic ca ma deranja in mod special, erau interesant de privit. Ba chiar ma fascinau...Si totusi. Unul blond si celalalt brunet, amandoi avand niste ochi verzi, stralucitori. Unul din ei, cel fara bluza avea un corp bine facut, iar parul sau era usor carliontat. Cand a observat ca ma uit in acea directie mi-a zambit frumos. Spre bucuria mea s-a intors si celalalt si am putut vedea un alt chip superb, dar de data aceasta ochiul stang era acoperit de un breton intins, fara nici un fir rebel.
- Hello! Mai esti cu noi? intreba Majestique in timp ce imi flutura mana in fata ochilor.
- Da, asa cred, am raspuns inca holbandu-ma la cei doi din spate, care acum imi zambeau pe furis.
- Cred ca ar trebui sa iti gasim si tie o banca...
Doamne Ajuta! Credeam ca ma voi cocosa de la geanta asta si ma voi transforma in camila. Sau magar, in orice caz un animal care cara chestii grele.
- Uite acolo, spuse Alexiel aratand spre o banca libera.
La prima vedere arata ok. Doar ca o a doua privire m-au facut sa ii observ pe cei doi iubareti in imediata apropiere. Am scuturat capul cu putere. Nu aveam de gand sa stau in apropierea lor mai mult de zece minute.
- Ah, stiu ce crezi. Baietii aia doi sunt imposibili.
- Ba nu, spuse din spate cel blond, cu parul carliontat. Si pana la urma, Majesty, eu unul cred ca este clar unde trebuie sa stea.
Ce? Unde? Cand? Cum? Eu nu mai pricep nimic. Am inceput sa ma uit cu disperare cand la unul cand la altul. Majestyque si-a pus mainile pe umerii mei si a dat din cap afirmativ. Aha! Ce trebuia sa inteleg eu din asta? Dintre toti, Ciel era cel mai dezorientat, poate chiar mai dezorientat decat mine. Pur si simplu se uita fara sa exprime vreo emotie si am descoperit ca si eu faceam acelasi lucru, tinta privirilor mele fiind chiar el.
Am continuat actiunea mea lipsita de sens, pana ce am simtit cum cineva imi ia geanta de pe umar. Si da, in acel moment Alexiel imi arunca ghiozdanul pe o banca, unde am putut observa ca mai era unul. Minunat! Voi sta cu cineva...Gay, regi ticniti, regine ciudate, cine stie poate eu stau cu vreun boschetar. Se pare ca nimic nu e imposibil in locul asta. Ih, imi e groaza de ce va trebui sa indur. Dar clopotelul care anunta inceputul orelor a spart gasca vesela.
- Nu se poate! Greaca!
Poftim? Greaca? Adica limba aia care se vorbeste in Grecia. Ok, cum dracu' sa inveti asa ceva la scoala, e absurd. Si in plus la ce imi foloseste. Astia nu au auzit de franceza, germana...Limbi cunoscute frate, nu greaca. Mi-am dat ochii peste cap si m-am indreptat spre locul meu. M-am asezat fara tragere de inima si am inghitit in sec. Ma asteptam sa vina cineva din pauza sau asa ceva, dar ghici chestie. Stateam langa Ciel! Eee, la urma urmei in convine. E curat, nu are pistol si nuc red ca locuieste sub un pod. Mi-am scos muntele de carti din ghiozdan si am inceput sa le deschid pe fiecare, sa vad in care scrie in...greaca. In cele din urma am gasit una foarte groasa si prafuita. Dar pe cat de repede am deschis-o la fel de repede am si inchis-o. Nu-i sanatos sa vezi chestii ce trebuie sa le inveti in viitor.
-Mda'...Ce mai faci tu? am intrebat eu in cautarea unei discutii.
- Imi inghit viata...
Vai mie, ce profund. Sincer baiete, m-ai dat pe spate cu replica asta. Oricum, bea niste apa, ca poate te ineci cu viata asta care o tot inghiti. Mi-am dat ochii peste cap si am hotarat ca mai bine in vad de ale mele. Tipu' asta e putin cam distrus pentru o conversatie. Dar toate actiunile si gandurile mi-au fost intrerupte de sosirea profesorului. Un tip inalt, destul de in varsta, care putea tine linistit o farfurie pe burta. Avea pe cap un fel de palarioara visinie si haine mult prea stramte pentru talia lui de "viespe", dar m-am muscat de limba sa nu incep sa rad. Asta va avea sa fie o ora lunga si neinteleasa la modul cel mai serios. Cine dracu' va intelege ceva?
Dar spre uimirea mea pe usa si-a facut aparitia o fata, care arata, ei bine ca scoasa din partea dorsala. Parul, de forma doua fire-n trei randuri, era intins cu placa de nu mai stia de el. Purta pantaloni negrii si o bluza roz. De retinut si ca avea fard cu mistria. Aoleu, daca machiata arata ca fomea, ne machiata nici nu vreau s-o vad.
- Hei, surioara, la ora asta se vine la scoala? a intrebat Ciel din dreapta mea.
- Taci din gura, e numai vina ta ca am intarziat...
Ei bine, eu nu stiu daca e normal sa rosesti in timp ce vorbesti cu frate'tau, dar se parea ca acea fata tocmai asta facea. Si era inca foarte vizibil.
- Haide, stiu ca mi-ai facut poza azi dimineata cand mancam. Recunoastea, salivai pe ecranul telefonului!
Mda', profesorul nu avea nimic de spus se pare. Hei, domn' profesor, aveti grija ca poate va spargeti de la atata ras.
- Ha! Dute-n mata de ratat! a strigat fata din celalat capat al clasei.
Auci! Chestia asta a pus capac. Si reactia care a luat nastere dupa aceea au fost cu adevarat violenta.Ciel nu mai era langa mine. Sarise peste banca si acum se afla in celalat capat al clasei. OK, asta a fost intradevar ciudat fiindca la urma urmei, oamenii nu prea fac asta. Dar cine stie ce Super Man o fi ? Insa lucrurile incepeau sa se aprinda, iar el o tine pe fata de gat, sa o sugrume nu alta.
- Nu ar trebui sa ii oprim? am intrebat oarecum ingrijorata.
-Nu, sunt amuzant de privit. Si in plus, chestii de astea se intampla in fiecare zi, a raspuns profesorul continuand sa rada.
- Oricum, Ciel o sa o bata...Ca de obicei.
Chiar asa! Haideti sa facem si pariuri nu vreti? Niste popcorn...Bere? Si intrebarea zilei...Ce dracu' de clasa e asta?
KyuMin.

#7
desi nu apreciez vocabularul pe care l-ai folosit tu intr-o poveste, dar sincer acum pare atat de perfect pentru situatia in care se afla ea.... chiar nu ma deranjeaza.
Imi place enorm de mult ca ai dezvoltat descrierea, chiar daca in acest capitol ai mai mult dialog, ai si descriere si oricum este mult mai bine decat cum compui capitolele de obicei. Desi mmi-ar fi placut sa fie mai mare capitolul si cu mai multe detalii, sa zicem ca ma multumesc cu atata momentan.
Cireasa de pe tort a fost sarcasmul fetei, chiar am murit de ras la ultimul rand cu berea si popcornul.
De abia astept urmatorul capitol, nu ma face sa astept mult sau am id-ul tau si te sec. Claro?

#8
ahh chiar nu stiu ce sati zic, nu imi place sa critic si daca nam 5 randuri imi sterge postu. vreau doar sa stii ca exist si ador ce scrii: X
acum...cum fac sa umplu eu 5 randuri? ei bine ma cam incurc in nume majesty si misty ... da o sa ma obisnuiesc. probabil regina nu o sa apara atat de des precum misty, doar ea e personajul principal > : D <
toata dragostea mea ti-o daruiesc tie si te rog sa pui urmatorul capitol cat mai repede si sa fie luuung : x

#9
Hello, Fufu ! * hugs her * Cum ți`am promis, am venit să las comm, ca o Nya drăguță ce sunt. :3
Acțiunea mi se pare grăbită. Încearcă să mai lungești unele faze, adăugând și nițică descriere, pentru că nu prea există. Dialogul este mult, poate ușor sec. În unele locuri, cel puțin . . . Greșeli . . . Păi ai scris la un moment dat ' inteligent`o ' or something like this. Nu înțeleg de ce ai pus cratimă. Vrei să zici, inteligent ea, o ? Dacă era verb era normal. Spre exemplu : ' mănânc`o ' : mănâncă, pe ea, o. Ai înțeles ? :3
Îmi place de Ciel, pare foarte smexi. Pe moment, cel puțin. Aș vrea totuși să se întâmple ceva mai interesant între el și Misty. :o3
Aștept nextu`. * hugs Fufu again *
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#10
Am trecut si eu pe la fanfiction si pot spune ca ficul tau m-a atras. Ador cum scri. Imi place cum narezi dar ai putea descrie cava mai mult. La inceput credeam ca o sa le incurc pe Misty si Majesty dar m-am obisnuit.
Am observat cateva greseli de tastare in capitolul acesta
"nuc red" - nu cred
"Recunoastea" - recunoaste
In rest nu am vazut alte greseli in acest capitol. Pot spune ca imi place mult atitudinea lui Mistique iar Ciel e forte OK pana acum. Imi pare rau ca e un comm scurt dar nu imi place sa critc si in plus ti s-au spus greselile si partile la care mai ai de lucrat. Sper sa pui nextul curand.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Secret love Sasha. 25 16.801 17-03-2012, 06:11 PM
Ultimul răspuns: Sasha.
  Lasă-mă să-ţi spun un secret. ℂa s h m e r e ❤ 1 1.446 19-02-2012, 11:02 AM
Ultimul răspuns: Mao.
  The Secret of The Twins ~BreNda~ 14 7.801 29-05-2011, 02:05 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Secret Love! [yaoi 16+ (romance)] Aliss_anime 3 3.395 29-11-2010, 07:39 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Jurnalul secret al vietii mele [+18] Savarina Ali 7 7.525 21-09-2010, 11:36 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Dark secret Suki 6 6.412 13-02-2010, 09:18 AM
Ultimul răspuns: Suki
  Secret Shadow. 2 3.527 28-12-2009, 02:17 PM
Ultimul răspuns: Acadea'
  The secret will be not a secret Vampire 5 4.191 26-09-2009, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Vampire
  A Past and Future Secret Nidryne 1 3.089 21-04-2009, 09:33 PM
Ultimul răspuns: Nidryne
  Un secret infiorator Yukira1234 4 3.660 15-02-2009, 05:41 PM
Ultimul răspuns: myuu


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)