Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ramane intre noi doi ?

#11
pste - peste.
fracsu - fratele sau/lui.
(sincer nu stiu eu bine prescurtarile acestea la mama, tata, frate, sora etc, dar aici chiar a sunat inestetic)
maieu - maiou.

Intr-un final capitolul a fost dragut, mai ales scena cu Mihai dandu-i lui Gabi acel maiou. Hmm, nu stiu ce sa spun mie imatur mi se pare Gabi, cu toate ca el spune de atatea ori acest cuvant in capitol, adresandu-l celor doi frati. Dar e bine sa ai inca sufletul de prunc si totusi personajele trebuie tratate cu mai multa seriozitate si nu ma refer ca trebuie sa-i transformati in santinele, matahale cu muschi, nu. Ci doar sa le conturati mai artistic personalitatile si mai serios reactiile, fiindca de multe ori pare banal. Si as vrea sa va dau un sfat, dar inainte de asta vreau sa spun ca nu ma prind care din voi doua a scris capitolul acesta, tu Nykky ori Amor... sa inteleg ca Amor este Natsuru? (am asa o vaga impresie ca am dreptate fiindca ai mai specificat odata acest lucru in alt fic in colaborare, daca nu ma insel XD) In fine, dar nu neaparat asta conteaza, cine este persoana, dar va sugerez sa nu va amestecati asa stilurile intr-un capitol, fiindca e derutant, daca e si doriti sa faceti asa impartiti in doua bucati ficul, o parte a ta si o partea celuilalt partener, insa mai bine scrieti fiecare cate un capitol complet, in stilul vostru personal fara fuziune. Hmmm... ce altceva sa mai spun? Oricum povestea evolueaza incet, dar ideile secundare sunt simplute, oricum fiindca suntem inca la primele capitole tot nu am ce dezvolta, dar pe parcurs o sa ma rasfir cu vorba.
Vreau sa spun ca David ma amuza rau de tot, ziceti ca este fata, cum sa de-a plama? Oricum ma gandesc, e gay ori nu? In fine intreb fiindca stiu persoane de genul care au comportari de femeie si nu spun ca este ceva rau. Gata, ca ies din subiect. Va urez succes, ceau!

#12
Capitolul 3

Mihai's PoV

Gabi, Gabriel, care ma-sa i-o fi numele se dadea la fratele meu. Ce sa fac inafara de a fi curios si a incerca sa vad ce fac si daca e real? M-am scimbat rapid,am injurat de viata mea cand am observat ca am doua sosete diferite apoi am plecat din camera. Am oftat si m-am uitat pe geam. Ma simteam brusc obosit si m-as fi culcat daca nu ar fi existat televozorul, calculatorul si internetul... oh, si Gabi cu David in camera lu frate-miu facand cine-stie-ce.
Am iesit din casa dupa ce am reusit sa ma imbrac cum trebuie, sa ma spal de tot praful care se pusese pe mine. Asta-mi trebuia daca eu inca traiam la sapte ani. Cataratul in copaci e o pasiune vechi si periculoasa, nu stii niciodata cand se poate rupe o creanga, cand te poate vedea vreun vecin si sa arunce cu papucii dupa tine si sa tipe " Du-te si invata, nu mai imi rupe fructele. Lasa-le sa se coaca! " . Adevarul este ca desi plecam cu kilograme de corcoduse sau prune verzi, nu mancam niciodata tot. De multe ori ajungeam sa jucam fortbal cu ele sau sa le aruncam prin clasa. Deseori ne-au prins profesorii si am ajuns la directoare.
Pft, lasand toate prostiile astea la o parte, trebuia sa stiu ce fac aia doi "in privat" care nu mai era privat, normal. Eu, The great king Mihai trebuie sa stiu!
Noroc ca era langa greamu' lu' David un copac, de pe ale carui ramuri se vedea perfect in camera. Aveam de gand sa ma urc in el, asa ca mi-am pus tenisii si cand am sarit, am reusit sa ma prin din prima de o creanga. Pe trunci am pus piciorul strang, cel drept inca ma durea de cand cazusem dimineata de pe bicicleta.
Oricum, cu chiu cu vai sau nu, am ajuns in dreptul camere. M-am tinut de o creanda mai subtire si m-am aplecat sa vad. Atunci am ramas incremenit. Nu eram homofob sau ceva, dar nu ma gandeam ca David ar fi gay. Gabi parea insa.. el il sarutase? M-am lasat putin sa vad daca reusesc sa schimb unghiul, dar atunci capul lui Gabi s-a intors. M-a vazut! am realizat repede si m-am speriat. Ce jenant! Simteam cum inima incepe sa-mi ata mai tare si cum tot sangele mi s-a urcat in obraji. Am vrut sa-mi pun palmele la obraji asa ca de idiot am dat drumul la creanga. Gravitatia m-a sezitat imediat si s-a hotarat sa lase pamantul sa ma ibratiseze. Am alunecat si am cazut , reusind insa sa aterizez pe o tufa de flori. La naiba! nu mi-a fost de ajuns picioru'
-La naiba! am exclamat brinzandu-mi glezna cu ambele maini. Durea ca dracu' , trebuia sa-mi pun gheata pe ea asa ca m-am ridicat pana la urma. Am schiopatat pana in bucatarie unde am deschis frigiderul cu lene, mai bine zis congelatorul si am cotrobait de niste cuburi de gheata. Cand am dat de ele le-am pus pe un prosop apoi pe picior.
Trebuie sa-l iau pe Gabi de langa frate-miu. Nu de alta dar nu vreau sa il mai sarute. Mi-am muscat buza si am pus picorul jos. Am simtit dureri si mai grave. Am calcat pe el, am realizat ca pot merge calumea , ba chiar pot alerga si atunci m-am dus sus. Am deschis usa fara sa-mi pese daca-i prin in mijlocul partidei si m-am uitat dupa Gabi ala. Era peste David, normal. Mi-am muscat buza fara sa-mi dau seama decat dupa ce i-am dat drumul.
- Gabi, nu?
Cum mi-a rapuns intrebarii , l-am luat afara, in gradina. Trebuia sa gasesc si o scuza... Ca sa analizez locul, sa vad daca gasesc ceva, m-am aplecat sa adun niste capsuni, pe care le-am spalat. Ochii mei au dat de masuta din spate pe care-mi erau auruncate toate foile si tot ce inseamna " tema ". Eu nu stiu ce-s alea, nu am auzit in viata mea de " a-ti face tema " . L-am privit cu coada ochiului pe Gabi si am incput sa ma joc cu capsuna, incercand sa fiu sexy. Greu pentru un copil de paispe ani, dar merge.
- Incerci sa ma seduci? l-am auzit. Am tresarit si am rosit usor.
- Nu incerc nimic... am lasat capul in jos si m-am aplecat dupa mai multe capsuni. L-am dus apoi la masa, si i-am aratat tema. Nu cred ca era tema pentru ceea ce-mi trebuia mie, dar era o tema, o scuza. L-am privit ca un bou cateva secunde cum invarte un pix. Ceva nu era in regula cu mine. Adica, eu credeam deja ca arata bine... dar acum parea parca un model. Poate era din cauza imprejurimilor. Da, sigur asta era, atatea flori frumoase il faceeau si pe el sa para frumos, nimic mai mult.
Atat de neatent am fost incat nu mi-am dat seama ca vrea sa plece decat atunci cand s-a ridicat. Nu, nu inca! mi-am spus si l-am prins de brat. Ce nai...? Pur si simplu nu! A spus ceva de faptul ca ar trebui sa fiu mai apropiat de David apoi mi-a cerut un tricou. Trebuia sa scap de acolo, neaparat. Am fugit spre camera mea, stiam ca luasem un maieu sau ceva de la David. Pe scari aproape ca am cazut, l-am vazut pe David cum incerca sa invete si apoi am intrat in camera mea si am inceput sa arunc hainele mele pentru al gasi pe cel a lui David. L-am gasit repede si i l-am dus, fara sa mai zic nimic. Ce s-a intamplat cu mine? Parca-s o curvulita ca alea de la scoala care saliveaza la poze cu tipi care fac sala si o fac pe desteptele.
Gabi a plecat, lasandu-ma in prag ca un idiot. Incepeam sa-mi simt piciorul, durerea. Am inspirat adanc si m-am intors.
- Unde e Gabi? l-am vazut pe David in fata mea. Si-a uitat telefonul.. a spus uitandu-se de tipul care tocmai a pecat.
- Acasa la el... am spus rautacios. Mi-e teama ca nu a vrut sa te pupe de "pa-pa". Am continuat pe acelasi ton si exact cand am dorit sa ma duc in camera mea, adica sa trec pe langa David, acesta mi-a blocat drumul.
- Mihai, iti iei lumea-n cap! Nu mai fi nesimtit! Si nu-l baga pe Gabi in toata asta... spuse. Era vizibil nervos.
- Ce, ti-e frica ca o sa se indragosteasca de frati-tu mai mic si o sa se transforme intr-un pedofil? am ranjit si apoi am ras. L-as accepta cu placere numai sa-ti fac tie in sac! am continuat fara sa-mi dau seama de ce zic decat dupa. Asta l-a deranjat pe David, se vedea. Scuze... am spus simtindu-ma vinovat.
- Ma rog. Dispari! mi-a spus rece si m-a lovit cu umarul cand a iesit afara. L-am privit si am oftat. Acum imi era evident ca : unu - David il place pe Gabi si doi - pentru numele lu' Dumnezeu, e gay?!am oftat si am schioptat spre camera mea.
***
- Ceas nemernic! am spus si am lovit obicetul pentru a opri soneria. Era zece dimineata, ii spusesem aseara mamei ca ma doare piciorul asa ca mi-a dat o zi libera. Si-asa era penutima saptamana.Ma culcasem in boxeri, transpirasem pentru ca aerul conditionat se tricase. Ce porcarie!
David era in dus, deci trebuia sa folosesc cealalta baie. Am coborat asa, in boxeri cum era, i-am spus " Neata' " lu' mama si apoi m-am indreptat spre baia de la parter. Cand am intrat insa am realizat ca am ramas fara sampon, trebuia sa-mi iau rezerva. Am tipat dupa mama, nu aveam chef sa ies de-aolo. Buna si generoasa femeie mi l-a adus imediat.
- Puiu' , sa nu stai mult, da? a zambit si a inchis usa.
- Mbine.
Am oftat si am dat drumul la apa. Mi-am pus mana sa vad de temperatura si imediat cum am simtit ca e de bine, mi-am dat jos boxerii si am intrat in cada.
Am stat acolo vreo douazeci de minute, pana m-am hotarat ca e timpul sa ies de-acolo.Mi-am pus un prosop in jurul taliei si mi-am aranjat parul in oglinda. In timp ce o faceam pe tampitul si flirtam cu oglinda, am auzit soneria. Mama gatea, deci am iesit din baie. Nu cred ca persoana de la usa ar fi incantat de un tip gol numa' cu un prosop pe el, dar viata. Sunt minor, am paispe, in curand cinspe. Am ranjit si am deschis usa.
-Oh... Mihai? l-am vazut pe Gabi stand in fata mea si uitandu-se la mine.What?! Doar nu!am rosit brusc, ma simteam gol! daca ar fi fost altcineva, mai ziceam... dar de ce Gabi?
[Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco1_250.gif][Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco3_250.gif]
I keep falling in love, falling in love
When I see you, my heart oh oh oh oh
Falling in love falling in love
I just want you, what should I do boy

#13
Foarte interesanta perspectiva lui Mihai. Si-mi place si obsesia lui de a se catara in copaci, ceea ce chiar i-a folosit acum; ce pot sa spun? Curiozitatea n-a omorat pisica, cel putin de data asta.
Sper doar ca David sa nu-l dea la o parte; ar putea sa-si gaseasca si el un pusti de cinspe ani, prieten cu Mihai, stiu eu?
Totusi, nu mi se pare normal ca pe un baiat de cinspe ani sa-l intereseze baietii, asa, dintr-o data. Eu cred ca atitudinea asta se dezvolta in timp, poate ii plac baietii de mai mult timp? Daca nu, ar fi normal sa-i fie putin frica de ceea ce ar putea urma. Totusi, curiozitatea lui mi se pare naturala in situatia de fata.
As vrea sa vad daca Gabi o sa accepte ''provocarea'' lui Mihai, cu riscul de a fi catalogat ca ''pedofil''... Mi s-a parut genial de inocenta faza cu capsunile, cand Mihai voia sa arate sexy; si la fel de amuzant a fost atunci cand Gabi si-a intors privirea la Mihai, care, luat prin surprindere, a rosit si a cazut. Bine macar ca n-a fost ceva mai grav...
Chiar astept sa vad reactia lui Gabi la asemenea priveliste in fata ochilor sai... Hahaha! Poate acum o sa se lase sedus de pustiu de cinspe ani... Spor la tastat si sa aduci mai repede capitolul!

#14
Trecand peste greselute, mi-a placut. Daca eram in locul lui Mihai lesinam, nu alta. Vaii, ce rusinos. Saracul, a cazut din copac. Auch, asta trebuie sa doara. Ai grija cu greselutele si incearca sa te exprimi altfel. Ma intreb de ce David era asa de suparat? Oare il place pe Gabi??? Oare cu cine o sa cupleze asta pana la urma? Poate se cupleaza cu amandoi si fac menaje a trois :)).
Gabi scumpa, astept next cu nerabdare. Ja nee!
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#15
televozorul - televizor
pasiune vechi - pasiune veche
The great king - iti sugeres sa scrii in romana tot, ori daca doreai sa il lasi asa il puneai intre ghilimele cu italics
prin - prind
trunci - ma gandesc ca era trunchi aici
creanda - creanga
ata - bata
prin - prind (de dou? ori ai scris prin in text)
incput - inceput
penutima - penultima
What?! - scrie in romana ..., ori pune cu italics... dar mai bine in romana.

Si deci, am citit totul, dar m-am simtit de parca as fi citit o poveste pentru copii... Incearca sa dezvolti mai mult, sa te folosesti mai des de un joc de cuvinte cu expresii interesante, bine gandite. Personajele par mai mult copii care intra in adolescenta decat adolescenti in fire sau adulti in devenire. Bine, apreciez faptul ca le conturez cum trebuie personalitatea, asta reese bine, dar par puerili toti trei. Incearca sa adaugi o nota de seriozitate textului, trateaza mai cu atare situatiile, actiune, plus pare simpluta din cauza felului cum o narezi. Incearca dinamica, incearca sa accentuezi si sa subliniezi bine de tot fiecare element.
Mihai are un comportament nu stiu daca adecvat pentru varsta lui, nu spun toti pe la paisprezece ani faceam prostii si nebunii ca la opt, dar totusi... Ideea este ca trebuie sa descrii mai serios totul. Iar legat de greselile de tastare, le poti corecta cu un edit mai profund, iti treci ochii minti asupra textului si le vei depista. Si ai grija si la expresiile folosite caci am vazut ca unele propozitii nu au avut logica.
Si deci intr-un final Mihai deja il considera atragator pe Gabi, lucru asta nu il neg, e pe cale naturala, dar cam rapid se manifesta si adolescentul. Dar sunt curioasa sa vad ce are sa se mai petreaca in continuare. Succes!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Intre vant si umbre... hero1hero 11 8.147 12-08-2012, 04:09 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  Intre viata si moarte + 16 *Piersicuta 2 3.295 01-07-2012, 02:00 AM
Ultimul răspuns: *Piersicuta
  Iubire intre demoni[+18] ♥FallenAngel♥ 16 11.626 12-09-2011, 09:57 PM
Ultimul răspuns: ♥FallenAngel♥
  Cerneala ramane chiar si dupa furtuna.[+18] Anna 15 6.906 18-07-2011, 09:09 AM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Iubire intre doi Akatsuki Risa Koizumi 67 43.871 13-06-2011, 11:35 AM
Ultimul răspuns: Madalovenar
  Intre doua paralele Ymequa 8 4.525 10-04-2011, 05:40 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Intre vis si realitate CandyGirl 8 4.505 22-03-2011, 05:35 PM
Ultimul răspuns: CandyGirl
  Viata intre doua paralele Aira 3 3.314 23-01-2011, 02:05 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Intre razbunare si iubire uselessHope 7 5.202 31-10-2010, 01:12 PM
Ultimul răspuns: Marina.
  Intre bine si rau Neith 40 18.423 05-09-2010, 03:34 PM
Ultimul răspuns: Yuki Onna


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)