Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pure heart

#1
Salutari la toti.Dupa cum vedeti sunt noua pe aici.Acesta fiind primul meu fic as vrea ca mai multi sa il citeasca,sa-l comenteze,sa-mi dea sfaturi si daca doreste sa ma si ajute putin.Deci sa nu mai lungim vorba si sa inceapa spectacolul:

Cap 1.

Vantul adia usor in noaptea cea linistita de toamna.Toate fiintele erau adormite,de la cele cu aripi pana la cele cu solzi.Pana si oamenii erau adormiti,toti inafara de unul:o fata.Aceasta fugea repede prin paduriile batrane,dar ea nu era singura era insotita de un lup cenusiu ce ii era loial.Se opri dupa un stejar tanar si falnic.Isi scoase din buzunarul jachetei o amuleta de o nuata de violet nemaiantalnita.Spuse rapid niste cuvinte si fu invaluita de o lumina violeta ca si amuleta ei.Peste cateva minute aceasta avu o pereche de aripi ca de inger nu mai ca culoarea era de un violet pal.Hainele ei aveau aceiasi culoare, dar mai inchisa.De fapt hainele ce le purta era un fel de armura.aceasta ii acopera pieptul,iar la umeri era un material de aceiasi nuanta ca aripile si ii erau conectate la armura,la fel era si la solduri.Materialul ii era foarte lung acoperindui picioarele.In picioare purta niste pantofi cu toc,facuti din acelasi material ca si armura.Pe langa asta avea un sceptru cat ea de mare iar la varf avea forma unui cleste de crab,iar in interiorul clestelui era o perla luminoase de aceiasi culoare ca toata armura.
Aceasta se inalta usor in aer.Printre cregile copacilor un monstru sarea printre ele croindu-si cale catre fata,dar ea spuse un descantec si acesta se prefacu in praf.Aceasta rasufla usurata.Cobora lin spre prietenul ei,mai avand cativa centrimetri pana sa atinga solul caci aceiasi lumina reaparu si fata ateriza pe pamant purtand hainele ei normale.
-A fost mai usor ca data trecuta,zise fata savurand putin din succesul ei.
-Da.A fost mai usor ca data trecuta,zise lupul,fii mai atenta Lara poate daca mai exersezi alte fraji ii poti dobori doar cu o miscare de deget.Oricum treaba noastra nu este gata,trebuie sa-i gasim pe ceilalti Ingeri ai Elementelor,accentua tonul in ultima propozitie.
-Da,da.Stiu trebuie sa-i gasim pe ceilalti,dar sun sigura ca nu o sa avem nevoie de ajutorul lor,nu Las?
Ofta lupul cenusiu dand din cap ca raspuns negativ.
Dupa acest eveniment noaptea deveni din nou linistita.

A doua zi dimineata,fata fu trezita de telefonul ei care suna undeva pe sub pat.Aceasta cauta agitata telefonul pe sub pat.Intrun final il gasi si vazu ca o suna fix mama ei,ofta adanc si raspunse.
-Alo?zise indiferenta.
-Buna dimineata somnoroaso,vezi ca eu si cu tatal tau ne-am decis sa te trimitem la o scoala din aprpopiere.Uniforma ai primit-o deja ii jos in camera de zi impreuna cu cartea cu reguli a scolii.Amandoi speram sa iei note bune.Bafta.Ciao.
-Ooooffffff,tipa Lara in camera ei,de ce trebuie mereu sa ma duc la scoala.Nu-i destul ca fac si acasa.
-Ce s-a intamplat Lara?o intreba Las in timp ce intra in camera acesteia.
-Iarasi ma trimite mama si tata la o scola siropoasa cu reguli si alte prosti.
-Aha,fu lamurit Las.Sa sti ca micul-dejun ii gata si te astapta.Zise asta si disparu pe usa.
-Mersi Las esti cel mai bun.
Chiar daca sunt de doua luni de cand s-au intalnit,se inteleg foarte bine.A fost o zi ploioasa cand s-au cunoscut.Fata plangea in camera ei pentru ca fusese lasata singura din nou de catre parinti,dar Las a aparut din senin si i-a spus ca el nu o so paraseasca pentru nimic in lume si asa s-au cunoscut.In ciuda faptului ca numai Lara il putea vedea se simtea oarecum usurata.Daca toti l-ar putea vedea pe Las ar zice ca ii o ciudata care este urmarita in permanenta de catre un lup.
In momentul in care coborai sa manance vazu uniforma:o camasa alba,o festa neagra cu emblema scolii (un leu sau ceva de genu),o cravata cu dungi galbene si negre,o fusta neagra si ciorapi negri pana sub genunchi.Lara isi dadu ochii peste in momentul dupa ce examina uniforma.
-Dragut,comenta Las
-Da sigur,dragut pe naiba.Ii hidoasa, la ce scoala ma trimit la Academia fraierilor?
-Nu.La Academia de arte,zise Las uitandu-se pe carte de regului.
-Ei bine poate o sa-mi placa scoala asta,spuse Lara schitand un zambet ironic.Dupa care se aseza la masa.termina de mancat si spalase farfuria din care a mancat,dupa care a pus-o sa se usuce.Lua umerasul pe care era pusa uniforma. Urca inapoi pe scari in camera ei sa se imbrace pentru scoala.Nu dura mult si cobora scarile uitandu-se dupa geanta ei.Nu ajunse bine pe hol ca-l vazu pe Las cu geanta ei in gura.
-Mersi Las,zise fata luandu-i din gura geanta si si-o puse pe umar si iesi pe usa.Afara o masina o astepta.Lara urca rapid unsotita de Las.

Dupa cateva minute de mers cu masina.

Ajunse in curtea scolii toate privirile fu atintite pe fata cea noua,mai ales privirile baietilor.Cu totii se uitau la ea ca la un model pe scena,admirandu-i fiecare miscare.
-Nu ai ajuns bine ca deja ai atras privirile a catorva baieti,zise Las amuzat de privirile lor.
-Asa se pare,sopti fata.
Nu intra bine in scoala ca nu stia pe unde sa o ia ca sa ajunga in biroul directoarei.
-Scuza-ma,ai putea sa-mi spui pe unde pot sa o iau ca sa pot ajunge in biroul directoarei?intreba fata pe un baiat cu parul brunet cu ochii inchisi si cu mainile in buzunar.
-Ba da stiu,zise baiatul cu ochii inchisi,pe acolo,zise in timp ce arata cu decetul in partea stanga.
-Multumesc,zise fata zambindu-i strainului.
-Nai pentru ce,zise baiatul deschizand ochii si fazand cum pleaca fata.Acesta a ramas masca in momentul in care fazuse fata plecand.
-Se pare ca lai fermecat si pe asta,zise Las din nou amuzat.Dar fata nu-i raspunse,doar ii zambi.
Ajunsa in fata usii,batu de doua ori.Din spatele usii o voce de femeie ii respunse:
-Intra!
Freedom is power!
And I can use that power!

#2
Hey,hey.I\'m back.Am adus capitolul doi.Se pare ca nu a comentat nimeni.O fi din cauza ca nu am postat decat un sigur capitol,na lasa ca am sa mai postez cand am timp berechet.Na hai sa nu mai lungim vorba si sa lasam ca spectacolul sa continue.Lectura placuta.


Cap 2.

Se auzi vocea unei femei.Dupa ce intra in birou vazu ca directoarea era o femeie in jur de 30-33,cu parul castaniu prins intr-un coc in spatele capului.Purta un sacou negru si ce se putea vedea din cizmele ei cu toc.
-Bine ai venit,Lara,zise femeia politicoasa.Te rog,ia un loc.Zise in timp ce arata spre scaunul din fata ei.Fata afirma dand usor din cap si lua loc pe scaul,Las se aseza la picioarele fetei ciulid urechile.Cred ca ai aflat deja de la paritii tai ca aceasta scoala este pentru cei talenati la arte fie ca sunt plastice sau instrumentale.Din cate am vazut in dosarul tau ai o pasiune mare pentru arte plastice.
-Da,asa este,afirma Lara.Imi place mult sa pictez si sa desenez.
-Da,ti-am vazut lucrarile de arta expuse la Paris,am vrut sa spun ca am vazut poze cu acestea.
-Stiu.Parintii mei au exagerat ducandu-mi lucrarile la galeria din Paris.Eu am crezut ca o sa le duca la o galerie oarecare,dar tocmai in Paris si la cea mai cunoscuta galerie din toata Europa.
\"Chiar ca au sarit calul\"gandi fata.
-Nu,din contra am fii chiar onorati sa te avem aici,zise femeia onoarata ca o avea in fata pe cea mai talentata fata pe care a cunoscut-o.
-Bine,daca asa spuneti.\"O.K. Voi evita ceva mai mult sa vin in biroul directoarei\" gandi fata. Pe cand Las chicotea la auzul gandurilor ei.
-Ar trebui sa-ti faca cineva turul scolii.Femeia se apleca apasand un buton.
-Cora,trimitel aici pe Mark Canis.
\"-Da,doamna.Am sa vi-l trimit imediat.
\"Canis!\"gandi fata cred ca toti isi bat joc de el.
-De ce razi?intreba confuz Las.
\"-Pentru ca (canis) in spaniola inseamna caine,de asta\"ii raspunse Lara.
-Aha,zise Las lamurit.
Pe usa intra acelasi baiat cu parul ca pana corbului pe care l-a intalnit pe hol pentru indicatii.Acesta ramase uimit ca s-a inalnit din nou cu fata cea noua.
-Tu....tu esti cea care m-a intrebat unde-i biroul directoarei si eu care credeam ca ai intrat intr-o incurcatura.
-Da,zise Lara dandu-si ochii peste cap,mersi din nou ca mi-ai zis.
-Cu placere,zise Mark.
-Deci v-ati intalnit.Foarte bine,Mark,tu ai sa-i faci turul scolii acestei tinere.
-De ce, ma rog m-ati ales pe mine?intreba baiatul ducand mainile la ceafa.
-Pentru ca ai lipsit mult si ai niste note proaste,dar cu acest tur iti vei ridica media,il asigura directoarea.
-Prea bine atunci,deci sa nu mai lungim vorba si sa trecem la treaba,zise baiatul dar fusese ignorat pentru ca in timp ce spuse asta directoarea ii inmana orarul.\"Multumesc ca ma ascultati\"gandi baiatul suparat.Las se ridica in picioare si se duse in fata baiatului curios sa vada daca o sa-l zareasca sau nu,Dar nu stia ca fusese urmarit de catre stapana lui.
-Multumesc inca o data,zise Lara si se indrepta spre brunet.Mergem sau stai aici si ai sa pierzi vremea,zicand asta il trezi pe brunet din visare,iar acesta vrand sa arate bine in fata directoarei ii deschise usa fetei.
-Iti multumes.Zise si iesi afara urmata de Mark.Acesta se opri langa ea tragand cu ochiul sa vada in ce clase era,dar mare i-a fost mirarea cand vazu ca este in aceiasi clasa cu el.In ce clasa esti?il intreba fata.
-In 8 a.Tu?
-Fix in aceiasi clasa.Ce coincidenta,nu crezi?
-Mdea,zise Mark.Aici sunt clasele 1-4,zise aratand cu mana,dupa care aici sunt baile pentru cei mici.Trecusera printr-un hol mare care era plin cu elevi de toate varstele.Chiar si acolo Lara capta atentia mai multor baieti cea cel facu pe Mark sa stranga pumnul in buzunar ca sa nu vada nimeni,acest lucru il soca.\"De ce sunt gelos?Chiar m-am indragostit de ea,dar e imposibil,pana acuma nu m-a interesat nici o fata pana acuma,dar ea.....ea ii diferita,intr-un fel sau altul\".Dupa care ii arata clasele de gimnaziu,cele de liceu,restul bailor,sala de festivitati,sala de sport,vestiarele,sala calculatoarelor cat si cancelariile profesorilor.
-Ma duc putin pana la baie, ma intorc imediat.
Lui nu-i pasa,dar cand lasa privirea in pamant vazu un lup cenusiu care se uita fix la el.
-Ma vezi?intreba Las.
Mark socat dadu din cap ca afirmatie.
-Ce esti?reusi sa zica.
-Sunt un Gardian al Ingerilor.
-Vrei sa spui ca sunt ingeri aici?In scoala asta?
-Da,dar trebuie sa-i gasesc.
-Cum te numestia?intreba brunetul.
-Ma numesc.....dar nu reusi sa zica pentru ca spuse altcineva.
-Las!
Freedom is power!
And I can use that power!

#3
Hei...am intrat si eu fiind atrasa de titlu si daca tot am citit mi-am zis sa si comentez putin.
In primul rand vreau sa te felicit pentru idee...imi place...iar acum:
Ai cam multe greseli de tastare...sunt inestetice...nimanui nu ii place sa citeasca un text plin de greseli...pun pariu ca nici tie...deci o sa te rog ca pe viitor sa fi mai atenta.
Am vazut ca folosesti "ii" in loc de "este" ... renunta te rog la ideea asta...arata si suna urat.
Am intalnit cateva cacofonii...pe viitor daca nu poti sa le eviti despartele cu virgula.
De asemenea iti sugerez sa lasi un spatiu dupa fiecare semn de punctuatie...in special dupa "." se va citi mult mai usor.
Povestea nu e rea...dar ai mici probleme de exprimare...mai trebuie sa lucrezi putin la descriere cat si la dialog...trebuie sa te axezi si pe un alt tip de descriere nu doar cea fizica...poti descrie sentimente sau impresii...locurile pe unde trece si poti preciza si ce efecte produc acele locuri personajelor...adica nu te limita doar sa-mi spui cum arata...cum este imbracata si sa enumeri toate lucrurile dintr-o incapere...nu este suficient...trebuie sa insisti mai mult. Plus ca descrierea nu trebuie sa vina fortat...adica nu e nevoie sa imi descri tot personajul imediat cum il intalnesti...poti sa spui putin prima data...cand aduci iar vorba de el sa mai precizezi o caracteristica...si tot asa...asta ca sa eviti descrierile supraincarcate si fara rost.
De asemenea am intalnit cateva locuri unde scriai cu litera mica dupa "."
Actiunea pare putin grabita...nu mult dar totusi este.
M-am amuzat putin la faza cand Las i-a luat ghiozdanul...din moment ce ai spus ca numai ea putea sa il vada...plus ceilalti ingeri ai elementelor...ma gandeam...in ochii unui privitor ar fi fost ceva de genu...fata ia ghiozdanul din aer si multumeste nu stiu cui :))
Ai idei bune...imi plac..dar incearca sa le mai cizelezi putin si mai multa atentie la exprimare.
Succes!

#4
SaLuT,sAlUt.Ti-am gasit fic-ul la intamplare ca ma plictiseam in casa si ca tot eram la comp pe zup ....PAC.L-am gasit.Sa fiu sincera imi pare ca Mark asta a fost cam gelos la faza din hol,oricum sper sa-i vad in continuare ca un cuplu.Ideia ii originala ca sa zic asa.Greseli..eee.....ici colo dar se intelege.Descrierea ii bunicica,la fel si actiunea.Dialogul nu-i sec.A, da sa sti ca titlul mi-a captat atentia.Abia astept sa vad cum ii urmatorul capitol.Imi place mult.:love: SI bravo...:bv:


BYE.....BYE :bye:

#5
Salut si multumesc frumos "Miss Serenity" pentru coment si am sa fiu mai atenta data viitoare.Fara suparare dar as vrea sa mai imi comnenteze si alti vreau pareri sincere legate de fic-ul meu.Deci sa trecem mai departe cu povestea.Iata va prezint capitolul trei si va urez lectura placuta in continuare.


Cap 3


-Las,striga fata uimita.
-Uupss!sopti Las.
"Nu-mi vine sa cred!Cum te poate vedea!"tipa fata in sinea ei.
-Stai calma Lara,zise Las intorcand capul in directia fetei,dupa care reveni la Mark.Ai avut niste probleme inainte sa venim noi?se interesa el uitandu-se adanc in ochii baiatului.Mark dadu mecanic din cap.
-De unde sti?Intreba lupul cenusiu din fata lui.
-Toti ingerii tineri au astfel de accidente.Chiar si Lara a avut parte de ele,zise uidandu-se cu coada ochiului la ea cu un zambet malefic pe fata lui,iar aceasta isi indrepta privirea catre geam.
-Ia stai putin, vrei sa spui ca eu si ea,aratand cu mana catre fata,suntem ingeri?
-Da,In mod sigur sunteti amandoi ingeri,zise Las multumit.
-Las-o balta Las n-are cum sa fie inger,zise Lara enervata.
-A,da atunci cum explici asta.Dupa ce spuse luase o gura mare de aer dupa care o sufla inapoi,iar in momentul in care dadu-se drumul aerului fata simti un vant puternic venindu-i in fata,mai putin ca-i ridica fusta.Dar Mark avea bunul simt si se opri.
-Bun,zise Las incantat.Esti Ingerul Aerului.Lara daca ai buna dispozitie ai putea sa faci vraja,te rog ?
-Hmmm,bine,zise fata dandu-se batuta.Ridica doua degete in aer trasand doua lini,formand un plus si rostise cuvintele :Freso tempo.
Dupa acestea timpul ingheta.Mark se uita uimit de ceea ce facuse fata.Adevarat ca a mai fost pe la acte de magie de ale vrajitorilor, dar nu a mai vazut asa ceva in viata lui.Se uita in toate partile toata lumea ramasese in loc.
-Ce ai vazut acuma este o vraja simpla de inghetare a timpului,incepu Las,mai sunt si altele, dar o sa le afli mai tarziu.
-Stai.Vrei sa spui ca o sa pot face si eu asa ceva?il intreba baiatul.
Las dadu din cap o data afirmandu-i.
-Sa sti Mark, ca esti cu adevarat special,ii spuse lupul.
-Vrei sa spui ca nu sunt un ciudat?
-Nu,din potriva esti foarte special.Daca ar afla cei din jur cu totii ar dori sa fie ca tine.
-Adica?Ce sunt eu asa de special incat toata lumea ar fi geluasa.
-Pai pentru inceput esti un inger.Dar nu unul obisnuit asta ii sigur.
-I-a stai tu putin vrei spui ca sunt un inger?intreba Mark ne mai venindu-i sa creada ce ii aud urechile.Si eu care credeam ca eu si fratemiu suntem niste ciudati evadati de la circ.
-Cine a spus asemenea prosti,tipa Las.Pana si Lara fusese uimita cum ca baiatul din fata ei a fost tratat ca si un ciudat.
-Pai, verii mei,spuse baiatul cu parul ca abanosul aplecandu-si privirea spre podea.
-Aha,daca as fi fost acolo as fi....
-Las,suiera fata.Calmeazate odata.
Las lua o gura de aer dupa care se calma.
-Deci sunt un inger.Ai spus ca nu sunt unul oarecare,ce ai vrut sa spui?
-Esti un inger al Vantului,dupa mica ta demonstratie .
-Sa trecem la subiect Las,ori asta ori opresc vraja,zise fata nervoasa.
"Deci pisicuta s-a enervat" gandi Mark.
-Eu unul te-as sfatui sa nu mai vorbesti in felul acesta si mai ales despre ea.
Baitul amuti.S-ar parea ca Las ii putea auzi gandurile,iar spre norocul lui ca nu le putea auzi si Lara (o sa aflati mai tarziu de ce).



Sorryy,lume nu prea am apucat sa mai postez mult stiti voi scoala asta,va rog eu din toata inima mea comentati!
Freedom is power!
And I can use that power!

#6
Buna! Imi pare foarte rau ca nu am mai apucat sa postez nimic dupa acest timp.Va rog sa ma iertati!!!!


Cap 4.


Dupa cateva ore de explicatii,Mark afla cum ca era un inger al Elementelor si ca avea in posesie elementul Vant.El impreuna cu Lara,care si ea este un inger al Elementelor ce poseda energia,trebuie sa-i gaseasca pe ceilalti ca ei care au restul Elementelor.Incetul cu incetul el o sa invete sa-si foloseasca puteriile pentru a devenii mai puternic decat este acum.
-Stai!Deci vrei sa spui ca noi doi trebuie sa luptam impotriva cui? intreba baiatul.
Las ofta.
-Tu si cu Lara o sa va luptati impotriva ingerilor Intunecati.Acesti ingeri nu sunt ca si voi.Ei ii fac pe oameni sa devina rai si haini ca dupa care sa le consume sufletul.Cu cat mai multe suflete consumate cu cat sunt mai puternici,iar faza e ca ei au inceput sa-si schimbe "dieta".
-Stai cum adica dieta? intreba din nou baiatul confuz.
-Adica,ei de obicei devoreaza sufletele adultilor,iar Las s-a referit ca si-o schimba la faptul ca au inceput sa devoreze si sufletele copiiilor de orice varsta.
-Vrei sa spui ca copii disparuti de la scoala noastra au fost devorati?intreba baiatul nevenindu-i sa creada ce a auzit.
-Ma tem ca da,ofta fata,acesta este si motivul pentru care suntem aici,sa aflam cine este vinovatul si sa-l anihilam.Pricepi acum?
-Da.
"-Lara,e timpul sa inchei vraja." ii zise Las,Larei.
"-Bine."
Dupa ce zise fata,isi inchise ochii si baiatul observa sa totul revine la normal."Deci se pare ca vraja s-a dus." isi zise in cand Mark."Cam asa." ii confirma lupul cenusiu.Baiatul se ridica de pe banca si se intoarse catre fata.
-Ce ora ai acum ? o intreba curios.
-Pai.....Zise fata in timp ce cauta in geanta oraru.A,iatal,zise in timp ce intrepta foaia.Hmmm,se pare ca am ora obtionala.Ma intreb ce inseamna asta?murmura pentru ea.
-A,ce naspa.Pai eu am engleza.Ne vedem dupa ora sub stejar?
-A,ok.
Si cu asta apleca pe holul aglomerat spre clasa ei.Lui Lara nu-i veni sa creada ce usor a acceptat situatia.Nu a tipat,nu a zis ca era cumva o gluma,nimic.Absolut nimic."Ce ciudat" zise fata in gand."Mda,si tu care credeai ca nu o sa accepte.Uite rezultatul, se pare ca te-ai ales cu un nou camarad si prieten" zise Las fericit."Mdea,se pare ca da."

BAMM!!

Fara sa-si dea seama pe unde merge,Lara se ciocni cu o persoana misterioasa.
-Vai!Imi pare rau.Nu am vazut pe unde merg,zise fate frecandu-si fruntea avand ochii inchisi.Cand ii deschise fata vazu ca in fata ei statea un baiat cu parul de culoare sangelui,purtand uniforma scolii dar camasa ii era desfacuta pana la mijloc,fata putea fara probleme sa vada camasa alba ce era dedesupt.Acesta isi deschise ochii si Lara vazu ca avea ochii de un maro ciocolatiu impresionant de asemanator cu cei ai lui Mark.Fata il privi din nou pe baiatul misterios.Daca acest baiat si-ar fi vopsit parul negru ar fi putut cu usurinta sa-l inlocuiasca pe Mark.Ca o copie.
Biatul cand isi deschise ochii nu-i veni sa creada ce era in fata lui.In fata lui era o fata foarte frumoasa.Cu parul lung si auriu si cu cateva suvite mov.Daca fata ar fi stat in picioare probabil parul i-ar fi ajuns pana la talie.Cand fata isi deschise ochii vazu ca avea culoare de un albastru ca fundul oceanelor, ce te puteai pierde in ei cu mare usurinta.Baiatul ramase fermecat de frumusetea fetei incat a uitat ce avea de spus.Dupa ce fata isi ceruse scuze isi veni la realitate."Vocea ei este ca un clinchet de clopotei in bataia vantului de primavara" gandi baiatul.
-A, nu-i nimic.Esti teafara? o intreba baiatul ingrijorat.
Fata se uita in ochii baiatului si-i citi ingrijorarea ce i-o purta.
-Da, sunt teafara.Nu am patit nimic.Dar tu esti bine? Eu sunt defapt cea care a dat peste tine.
-Sunt OK.
Baiatul se ridica repede si ii intinse mana fatei ca sa se ridice.Fata ii accepta ajutorul si se ridica.Odata ajunse in picioare isi scutura fusta de praf.
-A,iarta-ma unde-mi sunt manierele.Numele meu este Jason,zise el in timp ce isi intinse mana.
-Lara,zise fata lundu-i mana facand cunostinta.
-Esti noua nu? intreba Jason.
-Da sunt noua,zise fata intorcandu-si putin fata sa nu-i vada roseata.
Baiatul nu mai apuca sa spuna ceva ca fusese intrerupt de clopotel.
-Mi-a facut placere se te cunosc Jason,ne mai vedem.Zise fata plecand pe hol spre clasa ei in graba.
Jason se intoarse si el se porneasca spre clasa lui cand vazu cu coada ochiului ca langa Lara,un lup cenusiu ce parea ca o insotea.Acesta se intoarse in partea opusa scuturand din cap "Cred ca imaginatia mea imi joaca feste...." gandi baiatul



Ei iata ca am reusit sa pun si capitolul patru.Ne mai vedem iar pana atunci C&C

PS:C&C=cititi si comentati

Ja ne!
Freedom is power!
And I can use that power!

#7
Vai de capu\\\' meu cum am putut uita de Pure Heart...
Oricum m-am intors. Sa inceapa distractia.


Cap. 5


Lectia de la ora de istorie, care a luat locul orei obtionale, nu a fost asa de grea pe cat spera Lara.
\"Lectia asta a fost asa de usoara, in comparativ cu ce imi dadeau de facut profesorii mei platiti de mama si tata\" gandi fata mergand pe holurile scoli in cautarea stejarului mentionat de Mark la despartirea lor. Pe hol erau multi copii care isi vedeau de treaba. Unii vorbeau intre ei, altii ascultau muzica, ba chiar unii luau o gustare. Lara ofta scurt, dupa care privi inspre Las care urmarea pe toata lumea. Las o auzi pe fata oftand, curios se uita la ea.\\\"S-a intamplat ceva Lara?\\\" o intreba prietenul ei patruped.\\\" Sunt bine. N-am fost niciodata intr-o scoala publica. Mi se pare ca e o asa inghesuiala pe aici\\\" zise fata trecand pe langa niste fete care se uitau in cateva reviste. \\\" Inteleg. Eu unul ma intreb unde se afla acel stejar\\\" zise lupul innaintand putin.
\\\"Eu stiu\\\" zise fata uitandu-se afara.\\\"Dar de ce nu-ti folosesti nasul, dragul meu Las?\\\" gandi fata uitatdu-se incruntata catre el.\\\" Hopa\\\" facu Las, dupa care isi inalta botul, mirosi aerul, dupa care se intoarse inapoi catre fata. \\\"L-am gasit\\\" zise Las in timp ce repezi pasul. Lara vazandu-l ca o i-a in fata, porni dupa el cu pas alergator. In timp ce fugi usor pe holurile aglomerate, ea se gandi la felul cum erau timpurile acum cativa ani. Parinti ei au fost dintotdeauna persoane ocupate.



Intr-adevar ea n-a mai fost intr-o scoala publica, in schimb a fost in scoli private. Lui Lara i s-au parut lectiile primite usoare pentru ca la fiecare scoala la care a fost, lectiile au fost complicate, iar profesorii nu se ofereau sa explice pentru a treia oara ceva ce au explicat deja. Aici profesori sunt mai buni, iar ei incearca sa-i ajute pe elevi sa-si descopere partea artistinca din ei. Fie ca este vorba de pictura, desen, muzica sau modelaj. Cele mai multe ore erau pe baza tipului de curs pe care elevii intentioneaza sa-l urmeze. In fiecare zi dupa ore, copii se pot inscrie la diferite cluburi. Chiar si in prima zi, Lara a primit multe oferte de inscriere la unele cluburi. Ofertele au venit de la clubul de pictura pe sticla si panza, clubul de muzica, clubul de calarie si clubul de innot. Lara avea timp sa se gandeasca la ce club se poate timp de doua saptamani. Deci cu alte cuvinte avea timp berechet pentru a gandi. La celelate scoli private la care a fost detinea astfel de cluburi, dar nu-i lasa pe elevii care erau \\\"excelenti\\\". Clasele la astfel de scoli se fac pe baza notelor obtinute de copii in anii precedenti. Lara, a fost cea mai buna din clasa, iar din aceasta cauza profesorii ei erau si mai stricti si mai severi. Au mers atat de departe incat i-au interzis sa participe la cluburile scolare. Asta i-a pus capac, cum a spus si Lara. Iar in acea zi a vorbit cu parintii ei sa o mute de la aceea scoala ca daca nu ea v-a refuza sa mai invete si sa mai participe la ore. Lucru ca i-a speriat pe parintii ei. Nevoiti sa faca acest lucru, nu ca le-ar fi fost greu, au mutat-o pe Lara de la aceea scoala. Peterea pe care o au parintii ei sunt de neimaginabile. Mama ei este creatoare de moda, director al companiei de aranjatori de nunti, cat si patroana a patru restaurante de cinci stele. Tatal ei este director de companii de electronice vandute aproape peste tot in lune, iar companiile sunt in numar de sapte. Cum am spus oameni ocupati. Dar cu toate astea isi iubesc unica fiica si ii daruiest tot ce doreste inima ei. Cea mai urat lucru in tot acest circ, este ca din cauza faimei si a banilor parintilor ei, Lara nu a avut niciodata parte de prieteni. De ce? Pentru ca cu totii o lasau singura fiind siguri ca ea este o rasfatata si o snoaba. Auzind aceste vorbe cand ea dorea cel mai mult sa aiba prieteni, i-au frant inima bietei Lara. Tot in acea zi cand ajunse acasa incepu o ploaie de nu s-a mai vazut. Fara sa-i pese, Lara a aruncat geanta ei prin camera si s-a pus pe pat plangand.A plans ea ce a plans, dar pe la ora zece, se auzi o voce blanda spunand \\\"De ce plangi?\\\". Atunci fata, si-a ridicat privirea si a vazut un lup cenusiu cu ochii plini de ingrijorare. Lara i-a spuns ce s-a intamplat si cine este ea. Las vazand ca inima ei este pura si inocenta, i-a jurat ca el o v-a proteja de toate relele din lume, daca ii v-a promite si ea ceva. Fata a devenit curioasa despre ce avea sa-i promita lupului strain. El i-a spus \\\"Ti-e iti place sa vezi pe cineva ca sufera?\\\". Dupa ce a intrebat-o fata a spun \\\"Nu\\\". \\\"Bine, dar tu ai vrea si protejezi pe persoanele nevinovate?\\\", Iar fata a spus \\\"Da\\\". Asta a trebuit sa auda Las. Dupa un minut, din ochii negri ai lupuilui se despinse o lacrima. Iar pe masura ce cadea, aceasta crestea luand forma unui talisman purpuriu. Fata lua talismanul si se uita la el mirata, nestind ce sa faca cu el. Pe urma Las ii explica ce v-a deveni cu ajutorul acelui talisman si care vor fi riscurile pe care le v-a avea Lara. Ea a acceptat orice ar fi fost. De atunci ea a devenit un inger, un Inger al Elementelor.
Dupa ce venea de acasa, isi facea temele si invata, se apuca impreuna cu Las sa se antreneze si sa invete vraji si alte incantatii. Las i-a povestit de dusmanii Ingerilor si care le sunt planurile cand ii vor intalni. Lara lua toata treaba cu ingerii in serios, char daca avea numai 13 ani.

-La ce te gandeai? o intreba Las readucand-o cu picioarele pe pamant.
-La prima zi in care ne-am intalnit, ii raspunse fata uitandu-se in jur.
-Aha, facu Las reamintind-usi acea zi. L-am gasit pe Mark.
Ultima fraza a lui Las o facu pe Lara sa-si indrepte privirea catre un copac mare care avea dedesupt de ea o banca din piatra, iar pe aceea banca statea Mark uitand-use in toate partile sa vada daca mai vine Lara sau nu. Dupa cateva secunde, o vazu pe Lara venind spre el impreuna cu Las.
-Ce a durat atat? intreba Mark ingrijorat.
-Pai, nimeni nu mi-a dat o harta a scolii sau ceva in genu, zise fata incrucisand-usi mainile la piept.
-Oh, facu Mark lasand privirea in pamant. Dupa cateva minute de gandit, acesta isi ceru scuze.
-Nu-i nimic se mai intampla, zise fata dupa care ofta.
-Ok, iar acum ce facem? Intreba din nou Mark curios.
-Ar fi bine sa-mi spui si mie cate ceva legat de scoala asta.
-Aha, pai ce pot sa-ti spun. Sti ca sunt cluburi dupa ore?
-Da stiu, ce-i cu asta?
-Sunt cu sutele. Banuiesc ca ai fost invitata in ceva cluburi, nu?
-Mda, am fost invitata in clubul de pictura, muzica, calarie si innot.
-Bine. Sa-ti spun cum sta treaba daca accepti sa fi in clubul sa zicem de decorare, o sa fi luat peste pecior de catre toata lumea. Ceea ce-i interesant e ca ai fost invitata de catre cele mai populare cluburi din scoala. Ceea ce-i destul de ciudat.
-Tu in ce club esti? il intreba Lara curioasa.
-Eu sunt in clubul de innot si calarie, cei drept ca am primit o bursa la clubul de innot. Primesc destui de multi verzisori daca ma antrenez din greu.
-Interesant, zise Las ganditor.
-Si la care ai sa mergi? o intreba Mark.
-Cred ca la toate patru, zise fata indifereta.
-Wow, toate patru esti sigura?
-Da sunt foarte sigura.
Dupa ce raspunse se uita putin in spate si le vazu pe fetele care ii facu ofertele. Lara merse direct la ele. Fetele vaznd-o pe fata cea noua se bucurara fiecare in sinea lor.
-As putea sa va spun raspunsul meu in legatura cu oferta la acele cluburi?
-Desigur, raspunse reprezentanta clubului de pictura.
-Sunt sigura ca v-a veni la clubul nostru, zise fata din clubul de muzica.
-Ba va veni la clubul de innot.
-Ba nu va veni la clubul de calarie.
-Ba nu va veni la clubul de muzica.
Si tot asa fetele incepura sa se certe una cu alta
Lara isi lua aer in plamani si tipa:
-Alo! Sunt aici si voi participa la toate cluburile, zise Lara dupa care lua din nou aer.
La auzul acestor vorbe cele patru fete incremenira. Dupa ce-si revenira au inceput sa discute fiecare cu Lara stabilind niste detalii pe urmatoarele zile. Dupa ce terminara de vorbit se suna de intrare si merse Lara impreuna cu Mark insotiti de catre Las la ore.



Wow am pus inca un capitol.....Bravo mie!

Nu uitati C&C (Cititi si comentati)

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#8
Bună ^^ Am găsit ficul tău din întâmplare și m-a atras titlul, așa că m-am gândit să-ți las și un comment.
În primul rând vreau să-ți spun că ideea mi se pare destul de interesantă și originală. Nu am mai întâlnit-o până acum.
Descriere și dialog ai, chiar destul, dar mai trebuie să lucrezi la exprimare, iar anumite propoziții sunt foarte lungi și în anumite cazuri nu se înțelege prea bine ce vrei să zici. Ar fi mai bine dacă, în loc să faci propozițiile atât de lungi, să mai pui punct între ele și să continui ideea în altă propoziție.
De exemplu aici:
Citat:Cand ii deschise fata vazu ca in fata ei statea un baiat cu parul de culoare sangelui,purtand uniforma scolii dar camasa ii era desfacuta pana la mijloc,fata putea fara probleme sa vada camasa alba ce era dedesupt.
Parcă ar suna mai bine așa: Când îi deschise fata văzu că în fața ei se afla un băiat cu părul de un roșu precum sângele. Purta uniforma școlii, dar cămașa era desfăcută până la mijloc. Fata putea să vadă cămașa albă ce se afla dedesubt.
Aici am încercat să mai corectez un pic și exprimarea, pentru a-ți da un exemplu. Și lasă spațiu între semnele de punctuație și cuvântul ce urmează. Arată mai bine și este și mai corect.
Și ai de asemenea grijă la greșelile gramaticale și de tastare, am văzut destul de multe. O să-ți enumăr doar câteva: obtionale - opționale, v-a veni - va veni(în contextul tău), aceea banca - acea bancă, și mai sunt, dar nu am răbdare să le caut. Ai prins ideea, oricum.
Și nu mai zice Lui Lara, mai corect este Larei.
Un sfat: când vrei să evidențiezi gândurile cuiva folosește scrisul italic, nu știu de ce la ghilimele apar acele ///// care arată urât.
Modul în care i-ai descris sentimentele în ultimul capitol, la faza cu școala și cu elevii și profesorii care o marginalizau doar pentru că era cea mai bună, mi-a plăcut. Ai descris bine. Cât de nedrepți pot fi unii :( Mai lucrează un pic la descrierea sentimentelor personajelor totuși, că sunt cam puține, ar mai merge adăugat.
Acțiunea mi se pare destul de ok, dar uneori tinzi să o cam grăbești(mi se întâmplă și mie, ce să-i faci? :))) Încearcă să o mai încetinești puțin.
Cam atât. Sper că nu te-am speriat cu postul kilometric :)) și sper că nu am fost prea dură și că nu te-a deranjat în vreun fel comment-ul meu.
Aștept continuarea și te rog să mă anunți și pe mine când o pui. Mult succes în continuare :P
[Imagine: air_gear_by_zzfoxzz-d31fttj.png]


#9
In sfarsit comenteaza cineva. Mersi Leontina!

Cap.6


In timp ce mergeau catre clasa se auzi o voce:
-Mark, Mark, asteapta! se auzi o voce ce striga din celalalt capat al holului.
Mark impreuna cu Lara se oprira si se intoarse sa vada cine striga.
Din acea multime grabita, o fata cu doua codite joase alerga inspre ei. Fata se opri pentru un moment la o distanta de un metru de cei doi. Aceasta se apleca punandu-si mainile pe genunchi tragandu-si sufletul. Dupa ce se linisti, fata se ridica si-i spuse lui Mark:
-Avem nevoie de ajutorul tau! Unul dintre calculatoare s-a stricat. Crezi ca poti veni si sa-l repari? zise fata rugandu-l cat mai frumos posibil, facu chiar si ochii de catelusi ranit.

Mark ofta si se intoarse catre Lara.
-Imi pare rau. V-a trebui sa mergi fara mine la ora. Crezi ca te descurci? o intreb Mark.
-Nu-i nimic, o sa merg singura, iar altadata vei veni si tu. Sa sti ca sunt descurcareata.


Dupa ce auzi raspunsul Larei, Mark impreuna cu fata cu codite, pornira spre sala calculatoarelor.
Lara ofta si merse cu Las catre clasa.
\" Ma intreb ce o fi asa de urgent.\" ii zise Las in timp ce amandoi au intrat in clasa. La catedra era un domn ce era foarte incurcat. Intregul sau birou era acoperit de hartii si dosare.
\"Iata un exemplu de de persoana care s-a trezit in ultimul ceas\" zise Lara dandu-si ochii peste cap. Pentru un moment, profesorul se opri din cautarea lui, vazand-o pe Lara langa catedra sa. Acesta statu putin pe ganduri, dupa care isi dadu-se seama ca ea era fata cea nou.

Lara vazand modul in care profesorul exclama, ridica o spranceana in confuzie.
Profesorul veni in fata catedrei langa fata. Acesta arata de 30-32 de ani cu parul de culoarea castanei, foarte ciufulit. El se uita la restul clasei. Lara ii urmari privirea si-l vazu pe roscatul cel intalni acu\' o ora.

Roscatul nu o observa, pana in momentul in care profesorul ii atrase atentia.
-Copii aceasta este noua voastra colega. Numele ei este...este.... Vazand ca profesorul mai avea putin si se facea de rusine, Lara isi zise in gura mare numele:
-Lara! Numele meu este Lara Mayne.
-Iti multumesc, domnisoara Mayne. Eu sunt James Timol si voi fi profesorul dumitale care v-a preda istoria lumii noastre, zise el ce-si deschise larg bratele mimand intregul univers. Lara isi dadu iarasi ochii peste cap. Observad ca profesorul incepu sa bata campii, Lara se uita la viitori ei colegi. Unii vorbeau intre ei, fara cea mai mica problema, fara sa le pese ca ora a inceput, altii ascultau muzica la casti sau citeau o carte ba chiar trageau un pui de somn.

Dar nu si roscatul nostru. Acesta se juca pe telefon. Lara vazu ca sunt doua locuri libere. Un loc era langa un baiat emo si langa Jason. Fata ofta, ii facu un ic semn lui Las sa o urmeze si porni catre banca roscatului.

In data ce se aseza pe scaun, vazu cum roscatul isi puse telefonul in buzunar si isi indrepta atentia catre ea.
-Salut, zise acesta cu un calm nemaiantalnit.
-Buna. Numele tau e Jason, nu? zise fata putin rusinata, ca nu cumva sa-i fi uitat numele.
-Mda. Ala sunt eu. Si se pare ca avem istorie impreuna. Ma intreb daca mai avem si alt cursuri impreuna, zise Jason uitandu-se ganditor catre tavan.
-Nu stiu. Uita-te! ii zise fata in timp ce-i dadu orarul ei.
Jason il lua si-l examina atent. Dupa care il dadu inapoi fetei.
-Se pare ca o sa ne mai intalnim maine de doua ori, la ora de engleza si de cea de informatica, zise Jason ducandu-si mainele la ceafa.
-Doar atat, doar azi si maine? zise fata uimita.
-Oh, acum vrei sa ma vezi zilnic? Se poate aranja, zise el zambind diavoleste.

Lara cand auzi acele vorbe venind de la el, isi lasa privirea in pamant si simti cum sangele i-se urca in obraji. Dupa care, vazu ca nu faceau nimic in ora si era si jumatate, comform ceasului ce era agata deasupra tablei. Fata, plictisita de nu se mai putea, scoase din geanta cartea ei cu vraji si incepu a le recapitula. Binenteles ca numai ea si ceilalti ingeri puteau vedea adevarata coperta a cartii precum si numele acesteia.

Jason, vazand ca fata numai vorbeste cu el, se pune si incepe a desena o caricatura a profului de istorie, care inca si acum, cauta in mormanul de foi. Dupa parerea lui, profu nu-si lua in serios slujba.Dupa cateva minute de desenat, se plictisi si puse inapoi caietul de unde l-a luat, din ghiozdan. In timp ce-si baga caietul, ii veni o idee. Dupa ce termina, isi puse cotul pe banca si isi sprijini capu-n palma. In aceea pozitie, o putea privi pe colega lui de banca fara cea mai mica problema. Se pare ca Lara s-a pus sa citeasca. Hmmm. Ma intreb ce citeste. gandi Jason, privind cartea cu mai multa atentie. Dupa cateva minute de privit cartea pentru ai vedea titlul, observa ca totul este in zadar. Atunci, isi puse capu pe banca.

Lara auzi un sunet ciudat venind din partea ei dreapta. Ea isi intoarse capul si-l vazu pe Jason ca statea cu capu sprijinit de banca de lemn.
\"Las. Are ochii inchisi sau deschisi?\" il intreba pe prietenul ei ce-i statea pe picioare, sub banca.

Lupul pe jumatate adormit, isi ridica capul si casca, asftel incat i-se vedea fara nici o problema dantura lui alba ca neaua. Las se uita la fata timp de o secunde dupa care se uita la fata roscatului.
\"Are ochii inchisi, de ce?\" intreba Las putin suparat ca i-a tulburat somnul cel linistit si fara vise.
\"Chiar trebuia sa ma scoli doar pentru asta?\" o intreba Las punandu-si capul pe genunchi ei. Lara cobora cartea si-l mangai dupa urechi.
\" Imi pare rau. Nu stiam ca dormi. Dar simt o aura puternica venind de la el. Si eram curioasa sa vad daca te vede sau nu. Chiar n-am vrut sa te trezesc.\" gandi fata mangaindu-i si cealalta ureche. Las inchise putin ochii savurand placerea ce-i oferea mangaitul. Pentru el, Lara avea degete de aur.

Dupa ce clipele sale de rasfat, Las se uita in ochii fetei, vazand o dorinta arzatoare de ai gasi pe ceilalti cat mai repede cu putinta.
\" Ma duc sa dau o tura prin clasa. Sa vad ce pot gasi.\" odata ce aceste vorbe fusesera auzite de catre Lara, lupul se ridica si incepu sa cerceteze clasa.

Chiar dupa ce Las pleca, Jason isi deschise ochii si se intoarse capul catre fata.
Un lucru ii atrase atentia la carte Larei, care inca o mai citea. Titlul acesteia.
Caci odata ce Las a plecat, Lara s-a reapucat de citit. Titlul era \"Lumea vazuta cu alti ochii\".Iar literele de coperta au inceput sa creasca, sa-si schimbe forma si sa-si schimbe pozitia si structura. Chiar sub ochii lui vazu cum titlul deveni din \" Lumea vazuta cu alti ochi\" in \"Vraji si descantece pentru ingeri de nivel 6\". Iar pe coperta nu mai era globul pamantesc ce era inainte, ci s-a transformat intr-o sfera de cristal ce parea iesita din relieful copertii, iar aceasta sfera avea culoarea mov. Pe o parte si de alta in parte a sferei aparu aripi de ingeri in parte superioara. I se parea si mai ciudat roscatului in momentul in care, in parte superioara aparu inca o pereche de aripi, dar acestea erau mai mici si erau si intoarse.

Dupa ce se termina aceasta transformare majora a cartii, Jason incepu sa clipeasca de mai multe ori, dupa care se ridica si incepu sa-si frece ochii, crezand ca este doar o iluzie. Dar s-a inselat. Carte a ramas la fel.

Lara il vazu pe roscat ridicandu-se cu coada ochiului. Dupa felul in care isi freca ochii, parea sa fi vazut ceva anormal. Fata isi inchise cartea si o puse inapoi in geanta.
-Te simti bine, il intreba fata ingrijorata.
-Sunt bine. Cred ca am visat cu ochii deschisi, zise el in timp ce-si scutura usor capul sa se dezmeticeasca.
-Aha, facu fata lamurita dupa care se uita la profesor. Acesta dupa atata cautat prin gramada aceea de foi, a obosit si a adormit pe catedra. Felul in care acesta statea o facu pe Lara sa chicoteasca putin. Dar amuzamentul ei nu dura mult si simti cum cu amuleta ei incepu sa pulseze precum o inima. Acest lucru o facu pe Lara sa tresara usor. In momentul in care amuleta ei pulseaza, inseamna ca un demon sau un Inger Intunecat era aproape, mult prea aproape dupa felul in care amuleta pulsa.
\"Las! Vin-o aici, repede!\" striga fata in sinea ei. In nici macar douazeci de secunde, Las isi facu aparitia langa fata.
\"Ce s-a intamplat?\" o intreba acesta confuz si tot odata ingrijorat.
\"Am simtit Pulsul amuletei. Ceva rau este aproape.\" gandi fata rapid.

Jason simti si vazu cum Lara incepea sa devina din ce in ce mai agitata. De nicaieri, simti cum un aer rece trecu peste el. Rapid, se infasura cu bratele, incercand sa se incalzeasca.Ce naiba a fost aia. A fost ca si cum gerul din Antarctica a dat peste mine. Brrr. Ce frig imi e, gandi Jason.

Lara observa cum colegul ei de banca a inceput sa tremure de frig. Ea a pus mana usor pe bratul sau sa vada daca totul este in regula cu el. In momentul in care mana ei il atinse, Jason simti cum toata caldura din corp pe care a pierdut-o, s-a intors, iar acesta s-a relaxat.
-Esti bine, parea ca-ti este frig,ii zise fata.
-Mda. Parca a dat gerul peste mine pentru cateva secunde, sopti el.
-Sti cum pot sa ies fara sa fiu vazuta? il intreba, indata ce simti cum Pulsul deveni si mai puternic.
-Da, dar ai nevoie de o diversiune. Sau nu, zise el in timp ce arunca o privire catre profesorul cel somnoros. Te acopar eu, in caz ca se trezeste bosorogul, zise Jason facandu-i cu ochiul.
-Mersi. Iti raman datoare, zise fata apucandu-si geanta in timp ce se ridica. Porni usor inspre, iar cand ajunse cu mana pe cleanta se uita inca o data inapoi la Jason. Iar el ridica degetul mare in sus, ca semn de \"In regula\". Fata dadu din cap si iesi pe hol, urmata de Las.

In momentul in care fata deschise usa si iesi, Jason vazu iarasi lupul cel cenusiu.Ok. Cred ca am vedenii, gandi acesta scuturandu-si capul din nou. Dupa care se aseza lejer in banca, de parca nu s-a intamplat nimic.

Lara incepu sa alerge pe holurile pustii cat putea ea mai repede.
\"Ce sa facem? Nu stim inca impotriva cui luptam!\" zise fata putin panicata.\"Ba da, stim. E un Inger Intunecat. Astfel amuleta n-ar fi pulsat asa de tare\" zise Las hotarat.

In momentul in care cei doi o luara la drapta la primul colt, Lara scoase un tipa de spaina.



Na ca am reusit sa pun si cap 6....Wow....Astept comentarii oameni buni!

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#10
Hey my dear:*. Uite ca am ajuns si eu sa iti las un comenariu si ca insfarsit am terminat de citit tot ficul.
Pai sa incepem cu inceputul. Imi place mult ideea adica este atat de originala si nu m-as fi putut gandi cred nici odata la o asemenea idee. Deci imi place mult ideea acestui fic. Acum sa comentam si cea ce nu mia placut: In primul capitol am obsevat ca inceputul a fost chiar reusit adica ai avut descriere, ai c-am grabit putin actiunea, insa mi-a placut inceputul. Din pacate nu pot spune la fel si despre restul capitolul si a capitolelor inafara de capitolul 6 care mi sa parut c l-ai facut cel mai bine. Nu ai avut multa descriere, ai grabit destul de mult actiunea si in plus ai avut si greseli de tastare. In unele locuri mancai litere sau adaugai, le intorceai inversi si uitati de multe ori sa pui predicatul sau alte parti de propoziti, insa predicatul a c-am lipsit cel mai mult pana pe la cap. 3. Iti dau un sfat inainte de a posta capitolul sa il citesti cu mare atenti si sa corectezi greselile. Se pare ca am uitat sa mentionez faptul ca ai abuzat destul de mult de dialog, dar nu a fost prea sec. Incearca ca in loc sa scri conversati, sa descrii mai multe lucruri cum ar fi: scoala, sala de clasa, casa unde locuia etc. Dupa parerea mea c-am atat am avut de zis. Daca am fost prea dura imi pare rau. Deci astept cu nerabdare sa postezi cap. 7 si daca te intereseaza nu ai vrea sa treci si tu pe la fic-ul meu? Uite aici link-ul.
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=24677
Sa ma anunti cand pui next-ul ok?


bye,bye:bye:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Music for heart Miky sweetie :3 14 12.470 24-01-2012, 03:04 AM
Ultimul răspuns: Ayumi Michaelis
  Pure Blood Ellys 6 4.765 07-05-2011, 06:06 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.773 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  My heart is like a BOMB [Comedy, Romance, Actiune,+18] hiimera 14 10.298 26-03-2011, 11:05 PM
Ultimul răspuns: ~Ioana*Yoanna~
  Pure Desire ~ hiimera 6 4.514 11-03-2011, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Juneko
  After a broken heart Too Many Dreams. 24 14.554 27-01-2011, 11:23 PM
Ultimul răspuns: Who said i have to be normal
  Pure Satisfaction[yaoi][18+] Kayura 28 16.657 21-11-2009, 01:08 AM
Ultimul răspuns: Hetalia
  When Feelings Burst Inside the Heart[Gaara story] RaLLy-chan 11 7.004 01-08-2009, 12:07 PM
Ultimul răspuns: Corina.
  Pure Love [shounen-ai / yaoi] October 18 13.136 16-01-2009, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Argenta


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)