Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pure Desire ~

#1
Ahh.. a trecut ceva timp de cand nu am mai lasat un comm, sau un fic la aceasta sectiune. :(
Oricum revin cu un fic nou si o idee destul de buna. ca deobicei primul capitol trebuie sa iasa mai .. urat sa-i spun, pana cand imi dau drumul cu adevarat. Insa sper sa va placa ideea, acum la inceputl nu prea o sa va dati seama ceea ce se intampla, poate, am spus paote .. :))
Am sa si editez acest capitol, fiindca sigur am greseli si va spun de acum ca eu ma corectez, insa Wordul meu mai are ticul de a scrie gresit, caci s-a luat dupa mine cand greaseam si a memorat prost anumite cuv. ;;)
Accept critica constructiva, chiar imi doresc sa lasati comm, fiindca asa stiu si opiniile voastre si prin asta ma pot indrepta. :-)
Ce mai am de spus este faptul ca am sa scriu din abele perspective ale personajelor, nu numai a lui Lucifer dar si al acelei copile.
Sper sa va placa, enjoy.



Capitolul I


***

“Cu totii stim ce s-a intamplat cu ingerul iubit, insa care a pacatuit si s-a importrivit poruncilor Lui Dumnezeu. Lucifer a cazut in pacat, inima si gandul ii s-au infasurat in negura si intuneric, lasand in urma in sufletul sau un gol. Darul oferit de Dumnezeu a fost unul destul de mare, facandu-l pe acesta stapanul supreme al lumii mortii. Cunoscut de noi toti, iadul, plin de suflete pacatoase, ura si intuneric, foc ce arde neincetat distrugand orice fel de sentiment ce ar putea aduce fericire si bunatate. Aici isi are locul Lucifer,pedepsind cu asprime fara nici un pic de inima si mila toate sufletele cazute in pacat la fel ca si el, care in timpul vietii, pe pamant au infaptuit infractiuni, ce nu trebuiau facute vreodata.
Acesta a stat sute, mii de anii pe tronul sau din cenusa, privind cu dispret tot ceea ce-l inconjoara, inima ii sa impietrit, dar chiar si asa mereu si-a strecurat coada prin treburile Lui Dumnezeu, aducand si el tot odata raul printre copii Creatorului suprem.
Nicodata acesta nu a putut avea parte de iubire, sau de caldura oferita de catre cineva drag, a fost blestemat sa ramana pe veci in infern, ca fiind canducatorul acestei lumi infecte si intunecate.“


***

- Nu, nu..nu !
- Sah Mat, ai pierdut din nou Lucifer.
- Dumnezeule...
- Da asa ma cheama, Dumnezeu, spune ironic Creatorul, tipic Lui, chiar daca El era seful mie tot nu-mi convenea ca ma batea la un joc asa de banal ca si sahul.
- Firai tu sa fi..
- Acum esti pe teritoriul Meu, Lucifer, sa nu te aud spunand sau rostind tipand cuvinte ce nu sunt premise in inparatia Mea, spune acesta in timp ce isi ridica palma la mine si mi-o pune in faţa. Eu fiind mai obraznic, pentru ca asa eram eu, ii dau peste mana .
- Auzi aici Supremitatea Ta, ok am pierdut, oricum eu tot cred ca trisezi, imi pun mainile in san si ma uit la el incruntat.
- Ingerul Meu negru, tu mereu ai trisat, iti mai aduci aminte cand...
- Ok, ok lasa, nu vreu sa iti mai aud predicile legate de faptul ca ar trebui sa ma cumintesc, insa nu are sa se intample in acest secol, fiindca eu sunt Lucifer, stapanul Infernului, ma acompaniaza si cativa demoni ce urca sus spre cerul albastru pe care eu si Dumnezeu stateam si jucam sah si din nou ma incred in faţa lui, dar ca deobicei Acesta incepe sa rada. Adevarul doare, fiindca el m-a creat asa, cu siguranta se astepta ca eu sa devin diavolul. Cine era cel crud aici eu sau El ?
De mine se apropie un demon, scund si foarte bleg si ma trage de vesmintele mele negre si lungi si ma anunta ca era timpul sa mai bagam pe cineva pe foc sau sa il aruncam in cazanul cu smoala. Eu ii dau una peste faţa si il dobor, chiar nu imi pasa ce patea acest mic demon, care sa fiu al naiba ma scotea din pepeni. Nu simteam nici o mustrare pe constinta din cauza aceasta, nici din cauza faptelor pe care eu le produceam, cateodata si eu triumfam in fata Creatorului, insa de mai multe ori tot el rezolva problema si mai ales Fiul Sau, Isus. Care se baga in conflictul dintre mine si Tatal lui.
- Stapane dar trebuie, este de datoria dumneavoastra de a facea aceste lucruri, doar ne-ati interzis ca in anumite momente ..., insa nu isi termina propozitia ca deja intervin si il jignesc de mama focului, aruncandu-l de unde a venit si tip la toti, ca sa ma auda intreg taramul de dincolo, ca am treaba si ca vin atunci cand am eu pofta.
- Mereu ai fost asa Lucifer, un mare rautacios, ofteaza Acesta in timp ce-si lasa barbia pe spatele palmelor. Se uita poi la mine cu o privire serioasa si imi vorbeste:
- Intr-o zi poate ca ai sa cunosti semnificatia cuvantului: Iubire si pasiune, mila si bunatate.
Se ridica de pe scaun incet si imi zambeste, din nu stiu din ce cauza obrajii mi se inrosesc, al naiba el sa fie de zeu, mereu stie cum sa-ti dea fiori. Scot limba la el si apoi cobor si eu jos in infern, la toti supusii mei si ii anunt sa imi aduca noile vesti si noile dosare cu urmatorii ce aveau sa intre la noi in lume.
Ma asez pe tronul meu cenusiu si privesc in jur, analizand tot ceea ce ma inconjoara, nu sunt foarte uimit.
Tipetele sufletelor imi delectau simtul auzului, ma faceau sa sar in sus de fericire si imi bucurau inima, sangele ce se scurgea din acele finte moarte imi provocau sete. Ochii mi se inroseau mereu cand simteam miros de sange, iar apetitul crestea pe parcurs, intotdeauna a trebuit sa fiu servit cu ceva suflet, care dupa ce a fost sacrificat sau taiat sau alte lucruri eu, imi potoleam foamea.
Din nou acel demon scund si impiedicat mi s-a aratat in faţa, tinand in mana si fluturand in acelasi timp o bucata de hartie neagra ce avea inscriptionata pe ea, datele unei noi finte, copil dat de Creator, ce avea sa ajunga la mine. Eram asa de incantat ca trebuia sa merg la colectare de suflete, de data aceasta moartea era plecata pe alte taramuri si din fericire a trebuit sa-i tin locul.
Am luat fulgerator acea hartie si m-am uitat cu atentie: era vorba de o tanara domnisoare in varsta de saisprezece ani ce era pe patul de moarte, din cauza unei boli incurabile ce ii afectase viata. Iar in momentul de faţa aceasta zacea pe patul de spital, in asteptarea ceasului mortii.
Am zambit demonic si foarte incantat de situatie, mi-am luat pelerine neagra si mi-am tras gluga peste, acoperindu-mi chipul pana la nas si mi-am facut aparitia pe pamant, in acea camera de spital.
Am crezut ca aceasta avea sa fie singura si deodata cineva mi-a atras atentia.
In camera intrase speriata o mica copila, care avea circa opt ani, cu un par castaniu si ochii caprui inlacrimatii. S-a apropait de patul acesteia mangaindu-i cipul palid si aproape inghetat, spunadu-i si rugand-o sa nu o lase singura si ca nu doreste sa plece inca de langa ea.
M-am facut nevazut in umbra cea mai adanca a camerei, acolo unde soarele nu patrundea si am continuat sa asist la manifestarile de indurerare ale copilei ce nu parasea acel loc, ingreundandu-mi mai mult situatia, insa am asteptat momentul potrivit pentru a o lua pe acesta.
- Mio, Mio.. te rog.. nu, nu pleca... nu vreuauu.. nuu ! lacrimile ii curgeu in sireaguri de mici picaturi rotunde si transparente ce sclipeau in lumina razelor solare ce se infiltrau prin geam, in camera. Nu pleca, te rog.. am sa incer sa vorbesc, am sa ma rog de doamna moarte sa nu te ia de langa mine.. am nevoie de tine, te iubesc nespus de mult.. nu.. nuu.. plecaa.., iar glasul ei smiorcait s-a auzit in intreaga camera, m-a socat atunci cand am auzit ca doreste sa ii se adreseze moartei, doar ca sa salveze un suflet, o finta care a pacatuit atat de mult, insa cu siguranta aceasta copila ce acum statea si strangea cu forta materialul alb al cearsafului nu avea habar de ceea ce facuse sora ei mai mare.
- Nu imi pasa daca ai facut ceva rau.. doar nu pleca, te rog, te rog, iar trupul ei a picat sos, stand in genunchi si continuand sa verse lacrimi cristaline pe podea si pe cearsaf.
Ma mira, ma soca gestul acestei finite mici ce parca nu dorea sa-i dea drumul. Cu toate aceste m-am ridicat si mi-am facut aparitia in lumina aceea, ramanand nevazut, iar cand am intins mana spre acea tanara ce zacea pe pat, parca o forta ma indepartat, facandu-ma sa ma dau in spate.
M-am uitat la acea copila, ce avea ochii atintiti asupra mea si se uita cu lacrimi in ochii la mine, nici nu eram sigur daca ma putea vedea.
- Ai venit sa o iei pe surioara mea ? ma intreaba aceasta cu un calm in vorba, dar lacrimile picau pe obrajii ei rosiatici ca sangele.
- Da ! am afirmat eu zambind, in incercare de a o speria.
Se parea ca ma putea vedea, insa nu cred ca avea o putere anume, prin care avea posibilitatea de a vedea lumea fantomatica.
- Nu, nu ti-o dau.. ia ma pe mine in schimb, dar nu mi-o lua pe Mio a mea, cuvintele ei m-au lasat perplex, cu cata hotarare putea vorbi acest copil, nu stia ce spunea pe gura insa privirea ei capruie ma facuse sa ezit pentru un moment, iar dintr-un anumit motiv, un sentiment isi facuse loc in inima mea intunecata.
- Daca pui problema asa copila, am sa iti las sora inca sa traiasca, insa in schimb doresc inima ta, dragostea ta. Si fi sigura ca intr-o zi am sa vin. Dupa ce am spus toate acestea, am dorit sa-mi iau talpasita, dar trpul mi-a fost imbratisat de doua maini care m-au cuprisn asa de puternic de talie si ma strangeau destul de tare. Cand mi-am intors privirea in spate sa vad cine a facut acest gest pueril, am intalnit un chip angelic, al acelei fetite ce acum imi zambea fericita.
Am ramas atintit cu privirea la ea pentru cateva minute, iar apoi am disparut si privind din infern cum acesta isi salute sora ce incetul cu incetul isi revenea din boala.
In viata mea, atatea ani cat au trecut nu am facut asa ceva.. sa ajut un pui de om, creatie a Lui Dumnezeu...

#2
Well un nou fic şi mie nu mi-ai zis nu ştiu dacă ar trebui să fiu supărată sau să mă bucur că ai venit cu acest fic. Anyway titlul este foarte drăguţ, iar ideea mi se pare forte interesantă şi destul de îndrăsneaţă ca zic aşa.
Începutul a fost destul de drăguţ iar dialogul dintre cei doi ma amuzat destul de mult.
Descrierea a fost prezentă, acţiunea nu mi s-a părut grăbită iar dialogul nu mi s-a părut sec şi totuşi este ceva ce mă nemulţumeşte iar asta ar fi greşelile de tastare care au fost destul de multe, dar şi câteva de exprimare, sper să nu se mai repete.
Îmi place abia aştept să văd ce se va întâmpla în continuare bye, bye iubire.
P.S. Primaaa

#3
Hello hello. Uite cum ajung si eu pe la ficul tau :x

La inceput cum numele de Lucifer mi-a sarit primul in ochi parca am avut senzatia ca ma mai citit acest fic undeva, dar m-am inselat. Asa deci este o idee destul de interesanta si ( intradevar ) indrazneata. Mie sincer chiar mi-a placut. Sa trecem la descriere >:). Chiar cred ca ar mai fi incaput ceva pe acolo. La capitolul naratiune te descurci bine. Nici mie nu mi se pare dialogul a fi sec...
Mie chiar imi place ideea si sper ca ma anunti si pe mine cand pui next-ul...
P.S. a douaaa
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#4
Nu prea imi plac cateva lucruri insa trebuie sa subliniez ORIGINALITATEA. N-am mai citit un astfel de fic, cea ce ma va face o cititoare fidela. Insa trebuie sa te atentionez asupra unor aspecte. Imi pare rau daca am sa par prea directa sau daca am sa te supar. Asa sunt eu, mai nesuferita :)) (sau, vorba unui profesor) sunt varianta feminina a lui Mihai Petre :)) Bun, bun, revin la ficul tau, scuze de off.

Acesta a stat 1. sute, mii de anii pe tronul sau din cenusa, privind cu dispret tot ceea ce-l inconjoara, 2. inima ii sa impietrit, 3. dar chiar si asa mereu si-a strecurat coada prin treburile Lui Dumnezeu, aducand si el tot odata raul printre copii Creatorului suprem.
1. Nu cred ca e necesar sa lungesti cu sute, mii si milenii. Un simplu cuvant, poate sugera foarte bine cat doua, si e mai estetic (parerea mea)
2. 3. Exprimarea nu este prea grozava. La 2. nu prea am inteles ce ai fi vrut sa spui. Oricum, cred ca nu isi are neaparat rostul..sau il puteai inlocui cu : privind cu dispret tot cea ce il inconjoara, fara sa aiba resentimente fata de acesta..(sa zicem :-?)
La 3. ma enerveaza expresia " dar chiar si asa". Pur si simplu putea fi inlocuita cu un punct. Si "mereu si-a strecurat coada prin treburile Lui Dumnezeu" ar putea fi inlocuita cu " Ii cerceta necontenit pe copii Domnului incercand cu disperare sa ii atraga in capcana sa, spre abisul intunecat."

Apoi continuarea. Nu prea ai descris, dialogul mie mi s-a parut cam confuz. A fost amuzanta ideea unui sah cu Dumnezeu, dar cam...cutremurator gandul ca Lucifer "sta la taclale si verifica documente" in imparatia lui Dumnezeu, sau ca se plimba draci pe acolo. :)) Ma rog.
Apoi intalnirea cu fetita. Fetita il vede si deodata il imbratiseaza, de parca ar fi fost buni prieteni? Mi s-ar fi parut putin mai logic, ca ea sa se teama intai, sa nu ii vina sa creada ca "Moartea" al carei nume il rostise chiar venea sa ii ia sora. La fel si cu Lucifer. Cel care se presupune ca e rece si fara de inima, cedeaza atat de usor in fata unei copile? Ar putea de exemplu sa spunem, sa incerce sa ii ia sufletul, iar fetita sa il roage neincetat sa renunte la idee, in genunchi, oricum ar fi. Si sa renunte sa spunem, la imbratisare. E moartea, nup? :D Ar putea de exemplu sa fie un " Multumesc" spus din inima, care sa-l cutremure. El, care n-a primit niciodata un multumesc...Insa sa ramana la fel de rece.
Nu incerca sa grabesti actiunea, ci gandeste-te la ce personaje ai, deci, cum ar trebui ele,logic, sa actioneze, la imprejurari, la actiuni..sunt importante. Si la fel si exprimarea.

Gata, gata, incetez, caci altfel sunt numa' buna de rolul "mumei paduri" :))
Am revenit. Am avut o perioada in care nu am reusit sa stau pe niciun forum, respectiv animezup. Sper sa nu existe vreo problema 4
Nu stiu daca voi mai pleca brusc sau daca voi reveni dupa.

#5
Fetelor mercii, mercii, mercii, sunteti asa de dulci. ma bucur ca mi-ati alsat comm. Si scuze Luna Amara ca nu te-am anuntat, dar am considerat ca este mai bine asa. oricum sigur vedeai tu cand treceai pe la aceasta sectiune si asa ai si facut. :*:*
Va multumesc la toate.
Va mai multumesc si pentru sfaturile acordate, mai ales tie Aky pentru ca acest comm pe care l-ai lasat m-a motivat sa scriu mai bine.
Si tie la fel Fly Away, pentru vorbele dulci. :*
Va spun ca am sters aproape 3 idei.. pana cand mi-a iesit ceva bine abia acum, am detaliat mai bine si am scris mai multe.. dap capitolul e ceva mai lung.
Iar acum este din perspectiva ei, a fetei pe care o cheama Angel [Angelina numele ei intreg].
Am greseli, am sa revin cu un edit. :-)
Multumesc pentru asteptare. :X
Sper sa va placa si va anunt de acum acest fic este : romance, mistery, comedy cat si +18.
Sper ca asta nu are sa va opreasca din al citi ? :-s



Capitolul II



- Angel...Angel...

Din nou.. din nou l-am auzit strigandu-mi numele, doar cand il auzeam.. vocea lui.. mii de fiori ma strabateau, doar cand imi rostea numele. Ma striga, ce dorea ?
Cred ca a venit ziua, in care aveam sa-l vad pe Lucifer, ce-l carui-a i-am promis inca de mica dragostea si inima mea fragila, netrecuta prin asemenea lucruri, ce niciodata nu a gustat acel sentiment numit "iubire". Oare de ce o dorea asa de mult, el fiind conducatorul infernului, fiu al Satanei, inger cazut in pacat, izgonit De Dumnezeu, de ce oare dorea asa ceva ? Cu adevarat eu am fost cea naiva, eram doar o copila mica si nestiutoare, ce actiona doar pe baza amalgamului de sentimente ce se acumulau la greu in sufletul meu fragil si bun.
In momentul acela, prima oara cand l-am vazut, nu la chip, insa am simtit cum inima lui era de gheata, impietrita, niciodata udata cu iubire sau compasiune, nu a avut parte de asemenea trairi. Totul era logic, el fiind Lucifer nu a putut fi inzestrat cu asemenea daruri omenesti, inima lui era neagra si plina de ura, dar in acel moment parca am simtit ca s-a trezit la realitate si pentru un moment mi-a cedat, nu as face asta intentionat, nu l-asi pacali fiindca a-si stii ce ma paste, consecintele fiind foarte mari si periculoase. Putand intra in orice clipa in acea lume de dincolo, acoperita in intregime de foc si intuneric suprem, ce pana si gandu-l ti-l stergea.
Eram mica, sora mea era pe patul de moarte, boala era iremediabila. Aflasem de la o doctorita, ce incerca sa le explice parintilor mei ingrijoratica ca Mio, sora mea mai mare, se zbatea intre viata si moarte si ca numai Dumnezeu putea sa-i decida soarta. Vestea ma lovise ingrozitor, ochii incepusera sa mi se umezeasca treptat, eram ascunsa dupa un perete si priveam in jur la toti acei oameni ce sufereau.
Nimeni nu imi spusese adevarul legat de boala surori mele, tot ce stiam eu de la parintii mei erau doar minciuni, lucruri inventate precum ca Mio era bine si ca invata pentru a lua la medicina, sau ca acum era la spital sa ii trateze pe alti, fiindca era un test dat de o profesoara anume de la facultatea ei.. si multe altele, doar vorbe in vand ce nu erau, ce nu puteau fi considerate adevaruri, fiindca eu simteam atunci cand ea avea probleme, ma tulburam nu puteam dormii noptii intregi numai la gandu-l ca sora mea mai mare are necazuri sau probleme.
Aparitia mea in salon, i-a socat pe toti. Mama intrebase socata daca cumva asistasem la convorbirea ei cu doctorita, eu afirmasem din cap, iar lacrimile incepeau a curge pe obrajii mei rumeni ce capatau incet, incet culoarea rosie, sangerie. Am inceput sa tip si sa plang, tot repetand ca cei doi care mi sunt parinti, au putut ascunde un asemenea lucru faţa de mine, eu fiind fica lor si sora mai mica a lui Mio, nu puteam sa stiu adevarul, chiar daca durea, eram mult mai impacata cu idea doar daca aflam adevarul, asa puteam sa stau cu ea pana in ceasul mortii si eram si impacata cu gandul ca in ultimele zile de trait pe care aceasta le avea, le petrecuse impreuna cu mine.
M-am intors cu spatele la cei doi si apoi am alergat ca si o salbatica pe hol, in incercare de a o gasi pe sora mea, plangeam si eram asa de trista, mi se strangea inima in piept. Obrajii imi erau rosii, inima isi accelera bataile, iar eu nici nu mai puteam gandi normal, gandu-l imi era cu totul axat pe stare de sanatate a lui Mio.
In incercare mea de a gasi camera, nu esuase, ba din contra ajunsesem chiar la timp... chiar in timp, de a oprii pe cineva sa mi-o ia.
Se zbatea de una singura pentru viata ei, nu mai era nimeni in jurul ei, nici macar iubitul ei Daniel, nici macar fratele nostru mai mare Kenta, nu era nimeni.
Statea de una singura si incerca sa inhaleze aerul ce i-l ofereau aparatele respiratorii. Era palida la faţa, cateva lacrimi ii s-au prelins pe obrajii, sigur a simtit ca am venit la ea, stia acest lucru, eram surori ne ajutam la greu si mereu stiam cand una din noi avea probleme, iar ea facuse atatea pentru mine, nu merita sa ii fure nimeni sufletul de aur ce acum era pe care sa ii fie luat.
Cu pasii marunti m-am indreptat spre patul ei, mi-am lasat mainie pe cearsaf si l-am strans tare in pumni, muscandu-mi cu forta buza inferioara, lacrimile picurau si udau materialul alb ce o acoperea pe aceasta, o secunda, doar pentru o secunda i-am auzit rasuflarea ingreunata si a scos pe glas un scrancet de durere.
Am tresarit repede la acel sunet de indurerare al lui Mio.
O durea, o ardea, o devora pe dinauntru bola aceia infecta ce nu ii dadea libertate. Simteam cum mi se inmoaie picioarele si am picat jos, am inceput sa tip si sa plang rugand-o sa nu ma paraseasca, sa nu plece si sa ramana cu mine. Mai rau imi venea sa tip, cand o auzeam ca scrancea de durere, de ce avea sa fie ea, mai bine eram eu, dece sa sufere jumatatea mea, chiar daca nu eram gemene, era ca si juamtatea mea, eram un pazal incomplet fara ea. Daca Mio murea eu nu mai aveam nici o menire pe acest pamant.
Sentimentul de a o pierde punea si mai mult stapanire pe inima mea, ce acum batea asa de tare, de parca dorea sa iasa din piept, ma durea si suspinam, continuand sa o rog sa nu am paraseasca.
Insa degeaba nici un raspuns nu primeama, nici macar un gest, nimic, ea doar statea intinsa pe acel pat si ochii ii avea inchisi, inima inca nu incetase din ai batea, sangele inca ii circula prin vene, trebuia sa continuie sa traiasca, nu avea de ce sa moara.
Razele soareleui patrundeau in incapere, era dimineata si se parea ca soarele incepea sa-si scoata capul al iveala, dar Mio nici asa nu isi deschidea ochii, de parca nici razele nu puteau sa-i strapunga pleoapele si sa o deranjeze macar umpic, in asa fel sa o provoace sa si le deschida. Nimica, era impietrita, parca prinsese radacini.
Iar atunci a aparut... el, Lucifer. Purta o pelerina neagra ce ii acoperea chipul pana la nas, nu imi era greu sa-l vad, insa nici eu nu stiam cum de am reusit sa-l observ, doar era inuman, nu apartinea lumii vii.
A zambit multumit de starea in care se afla aceasta, dar am incercat sa-l opresc, rugandu-l cu lacrimi in ochii, suspinand din cand in cand ca sa nu ii ia inca viata si sa o mai lase sa traiasca pe acest pamant.
Pentru un moment a ezitat de a face vre-o miscare, astfel cazand de acord cu mine la o intelegere, asta intamplandu-se chiar inainte de a-mi cere inima.
Privirea mi-o atitisem la el si ii spusesem ca mai bine sa ma ia pe mine, decat pe ia, ca ii dau in schimb sufletul meu doar ca sa o lase pe Mio sa mai traiasca pe acest pamant.
La inceput am fost sigura ca nu avea sa fie de acord cu tot ce-i spuneam, era rece, inima lui era de piatra si intunecata, puteam simtit racoare ce se instalase in incapere, fiindca nu era om era un inger negru, un diavol ce era gata sa-i fure viata surori mele mult iubite.
A urmat lovitura de gratie, atunci cand acesta a cazut de acord cu mine , dar doar cu o singura conditie: ca eu sa-i dau in schimb inima si dragostea mea, pe care o posed.
Ramanand umpic uimita de ceea ce a spus, mi s-a parut complet ciudat, in loc sa-mi ceara sufletul mi-a cerut inima.. apoi ajungand sa-mi spuna ca doreste si drragostea mea.
Tu, Lucifer, conducatorul infernului, fiu si aflat in slujba lui Satana, ce creezi haos si provoci raul pe pamant, doresti sa-mi iei inima... dragostea ?
Tu care niciodata nu ai putut sa simti un asemenea sentiment, tu care nu ai cunoscut semnificatia unui: "multumesc" sau "te iubesc" , imi ceri mie asta.
Totul se invartea in capul meu, dar nu mi-a pasat eram mica, eram doar o copila de opt ani, ce actiona dupa cum ii dicta inima. Asa ca am acceptat, inainte de a pleca de tot mi-a mai spus ca are sa vina dupa ele si ca ne vom mai intalni.
La plecarea eu, am sarit in spatele lui si l-am imbratisat deodata, ne judecand pe cine i-au in brate, dar nu mi-a pasat char eram fericita, acest gest, venit din partea lui era uman, de parca macar umpic ii inmuiasem inima. I-am zambit si apoi acesta a disparut.
Cand mi-am intors privirea spre sora mea, am observat ca incepea sa-si revine, poate ca era si mana Lui Dumnezeu si cu siguranta era, o minune, iar Lucifer se tinu-se de promisiune, asa ceva era imposibil, insa totul aveam sa-l aflu pe parcurs.

Din acea zi, nu am uitat nici pana acum de ceea ce am promis, dar in timp ce am crescut, mentalitatea mea s-a schimbat, cand eram mica mereu radeam doar cand am gandeam ca am sa-i ofer unui demon asa de chipes inima si dragostea mea. Dar acum fiind mai mare si aproape ca implinesc saptresprezece ani, imi dau seama ca am fost o proasta, dar merita acest lucru deoarece chiar nu puteam accepta ca sora mea sa moara asa.
Sunt hotarata ca in momentul in care acesta are sa-si faca aparitia eu nu am sa-l las cu una si cu doua sa-mi fure ceea ce am eu mai de pret, adica inima, daca o doreste asa de mult va trebui sa se lupte pentru ea si sa-mi arate ca are sentimente puternice pentru mine.
Este cam greu sa crezi ca Lucifer, ar putea vreodata sa simta compasiune, iubire si respect faţa de un copil de a Lui Dumnezeu, cu adevarat purtam chipul Lui, insa nu suntem perfecti precum El.
Noi pamanteni am fost inzestrati cu ratiune, simtire si alte multe lucruri, insa imperfectiunea noastra deduce faptul ca noi inca suntem inferiori Lui si ca trebuie sa-l iubim mereu pentru ceea ce ne-a dat.
Dumnezeu e tatal meu, la fel ca si pentru ceilalti, ce am faucut eu este de neiertat, insa nici eu nu stiu daca cumva Dumnezeu a planuit acest lucru de la inceput, se poate sa fie si planuit, dar chiar imi doresc sa aflu, daca este adevarat sau nu aceasta intamplare care o sa se continuie pe parcursul vietii mele.

Eram compet absorbita de peisajul fascinant ce mi se reflecta prin geamul din clasa, stateam cu mana la falca si priveam atat de pasionata natura ce inconjura liceul nostru.
Nu eram atenta, in ultima vreme eram foarte aeriana, ma gandeam la asa de multe lucruri si eram foarte ocupata cu noile mele proiecte la desen, trebuia sa organizez si o excursie cu clasa, impreuna cu diriginta. Dar eu parca eram pe alta planeta si deodata zgomotul produs de cartea aruncata violent pe banca mea, ce imi atrasese atentia si pe deasupra ma mai si speriase din calea afara.
Profesoara de romana ce statea in partea dreapta, langa banca mea, chipul ei lua masca furiei, statea cu palma pe cartea ce era acum lipita de lemnul fin al bancii, iar pe cealalalta o avea pusa pe sold, iar cu piciorul stang batea cu tocul podeaua.
Privirea mea sfioasa a intalnit-o pe a ei am ranjit eu si ea a inceput sa izbucneasca de nervi, incepand sa tipe la mine. Toti se uitau cu ochii holbati la noi, unii deja incepeau sa rada, pe cand altii erau ceva mai confuzi.
- Angelina Newcoler, este a enspea miia oara cand trec pe la banca ta, nici acum nu ai retinut regula fundamentala pe care eu ti-am scris-o pe hartia ce este lipita de usa clasei, hmm ? Incepe ea sa ma intrebe, isi pune mainile in san, continuand sa loveasca cu talpa pantofilor ei cu toc, podeaua si isi apropie mai mult capul de mine.
- Da stiu.. ! Am raspuns eu nu foarte sigura de raspuns, dar nu aveam cum sa stau asa, caci daca o faceam ma dadea afara, mai bine ii spuneam ceva, asa macar ma asculta si mai stiam ceva la materia ei.
- Daca sti, atunci ia spune-mi tu mie care este prima regula in clasa aceasta ! mi-a poruncit direct, deja transpiram, eram destul de emotioanta, mai bine spus speriata.
Mi-am aruncat ochii pe la colegii, ca sa imi sopteasca si mie eram intr-un moment foarte stanjenitor, cine ma mai putea ajuta acum era decat Dumnezeu, ce putea sa arunce cu stinta in mine si sa ma lumineze, sau colegii ce puteau sa-mi sopteasca si mie, ca oricum doamna Jessica era cu ochii numai pe mine, nici macar nu-i pasa cine este in spate, cu toate aceste, putea simtit cand un elev soptea si chiar nu ierta, ori te asculta ori iti trecea un doi. Era cea mai dura profesoara din liceu, pe deasupra imi era si diriginta si mai aveam sa organizam impreuna excursia aceasta in luna care veni-se deja, adica luna martie.
Joy, Terance, Mika si cu Johana incercau sa-mi sopteasca, faceau tot felul de semne cu degetele, mainile, dar nimica nu rezulta, nici nu intelegeam. Ma uitam ca si curca beata in lemen, de parca vorbeau o limba extraterestra, nici de cum englezeste.
A dat din nou cu cartea in banca, mai rau intimidandu-ma, nu eram rusinoasa, insa ma panicam, mai ales cand stiam ca nu a habar de ceea ce ma intreaba. M-am plans umpic si dupa aceea a trebuit sa scot ceva pe gura, normal ca o prostie, ca ceva corect nu avea cum, nici macar nu era intrebare de romana, era legata de "regulamentul clasei", o porcarie, dar chiar si asa il respectam doar la ora ei, ca asa eram mai naroji noi.
Nervoasa de raspunsu-l pe care i l-am dat, si-a dus palma spre urechea mea si a inceput sa ma traga de ea, ducandu-ma in faţa clase, ca sa ma aiba toti in vizor si sa inceapa sa rada copios de mine. Eram umilita in intregime de aceasta, mereu ii placea sa ma puna in situatii ca aceastea.
Am incercat sa fac pe catelusul bleg, dar degeaba, vestea bomba pe care mi-a dat-o chiar ca a fost o bomba, dar una dintra aceea care sa te loveasca fix in inima si sa te si doboare. Inca o ora de detentie, asta era a treia oara cand stateam dupa ore, bine nu chiar asa. Mereu ma lua la o ora de a ei si discutam, sau cateodata mergeam la cancelarie sa discutam cateva lucruri, mai ales legate de comportamentul meu, de teme sau daca cumva am probleme ei sa ii spun ca ma ajuta.
Clopotelul a sunat, iar toti au inceput sa arunce cu cartile prin clasa tipand de bucurie, mai aveam inca patru ore de stat la scoala, inca nu puteam pleca acasa,nici macar de ziua mea nu puteam sa stau locului si sa nu provoc vreun dezastru.
Diriginta, care era chiar ea, era o femeie de nota zece, eu chiar i-am dat nota zece pe merit, atunci cand directorul ne-a spus ca elevul este obligat sa-i dea profesorului nota, iar nota mea nu a fost o linguseala, bine ea a inteles complet altceva, spuanandu-mi ceva de genul : "Vrei sa te am in ochii buni, nu este asa Angelina ? Cu toate ca te am, placerea mea sadica de a te tachina nu poate muri, imi esti foarte draga si sa stii fac asta din iubire."
Aproape ca a ras toata clasa cand a spus acest lucru la banchetul de sfarsit de clasa a zecea, eu era sa-mi primesc un catalog la petrecere, dar am prmit un pupic si o imbratisare si am dansat cu toti, chiar si diriginta, doamna Jessica.
Imediat ce discutia a luat sfarsit, am plecat si m-am asezat obosita pe scaunul de la banca mea si continuuand sa privesc copacii ce aveau muguri multi, care aveau sa se transforme in flori. Trebuia sa imortalizez acel pisaj ce avea sa renasca din nou, scoala arata splendit si foarte frumos in anotimpul primaverii, totul era fesel si multicolor.
Mika si Johana s-au apropiat mai mult de mine, strambandu-se in speranta ca am sa le zambesc si am sa rad si asta am si facut, nu aveam de ce sa fiu suparata, doar astazi era ziua mea de nastere. Intai martie, de ce a-si fi suparata.
Totusi, ma tulburase faptul ca atunci cand ora a inceput si eu stateam cu chipul afundat in maini, l-am auzit din nou pe Lucifer strigandu-mi numele, doar ca el ma striga Angel, la fel ca si restul prietenilor mei. Intreg numele meu era Angelina Newcoler, dar prietenii ma strigau Angel, pe traducere: "inger". Nu ma consider un inger, nici nu sunt.
Muritoare ma consider la fel si om, pentru ca aceasta imi este natura.
Pentru cateva clipe am ras si eu impreuna cu prietenele mele bune, iar dupa aceea m-am distrat de minune la orele ce trecusera deja.
Insa nu era intuneric si se parea ca diriginta ne lasase mai devreme de la scoala, acum puteam si eu sa merg acasa si sa-i chem pe toti prietenii mei si sa facem o petrecere traznet, caci era ziua mea.
Mai era ceva ce ma framanta, oare Lucifer imi adusese cadoul, asa cum facea mereu, in fiecare an de ziua mea, ca sa imi readuca aminte de promisiune ?

#6
Ello my love cât mă bucur că ai pus next, întâmplător am trecut pe aici anyway să revenim la fic şi la acest capitol care sincer nu mi-a plăcut, a fost ci îl ador.
A fost un capitol reuşit din punctul meu de vedere, dar ( căci exista şi un dar) am văzut câteva greşeli, însă nu sunt grave aşa că stai liniştită. Descrierea a fost bună la fel şi dialogul, iar acţiunea nu mi s-a părut grăbită.
A fost foarte surprinzătoare partea cu ziua de naştere şi cu acel cadou.
AÅŸtept nextu bye bye dear.
Primaaa.

#7
Buuun, am aterizat! Voi relua rolul lui Mihai Petre si voi scrie ceva (s-ar putea sa fiu dura >.< deci fii pe faza :D )
1. Scrii fraze kilometrice. Extrem de kilometrice. Uneori un punct da mai bine decat o virgula, fiindca fraza suna mai bine(parerea mea :D) Ex: Incepe ea sa ma intrebe, isi pune mainile in san, continuand sa loveasca cu talpa pantofilor ei cu toc, podeaua si isi apropie mai mult capul de mine.
In acest exemplu, am chiar si virgula ce nu e pusa cum trebuie (stai calma si eu mai fac astfel de greseli.) Fraza e extrem de lunga. La fel de bine ar merge si un: " Privindu-ma cu un aer de superioritate, diriginta isi puse mainile in san. In linistea mormantala ce se lasase, se putea auzi inconfundabilul sunet scos de pantofii sai cu toc. Isi apropie fata de a mea, ghicind raspunsul pe care buzele mele refuzau sa-l spuna." (zic si eu, nu e musai asa, e doar un exemplu.)
2. Exprimarea. Cred ca e ceva mai bine ca prima oara, insa unele cuvinte inca...inca. De exemplu, "enspe mii", sau cum era. Ar putea fi inlocuit cu: " E a unsprezecea oara cand iti repet..." sau ceva asemanator. " enspe mii" nu mi se pare prea estetic. Sau de exemplu "Este cam greu sa crezi ca Lucifer, ar putea vreodata sa simta compasiune, iubire si respect faţa de un copil de a Lui Dumnezeu, cu adevarat purtam chipul Lui, insa nu suntem perfecti precum El."
Cred ca ai vrut sa spui ca noi purtam chipul Domnului dar a sunat de parca am avea chipul lui Lucifer sau ceva asemanator. O sa te rog sa revizuiesti aceasta fraza.
Tot ficul nu se exprima prea bine, dar crede-ma, capeti cu timpul experienta. E super-important sa NU RENUNTI la fic. >:d<
3. Unele detalii nu isi au rostul, dupa parerea mea. Faza ca doamna diriginta o are la inima poate fi spus din deductie, ca asa presupune Angel sau ceva asemanator. De asemenea faza ca noi suntem copii Domnului. Probabil are un rost dar nu il vad inca.

Cam asta ar fi. Sper ca nu am fost PREA dura. Astept urmatorul capitol. Am promis sa raman fidela :D
Am revenit. Am avut o perioada in care nu am reusit sa stau pe niciun forum, respectiv animezup. Sper sa nu existe vreo problema 4
Nu stiu daca voi mai pleca brusc sau daca voi reveni dupa.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vengeful desire MiraA 25 13.230 15-02-2012, 11:26 PM
Ultimul răspuns: MiraA
  Pure heart Akane Hime 22 10.761 19-01-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Burning desire Red Baron 30 14.244 16-09-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  Pure Blood Ellys 6 4.762 07-05-2011, 06:06 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.770 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Pure Satisfaction[yaoi][18+] Kayura 28 16.651 21-11-2009, 01:08 AM
Ultimul răspuns: Hetalia
  Desire nolazy 2 2.862 20-07-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Black Pearl
  Pure Love [shounen-ai / yaoi] October 18 13.136 16-01-2009, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Argenta


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)