Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pro sau contra manele?

#41
Nu pot sa spun ca urasc manelele dar nici ca sunt moarta dupa ele...asta pentru ca eu ascult cred ca orice gen de muzica atata timp cat imi place melodia...sau versurile...depinde de starea de spirit...
Dar ca sa nu fac o confuzie...cand spun ca mai ascult si manele...ma refer in general la cele mai vechi...care mai aveau ceva normalitate in ele...nu tampeniile din ziua de azi...despre bani femei si mai stiu eu ce...astea si mie mi se par dezgustatoate...oameni prosti care celebreaza prostia...si totusi printre mii de piese de prost gust care nu stiu pentru ce sunt scoase...se ntampla sa mai gasesc o melodie frumoasa...pe care sa o ascult la un momentdat...dar ce ascult ascult pentru mine...in casti...mi se pare aiurea sa obligi pe altul sa asculte doar pentru ca iti place tie...
In rest imi plac melodiile arabesti...imi plac dansurile orientale...iar daca la vreo petrecere se pun si manele care au o legatura cat de cat cu acestea (deci jelaniile se exclud complet) nu ma deranjeaza sa dansez pe ele...dar asta numai pe la majorate si alte cele.

Deci nu sunt nici impotriva nici contra...atata timp cat asculti pentru tine si nu generalizezi...si mai ales atata timp cat sti ce sa asculti si nu promovezi prostia.
And now kill me 21

#42
Ah, manele... cum sa zic? sunt total contra cand sunt pe afara, sau in casa, dar sunt pro cand sunt la o petrecere, asta pentru ca imi place sa ma zbatai pe ele :]] Faza e ca sunt multi manelisti care imi provoaca greata atunci cand ii vad cu telefonul in mana cu Guta la maxim O.o asta e gretos >.> Am citit pe Youtube un comentariu de la un tip care spunea ca "Manele sunt ca muzica populara pentru Romania" iar cand am citit aia, mi s-a intors stomacul pe dos si speram sa ma auda prin telepatie cum ii zic "Amice, trezeste-te!" *slaps him*. Ceea ce ma enerveaza e ca mai in toate manele nu auzi altceva, decat bani, femei, maisni scumpe, bautura, si etc. Am auzit si eu una-doua de "dragoste" O.o. Tot ceea ce imi place mie sunt ritmurile. Dar pentru aia tot mai bine as asculta Tarkan decat Guta atunci cand sunt acasa daca tot vreau ritm O.o
---MY YAOI BLOG-- *click*
[Imagine: _Gay_Rights__by_Minty_Hippo.png][Imagine: Not_a_choice___stamp_by_ethereal_cr.gif]
Why is it that, as a culture we are more comfortable with seeing two men holding guns than holding hands? [Ernest Gaines]


#43
Citat:Dar pentru aia tot mai bine as asculta Tarkan decat Guta atunci cand sunt acasa daca tot vreau ritm O.o

Ştii chestia asta chiar o discutam cu cineva acum câteva săptămâni 39 cum că manelele nu ar fi rele ca " instrumental" dar că versurile şi vocea le omoară.
În mare, e tru. Adică, nu sunt atât de rele ca instrument. Ăia ştiu ce fac, cântă ca lumea , sau destul de ok ( părerea mea ), nu sunt distruşi, cel puţin nu toţi, din punctul ăsta de vedere. Se pricep. Dar când începe d'alde' nu ştiu cine să cânte " aolo nevasta mea " , " duşmanii mei şi banii mei o le le o le le " sau eu mai ştiu ce de genul ăsta, păi îţi vine să te dai cu capul de pereţi şi orice fel de instrumentală ar fi tot nu poţi asculta. >.<
RITM BUN, restul... no comment .

#44
Pro sau contra manelelor? Nu ascult acest gen de muzica, deoarece mi se pare total ciudat si fara gust. Mai mult acest gen de muzica se asculta pe la petreceri, nunti si chestii de genul acesta. Eu una nu pot sa spun ca nu suport manelele, dar pur si simplu nu imi plac. Manele de ascultat in casa asculta doar mama, dar asta nu inseamna ca este obsedata. Asculta de distractie. Si aici nu am nici o problema, deoarece atunci cand merg in tabara cu colegi mai punem 3-4 manele la distractie si incepem sa dansam pe acolo. La distractie/misto merg de ascultat, dupa parerea mea.
Manelele...eu una nu le vad rostul, adica in fiecare melodie se canta cam acelasi lucru: iubirea mea, banii si femeile, dusmanii, bautura, bla bla. Mi se par foarte plictisitoare.
Deci nu sunt nici contra nici pro, deoarece nu am nimic cu ele, dar nu imi sunt pe plac.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#45
Nu sunt moarta dupa ele dar totusi pot sa spun ca ma scot din sarite .. De ce? Nu intrebati ca nici mintea mea plecata inca in vacanta nu stie .. Poate e din cauza ca mama imi toaca nervii cu cheastia asta in fiecare zi sau pentru faza ca deja sunt satula de ele cat le aud la scoala sau pe strada. Eu una n`am nimic daca asculta cineva .. omule din partea mea asculti ce vrei ca doar nu`s sefa ta ..
Contra lor nu stiu ce sa zic 22 .. nu`mi plac dar daca nu sunt pe gustul meu de ce altii sa nu asculte .. e treaba lor ce fac..

#46
Deci eu nu sunt PRO si nici CONTRA. Sunt undeva pe la mijloc.Si va spun si de ce:
-si acesta e un gen de muzica [ pot zice]
-n-am nimic cu cei care asculta
-si mami cu tati asculta o.O [ doar ocazional adica o data la 2 luni 21 :pfiu: ]
-n-am ce sa le fac celor care il asculta pe "Regele Guta si Domn Salam" cu boxele la maxim:...: [chear daca mias dori sa pot face ceva =_=" ]
-shi alte motive Q_Q"

Chear daca ma deranjeaza acest "gen de muzica" nu am cei face. Sunt la mine in cartier niste "Indiviide" care le asculta la buturigile sau la caramizile lor de telefoane manelele la maxim si imi fac pe creier ca se plimba in tot cartierul si cel mai des prin fata blocului meu si se aude din zori pana in noapte =_=:help:

Sau mereu trec tiganii prin fata blocului meu cu ditaimai basculanta de casetofon cu melodiile lor pline de smecherie si stil. >.<

Chiar ma exaspereaza dar nu sunt Contra pentru ca exista si oameni care le asculta si nu trezesc tot cartierul , tot orasul cu muzica aceasta.

Atat am avut de zis.Bye! pupic
[Imagine: Jun0xCa.png]

#47
Maneaua? Moartea buturugii! 21 Maneaua? Cel mai groaznic mod de exprimare a prostiei...

Trebuie să recunosc că sunt total împotriva manelelor. Sunt groaznice, nu se pot numi muzică. Versurile sunt groaznice, ori mor de râs ori vomit când le ascult. Iar ţiganii ăia care cântă aşa ceva n-au pic de voce. Scurt, cred că s-a zis tot ce putea descrie maneaua.
Norocul meu că n-am ţigani prin zonă, altfel cred că-aş fi ars muulte rânduri de boxe până acum. 21

#48
Urasc manelele,nu le suport...le consider niste kitsch-uri(nu stiu sigur daca am scris bine)si au un mesaj de tot rasu' (gen:"te iubesc printesa mea,tu esti dragostea...am bani,am femei,sunt bengos...21 )+ca promoveaza incultura.
Deci sunt CONTRA manelelor.



Edit, Teh : Nu mai scrie colorat. Foloseşte culoarea setată de forum, te rog frumos.
[Imagine: indexge.jpg][Imagine: 44904490.jpg]
[Imagine: 20475776.jpg][Imagine: images2qe.jpg]
[Imagine: images1yw.jpg]
-/\/\/\/\/\/\/AnimeZup.Com\/\/\/\/\/\/\/-

#49
Maneaua e uşor de digerat. Pentru clasa de mijloc şi mai jos. "Toţi" ne-am ridicat împotriva manelelor.
Mămăliga e uşor de digerat. Pentru clasa de mijloc şi mai jos. Ne ridicăm toţi împotriva mămăligii ? Plus, majoritatea ţiganilor mănâncă mămăligă rece. O să urâm mămăliga ?!?!
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#50
(12-09-2010, 12:28 AM)Horia K A scris: Maneaua e uşor de digerat. Pentru clasa de mijloc şi mai jos. "Toţi" ne-am ridicat împotriva manelelor.
Mămăliga e uşor de digerat. Pentru clasa de mijloc şi mai jos. Ne ridicăm toţi împotriva mămăligii ? Plus, majoritatea ţiganilor mănâncă mămăligă rece. O să urâm mămăliga ?!?!

Da-o dracului de conexiune si de logica. Mamaliga e mamaliga si maneaua e manea. Ti-am inteles ideea, ca mai nou toti ''culti, educatii si emancipatii '' sunt manele haters. Dar in general nu ' uram' manelele pentru ca sunt ascultate de cei simpli, ci pentru ca am asa vaga impresie ca incurajeaza oamenii sa fie mai nesimtiti, mai tupesti cu alte cuvinte, mai tigani!
Do not speak unless you can improve the silence.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.227 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.756 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.201 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 27.079 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.116 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)