Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pro sau contra manele?

#21
Cred ca manelele nu mai sunt de mult doar un gen de muzica, sunt un stil de viata in sine. Manelistii sun ca o specie (desi poate e prea dur spus) unica. Toti se imbraca la fel si se comporta la fel. Daca as auzi pe cineva ascultand manele fara sa-l vad, mi-as putea inchipui usor cum arata si viceversa, daca as vedea pe cineva cu 10 lanturi de aur la gat si tricouri mulate peste burta imensa as putea ghici usor ca asculta manele. Viata lor e guvernata de manele, sunt ca un fel de crez. E bine sa crezi in ceea ce asculti dar ei isi conduc viata dupa cum zice Guta sau Salam ca e mishto si jmecher. E in mentalitatea lor sa nu foloseasca casti niciodata, ca sa auda toata lumea ce bine se distreaza. N-am vazut niciodata un rocker care sa faca asa ceva si nu cred ca exista. Bine, acum sunt si excepti, oameni care asculta doua manele dar te poti intelege bine cu ei (cum erau mai toate fetele din fosta mea clasa), sau care asculta manele doar in colectiv, asa de distractie (nu inteleg cum s-ar distra cineva asa, dar fie). Nu pot sa zic ca sunt contra, pentru ca nu e o chestie ce poate fi eradicata. Cred ca va trebui sa invatam sa traim cu genul asta de oameni. Uneori ma gandesc daca nu cumva cei care urasc manelele sunt o specie aparte.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#22
Mda 21 manele , pro sau contra. Lol. Sincer nu îmi amintesc când au apărut prima dată, dar cred că nu au fost întotdeauna aşa de varză. Îmi amintesc că acum câţiva ani, când eram mai micuţă, mai ascultam, mi se păreau destul de ok, unele chiar drăguţe. Aveau un ritm dansant, d'ăla mişcă-ţi fundul : )) şi nu mi se păreau dezastruoase, sincer. apoi nu ştiu ce s-a întâmplat, de fiecare dată când auzeam o manea îmi venea să îmi astup urechile şi acum nu îmi mai plac. Deşi am mai ascultat, pt că se aud pe stradă, le aud la mine în casă, le aud la liceu, le aud la petreceri. Şi nu am cum să îmi astup pur şi simplu urechile, la o adică " nu e aşa de rău " , îmi zic. Plus că m-am obişnuit. Dar mi se pare că e un gen aiurea. Bine, cum zicea proful meu de fizică, cei care le ascultă poate chiar le simt : )) fazele cu " duşmanii sunt mulţi ca iarba" şi " chiar dacă nu mă lasă mama, fug în lume că io te iubesc, prinţesa mea " , mă rog , eu nu mă regăsesc în aşa ceva. Nu am nimic cu cei ce ascultă, şi eu mai ascult ( nu în particular, dar în unele circumstanţe nu ai ce să faci ) şi nu mi se par deloc extraordinare. Şi totuşi, unele cântate din instrument, fără să asculţi vocea, nu par aşa de rele. La o adică, alea tot instrumente sunt şi e un gen muzical. Versurile strică toate cântecele de regulă, aşa cred eu. Uneori şi vocea.
Mă rog, se trezeşte orice piţipoancă sau cocalar că vrea să apară la tv şi cântă câte o manea, mi-a fost dat să văd din întâmplare acum câteva săptămâni : )) Doamne, deci şi eu dacă mă duceam acolo cântam mai bine şi geamurile se sparg când deschid eu gura, în orice caz - eşti luzăr şi prost, poţi cânta o manea. Asta a devenit o regulă. Cum e şi specimenul Feranando de la... Mama lui, de unde era? aa, Fernando de la Carasebeş ( thanks gugăl )
Deşi văd că au început să se prostească şi pe celelalte genuri muzicale, mai rar găseşti o trupă actuală, de abia apărută, sau un solist, o solistă, care să nu fie comercial and stuff, şi plus că unii nu au voce şi doar bălmăjesc ceva pe acolo. Bine, hai să vb. doar de manele.
Nu sunt pro, nu sunt contra. Treaba lor. atâta vreme cât pe mine nu mă deranjează, asta-i, fiecare ascultă ce vrea.

Şi totuşi, una singură e problema:
Citat:@Unia

Cred ca manelele nu mai sunt de mult doar un gen de muzica, sunt un stil de viata in sine.

Asta cred şi eu. Sincer, manelele au devenit un stil de viaţă , aşa mi se pare. Cocalari, and stuff. Ce naiba, dacă te porţi şi te îmbraci într-un fel, lumea te cataloghează imediat şi apoi dacă mai scoţi şi telefonul bengos şi pui un Guţă, văleu Doamne : )) nu mai există nicio îndoială.
Dar să nu fim prea răi, poate unora pur şi simplu le pace cum altora le place rockul. Să fim serioşi, şi rockul a devenit pt. unii un stil de viaţă, se tund într-un fel, se îmracă într-un şi stau toată ziua cu căştile în urechi ca să asculte Linkin Park sau eu mai ştiu ce. ŞI mie îmi place rockul, şi multe alte genuri muzicale, dar nu mă transform aşa de dragul muzicii. Sunt cum vreau să fiu. Deci asta nu e problemă doar la manele, doar că e mai răspândită, doar din cauza faptului că cei mai mulţi inculţi pot înţelege melodiile de genul şi apoi " dacă eşti manelar , eşti jmecher, cum să n-asculţi manele? imposibil..." . E doar o mentalitate a lor. Unii o au, alţii nu o au şi asta e .
Unii cu manelele, alţii cu rockul, alţii cu hip-hopul şi tot aşa. Toate genurile muzicale transformă oamenii în ceva anume şi îi face să îşi însuşească un anumit mod de viaţă, corect? Numai că unii sunt manelarii care fac prea mult zgomot şi ies prea mult în evidenţă, de aia lumea doar pe ei îi arată cu degetul. Părerea mea.

Dacă vrei să fii cocalar, n-ai decât. Dacă vrei să fii rocker, n-ai decât. Dar lasă-i să fie paşnici pe ceilalţi, nu tu cu muzica pe stradă şi ţipete şi figuri de om prost, că asta deranjează pe toată lumea. Manele, stil de viaţă. Ce mai contează? E doar muzică. Cine o ascultă şi îi place, foarte bine. Şi cine nu, nu are decât să se întoarcă la propriul stil muzical. Cum să fii pro sau contra unui gen muzical pe care nu îl asculţi voluntar? Nu îmi plac, dar nici nu pot să zic că sunt contra, din moment ce nu mă afectează în niciul fel curentul manelar : ))

#23
Manelele. Sincer să fiu, sunt contra. Poate la început manelele erau un gen de muzică normal, precum hip-hopul, dar au apărut tot mai multe persoane ce se credeau 'tatentate' şi au distrus acest gen de muzică - mă rog, e doar o teorie. Poate manelele au fost distruse de aceşti talentaţi - maneliştii. Acum manelele sunt un gen de muzică oribil - în opinia mea - , iar maneliştii sunt . . o specie - cum a zis Unia - unică. Pe lângă asta, mulţi manelişti se cred cei mai tari şi mai mişto fiindcă îl au în frunte pe Guţă ăla - God, ce nume! - şi d'asta îşi permit să-i înjure pe rockeri şi să se ia de ei. Probabil că ei nu înţeleg că fiecare e cu ce îi place şi au prins o idee preconcepută faţă de rockeri: cum că ei se taie şi că sunt satanişti. For example, nimeni nu se ia de manelişti fiindcă ascultă manele, dar ei se iau de tot ce e diferit. Fiecare poate asculta orice gen de muzică-i place, e libertatea propriei alegeri. Eu tot sunt împotriva manelelor. Poate pentru că cei ce ascultă acest stil de muzică se comportă vulgar, se cred cei mai jmecheri şi se iau de toţi şi de toate.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#24
Eu la adresa manelelor sunt mai acid, dat fiind si ca apartin unei culturi muzicale diametral opuse. Eu vreau sa vad cantaretii de manele crucificati, iar tiganimea fara slujba facuta sapun. Ma doare undeva de valoarea lor, caput prieteni. Cunosc patanie cand 3 manelisti au batut o rock-arita de au bagat-o in spital doar ca mergea pe strada si era imbracata in negru. Am o ura de ei de 12 persoane vedea-i-as sapun sa-i vad sa ma spal cu el pe...........

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#25
Sunt CONTRA
Le detest din toata inima,daca as putea le-as interzice si i-as impusca in cap pe manelistii astia de 2 lei,cu versurile lor cretine si jalnice.Cocalari,deh ca-n Romania78
Am avut parte spre crunta si nesfarsita mea durere la liceu.Colegii mei majoritatea 98% erau manelisti.Doar eu si gemenii ascultam rock si era un chin.Aveam nervi in fiecare zi pentru ca ascultau fiecare cate o manelutza si era un haos total.Prostia78
Si la banchet am avut parte de manele.
Sa dispara dracu mai repede,ca pe zi ce trece apar pitzipoance si cocalari.
Daca maneaua e muzica eu sunt Xavier din X-men78
@HentaiDemon-adevarat ce zici tu,si eu ii detest.Ura mea e la fel de mare dar din pacate nu avem puterea sa facem ceva.
Apar tot mai multi cocalari....X-(

Va rog,da-ti comentarii si negarive la video-ul unei pitipoance.Cand o sa ascultati aceasta ''melodie'' sper sa nu ramaneti cu sechele.Imediat dupa ce o auzi,daca rezistati 3:43 minute,eu sincer nu am rezistat22
Va las sa asculati.O alta mare proasta care ar face bine sa se impuste.
http://www.youtube.com/watch?v=LEO045I5tyQ

#26
Kaname asta nu e video, nici macar muzica, asta e poluare fonica, monument de prostie, si arata exact unde e romania acum. Curve fara pic de creier dar muuuuuuulte nenica, cocalari infecti dar tari in clanta. Totul e o gramada mare de gunoi.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#27
hai sa nu ne luam de manelisti...ei sunt "expediati" pe Terra.Stiu numai "bani mei averea mea".Ar trebuii respectati caci eu dau un examplu poporului roman.,da spaga cat incape si te faci cantaret,unii mai duc si cate un kg de branza altu de lapte si tot asa.Eh m-am obisnuit sa aud manele la tot pasul.Pana si primarul asculta.Mai urmeaza si doctorii si va fi tot "tacamul".Lasa-ti draga sa se bucure de bani,masini,femei ca doar asta se aude peste tot in manele sau "de ce m-ai parasit pt ea/el.
Eu sunt contra dar asta nu inseamna ca ii urasc pe cei care asculta manele.bye

#28
Manele ?
Porcării. Versurile sunt naşpa, vocea la fel, iar videoclipul... numai piţipoance pe acolo -__- .
ManeliÅŸti ?
Lălăiţi. Mai rău ca nişte cerşetori . Zău aşa , nu pricep de ce unora le plac aceste eşecuri. Şi când vezi un cocalar cretin, cu blugi roz şi cămaşă nu ştiu cum şiii cuu lanţuri la gât [ mai bine şi-ar pune lacăte ] ţinând în mână telefonul şi ascultând lălăiţii şi pe deasupra mai şi dansând pe drum o.o îţi vine să-l iei la omor [ saau să-i bagi o melodie hard rock ca să aibă coşmaruri seara ] .

Per-total manelele sunt nişte porcării . o.o . Şi cu asta am încheiat .

#29
Pentru cei care inca nu stiu uitati-va la asta. Am ras cu lacrimi.

http://www.youtube.com/watch?v=szJzxVevT...re=related

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#30
urasc manele !!!!urasc tot ce are legatura cu manelele si toate persoanele care le asculta cu volumul la maxim ... adica ma plimbam linistita pe strada si a trecut manelist cu o masina si pur si simplu imi venea sa ma dau cu capul de pereti ... nu imi pot explica cum majoritatea oamenilor asculta o melodie gen '' tu esti viata mea , inima mea ..fara tine nu pot trai '' dar nu prea mi se intampla sa aud manele ... tati asculta house si mami pop ... bleah... si da sunt contra menele ....
[Imagine: 2j5yse9.jpg]
<3



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.211 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.744 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.192 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 27.057 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.096 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)