Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pentru orice cautatori de carte

#11
Ei bine, n-am stiut unde in alta parte sa cer ajutorul. Sper ca aici sa fie locul potrivit. In primul rand vreau sa mentionez ca nu caut o anumita carte, nici nu ma ghidez pe un anumit gen, cel putin nu in special. Caut ceva ce poate sa-mi trezeasca cu adevarat interesul. Spre exemplu, la momentul actual citesc "Memoriile unei Gheise" de Arthur Golden, si vreau sa va spun ca am ramas impresionata prin felul in care este destainuita povestea, cat si prin descrierea complexa, de care, dupa parerea mea, n-ai cum sa te plictisesti - nu de alta, dar stiu ca exista persoane care se satura de pagini intregi pline cu descriere banala, fara sens si decid, intr-un final, sa sara direct la dialog. Ei bine, cam genul asta de carti caut, ca cea mentionata mai sus, carti care sunt cunoscute si merita citite. Ceva cu o esenta consistenta, o poveste buna si un limbaj demn de apreciat. Asadar, astept cateva titluri (in limba romana, desigur), daca se poate si cateva cu tema Fantasty/Vampiri. De altfel, as aprecia o recomandare pentru autorii care MERITÄ‚ sa fie cititi (autori universali, preferabil - literatura romana nu prea a reusit sa ma impresioneze pana la momentul de fata, cu exceptia catorva carti).
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#12
Ma tem ca nu stiu ce autori s-ar clasa in grupa de "merita sa fie cititi", mai ales dupa standardele tale. Oricine ar fi sa recomande o carte aici ar face-o in baza a ceea ce considera ei ca fiind demn de citit, asa ca gasesc oarecum inutila asa o demarcare.

De vreme ce tu zici ca nu te intereseaza ce gen anume e, eu-mi permit sa-ti recomand Dune, a lui Frank Herbert, la un loc cu continuarile sale, Mantuitorul Dunei, Copiii Dunei si Imparatul Zeu al Dunei (Ereticii Dunei nu am prea apreciat-o iar Canonicatul Dunei inca il caut). Intriga, personaje, stil si poveste...toate intr-o singura serie exceptionala...in marea parte a sa.
Cartile se gasesc in traducere la Editura Nemira, atat in magazine cat si-n anticariate.

Daca vrei vampiri eu recomand I am legend a lui Richard Matheson, care sunt sigur ca o poti gasi tradusa la una din editurile din Romania. Mai precis (dupa un minut de cautare) am gasit-o la Editura Rao, sub titlul de Sunt o legenda, pe coperta cu Will Smith (filmul NU respecta cartea aproape deloc, nu va luati dupa el).

Si pentru ceva mai diferit, recomand Flashforward a lui Robert J. Sawyer, carte gasita la Editura Leda sub acelasi titlu. O premiza SF foarte interesanta ajutata de personaje umane si placute si un stil de scriere alert si bine gandit. Trateaza cu bun simt ideea viitorului si cat de maleabil este acesta odata ce ti-l cunosti. Seria TV facuta in urma acestei carti am inteles ca nu o respecta in mare parte, asa ca mai bine sa fie ignorata.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#13
In primul rand, vreau sa-i multumesc din suflet lui CyBeR pentru titlurile minunate. Le-am trecut pe lista si cu siguranta o sa le am in vedere. Chiar daca in ultima vreme am primit o multime de titluri, din nefericire timpul nu-mi prea permite sa citesc cam tot ce vreau. Apelez din nou la voi cu o noua rugaminte: as vrea cateva carti bune, cu o poveste cativanta. Preferabil sa fie drama. Nu stiu de ce, mereu genul acesta m-a impresionat cel mai mult. Probabil ca printr-un funal trist mesajul cartii ajunge la inima, mai puternic si mai repede. Asadar, va rog pentru cateva titluri bune.

Multumesc pupic
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#14
Umm... Nu stiu daca postez unde trebuie, dar caut si eu cateva carti. As vrea o lectura mai usoara, placuta si destul de scurta. Vreau ceva mai relaxant. Nu prea fac mofturi la gen, dar mi-ar placea ceva si cu putin romance.
Si niste carti cu tipuri umane si cu ceva de invatat din ele, va rog. Sper ca am explicat destul de bine, nu prea ma pricep la explicat.
Si pentru FreeToLove, cred ca o sa spun Tess d'Urbervile de Thomas Hardy. Are un sfarsit trist, si romance.
She's wiskey in a teacup.



#15
Romanta usoara daca vrei, iti pot recomanda A walk to remember de Nicholas Sparks. E o carte usoara, o termini in maxim cateva ore. Cartea ca atare este draguta, nu intra in genurile mele preferate, dar a fost o lectura buna.

Carti cu tipuri umane, las pe altii sa iti recomande avand in vedere ca ma tin departe de asa ceva. Nu sunt genul meu si nici nu vreau sa citesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#16
Saravis, "La Paradisul femeilor" - Émile Zola, e o lectura foarte usoara, nu este scurta, are vreo 400 de pagini, dar este usoara. Nu prea se gasesc carti bune scurte si usoare, adica, si scurta si usoara da-o-ncolo de treaba 21.
Cartile cu tipuri umane de obicei nu sunt usoare (?), imi vine in minte "Lupul de stepa" de Herman Hesse daca naratorul nu e tip uman atunci nu stiu ce e 4 . Si in "paradisul femeilor" sunt tipuri umane, dar cam superficiale. Adica, comercianti, femei, tipuri de femei, tipuri de cumparatori. E destul de buna pentru cineva care ar vrea sa-si faca o cariera in economie. Sau nah, pentru tipuri umane poti apela cu incredere la Caragiale, marele nostru clasic.

Pe mine daca m-ar putea ajuta careva cu o carte orientala in genul romanului "Maitreyi" de Mircea Eliade sau "It does not die" de Maitreyi Devi, nu sunt picky la tari, dar as prefera India/Egipt, chiar daca nu conteaza atata timp cat cartea e buna, nu XD? "Shogun", "snow flower and the secret fan" si "memoriile unei gheise" nu m-au impresionat ^^'... I-as fi foarte recunoscatoare ^^.
[Imagine: iK6og.jpg]

#17
Pentru fleeting ray, as spune Caminante de Octavian Paler. Personal, nu am citit cartea, dar imi este recomandata de profesoara de romana. Si a zis ca e o carte buna. Este vorba despre o calatorie in Mexic...
She's wiskey in a teacup.



#18
Momentan, caut o carte gen sci-fi, aventura, mister sau chiar horror. Desi am citit pe net cate ceva despre anumite carti, tot nu sunt hotarata ; in principiu, vreau sa citesc ceva care chiar merita, atat firul romanului sa fie bun (povestea in sine), cat si personajele.

#19
Ma omorati astia cu "care chiar sa merite". Uite, de-a naibii, am sa-ti recomand Polystom de Adam Roberts. Sper ca apreciezi idei despre metafizica realitatii, personaje carora le-ar sta bine cu cateva gauri proaspete in cap, personaje feminine absolut agonizant de frustrante si un univers cu reguli absolut inexplicabile. Ah, si sex homosexual cu un mos deosebit de pervers.
Asta ca sa va invatati minte ca e de-a dreptul jignitor sa cereti ceva ce "chiar sa merite" avand in vedere ca nimeni nu v-ar recomanda ceva ce nu merita citit. Asta ar cam da peste cap tot scopul topicului.

P.S> Exploratorul (Seeker) de Jack McDevitt, care poti s-o gasesti in colectia Nautilus de la Nemira.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#20
@Req
Tu decizi daca o carte merita citita, pentru ca gusturile difera si o carte care cuiva i-a placut foarte mult poate sa-ti lase tie un gust amar, sau sa nu iti placa deloc.
Acum, daca vrei ceva SF, cum a spus si Cybear, Exploratorul e foarte buna. Nu e foarte greu de priceput pentru ca nu contine cine stie ce filozofii sau termenii tehnolgici sau fizici, plus ca actiunea te tine in suspans si ai si mistery si aventura impreuna. Apoi ar mai fi Odiseea Spatiala de Arthur Clarke, care e foarte interesanta si e o lectura mai mult decat placuta (din punctul meu de vedere); exista patru volume din seria lui Clarke, dar poti incepe cu primul sa vezi daca iti place si nu e neaparata nevoie sa continui, pentru ca romanul nu trebuia sa aiba initial o continuare, deci nu lasa loc de intrebari fara raspuns. Daca nu vrei neaparat ceva SF, pot sa-ti recomand Trilogia Cercului de Ted Dekker. Sunt trei carti (evident): Negru, Rosu si Alb si se gasesc la noi in librarii. Asta e cat de cat fantasy (cred, nu ma prea pricep la genuri); e vorba despre un tip care poate calatori in alta lume atunci cand adoarme si ajunge sa trebuiasca sa salveze ambele lumi in final (lumea noastra si aia in care ajunge in vis). Nu-i vreo capodopera, dar merge.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 224.865 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.109 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.442 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.444 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)