Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte alegi?

#1
Cred ca titlul spune totul. As vrea ca parerile sa fie argumentate , nu doar : mi-a placut . A fost tare. Sau eu mai stiu ce lucruri de genul acesta. Daca nu ati citit cartile atunci nu postati, ca nu vad ce rost ar avea. Well.... sper sa ne potrivim in gusturi and such , ca sa putem sa alegem din carti ( as zice ca ar fi mai bine pentru inceput sa punem carti cat mai cunoscute, dar la o adica .... cand e vorba de lectura si de adolescenti, nimic nu e prea cunoscut ca toti avem genurile noastre favorite. ]
In fine, stiti ce trebuie. Alegeti una din cartile propuse si argumentati-va bine parerea. Pot fi carti din literatura universala versus carti din literatura universala. sau din literatura universala versus literatura romana, sau literatura romana versus literatura romana : )) orice e permis.

Me first:
Maytreiy [ de Mircea Eliade ] VERSUS Enigma Otiliei [ George Calinescu ]

#2
Enigma Otiliei nici nu am putut sa o citesc pana la capat atat de neinteresanta a fost, desi apreciez talentul lui George Calinescu si recunosc cat de bine construita este aceasta carte, pe mine pur si simplu nu m-a atras atat de mult incat sa o citesc pana la capat. Si sincera sa fiu niciodata nu m-am dat in vant dupa o poveste, un roman in care este vorba despre vechiul triunghi amoros. Personajele sunt foarte bine construite si el scrie frumos dar gusturile nu se discuta.
Maytreiy am citit-o pana la capat intr-o singura zi. Si m-a miscat foarte mult durerea si cruda soarta a lui Maytreiy, enervata fiind in acelasi timp de indiferenta lui Allan, care povesteste cu o oare care nepasare toata aceasta drama care s-a petrecut intre ei. Adica, sunt uimita de cat de usor poate sa vorbeasca Allan despre cum a distrus viata unei fete. Bine si el a suferit, dar el a trecut mai departe in timp ce ea a pierdut totul.
Din punctul meu de vedere, Maytreiy castiga acest duel.
Twilight de Stephenie Meyer sau cunoscuta serie a lui Anne Rice?

#3
twilight pentru ca imi place foarte mult sunt nebuna dupa cartile astea
nu ca cele scrise de Anne Rice nu imi plac dar le aleg pe astea
sunt dupa parerea mea mai reusite
cine nu este de acord cu mine fiecare are cate o parere prorpie asa ca asta am ales

Romeo si Juliat(Shakespeare) vs. Cismigiu & Comp.(Grigore Bajenaru)
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#4
Romeo si Julieta (Shakspeare) vs. Cismigiu & Comp. (Grigore Bajenaru)

Destul de greu de ales intre cele doua sincera sa fiu ... But o sa aleg Cismigiu & Comp de Grigore Bajenaru . Mi-a placut intr-un mod special romanul acesta datorita faptului ca m-am putut indentifica printre tinerii prezentati de autor . Mi-a placut sinceritatea si modul cum a descris totul ... intr-un fel foarte profund . In plus am ras cat pentru un an la cartea aceasta , au fost unele partii cand iti dadeau lacrimile . Desi cand mi-am cumparat-o nu am ales sa o citesc imediat , dupa am inceput sa regret zilele pierdute in a face altceva decat a o citi , pur si simplu te captiveaza chiar de la inceput , este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit , scrisa de un autor roman ( desigur ca nu si ultima ) .
Cat despre faimoasa opera Romeo si Julieta de W.Shakspeare , nu pot sa zic ca nu mi-a placut , dar fiind si o opera dramatica nu prea m-a atras ... Nu mi-a luat mult sa o termin desi nu pare usor de citit la prima vedere . Nu pot sa spun ca este ceva ce nu merita citit , as mintii D: .

So aleg Cismigiu & Comp x:

Next : Accidentul versus Orasul cu Salcami ambele de Mihail Sebastian

#5
Next : Accidentul versus Orasul cu Salcami ambele de Mihail Sebastian
Eu una aleg "Accidentul". Mi-a placut foarte mult, am citit-o in vreo trei zile. "Orasul cu Salcami"... m-a cam plictisit, dar poate pentur ca eram mai mica atunci cand am incercat s-o citesc (n-am reusit s-o termin). De fapt, pe-atunci nici n-am inteles mare lucru. Accidentul a avut un final deschis, care lasa de interpretat. Imi placea faptul ca Nora gandea foarte mult si era relativ isteata, iar Paul a fost bine conturat si foarte interesant. Am zambit mult la scenele cu Ann, care era pur si simplu zvapaiata.
Mi-a placut cum a descris autorul sentimentul lui Paul cand a schiat, iar scena de la inceput, cu Nora intinsa pe jos in zapada si ranita este de-a dreptul mirifica. :X

Next: Poveste imorala de Rodica Ojog-Brasoveanu sau Arsene Lupin si comoara regilor Frantei de Maurice Leblanc?

#6
Aleg Poveste imorala de Rodica Ojog pentru ca este o carte captivanta si plina de actiune intriga fiind foarte complexa.Acest roman te atrage din primele randuri in aventura lecturii
Bucuresti in anul 1997 cand niste prostituate de lux sunt gasite decedate in apartamentele lor, capitanii de politie Costea si Badoi(sau Badoiu) 21{ nu mai stiu4} habar neavand ca anchetarea acestor crime ii va duce direct in hatisurile unui caz de coruptie politica, ale carui ramificatii se intind departe de teritoriul Romaniei

MI-a placut cartea si am sa o recitesc 4 in vara asta


NEXT : Omul invizibil (Herbert Wells) si Singur pe lume (Hector Malot)?
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#7
Aleg Omul invizibil (Herbert Wells) pentru ca mi-a placut foarte mult cartea. Am savurat-o de la prima pana la ultima pagina si am citit-o cu sufletul la gura. Mi se pare o carte foarte buna, cu o intriga interesanta. Pot spune ca este o carte pe care as reciti-o cu placere.
Cat despre Singur pe lume... nu prea m-a atras. Se incadreaza la categoria: carti care ma plictisesc.

Next: Memoriile unei gheise (Arthur Golden) sau Busola de aur. Luminile nordului (Philip Pullman)

#8
As alege Memoriile unei gheishe deoarece m-a facut sa mi-o derulez in minte in fiecare noapte, sa schitez personajele si sa o citesc cu placere de inca trei ori : )
Apoi, nu sunt mare fana a "fantasticelor". Singurele carti cu magie si creaturi imaginare pe care le-am iubit cu adevarat au fost cele scrise de J. R. R. Tolkien, respectiv Hobbitul, Simarillon, Roverandom, Copiii lui Hurin si Trilogia Stapanul Inelelor, bien sur.

Acum, dintre Ingerii cazuti (Cristian Sandache) si Viata. Amorul. Moartea (Arthur Schopenhauer).

#9
As alege Mandrie si prejudecata (Jane Austen ) . Mi-a placut mult cartea, avand in vedere ca sunt atatea povesti amoroase acolo, si actiunea se petrece in aristocratia engleza din anii 1700 . Cred ca si in ziua de azi multe persoane se recunosc intr-unul din personajele din acea carte .

NExt : Intre "Winnetou" de Karl May si " Pe aripile vantului " de Margaret Mitchell

#10
normal ca "pe aripile vantului", desi volumul doi mi s-a parut putin cam greoi. "winnetou" nu l-am citit inca, insa sora mea(care l-a citit-de fapt citit e mult spus pt k a incercat sa il citeasca) a zis ca nu mi se potriveste deloc si sa nu ma apuc de el. iar eu, ca o sora desteapta, am ascultat-o.
next=>>seria "gossip girl" de Cecily von Ziegesar sau "carrie" de stephen king?
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 226.849 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.269 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.716 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.357 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)