Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pentru orice cautatori de carte

#1
DiZ Edit: Nu mai faceti 1001 de topicuri de ajutor cand il aveti deja pe asta. Postati aici cand aveti nevoie de ceva sau aveti nelamuriri.

Uite un topic care ma mira ca lipseste.

Cateodata cautam o carte anume sa o achizitionam / downloadam si pur si simplu nu dam de ea. Poate avem ghinion, poate nu e prin locurile unde ne uitam in general, poate preturile la care o gasim sunt exagerate, poate poate poate.

Pentru oricine are asa probleme, ii invit sa puna intrebari aici si poate se gasesti si cineva sa-i indrume mai departe, spre un link util, un magazin mai putin cunoscut, un anticariat mai ascuns undeva pe vreo alee laturalnica.
De asemenea, va invit si cu intrebari poate despre cum sa citesti mai comod pe PC, ereadere, magazine online etc etc.

Presupun c-ati prins ideea.

Eu personal caut Canonicatul Dunei de Frank Herbert. Asta in sine nu ar fi o problema, de vreme ce am vazut-o in engleza in mai multe locuri, si chiar si o editie veche acu ceva timp.
Problema este ca pe mine ma intereseaza sa fie de la editura Nemira, din colectia Nautilus recenta (cele cu coperti care adesea n-au nici o treaba cu cartea), pentru nimic mai important decat c-as vrea ca-n biblioteca sa am seria completa astfel.
Am cautat deja pe la anticariatele de la Universitate unde mi s-au dat anumite sfaturi c-as putea gasi si maine merg pana la Gaudeamus sa vad daca am noroc cumva. Daca cumva ati vazut pe undeva cartea, v-as ruga sa-mi ziceti pana una alta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
Nemira, si cu Anticariatul Ars Libris, ofera reduceri mari in perioada sarbatorilor. Cel putin din cate vad eu acu in newletter-ul celor de la Nemira, cam toate best seller-urile lor au momentan o reducere de 45%, iar la Ars Libris gasiti chiar reduceri de 80%.
Pentru pasionati, daca nu stiati, acum ar fi un moment ideal sa trageti o fuga pe site-urile lor si sa mai vedeti ce se petrece pe acolo.

Ah, si Book Express ofera de asemenea un butic de Craciun. Poate v-ar interesa sa explorati ce se mai ofera.

Cine stie, poate gasiti si niste idei de cadouri.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Am o foarte mare nevoie de niste carti despre tatuajele henna.
Cine vrea sa imi dea o mana de ajutor i-as ramane indatorat.
[Imagine: 853388ce6bdb7277cc789988ed3b2175_zps2236a6e0.gif]

#4
Nu ti-ar fi mult mai usor sa gasesti informatiile online decat sa cauti carti despre ele? Sunt destule site-uri cu modele, precum si cu sfaturi pentru cei ce doresc sa-si faca asa ceva.

Si mai precis, ce te intereseaza? Ca asa, ti-am gasit pe bookdepository ceva carti care le poti vedea aici.

Si chiar SI mai precis: de ce nu ai postat la topicul dedicat celor ce cauta carti?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
Am terminat de citit o carte si o sa imi iau si celelalte volume, dar mai vreau carti de citit. Si vreau de pe acum sa imi fac macar un plan. Citesc SF & Fantasy, sa fie actiune si putin mister. Nu am vreun autor, dar vreau sa fie scrise intr-un mod cat poate intelege o copila. M-am uitat prin sectiune, doar ca nu sunt sigura de alegerile unora (daca mai erau de imprumutat mai mergea, dar asa eu mi le cumpar). Deci, vreo recomandare?
Am citit pana acum (si mi-au placut):
Omul imvizibil - H. G. Wells (mi-a placut si sfarsitul a fost foarte frumos -parerea mea).
Ingerul noptii de catre Becca Fitzpatrick.
Oksa Pollock -primul volum (pe al doilea il caut maine)- (unele parti de descriere nu le-am inteles, dar am incercat sa imi imaginez ceva mai vast...) de catre Anne Plichota, Cendrine Wolf.
Manitou (a fost cam... naspa, dar si putin captivanta, insa dezvaluia prea repede si toata actiunea era un mare puf!, insa ideea mi-a placut) - Graham Masterton.
Si cam atat, am mai citit si Nesatul (Jurnalele lui Stefan) -luata la o revista- si incepusem si "Interviu cu un vampir" care am abandonat-o pe la mijloc si "Portretul lui Dorian Grey" la care cascam si ajunsesem la pagina o suta.
(cam putine fiindca nu stiam ce sa imi iau dupa aceea, sa nu mai zicem ca luasem si alte carti, dar nu ma pasionau deloc)
Deci... vreo recomandare?
[nu imi place genul istorical -intelegeti voi]

Si o intrebare. Diavolul si domnisoara Prym merita? Si vreau Damnare de Lauren Kate, dar nu stiu cum este... Pareri?
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
Pentru inceputuri, hai s-o luam pe categorii.

SF:
Arthur C. Clarke - Childhood's end - ca sa-ti deschidem apetitul cu ceva bun.
Orson Scott Card - Ender's game (Jocul lui Ender - Nemira) - ca sa continuam cu ceva la fel de bun si de delicios.
Frederik Pohl - Gateway (Poarta - Nemira) - mai trebuie si ceva un pic mai serios.
John Brunner - The long result (Rabdarea timpului - Nemira) - scurt, frumos si foarte foarte buna, ca sa mai gustam un pic din clasici.
George R.R. Martin - Nightflyers (Zburatorii noptii - Nemira) - povestile scurte vin ca un interludiu foarte bine primit.
Jack McDevitt - Alex Benedict series (A talent for War, Polaris, Seeker) - si scriitorii contemporani de SF sunt geniali.


Fantasy:
Terry Pratchett - Guards! Guards! (Garzi! Garzi! - Rao) - fiindca e placut, e misterios si e amuzant cu draci.
Neil Gaiman - Neverwhere (Nicaieri - nu mai stiu editura) - fiindca ceva ciudat merge mereu pentru cine cauta.
Steven Brust - Vlad Taltos - Jereg - Fantasy cu mister, si fara injuraturi fara rost.
Roger Zelazny - Nine princes in Amber (Noua printi din Amber - nu mai stiu nici editura lor) - o excelenta introducere pentru o serie destul de mare.
Fritz Leiber - Ill met in Lankhmar - deoarece e bine cateodata sa vezi si ce inseamna un adevarat maestru al cuvantului.

Astea ar fi recomandarile mele SF si Fantasy. Nu ceva care sa-ti rupa creierii in patru si nici care sa se incurce in limbaj tehnic sau argou fantasy. Daca te intereseaza vreuna, descrierea precum si recenzii gasesti pe goodreads.com. Bafta.

Ah, si apropo, Vampirul Lestat e mai interesant decat Interviu cu un vampir a lui Anne Rice, daca vrei sa incerci mai mult de la autoare.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#7
Caut o carte cu expresii, mai excat figuri de stil care m-ar ajuta foarte mult pentru compunerile la romana. Stie cineva ceva de genul? As ramane datoare. Fosta diriginta ne-a recomandat ceva mai de mult, dar nu mai tin minte cum se numea sau de cine era scrisa.
Ah, si ceva de simbolistica mi-ar prinde bine. Dar vreau carte, nu articol de pe net. Thx!

#8
Daca mergi in cam orice librarie si intrebi de "Dictionar de expresii", mai mult ca sigur au sa-ti ofere o carticica verde si simpatica care are si niste vorbe de duh culese de prin mosi stramosi.

Eu am gasit ASTA pe Scribd.Com. Nu stiu daca e exact ceea ce cauti tu, dar poate ti se dovedeste a fi utila.

Iar de simbolistica...ma tem ca nu stiu ce exact te referi c-ai avea nevoie.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#9
Stie careva unde pot gasi "A Walk To Remember" varianta in romana? ^_^ si "V for Vendetta"
Nu de alta, dar nu sunt singurul care citeste, iar prichindeii de prin casa nu sunt cunoscatori, inca, de limba engleza/franceza ori mai stiu eu ce limba... n_n
"Ocolul Pamantului in 80 de zile" ?
Carti de Paulo Coelho? caut de mult si nu am reusit sa citesc decat 3 carti -_-"

Am citit doar atat:
"Manualul razboinicului luminii"
"Al cincilea munte"
"Alchimistul"

As mai dori si cateva recomandari ce apartin stilului romantic... si daca se poate sa-mi spuneti si unde le pot gasi ar fi cel mai bine... ^_^

Multumesc anticipat pentru ajutor! ~_O
21 Cu forte noi inving natura! 21

#10
V for Vendetta sunt foarte sigur ca n-a fost tradusa in limba noastra. In general ca benzi desenate am avut parte noi doar de cateva mai cunoscute cu supereroi si ceva adaptari internationale rare gen Asterix si Obelix sau TinTin. Altfel, o poti gasi de cumparat la pe Mangashop.ro, la libraria Anthony Frost din Bucuresti (Piata Revolutiei) si chiar in librariile Carturesti din cate imi aduc eu aminte.

Cartea lui Nicholas Sparks, tradusa ca O plimbare de neuitat, am gasit-o de cumparat pe site-ul Tamada.ro, cartea fiind publicata la editura Rao. Imi imaginez ca ori pe site-ul celor de la Rao ori prin cam orice librarie un picut mai mare ai sanse sa gasesti cartea in momentul de fata.
Paulo Coelho am gasit un numar de carti pe site-ul Librarie.net la preturi relativ bune zic eu. De asemenea le vad destul de des prin Diverta sau prin librariile Humanitas. In cel mai rau caz, poti intreba oricand un librar de la acestea.

La romante eu nu ma bag, las intrebarea asta cuiva mai interesat de acest gen decat sunt eu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 226.791 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.266 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.709 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.552 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)