Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte alegi?

#21
Citat:Jane Eyre de Charlotte Brontë VS. Lux de Anna Godbersen
cred ca voi alege Jane Eyre, pt ca e favorita mea si pt ca am citit-o de o tona de ori si nici acum nu m-am plictisit de ea...desi la inceput e putin plictisitoare, incepand cu plecarea ei de la scoala si pana la sfarsit e incarcata de emotii felurite ce te fac sa ti se ridice parul de pe brata(asta daca esti adept al cartilor de dragoste).
sa vedem ce aleg eu...
"corigent la limba romana" de ion minulescu sau "dracula" de bram stoker?
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#22
Cred ca voi alege Dracula de Bram Stoker fiindca, atunci cand am citit cartea, mi-a placut extrem de mult. Povestea a fost interesanta si subiectul tratat de asemenea. I mean, mie imi plac vampirii and stuff si, deh, normal ca a fost interesanta. Mi-a placut foarte mult si pe aceasta o aleg :]] .

Let\'s see . Invitatie la vals de Mihail Drumes vs The last song de Nicholas Sparks
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#23
Insfarsit, ceva ce am citit si eu = ))). De cand asteptam sa vina un post cu carti citite si de mine 21. Le-am citit pe amandoua acum ceva timp. Mi-au placut ambele, insa Invitatie la vals va fi mereu preferata mea : )) O iubesc, o ador, de toate = )) Nu m-am indragostit niciodata asa tare de o carte scrisa de un autor roman, caci autorii astia nu prea ma impresioneaza pe mine cu ceva. Se pierd in detalii nesemnificative. Insa Invitatie la vals mi-a starnit interesul inca de la primele pagini. Este o carte foarte interesanta, cu un sfarsit trist, insa actiunea e frumoasa : )). Chiar am indragit aceasta carte.

Next: Zece negri mititei (Agatha Christie) vs Nunta in cer (Mircea Eliade)
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#24
O sa aleg Zece negrii mititei. Sincer , nu am citit Nunta in cer dar o s-o caut.
Revenind , mi-a placut mult de tot cartea. La inceput am zis ca o sa fie plictisitoare dar , nu am mai lasat-o din mana. Habar nu aveam cine era criminalul , cand ma asteptam la cineva , el murea , apoi banuiam pe altcineva. Este totusi o carte buna , plus ca nu m-am gandit niciodata cum cineva poate planui atat de bine moartea cuiva *laughs*. Stateam cu sufletul la gura si ma intrebam ce o sa urmeze. Agatha Christie ne lasa impresia ca , defapt , criminalul este cel mai inocent personaj. Am crezut asta tot timpul , niciodata nu l-am banuit pe judecator. Si cum i-a adunat , cum si-a planuit si el moartea. Totul pus cap la cap. Prima oara credeam ca sotia si sotul [ cei pe care-i angajase acolo ] sunt faptasii. Si mi-a mai placut felul in care descrie , simteam ca sunt acolo , ca-i vad.

Puteri periculoase [ E. Rose Sabin ] vs Certitudine [ Madeleine Thien ]


[Imagine: iloveyouanimesign.png]


#25
Puteri periculoase-E. Rose Sabin vs. Certitudine-Madeleine Thien?

Pretty easy, desi mult mai copilareasca, voi alege Puteri periculoase, raspunsul fiind foarte simplu, sau multitudinea motivelor facandu-mi decizia extrem de simpla. 1) Mi-a placut Harry Potter destul de mult ca sa ma faca sa vreau sa citesc cam orice alta carte care se adreseaza fanilor HP (in fact, Puteri periculoase cam asta face), 2)e mai childish, ceea ce automat inseamna mai multa aventura, putina magie, putin umor inocent. Certitudine e prea romance like (poate doar pentru mood-ul meu temporar), si e de la Raftul Denisei, colectia de la Humanitas de care, in genere ma feresc.
So finally, I'll go with Puteri Periculoase.

Next:
Elevul Dima dintr-a saptea (Mihail Drumes) vs. Gazda (Stephenie Meyer)



Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#26
Elevul Dima dintr-a saptea (Mihail Drumes) vs. Gazda (Stephenie Meyer)

Destul de greu avand in vedere faptul ca amandoua mi s-au parut super. Cel putin Gazda mi s-a parut mult mai reusita ca si carte decat seria Twilight. A fost altceva.
Dar cred ca voi alege totusi Elevul Dima dintr-a saptea pentru ca mi s-a parut foarte amuzanta, toate acele intamplari petrecute in timpul scolii and so on. Niste amintiri atat de frumoase 8 Poate o aleg si din cauza faptului ca sunt in liceu, dar na 10 Am citit-o pe nerasuflate si am murit de ras 21 Mi-a placut la nebunie.

Next: Crima din Orient Express de Agatha Christie vs O plimbare de neuitat de Nicholas Sparks
[Imagine: air_gear_by_zzfoxzz-d31fttj.png]


#27
Aleg O plimbare de neuitat - Nicholas Sparks, in primul rand fiindca pe cealalta nu am citit-o si in al doilea rand fiindca am iubit cartea aceasta atat de dulce, profunda si emotionanta. Mi-a placut mult de Jamie, pe care pur si simplu nu am inteles-o atunci si nici nu cred ca-i voi intelege vreodata felul de a fi si cum vedea lucrurile, l-am adorat la modul cel mai serios pe Landon si mi-a placut enorm evolutia acestuia pe parcursul cartii si, nu in ultimul rand, am fost placut impresionata - daca nu induiosata - de relatia acestora. Plus ca-mi place cum Nicholas Sparks ia cele mai banale si comune subiecte si le trateaza si transforma in ceva inedit, punand accent pe realitate si tot ceea ce se intampla in ea.

Next:
Panza de paianjen - Cella Serghi vs. Pe aripile vantului - Margaret Mitchell.



#28
Panza de paianjen - Cella Serghi vs. Pe aripile vantului - Margaret Mitchell.

Etto, complicat si nu prea. I think I'll stick to Pe aripile vântului (Margaret Mitchell),desi am citit-o acum o gramada de vreme, dar gandul ca ar cam trebui sa o recitesc to refresh my memory about the whole deal. Dar, o aleg 1)pentru ca nu imi amintesc sa o fi citit pe prima si 2) pentru ca ai nevoie de curaj sa conturezi un personaj principal rasfatat, mandru detinator al unui ego cat casa si prostut si sa iti iasa o lucrare epica, nu?
Nu sunt cel mai mare adept al literaturii clasice, insa anumite lucrari, precum aceasta, te fac sa figure out, one way or another, why we do need books, and why the urge to be daydreamers lingers in us. So yeah, I'll stick with the second option.

Next:
Diavolul se imbraca de la Prada (Lauren Weisberger) vs. Jurnalul lui Bridget Jones (Helen Fielding)
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#29
Aleg "The Diary of Bridget Jones" pentru ca cealalta carte nici macar nu am citit-o, dar si fiindca cea mentionata nu a fost o lectura proasta, de fapt chiar mi-a inspirat mici chicoteli acum foarte multi ani intr-o vara lunga privata de alt fel de literatura. A fost light hearted si destul de placuta pentru genul ei, intrucat eu nu suport povestile siropoase de dragoste in general. Umorul nu este stralucit, dar e un fel de umor urban, chic si pe alocuri ma identificam in sarcasmul usor al lui Bridget... si cu gandurile ei de dieta.

Kafka on the Shore (Haruki Murakami) vs Metamorphosis (Franz Kafka)
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#30



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 226.800 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.267 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.711 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.356 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)