Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pentru orice cautatori de carte

#21
Mhm yeah thanks. Am citit Exploratorul acum cateva saptamani.
Am auzit de Odiseea spatiala (Arthur Clarke) ; what can I say, I'll give it a try. Trilogia Cercului (Ted Dekker) o voi imprumuta, eventual, cumpara, you know, e satisfactia aceea cand ai cartea ta in biblioteca si o poti citi de oricate ori vrei.
@CyBeR - oare de ce nu ma atrage titlul ? [: thank you too.

#22
Caut mein kampf,de pe net am gasito insa citesc greu asa ca daca stiti de unde as putea so achizitionez la un pret decent (si pun accentul pe asta,caci pe unde am vazut eu e 300ron) va rog sa postati.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#23
Poti incerca de aici, daca ti se pare un pret mult mai decent. Au delivery gratuit si tot ce ai nevoie este de o carte de credit electronica.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#24
(28-03-2012, 04:47 PM)Req. A scris: Mhm yeah thanks. Am citit Exploratorul acum cateva saptamani.
Am auzit de Odiseea spatiala (Arthur Clarke) ; what can I say, I'll give it a try. Trilogia Cercului (Ted Dekker) o voi imprumuta, eventual, cumpara, you know, e satisfactia aceea cand ai cartea ta in biblioteca si o poti citi de oricate ori vrei.
@CyBeR - oare de ce nu ma atrage titlul ? [: thank you too.

Pe viitor pleaca de la presupunerea ca ce ti se va recomanda va merita citit.

Exploratorul e a treia carte din seria Alex Benedict a lui Jack McDevitt. Recomand sa cauti prima, A talent for war pentru intalnirea lui Chase cu Alex. A doua carte, Polaris, e considerata printre cele mai bune ale autorului, desi la mine pe moment sta in biblioteca si n-am apucat sa ma ating de ea.
Carti SF cu personaje extrem de interesante, desi tinzand mai mult spre steampunk sunt si seriile Ketty Jay a lui Chris Wooding - Retribution Falls, The black lung captain, The iron Jackal - precum si Burton & Swinburne a lui Mark Hodder - The strange affair of Spring-heeled Jack, The curious case of the clockwork man, Journey to the mountains of the moon -.

De asemenea, ca SF pur, ar fi recomandabile primele doua carti din saga lui Ender a lui Orson Scott Card -Ender's Game si Speaker for the dead-, precum si primele trei carti ale seriei Heechee a lui Frederik Pohl - Gateway, Beyond the blue event horizon, Heechee Rendezvous -.
De la Arthur C. Clarke eu recomand cu mare placere lucrarea one-shot Childhood's end, mai timpurie din cariera lui dar deosebit de interesanta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#25
(28-03-2012, 05:59 PM)Azazel A scris: Caut mein kampf,de pe net am gasito insa citesc greu asa ca daca stiti de unde as putea so achizitionez la un pret decent (si pun accentul pe asta,caci pe unde am vazut eu e 300ron) va rog sa postati.

Ai putea cauta pe la niste anticariate din orasul tau.
[Imagine: iK6og.jpg]

#26
Ce carte horror si plina de mister imi recomandati? Nu ma prea pasioneaza exorcizarile sau cartile cu vrajitori.
Vreau sa fie tradusa in romana si mai populata ca s-o pot gasi la biblioteca din judetul meu. Astept pareri, mersi.

#27
Cabal de Clive Barker. O gasesti la Rao daca tin eu bine minte.

Realizez brusc cat de putin horror am citit eu personal. Ar trebui sa corijez asta pe viitor.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#28
Ok, cine imi spune si mie o carte destul de usor de priceput, in care actiunea se petrece in al doilea Razboi Mondial? ^^ Bineinteles, sa fie beletristica, nu cine stie ce roman psihologic. Arigatou.


Edit: Mersi, Cyber. O sa vad ce aleg, vacanta nu s-a terminat si am o gramada de timp.

#29
Ai toata colectia de carti a lui Sven Hassel de citit din punctul asta de vedere, daca nu le-ai citit deja. Eu recomand in principal Legiunea Damnatilor si de acolo nu prea mai conteaza ce si in ce ordine le citesti.

Ceva un picut mai greu la stomac ar fi Hart's War (Razboiul lui Hart, la editura RAO) a lui John Katzenbach.

Cam atat as sti eu sa recomand. Alt gen din care am citit prea putin.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#30
Bonsoir, mon cheres.

Cum sunt lipsita de orice chef si fiindu-mi extrem de lene sa-mi "procur" de una singura posibile/viitoare lecturi, caut si eu de prin sfera beletristicii noastre, romane in care actiunea sa aiba loc in Bucurestiul interbelic. Mentionez ca am citit tot de Mihail Sebastian, Mihail Drumes, Cella Serghi, iar mai nou il frunzaresc pe Eliade.

Merci d'avance.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 224.847 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.099 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.439 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.444 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)