Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orange Yaoi Love

#1
pUTETi INCHIDE ACEST ''FIK'':-H
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

#2
Bun, inceputul e cam banal, plus ca unele propozitii le-ai legat in asa fel incat nu au deloc sens >.>
Am observat un '' pe-n ultima '' si iti sugerez sa nu mai folosesti astfel de cuvinte daca nu le stii scrierea, eu evit s-o fac cand nu stiu si vad ca e mai bine. E de fapt '' penultima '' simplu, un compus. '' Curuletu '' trebuie articulat cu un ''l '' sau un apostrof. Plus de-asta evita sa folosesti acest limbaj in ceea ce scrii tu, avand in vedere ca povestesti la persoana a treia si consideratiile autorului trebuie evitate pe cat posibil. Fara limbaj de mess ca '' limbutza ''. '' Genu '' are nevoie de articol. Fara prescurtarei de genu` '' profii '', ca nu scrii un jurnal, ci o opera. Fara virgula inainte de '' ca '' ( ''vazandu-l ca pleaca ''). Inaintea conjunctiei '' ca '' nu se pune virgula decat in cazuri speciale si nu am dispozitia necesara sa iti dau exemplu. Incearca sa iti citesti in minte cu intonatia potrivita fiecare propozitie spusa in timp ce-o scrii si vei pune si virgulele corect. Greseli de exprimare ai avut pe la inceput, de tastare nu se pun, nu sunt curioasa, nu ma intereseaza.
Acum... Iarta-ma pentru critica pe care am facut-o, insa sper sa fie constructiva si sa te ajute ^_^

Despre continut... interesant, dar cam brusc.:| Ai intrat pur si simplu in actiune, fara alte introduceri, fara nimic. E usor de dedus de acum ce si cum, ar fi trebuit insa sa lasi o tenta de mister... :-? ma rog, e ficul tau, nu ma pot baga in modul cum este scris, nu-mi sta in fire, plus ca tu esti autoarea si tu modelezi.
Oricum, iubita, abia astept sa vad cum va decurge actiunea in continuare>:D<
Astept nextul :X
Bafta:*
"Iadul e gol si toti diavolii sunt aici. " (W. Shakespeare)

Blog:
Codul Cuvintelor | L'art de L'amour

#3
Buna, ti-am citit si eu fic-ul si vreau sa imi spun parerea.

De unde sa incep?
" Soarele stralucea puternic pe cerul albastru stralucitor " - Repetitia aia chiar nu face bine fragmentului.
Inceputul e chiar foarte banal, parca ar fi compunerea unui copil de clasa a IV-a .
Nu prea stiu, vreau doar sa iti zic ca descrierea e foarte proasta, la fel si unele moduri in care te-ai exprimat si semnele de punctuatie. De retinut : dupa fiecare semn de punctuatie se lasa spatiu.
Am vazut multe virgule care nu aveau ce cauta pe acolo, spre exemplu :
" inconjurat de norisorii pufosi care pareau ca,dansau " - ce cauta virgula aia acolo, eh?
" In plus incepuse,un nou an scolar. " - virgula nu are ce cauta acolo [-x Trebuia sa fie pusa dupa "in plus" .
Incearca sa folosesti mai multa descriere si sa o imbini cu naratiunea sa iasa ceva mult mai frumos. Foloseste figurile de stil, multe epitete si comparatii. A existat un moment cand n-am inteles ce ai vrut sa zici, cine si unde se afla. Incearca sa te exprimi mai bine.
" Iar baiatul cu chip de inger,mai avea putin si ajungea o rosie strivita. " - partea asta nu mi-a placut, e ca si cum ai descrie un baiat inocent, apoi l-ai face o rosie strivita :)) Nu stiu, mi s-a parut ciudat.
Folosesti foarte multe diminutive ce nu-si au rostul, precum 'manuta', 'limbuta' ... Uff, uff [-(
Asa, acum am ajuns si la sfarsit.
Sari prea mult peste actiune si grabesti totul, de aceea noua, cititorilor, ne e greu sa intelegem ceva.


Nu vreau sa te superi sau ceva de genul, vreau sa citesc si urmatoarele capitole pana vei termina fic-ul, dar ti-am dat aceste instructiuni ca sa te ghidez sa il faci din ce in ce mai bun. Nu am zis-o cu rautate, ba chiar vreau sa te vad cum evoluezi la fiecare capitol. Astept nextu` si bafta la scris >:D<

#4
Meow` !! :3
Upi am ajuns si eu in sfarsit pe la ficul tau, care sa fiu sincera este original, insa idea cu scoala o intalnim peste tot, dar se pare ca nimeni nu se plictiseste de ea. Nici eu sa fiu sincera. :))

Acum sa inceapa teroarea. >:3
Pentru inceput descrierea e cam .. cam ciudata, sa spunem hai ca sa nu spun "varza", ce naiba ca nu facem salata aici. Dar pot spune ca umpic, eu chiar m-am ratacit prin descrierea ta.
Actiunea este grabita sa spun, din cauza descrierii parca ai sarit de acolo, acolo.. ca si un iepuras speriat ce incerca sa fuga de lupul cel rau. :3

In unele parti, adica mai mult la inceput mi s-a parut ca ai inceput sa scrii din perspectiva unui personaj, adica din perspectiva bunaciunii alea blonde.. :X
Dar dupa aceea te-ai remediat.
Se pare ca fetele deja ti-au spus ce ai gresit, eu nu prea mai vreu sa repet. Deci s ti cont de ce au spus, dar sa ti cont de ceea ce iti spun si eu acum. ;;)

In mare parte, e chiar foarte bun ficul, titlul e cam ciudat.. ma cam pune pe ganduri, nici macar nu imi pot da seama la ce se refera. Bine "Yaoi love" deja stiu exact intre ce sexe se petrece "actiunea".. Mrrr... :> [da stiu mintea mea bolnava.. cere yaoi. :X].
Dar cuvantul "orange".. chiar ca ramane mister, dar tu scrii ficul, tu ii pui titlul. Nu am nimic in potriva.
Personajele sunt doua bunaciuni complexe, mai ales brunetul acela.. Mrr :> :> .
Se trezeste fiara din mine.. fereava Dumnezeu.. sa nu sar pe voi. :))
Mai bine spus pe cei doi protagonisti ai acestui fic, care cu adevarat imi place foarte mult.
Sa nu te lasi din al scrie, indiferent de ce commuri iti lasa cititorii. Ok.
Pentru ca sunt sigura ca ai idei foarte bune, pe care vreu neaparat sa le citesc.

Well asta ii tot, mi-am terminat discursul si sper ca acest comm nu te-a suparat. daca da poti sa imi spui, mergand la profil. :-)
Astept nextul, chiar sunt curioasa sa vad ce se va intampla. Si sa ai grije cum descrii, incerca sa le pui pe toate la locurile lor, sa nu arunci asa idei una dupa alta, care ne duc pe toti intr-un labirint. ^^

Kt.Kat terminat. Meow~ :3`



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Hunt for Love [~YAOI~] hiimera 14 9.901 07-09-2011, 11:23 AM
Ultimul răspuns: Denny
  Fatal.Love II [YAOI] hiimera 6 3.889 07-09-2011, 11:22 AM
Ultimul răspuns: Denny
  Learning how to love (yaoi + 18 by Kayla. & Bl forever) Kayla. 22 10.964 07-08-2011, 07:39 PM
Ultimul răspuns: HanniGram
  Brother Love (+18 incest yaoi) ^.^Vampix^.^ 68 35.837 19-07-2011, 01:48 PM
Ultimul răspuns: LoLix
  Love Story SHINee [yaoi] Aerith 8 7.681 02-06-2011, 12:44 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.123 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  Secret Love! [yaoi 16+ (romance)] Aliss_anime 3 3.435 29-11-2010, 07:39 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Key to love [by Teh & Mitsu] - Yaoi Mitsukai Yoru 36 21.116 10-11-2010, 11:28 AM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  SHINee Love Story [Yaoi] Aerith 2 2.635 10-09-2010, 11:55 AM
Ultimul răspuns: Aerith
  Love does not take account of race! (~Yaoi~) Aliss_anime 4 3.303 09-09-2010, 10:11 PM
Ultimul răspuns: Aliss_anime


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)