Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[ Vampire Knight ] - Un nou inceput

#1
Disclaimer:Nu detin nici un personaj din seria Vampire Knight si nu fac profit de pe urma acestora.

Capitolul 1
O prima printesa

Flashback
Este noapte. Aerul rece imi bate in fata in timp ce alerg. Incep sa ma gandesc ca a fos o idee rea sa o caut,dar Yuki Cross este singura mea sora. Imediat-o am zarit academia Cross. Am inceput sa alerg mai repede si imediat am vazut-o pe sora mea. M-am oprit fix in fata ei.
-Buna. zic eu nereusind sa spun mai mult
-Cine esti? ma intreaba Yuki speriata
-Sunt sora ta.
-Cine?!
-Iti explic inauntru.
Am mers cu Yuki in academie.Totul era foarte frumos decorat. Am inceput sa discutam iar Yuki chiar ma crezut si ma inteles. Zero si Kaname sunt suspiciosi pe mine dau timpul se vor acomoda.
End of flasback

Sunt asa fericita. Azi merg la sora mea. La academia Cross. Sunt asa fericita. M-am dus repede la dulap si m-am imbracat cu o pereche de blugi si un hanorac negru. Mi-am pus si o esarfa alba pentru ca trebuia sa am grija cu Zero. El nu pierdea nici un prielej sa ma muste de gat. Am iesit pe usa si inainte sa o inchid m-am mai uitat o data la camera. Imi va fi dor de peretii negrii,patul mare,dulapul de artar,biroul negru si tot ceea ce se mai afla in camea mea. Am iesit din casa si am inceput sa alerg. Avand in vedere ca eram vapir de cand Zero m-a muscat ultima oara,drumul nu trebuia sa fie lung. Dupa 3 ore am ajuns insfarsit la academia Cross. Academia era la fel ca de obicei:veche si intunecata. Imat o va sora mea stand langa un copac si cu un ...baiat? O vai! O sa afle acum si el ce pateste daca o hartuieste pe sora mea. Am inceput sa alerg cu bagajele in mana. Cand baiatu a ridicat privirea eu deja aveam piciorul ridicat si l-am lovit fix in fata. Idiotul a cazut cu capul de pamant.
-Idiotule nimeni nu se i-a de sora mea! strig eu nervoasa
-Darkness mersi mult ca ma aperi dar asta e doar Zero.
Am impietrit. M-am uitat mai bine la baiat si am vazut ca semana cu Zero dar tot nu-mi venea sa cred.
-Zero Kiruyu? intreb eu speriata
Zero s-a ridicat si s-a uitat la mine.
-Fugi! imi zice el calm,ma rog cat de cat calm
Am inceput sa fug,iar Zero bineinteles ca s-a luat dupa mine. Dupa vreo 10 minute de alergat ca nebuna,Zero a inceput sa ma ajung din urma. A sarit pe mine si ma daramat.
-Gata! Zero,scuze! N-am stiut ca esti tu! am strigat eu
Zero nici nu ma asculta. S-a apropiat de gatul meu sa ma muste. Vampirol asta va ramane intr-o zi fara dinti. Cand sa ma muste,amandoi auzim o vace de baiat:
-Gata Zero! O sperii pe Darkness!
Am ridicat privirea si l-am vazut pe Kaname. Nu credeam ca el ma va salva vreodata. Kaname a venit langa noi si ma ajutat sa ma ridic.
-Ma bucur ca ai venit. zice el
-Da??
-Da! Nu ai mai venit de un an si lui Yuki ii era dor de tine.
Yuki a venit si s-a oferit sa imi arate camera mea,dar Zero ne-a intrerupt. Se pare ca el vroia sa ma duca in camera. Degeaba am ca tot Zero ma dus in camera. Holurile academiei erau la fel de sobre ca deobicei. Pe drumul spre camera ma gandeam la diferentele dintre Zero si Kaname. Zero avea parul argintiu iar Kaname il avea saten si putin mai lung. Deasemenea si caracterele erau diferite. Zero era rece si dur dar Kaname era mult mai bland si dur doar cand se incalcau regulile. Chiar si uniformele erau diferite Zero fiind clasa zi si purtand o uniforma neagra,iar Kname fiind clasa noapte si purtand o uniforma alba. Am ajuns la camera mea. Camera era mare. Peretii eura galben pal iar podeaua de lemn era acoperita de un covor sangeriu. Mobila era din lemn de artar. Ferestrele erau mari si acoperite de draperii negre. Totul era asa frumos. Zero statea in fata usii si se uita la gatul meu. Cred ca nu mancase azi.
-Iesi sau ce faci? il intreb eu
-Scuze dar mi-e foame si tu mirosi asa bine.
-O nu. Nu ma mai musti tu vampirulsa ca dute cu rudele tale lilieci si spanzurativa de-o grinda. zic eu in timp ce-l dau afara
Am inchis usa si m-am asezat pe pat. Ma intreb ce a mai facut sora mea cat am lipsit. Eu si Yuki nu prea semanam. Ea avea parul aten,eu argintiu cu suvite negre. Ea era blanda eu eram mai dura. Deodata am auzit ca cineva bate in usa. M-am ridicat nervoasa si am mers sa deschid.
-Asculta aici! Iotule daca ma mai deranj... A! Aaaaa! Kaname scuze! Credeam ca e Zero! s[un eu observand ca am tipat la cine nu trebuia
-Nu-i nimic. Vroiam doar sa iti zic sa ai grija cu Zero. De cand ai plecat acum un an,el e cam nervos si imi e frica sa nu iti faca ceva.
-Ok. Merci de avertizare. Acum scuza-ma dar vrea sa ma odihnesc.
-Bine.
Kaname a plecat iar eu am vrut sa inchid usa,dar ghici cine m-a oprit. Zero! A intrat repede pe usa trantindu-ma jos. M-a muscat cu putere de gat. Simteam cum parca mii de ace imi strapung gatul. Inca nu ma obisnuisem chiar daca eram vampir si am tipat. Zero si-a ridicat chipu si s-a uitat la mine.
-Mi-a fost dor de tine. zice el,se ridica si pleca
M-am ridicat si am tipat:
-Isiotule!!! Mancate-ar varcolacii!
Am inchis usa nervoasa si m-am asezat in pat. Acum chiar ca trebuia sa ma odihnesc.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#2
Buna, sa sti ca eu sunt inebunita dupa anime-ul Vampire Knight si tare am asteptat sa mai apara cineva cu un fic despre acest anime. Insa se pare ca nu prea ai reusit sa ma faci sa inteleg. Uite ce consider eu ca ai gresit: La inceput, cand ai povestit despre sora lui Yuki, cum a ajuns ea vampir: "Avand in vedere ca eram vapir de cand Zero m-a muscat ultima oara,...", pe langa faptul ca ai mancat un "m" de la vampir, ai uitat ca un vampir de nivelul E nu poate transforma oamnei in vampiri. Doar cei cu sange pur o pot face. Cel putin asa era in anime, insa este ficul tau, poate tu ai schimbat regulile in aceasta poveste ;) . Apoi ai cam grabit actiunea, pur si simplu Darkness s-a dus sa se odihneasca?, trebuia si ea sa mai discute cu Yuki, cu Kaname, cu Zero, daca trecuse un 1 de cand nu s-au mai vazut. Insa cea ce m-a nedumerit cel mai mult, a fost faptul ca Zero a muscat-o pe Darkness. Adica de ce Zero a sarit asa din prima la gatul fetei? Poate este indragostit de ea :p , dar ea nu a reactionat, chiar daca spui ca este cam dura. In fine, iar dupa ce a atacat-o, impotriva vointei sale >.> , el i-a spus "Mi-a fost dor de tine" , asta m-a bagat in ceata rau de tot >...< , ca un fel de Bun venit in vampireasca :p , insa nu cred ca lui Darkness i-a placut. Biata fata era obosita iar dupa incident era si fara energie. Ma rog, tu sti ce faci in povestea ta. Insa imi place ideea. Nu mai manca litere, am observat putine greseli insa nu sunt multe. Bafta in continuare si sa pui si nextul. Pa pwp :-*

#3
Heya! Daca nu era un fic Vampire Knight, sigur nu intram. Scuze, eu o sa fiu putin mai dura. Ai o gramada de greseli de gramatica, asta arata urat. Ar trebui sa corectezi inainte sa postezi.

Descriere aproape ca nici nu ai, ai descris doar incaperile si se putea sa mai adaugi cateva adjective sau sa le compari. Personajele nu le-ai descris, ai spus doar culoarea parului si caracterul lor. De descrierea sentimentelor nici nu mai vorbesc, puteai sa spui cum se simtea ea cand a reintalnit-o pe Yuki dupa atata timp, ce a simtit cand l-a vazut pe Zero si Kaname, o gramada de chestii. E cam straniu ca dupa atata timp sa-ti veizi sora si sa te duci la culcare in loc sa stai cu ea. Trebuie totusi sa tinem cont de unele aspecte din realitate. Dupa cum spuneam, iti lipseste descrierea.

Dialogul e sec, mult si pus aiurea. Nu mai pune doua sau trei semne de punctuatie dupa un cuvant, nu-si are rostul.(''Da??''). Incearca pe viitor sa faci ca dialogul sa nu fie sec.

De restul nu ma mai leg. Tine cont de sfaturile noastre, noi suntem aici sa te ajutam ca pe viitor sa te perfectionezi. Daca primul capitol nu a fost asa reusit nu inseamna ca celelalte o sa fie la fel, incearca doar sa fii mai atenta si sa dezvolti mai mult. Astept continuarea, serios, sunt curioasa ce se va intampla. E originala, eu cel putin nu am mai intalnit aceasta idee. Succes si pune repejor continuarea.


[Imagine: bloody62.jpg]

#4
Ok o sa fiu cat se poate de directa si sper sa nu te superi pe mine, iti critic ficul nu pe tine.Acestea fiind spuse o sa incep cu descrierea care dupa parerea mea e la pamant, dialogul e si el cam sec iar actiunea cam grabita.Ar trebui sa nu grabesti lucrurile atat de mult,lasa-le sa decurga de la sine.Greselile de gramatica nu ti le mai spun (probabil ca le sti) dar am observat ca te repeti uneori.Incearca sa eviti astfel de lucruri pentru ca nu suna tocmai bn.Sper sa ti cont de sfaturile mele .Je ne!
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#5
ei bine, toti suntem critici si criticati, nu te supara, iar daca te superi un mesaj si sa rezolvat. Incepem, aheem:
Am sa incep cu ce mi-a placut cel mai mult, chestia cu liliecii si cu spanzuratul de o grinda.. penala faza, ramaneam pe aici fara aer:))
Descrierea nu are puls, resusciteaz-o ca ne sufocam si noi cu ea:)).
Dialogul e destul de mult, ai mai putea reduce din el. Si personajele ne-ar putea povesti ce si cu cinea a vorbit.
Naratiunea.. merge parca.
Cu cele spuse mai sus, te salut, pace!
Bl@h, bl@h. Bl@h, bl@h...

#6
[Imagine: 477531_copy.jpg]

#7
Nu te supara pe noi fiindca iti criticam ficul.Ideea e destul de buna, cu toate ca nu prea inteleg ce ai vrut sa zici la inceput cu acel flash back.Un level E nu poate schimba oamenii in vampiri,dar asta e problema ta, e ficul tau si il faci cum vrei.
Dialogul.....sec
Descrierea mi s-a parut varza(defapt nu prea ai avut descriere)
Ai avut greseli,dar le trecem cu vederea,fiindca nu au fost multe.
Incearca sa tii cont de sfaturile care ti se dau ,fiindca pe viitor te vor ajuta sa faci un fic mult,mult mai bun.
Sper ca nu te-ai suparat si astept cu nerabdare continuarea....

#8
Imi place la nebunie, ma tavalesc de ras la unele faze. Te rog sa pui continuarea ca mor de nerabdare sa vad ce se intampla.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Chasing [Vampire Knight] ayame_chan 0 2.172 16-02-2012, 12:12 AM
Ultimul răspuns: ayame_chan
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.752 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Vampire knight - A small intruder +18 [make by Ella, Manu's sister] Nywa 16 11.460 28-07-2011, 01:31 AM
Ultimul răspuns: Kimera
  Vampire Diaries - Un nou inceput - Iryna 20 11.872 27-05-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: anime_addicted
  [ Vampire Knight ] - Academia Vampirilor BloodyInnocence 12 10.342 28-04-2011, 03:44 PM
Ultimul răspuns: Sasame
  Un nou inceput,un nou talet! Bleidy 4 3.640 13-02-2011, 11:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.667 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  [Vampire Knight] Viata Myei Iryna 4 4.101 04-07-2010, 06:00 PM
Ultimul răspuns: Iryna
  Totul are un inceput (yaoi) yaoi maniac 7 4.301 26-06-2010, 11:31 AM
Ultimul răspuns: βεκi
  Un nou inceput Redhead Rules 1 1.976 22-06-2010, 10:25 PM
Ultimul răspuns: IceCat


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)