Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O lume plina de miracole...si moarte!

#11
Buna, ti-am citit povestea si e destul de interesanta, insa mai ai de lucru la ea..
*Ideea si titlu: titlu chiar e frumos, iar ideea e interesanta. Pana acum totul e lapte si miere, insa sunt curioasa sa vad cum aduci partile negative in fic..

*Descrierea si actiunea: actiunea pot spune ca ai grabit-o destul de mult. Adica nici bine nu se cunosc si deja ajung la nunta. Incearca sa incetinesti, pentru ca tot acolo ajungi indiferent de situatie. Descrie pui, insa nu e ceva care sa te faca sa simti acea emotie, sa te cuprinda sentimentele personajului. Incearca sa descrii si locuri, cam orice.. nu poti spune doar ca e splendit si atat. Punete in pielea personajului, iao incetul cu incetul. Incearca cateva figuri de stil [epitete, comaparatii, enumeratie..etc]

*Asezarea in pagina si dialog: pai ai putea lasa un spatiu intre titlu capitolului si poveste, pune space dupa semnele de punctuatie. Ai grija cu exprimarea, mai ai momente in care te incurci. Dialogul e ok si nu incarci povestea. Poti lasa un rand liber intre fragemnte [daca doresti]

Daca doresti anuntama cand postezi urmatorul capitol. Inca ceva, nu renunta doar pentru ca nu primesti comentarii:* te pup dulce >:D<
[Imagine: h8v.gif]
 

#12
Am vazut ca te plangi ca nu intra nimeni asa ca uite-ma aici :D. Sa sti ca am sa iti las o crititca destul de lunga si poate si putin dura. Sper sa nu te superi pentru ca numai asa te perfectionezi ;). Daca nu iti place comentariul meu imi dai un pm si se rezolva.

Citat:Capitolul VI "Festivalul distractiv..." ghilimelele astea nu au ce cauta aici
Ma imbrac repede in kimonoul roz, space dat de la Sasuke si cobor scarile parca cu putina teama.Nu stiiu stiu de ce am simtit asa ceva, space fiindca niciodata nu mi-a venit asa..teama in casa asta. space Nu dau importanta si cobor incontinuare in continuare . space Il vad pe Sasuke stand si uitandu-s elauitandu-se la televizor in acelasi timp asteptandu-ma.
-Sunt gata! space ii Ii spun eu cu putina teama...
Acesta nu spune nimic doar ma tine strans de brat brate cea ceea ce nu prea inteleg. space Mergem spre masina. space Intram in ea puteai spune doar intram se intelege de la sine ca in masina iar apoi da drumul la muzica. space Mergea foarte repede pe strazile un pic pustii. space Nu stiu, space dar am un presentiment ca va fi foarte incitant in seara asta. space Sper doar sa fie totul bine, space doar atat cer. space Nu mai dau importanta acestor sentimente ciudate si cobor,fiindca am ajuns. space Raman uimita de frumusetea locului unde are loc Festivalul Luminii. space Mergem in diferite "spati" spatii ale locului si observam minunatiile festivalului. space Oamenii se uitau cand la mine, space cand la Sasuke. space Off.....urasc asta, space dar cine nu ar vedea, space sunt asa frumoasa! space Acum ma mai si laud! space Joc multe jocuri castigand diferite premi premii. space Ne dam si in "roata cea mare" cum i-ar veni numele si in alte "comedi" cred ca ai vrut sa zici comedii. space Sasuke ma trage dupa el cea ceea ce ma facu sa zic:
-Ce s-a intamplat, space Sasuke? space Ai patit ceva? space ilIl intreb foarte ingrijorata.
-As vrea sa-ti dau ceva... space spuse el timid.
Iar dintr-o cutiuta scoase un inel foarte valoros dar splendit.....
-Ai vrea sa te casatoresti cu mine? space ma intreaba el foarte sfios.
-Daaa!!! space si era suficienat sa pui doua semne ale exclamarii strig eu cat ma tin plamaniplamanii. space Eram foarte fericita fiindca ne vom casatori. space Mama lui Sasuke era langa el, space plangand, space cred ca de fericire de ce ar fi de tristete? space Deodata niste artifici se apinseaprinse. space Ne uitam la ele, space imbratisa-tiimbratisasti. space Dupa ce se incheie festivalul,mergem spre casa cu masina. space Mama lui Sasuke merge cu masina ei, space conducand soferul ei, space Enric Ewdolini, space stiu de la mama lui Sasuke cum il cheama, space nu va ganditi la prostioarele alea idioate. space Dupa ce ajunsesem acasa mergem si intram in easuna urat " si intram in ea" se intelege ca in casa. space Il vad pe Sayl imbratisat cu Lilians uitandu-se la un film. space Dupa ce ne vazu, space pe mine si pe Sasuke, space se ridica cerandu-si scuze si Sayl facu la fel.
-Nu va deranjati! space De astazi aici nu trebuia space , space sau de maine, space sunt doamna Uchiha space !spunand aceste cuvinte cu nasul pe sus ca si o domnita suasau regina, space toti incepuau inceput sau incepura sa rada la fel facu-sifacand sau facusi dar merge mai bine facand ca sa nu se auda repetitia "si"-ului si eu. space Ne ducem sus doar noi doi, space in camera si stiti voi continuarea. space Ma trezesc dimineata. space Vad inelul magnific pe degetul meu. space Eram asa fericita. space Il vad pe Sasuke in tocul usi stand cu mainile in san si cu ochi ochiii inchisi.Ma duc tip-til vrand sa-l speri. space Ma duc langa el si cand vreau sa-l speri ma sperie el dublu.
-Hotomana mica ce esti! space Ce credeai ca te les las sa ma speri sperii! space s Si incepe sa rada cristalin iar eu sa rad tare fiindca ma gandila. space Sunt asa fericita ca a venit in viata mea, space atunci cand eram in intunericul patrunzator.Ii multumesc asa de mult...
Va urma...

In primul rand, sa nu te lasi! Chiar nu ai de ce :D!

Deci sa trecem la criticat>:):

Estetica saracuta, este terminata! Nu te supara dar ficul are o mare problema in legatura cu asta. La tine este inexistenta... dar nu este nici o problema se poate remedia. In primul rand incearca sa scri Capitolul VI "Festivalul distractiv..." pe mijloc, ingrosat. Incearca de asemeaneasa lasi un rand intre numarul capitolului si numele acestuia si deasemenea intre numele lui si capitolul propriu-zis. ( eu am ajuns la ficul tau pentru ca tu ai fost si esti o cititoare a ficului meu si am zis sa vad tu ce mai faci pe aici... deci ai putea intra sa vezi la ce ma refer.)

Cam asa trebuia sa arate :

Capitolul VI
Festivalul distractiv...

Ma imbrac repede in kimonoul... etc

Inca ceva incearca sa lasi space dupa fiecare semn de punctuatie. Si ori pui . ori ... nu mai pune doar doua puncte ;)( si ai cam multe locuri in care faci asta, mai redu din ele).

Actiunea este fugarita cu masina de curse cred :)). Adica nu numai in acest capitol, tot ficul tau s-a desfasurat foarte repede. Abia se cunosc si ei " binisor " si deja se casatoresc?! Whoa... fa si tu cumva sa se termine benzina/motorina de la masina aia care alearga biata actiune. Glumeam... dar acum serios vorbind, lasa lucrurile sa decurga lin, de la sine... uneori am senzatia ca parca fortezi actiunea.

Descrierea apare dar nu este cine stie ce. Incearca sa descri mai mult personajele, peisajele, locurile... cam orice se poate descrie;). Pune-te in pielea personajului pentru a putea descrie cat mai clar ceea ce vrea el sa transmita. Foloseste figuri de stil. Am inteles ca ai 10 ani si la varsta asta m-am apucat si eu si la inceput eram mai praf decat crezi :)) dar dupa m-am descurajat si pentru ca sunt ambitioasa am luat o pauza de un an de zile si mi-am pus romana la punct si am revenit in forta. Dar tu nu trebuie sa renunti. Uite daca ai nevoie de ajutor cauta pe net " Figuri de stil" si ar trebui sa le gasesti pe toate si explicate ;)

Naratiunea... pai in acest capitol este foarte foarte putina, pentru ca la tine predomina dialogul :D.

Dialogul este cam sec. Incearca sa faci replicile mai lungi... sa le faci mai interesante.

Ideea este interesanta si chiar imi place.

Titlul este bine ales si atrage cititorul.

Greseli de scriere/exprimare pot spune ca am vazut. Pai ti le-am corsctat mai sus. Ai grija ai momente in care te incurci singura in ceea ce vrei sa spui :)

Pai sper sa NU MA URASTI!! Dar eu ti-am zis doar adevarul... :D adica eu cred ca vrei sa te perfectionezi ;)

Papa si iti voi urmari evolutia :). Spor la scris si sa ai parte de multa inspiratie:*
サクラ & イタチ
=
Sakura & Itachi
[Imagine: sakuita19.jpg]

My big family :X :

My sisters : Manu , Debb' , Zummy, Kt.Kat ( • Rusk`Key • ) , Sho-yo , Verdeata
My mommy : prince
My cousin : blackspiral
My aunt : Venus-Roseta

I love them all :X:X Kiss you guys

#13
buna scumpo:*:*

de ce nu mai postezi? ficul tau e destul de interesant...pacat de el...si eo kre abea asteptam nextu\'
iti dau un mic sfat :nu trebuie sa te superi din cauza criticilor dure ... deoarece doar asa te perfectionezi si iti dai seama la ce trebuie sa mai lucrezi...descriere naratiune sau dialog .

poate te razgandesti si ai sa mai postezi ... astept nextu\':*:* poopici
Cine iubeste trandafirul trebuie sa suporte si spinii .



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Mafie pe pas de Moarte Rose Uchiha 4 3.804 21-11-2013, 04:48 PM
Ultimul răspuns: Bla_Bla
  Intre viata si moarte + 16 *Piersicuta 2 3.321 01-07-2012, 02:00 AM
Ultimul răspuns: *Piersicuta
  O vara plina de iubire si schimbari *|Dea|* 4 2.748 05-04-2012, 07:17 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Doctor moarte la comanda Miranda. 87 32.654 24-12-2011, 04:47 PM
Ultimul răspuns: Miky sweetie :3
  Viata dinainte de moarte RISHA 5 3.393 08-08-2011, 12:33 AM
Ultimul răspuns: RouXiss Đx
  O ultima dorinta inainte de moarte DozzaDeColla 32 23.017 13-06-2011, 04:17 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Viatai plina da surprize bune...dar si rele... $tefan 2 2.659 26-04-2011, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Ura poate duce la moarte Sayonara 12 7.337 03-04-2011, 09:13 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Incercarea nu are moarte[...+16] Ryuu 11 5.590 16-01-2011, 09:59 PM
Ultimul răspuns: Addeh
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.565 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)