Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Naruto Shippuden 292 / Naruto Chapter 616 (Update saptamanal)

#21
Probabil acesta va fi ultimul post, pana se va mai arata cineva interesat de latura cu pricina macar, nedorind sa transform acest topic in mana fortata a unui membru vorbaret de a mai posta ceva.. ^^ doream insa sa mai shareuiesc un ultim lucru si anume ultimul capitol, ofc:

[Imagine: f12c4b6a70be5f8107e2822a8c511a98.png]
unde bestiile devin toate una.. una cu Naruto, pretty awesome.
Ati putea citii intregul capitol, tocmai a aparut, worth a shot!
Ja ne'tebayo! ^^

#22
Old time no see Zuppy02

Now what about this: http://mangastream.com/read/naruto/62231699/19

E cineva interesat sa mai dezbata ceva? 4 Cautasem ceva oameni cu care sa stai la discutii insa doar board-uri straine si oricum, stiti vorba aia, nicaieri nu-i mai bine ca acasa, banuiesc ca in romana ma pot exprima oricum mult mai bine si eu.

So... finally, Tobi = Obito, huh... nu pot spune ca a fost tocmai ceva neasteptat (pentru niciunul din noi banuiesc), chiar putin ciudat as zice, luand in calcul sutele de teorii fan-based care deja sustineau chestia asta. Cred ca e printre putinele dati cand mi s-a intamplat sa vad ceva de genul. De obicei Kishi tinea sa surprinda, cine stie, poate e si aici un trick si in spatele lui o fi Uchiha Izuna(?) daca tot e la moda treaba asta cu manipularea 21 Stiu ca nu suna bine insa... "Uchiha-ception" at it's finest xD daca ar fi adevarat.

De altfel, a mai observat cineva posibila gafa din flashback-ul cu Obito?

http://mangastream.com/read/naruto/62231699/11

Din cate stim, Minato devine Hokage dupa moartea lui Obito, si totusi, iata-l. Copyrights merg catre niste useri de pe un alt Board, eu unul nu observasem at first, poate cineva pe aici insa?

If anything, sunt deschis la orice discutii (on-topic, ofc).
Cheers!

#23
Faptul ca Tobi este Obito era kind of obvious... Mai ales din ultimele capitole. La inceput era o simpla presupunere pe care o faceai din lipsa de idei(teoretic idei, teorii si speculatii au fost destule, chiar o groaza as putea spune. Dar unele erau deja fantasmagorii trase de par,cusute cu ata neagra, prea exagerate si prea intortocheate chiar si pentru bietul Kishi), dar de ceva vreme se dadeau hinturi. Sincera sa fiu si eu ma asteptam s-o intoarca Kishimoto intr-un fel sau altul si sa ne lase cu buza umflata...Dar pana la urma a ales calea usoara si evidenta sa-l faca pe Tobi Obito. Oricum, acum poti sa o dai inainte cu teoriile din nou....unuii oameni sunt ferm convinsi ca exista 2-3 Tobi =.=

Dar oricum, mai interesant decat cine e Tobi este mai exact cum a ajuns Tobi asa (aici poate interveni faza cu Uchiaha-ception O.o)...bineinteles ca are legatura cu the endless circle of hate of the shinobi world. Dar contextul in cazul lui Obito nu e clar avand in vedere ca se stia despre el ca e mort (+ ca se sacrificase singur de dragul celorlalti)...El copil fiind avea aceeasi teorie pe care o are Naruto acum. Si interesanta este evolutia lui de la un pustan simplu si naiv la un geniu in crima. De fapt, in Naruto a existat mereu ideea asta, in fiecare generatie o prietenie s-a stricat pentru ca unul dintre pusti a luat-o pe aratura(Shodaime si Madara, Jiraiya si Orochimaru, Nagato si Yahiko, Naruto si Sasuke, acum Kakashi si Obito). Per ansamblu scopul lui este sa aduca pacea ...mijloacele lasa de dorit... Dar mai mult ca sigur Naruto il va da be brazda asa cum a facut si cu Nagato >.>

Oricum, sper ca Masashi-sensei a clocit ceva bun pentru capitolul 600. Nu sunt un fan infocat Naruto, m-am apucat de el abea la inceputul lui august si l-am terminat intr-o saptamana, dar trebuie sa recunosc ca plotul a ajuns la o intorsatura interesanta. Sunt chiar curioasa unde se va ajunge. Si incet incet cred ca se apropie si Naruto de final. Multe lucruri indica asta...faptul ca toata lumea lupta pentru o cauza comuna, Naruto e eroul suprem si se intelege cu Kurama, Sasuke incepe sa-si rezolve din dileme... Mai ramane sa-l vedem pe Naruto Hokage 21

Cat despre acea posibila gafa...nu, nu am observat-o si cred ca s-a produs tocmai din motivul pentru care nu am obsevat-o...ala e un background specific Naruto...probabil bietul om a facut-o asa din obisnuinta si n-a obsevat nimeni tocmai pt ca erau obisnuiti cu imaginea aceea...Who knows 39
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#24
Eram oarecul convinsa ca Tobi e Obito. Nu de la inceput, insa din momentul in care Kakashi a aparut in lupta cu Tobi am fost sigura. In fond, ideea principala a anime-ului au fost prieteniile care se rup, devenind rivalitati. Toti care au fost candva cei mai buni prieteni au ajuns dusmani. I s-a intamplat lui Jiraiya si Orochimaru i s-a intamplat lui Sasuke si Naruto, si acum ii se intampla lui Kakashi si Obito. In plus, visul lui Obito a fost sa aduca pacea. Uite pacea! Toate cele 5 natiuni Shinobi lupta impreuna, bestiile cu cozi s-au impreitenit, Naruto si Kurama se inteleg...Tot ce mai are Masashi de facut este sa scoata de la Kakashi un discurs epic cu sentimentalisme, momente lacrimogene, lovituri si tot ce trebuie, apoi sa scormoneasca povestea cu care Obito a iesit de sub bolovan si sa faca marea lupta in Naruto si Sasuke, and this is the end. Sincer, ar fi naspa sa mai adauge ceva...ar lungi-o prea mult si e e prea mult nu e bine. Eventual sa faca o serie de 3-4 episoade in care sa prezinte urmatoarea generatie de ninja, si sa-i arate pe ei mari (cum a fost la Shaman King).

Desigur, am vazut cateva errori in capitol, cum ar capul lui Minato sculptat mare in munte, sau foile lui Rin care le impratea tutror, desi doar ea, Minato si Obito i-au daruit ceva lui Kakashi, but...I mean, you cand draw a manga with 600 chapters without mistakes...

Edit: Uh, scuze, n-am citit comentariile anterioare, scuze ca am reprodus ce ati zis voi...
[Imagine: universul1.jpg]

#25
Oke, wow, first of all sunt impresionat de felul in care ati discutat treaba asta 4 Eu unul pot spune ca ma enumar printre acele persoane despre care moname vorbea si anume tipul vesnicului sceptic 21 ce pot sa spun... Cred totusi ca nu e vina mea pentru simplul fapt ca mi se pare prea obvious si ciudata toata treaba asta cu Tobi fiind Obito. Felul in care a decurs totul in Naruto pana acum nu-mi confera simpla libertate de a spune " Da bai, doar atata e, that simple, ce mare chestie? " INSA... modul vostru de exprimare m-a determinat sa privesc lucrurile si asa banuiesc si sa iau in considerare, in orice caz. Apreciez postarile si bunul simt, that's a fact.Zuppy02

Motivele pentru care ma macina idea referitoare la Obito sunt destule insa... la fel si plusurile/explicatiile deci chiar nu are niciun rost sa neg din moment ce posibil AR FI, din diferite puncte de vedere.

Ceva e cert insa, Tobi nu a fost dintotdeauna Obito, luand in calcul faptul ca tot Tobi a fost cel ce l-a atacat si pe Minato iar din cate retin pe acea vreme Kakashi era just a teen... prin urmare, aceiasi regula ar trebui sa se aplice si in cazul lui Obito.

Am putea totusi lua in considerare ceea ce ati spus voi, in special treaba cu "Uite pacea, toate cele 5 natiuni luptand una alaturi de cealalta"-thingy... Asta ar putea fi o premisa geniala if you're asking me insa intrebarea ar fi... Ar putea fi Obito, singurul "faptas" in spatele acestei intregi miscari (dorind sa unifice lumea Naruto, din nou, prin propria sacrificare, ne avand la baza defapt nici o intentie negativa fata de toti ceilalti -un fel de Itachi universal am putea spune-) si mai ales, am putea crede ca Obito ar fi in stare de un asemenea plan? Aici e marele meu semn de intrebare si for some unknown reason, usor mesianic I guess, am o vaga impresie ca Masashi va transforma aceasta intreaga abureala random in ceva bestial! Nu m-ar mira sa aflu ca in spatele intregii dorinte de unificare si pace ar fi chiar Rikudou, random I know insa... doar ca idee. Mie unuia mi-ar place foarte mult sa fie asa. Va multumesc de inspiratie oricum heh ^^ Acum banuiesc ca trebuie sa asteptam sa vedem cum se termina ca peste vreun an, doi, cel mult, sa revenim si sa vedem ce s-a adeverit si de ce s-a ales praful. O seara faina!

#26
Hmmmm....interesanta premisa cu Tobi cel ce face pe raul doar ca sa-i faca pe ceilalti fie uniti. Eu nu la asta ma gandisem. Dar mie una nu mi se pare prea plauzibila.... Da, ca sa-i faca pe ceilalti sa lupte impreuna tr sa-i faca sa-l ia in serios, sa para ca este o adevarata amenintare si sa faca niste lucruri naspa. DAR, putea sa se opreasca la un anumit punct. Daca asta era intentia adevarata(sa fie un Itachi universal) n-ar fi facut lucruri deloc necesare cum ar fi sa-l innebuneasca si mai rau pe Sasuke, sa-l determine pe Nagato sa distruga orice pt a-si atinge pacea iluzorie, sa ucida atati oameni. Daca scopul lui era bine intentionat din start n-ar fi facut atatea sacrifici. El practic vrea sa atinga pacea spalang tot poporul pe creier. That's not very noble. Eu cred ca a fost corupt la un moment dat. Mai mult ca sigur defapt. El in momentul de fata este the big bad villian si nu cred ca e doar de fatada.
In alta ordine de idei, cand am citit postul tau George mi-a venit o idee ciudata. Da, Obito ar putea fi un alt Tobi dintre alti multi care doar duce la sf treaba celorlalti. Dar dupa m-am gandit. Abilitatea lui speciala este Kamui. Time-space jutsu,nu? Si i-a spus lui Kakashi ca adevarata putere a lui Kamui este peste imaginatia lui. So....here comes the crack theory....what if he used Kamui to time travel? So he could fight Yondaime? Sau....poate era puternic si ca un pustan.... Sau poate chiar au fost mai multi Tobi....oricum ma astept la o idee mult mai complicata de atat. Cineva sigur a fost in spatele lui Obito....intrebarea e cine si cum?
Sincer, ma astept sa vina Kishimoto cu o mind cracking idee care va desfiinta toate teoriile. Pt ca, daca e cv la Naruto e faptul ca mereu te suprinde... So let's just wait ^.^
Dar oricum....oricine si orice a fost in spatele chestiei asteia ce e cert? Deocamdata se pare ca Obito este Tobi si ca este si villian. Cu siguranta va urma un speech epic ...ba chiar mai multe....si cu siguranta Naruto ii va da pe brazda... Pana la urma, asta face el........
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#27
Oke, sorry de postul intarziat, just woke up Zuppy02

Hmm, am citit again niste chestii destul de interesante, din cele spuse de tine xD Mi-a placut indeosebi treaba cu Time Travel Jutsu-ul sincer, inca de cand incepusesi sa explici despre Kamui I've kind of... saw that coming! Insa sincer nu ma mai gandisem pana acum la asta, e o idee foarte buna totusi, kudos to you. Referitor insa la Tobi fiind Itachi-ul universal, well... Arc-ul cu Nagato, atacand Konoha ne-a demonstrat ca orice rau (nu neaparat material cat uman) poate fi indreptatit, nu m-ar mira din nou sa vad this, pus in actiune, pentru a reface daunele colaterale (si oarecum necesare) ale razboiului ce avea sa aduca pacea. Suna destul de apoteotic, ce pot sa zic, nu m-ar mira sa se termine asa insa once again, Kishi knows best!
O singura intrebare insa, la ce te-ai referit aici: " Dar oricum....oricine si orice a fost in spatele chestiei asteia ce e cert? " ? Intre "asteia" si "ce" era o virgula sau? Made me a bit confuse ^^ Cat despre Naruto, dandu-i pe brazda pe toti well 21 Banuiesc ca a devenit un punct de reper in aceasta franciza insaaaa, sa speram totusi la ceva mai mult, deja a devenit un pic repetitiv si boring I suppose.

Oh and by the way, ca tot suntem la capitolul "Naruto si cuvintele sale induiosatoare", ar mai fi o chestie pe care nu am mai apucat sa o mai discut cu cineva si nici nu a mai revizuit chapterele despre care urmeaza sa intreb, pentru a-mi face o idee mai fixa poate insa... Sunt singurul caruia i se pare ca 9-Tails s-a transformat prea... abrupt si lame, din acea bestie inspaimantatoare ce a ucis atatea vieti in trecut, fara nici un deranj si i-a facut viata lui Naruto un Iad so far intr-un... Bijuu super cooperant? o.o I mean totusi... df?

#28
Da, era o virgula. Sa-mi fie cu iertare, nu am fost atenta cand am tastat ^.^'''
Ideea aia cu time-travel a venit pe moment... Nu stiu cat de plauzibila e, dar e o posibilitate...
Cat despre smecheria aia cu rinenganul... Mie mi s-a parut trasa de par rau... Adica nu stiu.... In cazul asta putea veni cu cv mai inventiv... E destul de puierila cu faza a murit cutarel, stai sa-l aduc inapoi...dar mi-a convenit atata timp cat n-a murit Kakashi..tipul e fun si ar fi fost boring fara el.... Dar tot trasa de par mi se pare ( sincer si treaba cu Edo tensei ....)

Cat despre Kurama....la inceput si eu m-am mirat si m-am asteptat sa fie o simpla inselatorie...si mie mi s-a parut brusc dar dupa am stat si m-am gandit.... Kurama nu fusese neaparat rau din cate inteleg eu... Comportamentul oamenilor l-a facut asa(ori era folosit pt razboi ori era sigilat pe motiv ca era periculos...deci el fusese folosit de toti...) Si in plus, Kurama a fost mereu cu Naruto...deci il cunostea.... Si imprietenirea lor (a lui Kurama si Naruto) se pregatea deja de cateva capitole.... Mai exact de gand a zis Naruto ca va incerca sa-l scape de intuneric ... Deci nici asta nu a fost in final prea surprinzator... Si in plus de asta, si zicea ca prefera sa lupre impreuna cu Naruto decat sa fie controlat de Madara so.... Acum na, are si Naruto un plot destul de complex deci banuiesc ca nu e neaparat usor sa planuiesti in detaliu revenirea pe calea cea dreapta a fiecarui personaj >.>
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#29
Ar putea fi asa, intr-adevar. Pregatirea a existat, ai dreptate insa... a fost finalizata relativ brusc ma refer, in doar un capitol doua sa-l dai pe brazda pe Kyuubi, cel plin de ura si mereu dornic sa izbucneasca intr-o mare de ura 21 Maybe it's just me tho. Zuppy02

Cat despre "Outer Path: Samsara of Heavenly Life Technique", de asemenea, ar fi putin lame sa il refoloseasca, sunt de acord, insa idea nu era aceasta neaparat, ci aceea ca e posibil sa readuci la viata personajele moarte. Acum, ramane la atitudinea si creativitatea lui Kishi sa faca asta printr-un mod mai surprinzator, daca va avea sa fie asa povestea. Multumesc oricum de implicare si raspunsuri ^^.

No problem referitor la virgula lipsa also, ma gandeam eu. Ramane de vazut ce explicatii mai primim. Eu raman totusi ferm pe pozitii, in asteptarea acelui ceva tipic seriei 4 (aka surprinzatorul).

#30
L-am mirosit pe Obito ca fiind Tobi acum multi ani. Era mult prea evident si invatand, oarecum, cum ganteste Kishimoto, nu m-as fi asteptat la altceva din partea lui.

Kishimoto e omul extremelor, ca sa zic asa, deci daca l-a introdus pe Obito pe post de dusmanul number one are cu siguranta un motiv ascuns. Ne-am obisnuit sa ne surprinda de fiecare data, asa ca deja a devenit previzibil prin modul lui de a fi imprevizibil. Sau o sa introduca o intorsatura de situatie demna de sf-urile japoneze??? Indiferent de ce vrea sa faca, prezenta lui Obito nu este intamplatoare. Ar fi culmea, ce dumnezeu.

Varianta de mai sus a lui hero1hero mi se pare foarte plauzibila, in fond Obito ii semana destul de mult lui Naruto. Daca asta este scenariul din capul lui Kishimoto eu il vad derulandu-se astfel: Obito incearca sa-l convinga pe Kakashi cat de badass a devenit in toti anii in care a fost crezut mort, Kakashi e cuprins de mustrari de constiinta ca nu si-a ajutat prietenul si ca a contribuit la razvratirea lui, se bat, Kakashi e pe cale sa invinga apoi introduce Obito un jutsu smecher in scena, sortii sunt de partea lui Obito, discurs de la Kakashi, Kakashi takes the lead, discurs de la Obito care e pe cale sa fie infrant, Kakashi sufera, Obito ii explica planul lui adevarat, Kakashi sufera, Obito ii spune lui Kakashi ca i-a fost un prieten nemaipomenit si isi cere scuze ca a fost gelos pe el in copilarie, Kakashi sufera, Obito zambeste, Kakashi sufera, Obito moare, Kakashi sufera. Si asa se termina o telenovela japoneza, doamnelor si domnilor!

Alta varianta a fi ca Obito sa fie de fapt spalat pe creier si manipulat, urmand ca sensei sa introduca un personaj negativ... which would be a little bit far-fetched even for him, but hey, you never know right?

Sau poate ca ura lui fata de Kakashi a fost mai puternica decat prietenia ce i-o purta (relatiile de gen frienemies ma scot din sarite) si l-a impins pe cai gresite. Poate ca planul asta a fost pus la cale de hat timp si tot ce vrea el e sa-i demonsteze lui Kakashi ca e capabil si de altceva in afara de a se lasa prins. Alt scenariu de telenovela.

Recunosc ca am citit ultimele capitole pe sarite pentru ca voiam sa ajung mai repede la cel se saptamana asta. Astept sa vad ce se intampla saptamana viitoare. Depinde de urmatoarele capitole daca voi incepe din nou sa apreciez Naruto sau daca va decade de tot in ochii mei.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 5 caractere din naruto care nu iti plac Capsunica 25 16.409 07-11-2015, 09:26 AM
Ultimul răspuns: daniel.uchiha92
  Naruto sau Sasuke? i Ramenn. 13 11.145 22-04-2014, 01:44 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Cum a fost cand ai vazut prima oara Naruto? Ayuu. 17 13.055 22-04-2014, 01:08 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Fillerele din Naruto se termina! Yondaime 1 2.898 09-04-2014, 09:43 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Naruto - aproape de final! Yondaime 5 4.274 21-03-2014, 04:24 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Top 5 fete din Naruto Hikari 112 71.491 23-08-2013, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Aggie
  Naruto funniest moments! Yin 6 5.051 20-08-2013, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Aggie
  Naruto si Hinata Debb.' 11 8.815 20-08-2013, 07:44 PM
Ultimul răspuns: girl from hell
  Discutii manga Naruto *spoilers* Yondaime 9 11.517 23-05-2013, 11:21 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  Intrebari si raspunsuri din Naruto ady_x 131 84.244 27-10-2012, 01:06 AM
Ultimul răspuns: Ada


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)