Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#61
XXVI. Camera Reginei-Camera Infinitului

Cei doi dormira linistiti,invaluiti in caldura binefacatoare a soarelui.Renee statea ghemuita in bratele puternice ale baiatului.La un moment dat,se trezi,ametita si putin confuza.
Isi indrepta privirea catre baiat,care dormea linistit,semanand cu un inger.Zambind bland,il saruta usor pe buze,gadilandu-l.
Apoi,se ridica,indreptandu-se lin spre baie.Isi prinse parul cu un elastic,intrand in apa calda,cu parfum de trandafiri.
Isi lasa capul pe spate,bucurandu-se de baia de dimineata.Se gandi fericita la Yoko si la cat insemna el pentru ea.De cand il intalnise,simtise ca zboara.Totusi,de cate ori se gandea la trecut,o amintire ii umbrea bucuria.
Se intreba unde este Caleb si ce pune la cale.Oare toata povestea cu varcolacii era opera lui?Dar, de ce?Intr-adevar,dorea sa fie stapan peste ambele lumi,dar daca varcolacii scapau de sub control,il puteau ataca si pe el.
Renee hotari sa uite de griji macar azi,caci deseara avea de mers la petrecerea data de rege.Iesi din apa,legandu-si un prosop in jurul corpului.
Cand ajunse in camera,observa ca Yoko nu mai era in pat.Ramasese uimita,gandindu-se unde ar putea fi.Luand-o prin surprindere,acesta o imbratisa pe la spate,sarutand-o tandru pe gat.Renee chicoti,lasandu-si capul pe spate si sarutandu-l apasat in semn de buna dimineata.
Yoko ii zambi si intra in baie,in timp ce bruneta se imbraca cu niste pantaloni albi,lungi si cu o bluza neagra,vaporoasa,care cadea frumos pe umeri.In picioare isi lua niste pantofi cu toc inalt,negrii,iar parul si-l prinse intr-o coada.Ca accesorii isi puse doar niste toarte negre si cateva bratari de aceasi culoare.
Se indrepta spre pat,incepand sa intinda cearsaful alb.Stia ca vor veni servitoarele pentru a face curat,dar nu suporta sa lase dezordine in urma.
Cand Yoko iesi din baie,gata imbracat,fata il intreba:
-Mergi sa vorbesti cu tatal tau despre varcolaci?
-Da.Vrem sa ii gasim pe toti in forma lor umana,sa ii luam prin surprindere si sa ii inchidem.Cu cat mai repede cu atat mai bine.
Renee ofta usor si spre surprinderea baiatului,se indrepta spre el,imbratisandu-l.Statu asa cateva clipe,mai apoi,spunandu-i incet:
-Vreau si eu sa ajut.In fond sunt vrajitoare.Nu vreau sa stau degeaba si sa fiu victima sau sa trebuiasca sa fiu protejata.Pot sa ma apar si singura.
Yoko ramase surprins,dar isi reveni repede,zambind intelegator.O stranse si mai tare in brate,punandu-si obrazul pe crestetul capului ei.Apoi,zise cat putu de calm:
-Iti promit ca te voi lasa sa ma ajuti.Nu vei sta deoparte si cu atat mai putin nu vei fi o victima.Jur.
Renee zambi,intelegand ca vorbea serios.Se ridica usor pe varfuri,dandu-si un sarut scurt,pe buze.Yoko o mangaie pe obraz,iar apoi,pleca grabit sa nu intarzie.Bruenta se gandi ca ar fi cazul sa “ inspecteze” palatul,asa ca isi lua poseta si tranti usa in urma ei.
Nu cunostea bine coridoarele si avea mari sanse sa se piarda,dar inainta hotarata sa descopere cate ceva despre aceasta lume.
Culoarele intunecate si reci,ii dadeau fiori,iar umbrele imfricosatoare,profilate pe pereti,nu o ajutau sa se calmeze.Atmosfera era cu atat mai neplacuta,cu cat tortele nu mai luminau,stinse de curentul fantomatic.
Renee inainta,trecand nepasatoare pe langa usile bogate in simboluri si pietre pretioase.Era sigura ca Marea Sala nu se afla in partea aceasta,deoarece pentru a ajunge la ea,ar fi trebuit sa treci prin alte culoare,ca mai apoi sa ajungi intr-o incapere primitoare,cu pereti albastrii si plina de nuferi.
Dupa un timp,decorul se schimba,peretii maro,din piatra,fiind inlocuiti cu unii imbracati intr-un rosu sangeriu.Curentul neprietenos,nu se mai simtea,iar tortele se linistisera,lumina lor fiind profilata mult mai bine.
Spre surprinderea brunetei,nu mai trecea pe langa acele usi frumos ornamentate,ci pe langa peretii rosii,care erau goi si totusi primitori,de care erau lipite masute cu diferite statuete.
Fata inainta,dandu-si seama ca intr-un final,va ajunge la un capat de tunel,deci nu va avea de ales decat sa se intoarca pe coridoarele acelea reci si pustii,care nu o incantau deloc sau sa vada de ce va da la capat.Spera doar sa nu fie ceva infricosator.Fiind straina,nu stia la ce sa se astepte de la palat.
In final,ajunse la capatul tunelului si asa cum sea stepta,in fata ei se profila o usa imensa,aurie cu mai multe simboluri de aceasi culoare cu peretele.Comparativ cu celelalte usi,aceasta avea doi serpi verzi cu ochi rosii,incrustati pe fiecare parte a usii,iar in mijloc,un sarpe care isi musca coada,Simbolul Infinitului.
Renee apasa pe maner,usa deschizandu-se fara nici un zgomot.Intra linistita inauntru, ramanand surprinsa de ce se afla in incapere.
Camera era uriasa,impodobita cu candelabre stralucitoare.Peretii erau aurii,iar pe jos se gaseau covoare rosii,sangerii.Mai mult,cel putin douasprezece coloane se inaltau falnice,pe fiecare fiind agatate plante verzi.Peretii erau impodobiti cu diferite tablouri,cu rame de aur.
Renee inainta,trecand pe langa imparatese cu fete de copil,imparati morocanosi si printese sirete.Fiecare era imbracat in concordanta cu o anumita perioada,iar bruneta ramase surprinsa de acest amanunt.Nu credea ca in Lumea de Apoi se tinea cont de anii pamantesti.
Fata trecu mai departe,curioasa sa vada ce se afla la capatul salii.Reusi sa vada doua coloane aurii,in jurul carora erau incolaciti serpi cu ochii rosii,dar in capat era prea mult aur,asa ca nu reusi sa vada bine forma profilata.Grabita,continua sa inainteze aproape alergand.
In final ajunse in fata unui tron masiv,auriu,pe manerele lui fiind acelasi simbol:cel al unui sarpe.Lucrul mai special era faptul ca pe tron erau incolaciti crini albi si rosii.
Bruneta se apropie si mai mult,reusind sa vada pe spatarul scaunului initialele E.K.,iar undeva mai la vedere initialele:S.V. Ramase surprinsa,vazandu-le,stiind ca ale lui Yoko nu puteau fi si cu atat mai putin ale regelui.Dupa logica ei,nu puteau fi decat ale unei singure persoane: mama lui Yoko.Dar atunci,ale cui erau celelalte?
Destul de emotionata,le atinse,gandindu-se ce secrete putea ascunde palatul asta si daca era bine sa isi bage nasul.Nici nu observa,cand,in spatele ei,se apropie cineva,cpunand cu o voce cristalina:
-A fost o persoana buna.Pacat ca totul s-a terminat tragic.





Isis-Zeita Iubirii-Multumesc de com si merci ca in ultima vreme ai lasat com regulat.Ma bucur ca citesti si ca iti place.Astept com

#62
XXVI. Povesti noi.
Renee se intoarse speriata.In fata ei statea o femeie bruneta,imbracata cu niste saluri rosii si avand o privire misterioasa.Ii zambi linistita,dar ceva o facu pe fata sa se retraga.Era ceva ciudat in legatura cu ea.Renee trase aer in piept si cu o voce hotarata,intreba:
-La cine te referi?
-Ma refeream la Regina Eva Kurama.Nu se prea potrivesc numele,nu-i asa?Defapt,ea a fost om.Era de origine rusa,iar numele de familie era prea lung,asa ca l-a preferat pe al Regelui.
Renee o privea neincrezatoare,nestiind ce sa mai creada.Arata ca o persoana misterioasa, matura,dar vorbea ca un copil care povesteste despre jucaria lui preferata sau despre eroul lui.
Fata observa felul in care este privita si se redresa,spunand:
-Numele meu este Safrina.Sunt clarvazatoare si cea mai buna prietena a raposatei Regine.
-Ai spus ca totul s-a teriminat tragic.La ce te-ai referit?
-Este o poveste lunga.Hai mai bine sa ne asezam.
Cu o gratie incredibila,se aseza pe scarile de la tron,zambind multumita.Parca era un copil,in ciuda elegantei prezente in fiecare miscare.Renee se aseza si ea,asteptand cuminte.
Safrina incepu sa povesteasca,reusind sa picteze cu ajutorul cuvintelor,in fata ochilor fetei,intreaga poveste:
-Primul rege al Lumii de Apoi,a fost Septimus Valgav.Nimeni nu stie de cand a inceput acesta sa conduca Imparatia,dar a fost stapanul ei multa vreme.Unii credea,chiar,ca de la inceputul Timpului,deoarece nu parea sa imbatraneasca niciodata.
Safrina trase aer in piept,iar bruneta astepta linistita,curioasa sa vada de ce femeia a inceput cu povestea asta.
-Totusi,peste mii de ani in care lucrurile au mers la fel,Septimus a devenit tot mai nelinistit.Incepuse sa aiba visuri ciudate si sa-si doreasca tot mai multa putere.Spera sa poata conduce toate dimensiunile.Sa fie mai puternic decat Dumnezeu.Puterea i se urcase la cap.
Dar dupa cum stii,nimeni nu poate fi Dumnezeu.Singurul care poate stapani toate lumile,toate dimensiunile este El.Septimus nu a inteles asta.A inceput as tranga armate,sa adune bogatii,sa eleboreze legi.Avea o sete de putere nestapanita.In nebunia asta a devenit un tiran,omorand oameni,animale,monstrii-fiinte cu viata.Se asemana cu cei mai nenorociti Imparati ai Romei.Aducea faima Imperiului,dar in acelasi timp,il distrugea.
Dupa o vreme,s-an retras in Camera Infinitului,Camera Reginei,de azi.Acolo,si-a folosit bogatiile,construind ce vezi acum.Se zice ca a facut si niste coridoare ascunse cu secrete mistice,dar nimeni nu le-a descoperit.A inceput chiar sa foloseasca magie neagra,sacrificandu-si sufletul.Magia a inceput as se hraneasca cu sufletul lui,distrugandu-l.Dupa o vreme,era doar o umbra a ce a fost.Era slab,imbatranit - un mort viu.
Peste un an,a murit.Consiliul batranilor a ales cu ajutorul Oglindei,un nou conducator sau o noua conducatoare.Au vazut fata unei femei cu parul argintiu,de undeva din Rusia.Au adus-o in Lumea de Apoi,i-au explicat regulile si a devenit regina.Era buna la inima,iar sub conducerea ei,Lumea de Apoi incepea sa infloreasca frumos.
Regina a stat singura,retrasa,bucurandu-se de Camera Infinitului,pe care a numit-o mai apoi,Camera Reginei.Peste cativa ani,s-a indragostit de un muritor,nascand o fiica identica cu ea.
A crescut-o in pace pana cand,Camera a inceput sa se hraneasca si cu sufletul ei.Fiind unul puternic,o ucidea incetul cu incetul.A avut grija de fata,pana cand,pe patul de moarte,a lasat-o Consiliului.Fata a crescut frumos,purtand numele de Eva.Peste o vreme,a urmat la conducere, alaturi de un baiat special, Regele nostru.Regina Eva a dat nastere peste cativa ani,lui Yoko,iubitul tau.
-De unde stii ca e iubitul meu?
-Sunt clarvazatoare.Stiu totul.Totusi,regina avea un suflet pur,iar camera a ucis-o si pe ea.Regele s-a speriat.Tinea ingrozitor de mult la ea.A hotarat sa inchida camera,de frica sa nu mai fie cineva ucis de ea.Era daunatoare.
Eu am fost slujitoare in palat si datorita faptului ca am salvat-o pe regina,de la moarte,o data,i-am devenit apropiata.Regina se purta frumos cu toata lumea,dar eu eram protejata ei.Ii placea tare mult sa ma auda prevestind viitorul.I-am fost mereu alaturi,iar in scurt tip,am devenit prietena ei.Pe patul de moarte mi-a spus ca descoperise cateva culoare si aflase unele lucruri,care trebuiau protejate.M-a rugat as am grija de ele.I-am promis ca voi avea,asa ca m-am mutat aici.
Regele m-a lasat pe mine sa o inchid.Am facut o iluzie,prin care toata lumea vede o fundatura,asa ca nu mai putea nimeni inainta.Tu esti singura care atrecut de ea.Am vazut ac asa se va intampla.Ai in tine puterea Intunericului,cea pe care a lasat-o,intr-o sfera Septimus.De aceea ai putut trece.Camera te-a chemat.Am vazut ca cineva vrea sa gaseasca misterele ascunse ale acestei camere,pentru puterea negra.Daca le va gasi,nici nu stie ce blestem va abate asupra noastra.
Am vazut ca tu vei fi singura care-l va putea opri.De aceea te aflii aici.Te-as ruga sa nu ii spui nimic lui Yoko.Va afla el mai tarziu.Acum,te sfatuiesc sa pleci,iar cand voi putea,voi lua legatura cu tine.
Safrina disparu,lasand-o pe Renee derutata.Nu apucase sa zica nimic.Se ridica usor, gandindu-se ce sa faca in continuare.Nu putea sa ii spuna lui Yoko,deci era pe cont propriu.Totusi,de unde avea se stie cand va incerca aceea persoana sa intre in camera.Ea va fi in Lumea Oamenilor.Cum va putea ajuta?Va trebui sa profite de timpul care il va petrece aici si sa investigheze.Totusi,trebuia sa gaseasca o cale sa faca asta,fara a da de banuit.
Toate acest ganduri ii navalira in minte,in timp ce se intorcea prin coridoarele reci.Nu ii mai pasa nici de curent,nici de intuneric.Acum ca aflase toate astea,era socata.Deci,asa murise mama lui Yoko.Era tare curioasa sa auda ce stia Yoko despre moartea ei.
In cateva minute,ajunse in camera,bucurandu-se de schimbarea “ peisajului”.Se intinse pe pat,rememorand intamplarile si asteptandu-l nerabdatoare pe Yoko.

#63
ti-am citit ficul, si chiar m-a impresionat placut.Imi pare rau ca nu am avut inspiratia necesara sa iti dau com pana acum.Ficul tau pur si simplu m-a lasat cu gura cascata.Nu ma mira la tine faptul ca descrii perfect fiecare detaliu fiecare coltisor...iti cunosc destul de mult stilul si stiu ca esti foarte talentata...eu iti recomand sa devii scriitoare:)) crede-ma te descurci mult mai bine
sper sa pui cat mai repede next, sa ma anunti
chuu si gambate:*
Leon Oswald Addiced=> My love, don't touch my boy, he's mine!!!



Fav quote: ''Maimutele cad din copaci, Leon cade de pe traprez''(Kaleido star)


[Imagine: chibi_1654.gif]
Miko, chibi-ul lui ayame_sasuke
- chibi and monkey

#64
Multumesc pt com
Iata valsul:http://www.youtube.com/watch?v=zSaYnQD7EpY
Scuzati actrita din poze.Rochii...am gasit doar cateva:

[img][Imagine: Katherine-Heigl-katherine-heigl-471846_266_400.jpg][/img]- ar trebui s afie roz...dar acma sa este modelul.

[img][Imagine: Katherine-katherine-heigl-659523_500_375.jpg][/img]- asta este rochia pe care mi-am imaginat-o.Stiu ca nu se vede ff bine....dar exact asa ar trebui s afie.
V arog s aignorati actorii.Parul fetei e la fel ca al actritei.




XXVII.Petrecerea-partea I


Bruneta privea obosita tavanul,tinandu-si in brate perina.Tot ce auzise o nelinistise peste masura.De multe ori se intrebase ce e cu puterea ei intunecata,dar Yoko nu mai pomenise nimic,asa ca incepuse sa uite.
Totusi,era destul de nervoasa.Avea in ea un demon,care,se parea ca fusese creat de un batran nebun,care se aliase cu demonii.Singura intrebare care-i venea in minte era: De ce ea?Ce avea mai special decat ceilalti.
Ofta usor,cand auzi usa deschizandu-se.Yoko isi facu aparitia,apropiindu-se de bruneta si sarutand-o scurt.Ii zambi,intreband-o:
-Ce-ai facut azi?
-Nimic special.M-am plimbat prin palat.minti aceasta cu nonsalanta.Totusi,spera sa nu o intrebe ce vazuse,deoarece nu stia ce sa ii zica,in afara de dormitoarele reci.
Spre fericirea ei,Yoko nu mai fu curios,asa ca profita de ocazie,intrebandu-l:
-Voi ce-ati rezolvat?
-Inca nimic.Am hotarat sa facem o strategie de atac,dupa sarbatori.O vreme,datorita zapezii,nu se vor apropia de palat,asa ca este prea periculos sa atacam.Apropo,tata a zis sa ne pregatim.Noi vom deschide petrecerea.
Renee isi dadu ochii peste cap,plictisita.Baiatul zambi scurt,sarutand-o pasional.Fata isi impleti mainile in parul lui,lipindu-si coprul de al baiatului.
Se sarutara cateva minute,amandoi cuprinsi de placerea momentului.Bruneta opri sarutul,intreband:
-Nu ar fi mai bine sa stam aici si sa continuam?
-Oricat mi-ar placea,raspunse acesta in timp ce o saruta pe buze,pe gat si pe brate,trebuie sa mergem la petrecere.Daca mai putem,cand ne intoarecem,iti promit ca vom continua.
Se retrase usor,lasand-o pe Renee sa se ridice,aparent imbufnata.Fata intra in baie,facand un dus rapid,neavand timp de o baie lunga.
Iesi invelita intr-un prosop,trimitandu-l pe baiat in incapere.Isi alese din dulap,rochita pe care i-o daduse Yoko,aceea care-i placuse atat de mult.
Imbraca vestimentatia roz,plina cu flori si cu o trena foarte lunga,lua sandalele argintii si isi puse setul de bijuterii de la baiat,plus inelul care-si schimba culoarea.Acesta,spre surprinderea ei,era roz.
Parul si-l lasa desprins,prinzand doar cateva suvite,la spate.Isi dadu buzele cu un ruj rozaliu si genele cu putin rimel.Se uita in oglinda din toate partile,ingrijorandu-se.Arata bine?Toate indoielile ii fura alungate,cand,Yoko o imbratisa pe la spate,soptindu-i suav:
-Arati superb.
Acesta era imbracat cu o camasa alba cu un dragon negru si o pereche de pantaloni de aceasi culoare cu dragonul.La mana avea ceasul de la fata.
Renee zambi,dar apoi de incrunta.Yoko observa si intreba:
-Ce s-a intamplat?
-Ei bine……cum a murit mama ta?
Privirea lui Yoko deveni extrem de blanda.Acesta zambi scurt si zise:
-A avut o boala incurabila.A murit cand aveam cinci ani.Dar de ce ai intrebat?
-Pur si simplu eram curioasa.minti fata.
-Bun.Ar fi cazul sa mergem.
Renee lua geanta argintie impreuna cu voalul roz si iesi pe usa,imbratisata de Yoko.
Inaintara pe coridoare,pana cand ajunsera in Marea Sala.Aceasta era decorata superb. Candelabre uriase erau impodobite cu bijuterii scumpe,puse in evidenta de peretii aurii.In incapere erau peste saptezeci de mese a cate zece locuri.Ringul de dans era urias,intreaga camera fiind aurie cu perdele rosii,care duceau la balcon.
Oaspetii venisera din toate dimensiunile.Renee observa doamne dragute in rochii extravagante,fete ed varsta ei imbracate in rochii cat mai colorate si barbati in obisnuitele sacouri negre.
Yoko o saruta scurt,facand-o pe bruneta sa-si inchida gura.Ramasese cu ea deschisa,de uimire.Regele se apropie de ei,invitandu-i sa ia loc la cea mai frumoasa masa,alaturi de el,cativa oameni din consiliu,Diana si spre surprinderea fetei,alaturi de Caleb.Apoi,se indeparta,permitandu-i brunetei sa-l intrebe pe Yoko:
-Cum de stam langa Caleb?Tatal tau nu stie ce persoana e?
-In mare,nu.Caleb a fost copilul celui mai apropiat prieten al tatei.Cand acesta a murit,tata a promis ca va avea grija de el.Orice i-ai spune rau despre Caleb,pur si simplu nu crede.raspunse Yoko privindu-l cu dispret pe brunet.
Acesta ii intoarse privirea,avand o sclipire ciudata in ei,cand ii vazu pe cei doi tinandu-se de mana.
Regele urca scarile,pana ce ajunse la balconul din capatul salii si-si drese vocea.In incapere se lasa linistea,asa ca spuse:
-Buna seara.Ma bucur sa va vad pe toti aici si va multumesc ca ati acceptat invitatia mea.Dupa cum stiti,tocmai m-am intors din lunga mea calatorie oficiala.Din fericire,am reusit sa o cunosc pe noua vrajitoare a Lumii de Apoi,care,din cate am auzit,s-a luptat cu cativa monstrii si i-a invins.Felicitari!As vrea sa toastam in cinstea sosirii mele si in cinstea extraordinarei domnisoare care ne apara atat de bine.Noroc!
Toata lumea ridica paharul si-l ciocni alaturi de ceilalti.Renee privea uimita,neintelegand de ce Regele pomenise despre ea.Yoko se apropie de urechea ei,soptindu-i:
-Asa e el.Cand ii place o persoana foarte mult,vrea sa stie toata lumea.In felul acesta arata ca esti de incredere si ca esti importanta pentru el.
Bruneta zambi multumita,band putina sampanie.Deobicei,nu bea alcool,dar fiind un toast, trebuia sa guste.Regele zambi si continua:
-Si acum,deoarece eu sunt mult prea batran pentru asta,il rog pe Yoko,fiul meu si pe Renee,noua noastra vrajitoare sa deschida balul din aceasta seara.
Pentru a-nu-stiu-cata-oara in ultimele zile,bruneta ramase surprinsa.Yoko se redresa mai repede,luand-o de mana si traversand cu ea Marea Sala,pana la ringul de dans.Becurile se stinsera,singura sursa de lumina ramanand luminile de la fiecare masa,plus niste reflectoare indreptate spre ring.Era o atmosfera plina de mister.
Muzica incepu,cei doi dansand un vals superb.Renee se misca plina de eleganta,fiind condus de Yoko care avea aceasi gartie.Toate fetele se uitau cu ciuda,vazand cat ed stralucitoare era fata.
Renee se apropie usor de fata baiatului si spuse:
-Tatal tau stie sa organizeze petreceri.Totusi,putea sa roage pe altcineva sa danseze.
Yoko zambi amuzat de comportamentul fetei si zise:
-A facut-o intentionat.Vrea neaparat ca toata lumea sa vada ca suntem impreuna.
-Atunci de ec nu le aratam o data si terminam cu asta?
La masa,regele se asezase zambind bucuros.Intalni privirea lui Caleb si spuse:
-Cei doi arata asa de bine impreuna.
Bruentul incuviinta,desi inauntru se simtea putin nervos.Nu ii placea apropierea celor doi.Diana se intoarse,dand din cap dezgustata:
-Nu se potrivesc deloc.El este un print,ea o simpla muritoare jalnica.
Caleb marai putin,dar Regele incepus a rada si spuse:
-Priveste-o mai bine!Straluceste.Inspira eleganta,frumusete,gratie,naturalete,pasiune,in ciuda faptului ca e muritoare.Amandoi radiaza.
Toti ii privira,uimiti de frumusetea cuplului.
Intre timp,pe ring,Yoko si Renee se priveau incantati.In ciuda unor diferente,se iubeau extrem de mult.Yoko vazu pe mana inelul fetei si spuse:
-Iti sta bine.
-Da,dar ec inseamna cand e roz?
-Ca esti indragostita.ii sopti acesta la ureche,facand-o pe fata sa se inroseasca.
Valsara in continuare,uneori ritmul fiind mai vioi,alteori mai linistit.Rochia bufanta a fetei,se msica usor,in acelasi ritm cu coprul si cu parul ei.Yoko conducea dandul cu gratie,fiecare timp mai accentuat ,fiind punctat si de pasii lui.Uneori,cand se auzea o nota mai tare,cei doi se indepartau,tinandu-se doar de o mana.si apoi iarasi reveneau,tinandu-se de ambele maini.Semanau cu un print si cu o printesa.
Cantecul era pe sfarsite,asa ca amandoi se pregatira sa inchie dansul cat mai frumos.Dupa ce se auzi si ultima nota,un ropot de aplauze izbugni in intreaga sala.
Yoko facu un trandafir rosu,inmanandu-i-l fetei.Aceasta inspira parfumul atat ed cunoscut,iar apoi,se arunca in bratele baiatului sarutandu-l pasional.
Toata sala izbugni in urale,apaludand incantati.Diana o privea pe bruneta plina de ura,in timp ce Caleb,isi ingusta ochii,plini de ciuda.Regele observa asta,cu coada ochiului,dar nu zise nimic.
Cei doi se apropiara,asezandu-se la masa.Seara devenise perfecta.Incepu un nou cantec,iar unele perechi se indreptara spre ring.Caleb ii intinse mana brunetei,zicand:
-Imi acorzi acest dans?
Yoko isi ingusta ochii,la fel ca fata.Regele incepu sa rada,zicand:
-Haide,Yoko!Doar nu iti e frica ca ti-o fura?
Caleb zambi incantat de idee,dar Yoko spuse nonsalant:
-Nu,deloc.Renee e prea speciala pentru el.
Bruneta chicoti usor,acceptand in cele din urma dansul.Se indreptara spre mijlocul salii, incepand sa valseze usor.Fata tresari,simtind atingerile dintre ei,care ii dadeau fiori.
Caleb zambi si spuse:
-Cine ar fi crezut ca vom dansa impreuna?Ma simt onorat.
-Ar trebui.
Baiatul il privi pe Yoko si spuse:
-Deci,esti cu el.Felicitari!Te face fericita?
-Mai mult decat fericita.
-Culmea,sa fi fericita cu cel care te-a facut nefericita,cu cel care ti-a ucis familia.
-Yoko nu mi-a ucis familia.marai fata,ingustandu-si ochii.
Yoko observa schimbarea fetei si incepu sa ii priveasca furios.Caleb dadu din umeri, nonsalant.Continuara valsul cateva secunde,neintrerupti,pana ce fata spuse:
-Ai vreo legatura cu varcolacii?
-Cu varcolacii?Nu!Nu ma injosesc atat de tare.
-Lasa glumele.Nu ne-ai atacat de ceva timp.Stiu ca pui ceva la cale.Ce vrei?
-Asa este.Este ceva maret.Si pentru asta,te voi folosi pe tine.Iar cat despre partea cu ce vreau,ar cam fi doua lucruri:puterea si….pe tine.spuse acesta apropiindu-si fata de a fetei,care il privea cu ochi mari.
Cantecul se opri ,incepand unul mai animat.Cei doi stateau in loc,impietriti.Yoko vru sa se ridice de pe scaun,dars e calma cand vazu cum fata ii trase o palma lui Caleb.Obrazul lovit incepu sa se inroseasca.Renee se apropie de el si spuse:
-Pe mine nimeni nu ma foloseste.Nu sunt jucaria ta!Poti sa iti pui pofta in cui,pe mine nu ma vei avea!
Se indeparta de ring,apropiindu-se de Yoko,care asculta plictisita vorbele Dianei.Ii povesti dialogul,acesta ramanad curios,ingrijorat,dar in acelasi timp,neintelegand la ce se referea Caleb.Totusi,fata il privea nelinistita.Ea stia la ce se referea brunetul si din pacate acest lucru avea legatura cu Camera Reginei si cu spusele Safrinei.Dar,din pacate,nu putea sa ii spuna asta la baiat.

#65
XXVIII-Petrecerea partea a II-a



Seara continua destul de placut.Desi Renee era ingrijorata,reusi sa se prefaca cat de cat interesata de ce petrece in jur.
Le zambea tuturor,dansa superb,radea si asculta calma povestile invitatilor.In schimb,in inima ei,nelinistea prindea radacini.Fara sa vrea,se trezise pe cap cu doua probleme,care,incetul cu incetul se ramificau in altele:varcolacii si Caleb erau principalele acestea aducand pe cap si problemele legate de Camera Reginei si misterele legate de puterile ei.Totul era asa de incurcat.
Yoko parea si el destul de ingandurat,iar uneori,nici nu raspundea atunci cand era intrebat.
Cand ceasul batu ora 24:00,un urlet groaznic rasuna in intreaga incapere.Yoko se ridica in picioare,maraind,ducandu-se langa Rege,care,privea in jur incruntat.Renee se ridica la randul ei,putin agitate.Il privi pe Caleb,care statea calm pe scaun si se indrepta catre Yoko.Regele isi drese glasul si zise:
-Nu va faceti griji.Continuati sa va distrait,in timp ce Yoko si Renee vor verifica imprejurimile.
Nu avu timp sa mai spuna altceva,caci sase varcolaci sarira peste balcon,ajungand pe ringul de dans.
Aproape instantaneu,toti se ridicara,dar Regele crea un scut,lipindu-i de perete.Singurii care ramasesera in mijlocul salii erau Renee,Yoko si cei sase varcolaci.
Yoko scoase biciul de trrandafiri in timp ce bruneta crea in mana o sfera intunecata. Varcolacii maraira,aratandu-si coltii luciosi.
Yoko sari atacandu-i cu biciul.Unul dintre varcolaci,se avanta,incercand sa-l muste.Un colt il atinse pe brat,zgariindu-l pe fata.
Renee arunca o sfera,reusind sa arunce un varcolac maroniu in perete.Acesta scheuna,dar in cateva clipe fu in picioare.Intre timp,ceilalti urmareau scena impietriti.Regele se gandea la o modalitate de atac,consiliul incerca sa gaseasca o vraja destul de puternica,Diana isi facea griji pentru Yoko si se ruga ca Renee sa pateasca ceva,in timp ce Caleb urmarea atent lupta,curios sa vada vraja lui Yoko,cu care se laudase ca-i poate opri.
Renee ofta usor,stergandu-si transpiratia de pe frunte.Se concentra puternic, transformandu-se in rochia ei.Isi dadu parul pe spate spunand: “Mai bine!” si se pregati de atac,alaturi de Yoko,care purta,niste haine din matase alba.
Din pacate,nici un fel de atac nu-i putea opri.Sferele de intuneric reuseau sa-i puna la pamant,dar,doar pentru cateva clipe,sabiile ii zgariau usor,iar biciul lui Yoko reusea sa ii taie,dar,din pacate,erau prea puternici.
Yoko era deja taiat pe obraz si pe brate,dar Renee nu avea nici o zgarietura,deoarece reusise sa se fereasca.Intr-un final,bruneta isi atinse buzele rosii,creand o panglica neagra, care,parea ca iasa din ele sip area lipita de buricul degetului.
Isi lua avant si cu o forta uimitoare,ataca doi varcolaci,taindu-i.Unul dintre ei scheuna,cazand pe jos.Cu rapiditate,un altul,mai mare,inainta,aruncandu-se in Renee.Aceasta fu trantita de perete,scuipand sange.Yoko incerca sa ajunga la ea,dar,era incoltit.Regele impreuan cu consiliul si cu restul invitatilor,priveau ingrijorati scena.Caleb se incrunta,avand pentru un moment,impulsul de a ataca varcolacii.
Toti erau pregatiti de atac,cand,dintr-o data,atmosfera se schimba.In aer se simtea o agitatie si o neliniste aproape vizibile.Renee era tot cazuta pe jos,dar,intreg corpul ii era cuprins de o aura neagra.Se ridica incet,inspirand o forta intunecata uriasa.Pana si varcolacii o priveau atenti,oarecum speriati.
Avea ochii rosii,iar parul ii flutura amenintator.Demonul din ea,pusese stapanire pe corp.Se avanta,atacand toti varcolacii deodata.Acestia se fereau,incercand sa atace,dar cu greu reuseau sa scape nevatamati.
Toti erau pregatiti de atac,cand,dintr-o data,atmosfera se schimba.In aer se simtea o agitatie si o neliniste aproape vizibile.Renee era tot cazuta pe jos,dar,intreg corpul ii era cuprins de o aura neagra.Se ridica incet,inspirand o forta intunecata uriasa.Pana si varcolacii o priveau atenti,oarecum speriati.
Avea ochii rosii,iar parul ii flutura amenintator.Demonul din ea,pusese stapanire pe corp.Se avanta,atacand toti varcolacii deodata.Acestia se fereau,incercand sa atace,dar cu greu reuseau sa scape nevatamati.
Bruneta era rapida si cu o gratie uluitoare reusea sa se fereasca.Ii lovea cu panglica, provocandu-le zgarieturi si aruncandu-i ziduri.
Unul,care arata ca si cum ar fi conducatorul haitei,se feri de atacul ei si reusi sa o taie pe mana.Sangele tasni,murdarind intreg ringul.Un altul,isi infipse coltii in piciorul drept.
Yoko vru sa intervina,dar Renee se ridica,zambind.Avea un zambet siret,ironic.Ii privea ca pe niste muste.Rase incet,sala fiind cuprinsa instantaneu de un intuneric profund.Doar cateva raze de lumina strapungeau intunericul,permitand sa se vada cat de cat persoanele si atacurile.
In jurul brunetei si pe intreg ringul,aparura o multime de schelete,care ii prinsera pe varcolaci de labe.Ii trageau in pamant,dar Renee spuse pe un ton glaciar:
-Nu,nu,nu…..hai sa ne mai jucam un pic.
Yoko o privea ingrjiorat,la fel ca toata lumea.Daca demonul punea definitiv stapanire pe ea,avea sa se termine rau.
Bruneta se apropie de ei si cu ajutorul panglicii ii taie pe labe sip e corp.Sangele tasni murdarind-o pe fata.Desi,se misca putin greu,datorita faptului ca schiopata si ca bratul ii sangera,ii lovea pe
varcolaci cu o cruzime de nemaivazut.Avea in ea o furie greu de suportat.
Si totusi,ceva o opri.Cand era pe punctul de al ucide,isi duse mana la cap,gemand.Cazu in genunchi si isi sopti siesi:
-Nu,nu trebuie sa fac asta.Ma pot opri.Dar,furia asta ma macina…..e ingrozitoare.Ma doare tot corpul.Nu ma pot impotrivi.
Yoko se apropie usor de ea,strangand-o de mana.Intre timp,varcolacii plecara,gemand si schiopatand.Renee gemu puternic,il impinse pe Yoko si fugi prin padure,in ploaia deasa,incercand sa se calmeze.

#66
XXIX. Sentimente

Nu ai 40 de randuri. Cand ai un capitol care sa aiba fix 40 sau mai multe randuri te rog sa editezi. Daca nu ai capitolul da-mi un PM si ti-l dau ca l-am salvat. -*Denny*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.090 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.332 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.193 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.052 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.401 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)