Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jocul de cuvinte

#1
Prolog:

Un vechi proverb chinezesc spune ca atunci cand ai cerneala in loc de sange inima ti se opreste in loc, iar tu incetezi sa mai existi. Amelia a avut grija sa i-l repete zilnic fiicei ei, considerand ca astfel isi indeplineste datoria de mama si-si tine orgoliul nepretuit in siguranta. Dar ce este de fapt corect si ce este gresit?
Subiectivitatea cu care oamenii aleg sa sorteze faptele in bune si rele ii indeparteaza de raspuns. In ziua de astazi, toti pot fi judecatori excelenti, insa niciunul nu poate auzi cuvantul, redus la tacere de mintile reci si galagioase.
Stereotipuri, etichete, discriminare, segregare, defectele cele mai grave ale societatii nu vor putea fi estompate. Numeroase intrebari despre existenta umana, despre sfarsit raman fara raspuns. In fiecare clipa a unei zile mor zeci de oameni si sunt dati uitarii la fel de repede. Tristetea unei lumi far de importanta, ce se consuma pe ea insasi, este nimic pe langa sentimentele celor ce traiesc si continua sa spere. Sa crezi ca un scop bine definit te poate face superior si sa te trezesti in urmatorul moment fara nimic se numeste conditie, starea in care ne aflam toti si de care nu vom scapa.
Traim in haos si haosul e in noi, tocmai de aceea un simplu joc al cuvintelor ar avea sansa sa ne desprinda de realitate. In sfarsit.... e liniste!


CHAPTER 1 A

Intotdeauna am crezut ca vei continua sa fii aici, langa mine, iar siguranta mi-a rapus vederea.

Te-am visat de-atatea ori incat, cand ma uitam la tine, nu te recunosteam. Mi s-a parut ciudat sa purtam acelasi inel, cu kanji-ul pentru cuvant pe el, mai ales pentru ca era tot ce ne asemana. Aveai parul blond si lung, eu brunet, scurt, ochii tai erau marea, ai mei bucatelele de carbune ramase pe policioara semineului, dupa ce focul fusese aprins. Ai fost scunda, dar nu purtai tocuri si nu te complexa acest aspect, fata de mine care purtam adidasi fara talpa inalta sau opinci negre, vrand sa par mai mica.
Nu puteam sta una langa alta, fara ca toata lumea de pe strada respectiva sa nu se uite curioasa in directia noastra. Ea purta rochii elegante, isi prindea parul lung in coc sau il lasa liber pe spate si avea aspectul unei printese. Eu nu imbracam culori, doar alb si negru, rareori rosu , in caz de sarbatoare. Aveam prea multe tatuaje pe spate, ca sa le mai tin socoteala, iar machiajul strident nu putea fi comparat cu prezenta ei discreta.
In ciuda aspectului meu, simteam placerea zilnica de a ma juca si cunosteam mai multe reguli de a intrebuinta cuvintele, decat insusi creatorul lor. Ma mandream cu o singura valoare, restul fiind defecte si fapte trecute in dosarele politiei locale. Visele erau o prostie, desigur, insa puterea mea de a manipula si constrange raspundea cu succes nevoilor zilnice.
Nu-mi amintesc o perioada anume, in care sa-mi fi cerut ceva si sa nu fi primit. Din motive necunoscute, ma comportam cu tine ca animalul loial stapanului sau, fiindu-ti recunoscatoare pentru... schimbare.
Din vechile mele panze de paianjen si din colturile inghesuite si prafuite, tu m-ai scos si m-ai slefuit, ai transformat gunoiul in ceva util.
Tu reciclai cuvintele, le refoloseai si desi erau aceleasi, nu ma plictiseam niciodata de ele. Erau asa frumoase ca inabuseau tristetea si ma invaluiau in caldura. N-am stiut niciodata cum ar trebui sa-ti raspund...
Si uite cum incep sa-mi pierd pe rand idee dupa idee, sa poftesc dupa cuvinte si sa nu le mai am la indemana. Parea asa normal inainte, ca eu sa detin arta conversatiei si-a gandurilor ordonate, incat n-am cunoscut niciodata dificultatea sortarii unor idei. Magia nu e structura, iar structura nu e magie, m-am amagit crezand asta.
Nu mai am nimic special, nici macar pe tine.


offtopic : ^_^" Ok , stiu ca multora le place sa vada si ceva dialog , si -o sa -mi cer scuze pentru lipsa lui in prolog si-n primul capitol (+ sper ca prologul nu pare atat de slab pe cat il vad eu) ^_^ O sa postez putin mai tarziu partea a doua din primul capitol (eventual ma apuc de cel de-al doilea capitol care, minune , va avea dialog ^^") Orice critica e bine venita ^_^ I really need advices in order to improve my writing skills. Thanks!

#2
Saloot!Deci sunt prima care comenteaza :) poi sa vedem:ai avut mici greseli de tastare,dialogul a lipsit si asta nu ma prea incanta dar asa cum ai promis astept un dialog in urmatorul capitol care sa compenseze lipsa celui de aici.In unele fraze m-am incurcat deoarece mi se pareau prea complicate insa per-total mi-a placut :).
Astept sa vi repede cu nextul care daca se poate sa fie mai lungut.

Bye si mult succes :-h :X
INGERII SUNT SPIRITE INARIPATE,PRIETENI CU SPIRITUL TAU INARIPAT! :X:X:X My love GRAVITATION... 


DeeJay David feat Dony-Temptation [Mix by DeeJay Aliss] http://www.youtube.com/watch?v=gCif6BTxEfg BIG thx for subscribe and comment this song pupic

#3
Ola!
Mmm eu sunt de parere ca nici nu trebuia un dialog aici, nu stiu unde ai fi pututu sa il incadrezi. Scrisul tau este foarte complicat, se vede ca gandesti mult si felicitari nu te incurci in idei. Ultima data cand am vrut sa scriu cava apropriat tie am inceput cu catel cu paru cret si am terminat cu Bax Bunny :))
Este ceva interesant 2 personalitati diferite, si se pare ca erau prietene. Astept urmatorul capitol sunt curioasa ce sa intamplat de nu mai sunt impreuna si sunt sigura ca vom avea acele detali ce ne vor face sa intelegem situatia foarte bine, asta daca continui cu acest stil :*
Gambate!
[Imagine: 2e5s776.jpg]
Din focul iubirii adunam taciuni
Ce se nasc din incandescenta ploii de soare...
Unde-a ramas visul tainic de pe maini
Schitat de priviri cu-a lor patima-arzatoare?

[Imagine: k4fa84.jpg]
Noi suntem iluzii a ceea ce este muritor, iar scena este o iluzie a vieţii.
"El nu credea in nimic, cu exceptia viciului insasi si a unui zeu viu care exista pentru singurul scop de a face posibila satisfactia fata de rau."


[Imagine: chibi_2442.gif]
Emyleene, chibi-ul lui fake_fate

#4
offtopic: Aliss_anime, merci de critica ^_^ Voi fi mai grijulie in privinta tastatului . Cat priveste dialogul, o s-am grija sa te scoata din monotonie (hopefully it'll be more interesting starting from the second chapter ^^")

fake_fate: Merci de comment ^_^ M-a incurajat sa postez cat mai repede continuarea :P *hugs both of you*
(end of offtopic)

CHAPTER 1 B

De ce nu m-ai lasat sa sper in continuare? Am crezut, candva, ca lumea e o pata de culoare, cu aripi de inger. Mi-am imaginat ca ma pot prinde de pene sidefii si m-am speriat cand s-au frant una cate una si-n mana mea a ramas cenusa. Am incercat s-o transform in pasare Phoenix, dar m-am ars inainte sa reusesc. Numai tu puteai savarsi magie.

In zilele geroase de iarna, cand focul arde mocnit, poti distinge pe fulgii de zapada chipuri triste. Radeai de fiecare data cand ma vedeai privindu-i insistent si nu intelegeai ca scopul cautarii mele era cineva, care sa ma inteleaga, sa fie ca mine.
Eram diferite; tu cea curajoasa, eu persoana care se speria de propria ei umbra. Iti mai amintesti ziua in care am vrut sa-mi fac un tatuaj? Aveam impresia gresita ca toate partile din mine, acoperite de varful elegant al acului, vor deveni ale tale si eu voi ramane fara nimic. Am fost speriata, te-am tinut de mana si-mi muscam buzele cand durerea devenea insuportabila. Te-am simtit rece, mai rece decat inainte sa te cunosc, ti-am dat drumul la mana si ti-am cautat privirea. N-am mai gasit-o indulgenta , toleranta ca alta data, ci inundata in lacrimi.
Ai fugit si m-ai lasat singura in agonie, nestiind cu ce-am gresit si incapabila sa inteleg la ce te gandeai pe moment. Durerea ta era mai mare ca a mea, insa eu n-am aflat si lucrurile au luat o intorsatura normala. Am uitat...

Dar hai sa ne intoarcem in vremurile bune, cum spun mandrele ninse, in zilele in care Soarele stralucea pentru amandoua si Luna ne intuneca fericirea. Sa ne amintim de inelele ce ne-au logodit sufletele si de Cuvant si de anotimpul frunzelor cazatoare si de jocul nostru.
Eve, era mai distractiv ca dansul fulgilor de nea sau ca noptile in cluburi! As fi vrut sa-ti fi spus asta mai devreme, dar n-am avut curaj. Ar fi schimbat ceva?



offtopic: ^_^" umh... scuzati postul scurt , am vrut sa postez continuarea capitolului 1 cat mai rapid (si sa ma apuc de al doilea)
Clarificari: ^_^ Tipa care "vorbeste" in 1.A se numeste Maeve, pe scurt : Eve . Cea care vorbeste in 1 B. e alta tipa, Ella ^_^ Si promit ca urmatorul capitol va fi complet si mai lung ^_^.

#5
hawaii
adica ,Maeve e prima tipa aia mai rock si Ella cea pitica sweet!
Pai, aici ne cam dam si noi seama ca fiecare are pentru celalta un profun respect si o vede mult mai perfect:)0 sti cum se zice ca in tot deuna vrei ce nu ai :P....hmm ce am zis e cam logic:))
Pai, greseli...eu nu am vazut..poate or fi dar eu nu am vazut:))
cat despre scris imi place:)) asta am mai zis ..ops
Emyway astept ca ceata sa se ridice
Gambate
dc s-au desparit:(( as vre sa stiu, dar nu repede, cursul ficului tre sa curga normal nu dupa cereri:P
[Imagine: 2e5s776.jpg]
Din focul iubirii adunam taciuni
Ce se nasc din incandescenta ploii de soare...
Unde-a ramas visul tainic de pe maini
Schitat de priviri cu-a lor patima-arzatoare?

[Imagine: k4fa84.jpg]
Noi suntem iluzii a ceea ce este muritor, iar scena este o iluzie a vieţii.
"El nu credea in nimic, cu exceptia viciului insasi si a unui zeu viu care exista pentru singurul scop de a face posibila satisfactia fata de rau."


[Imagine: chibi_2442.gif]
Emyleene, chibi-ul lui fake_fate



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jocul dragostei. Grubbie 4 2.626 05-12-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Jocul vietii[+18] DemoniqueAngel 5 2.999 22-07-2011, 09:20 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Jocul dragostei mady 12 6.653 23-09-2010, 08:27 PM
Ultimul răspuns: kame.
  Iubirea este jocul Morti ! Vampire Soul 0 1.946 02-03-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Vampire Soul
  Intrata in jocul vietii Sakura_night_girl 5 4.264 26-10-2009, 09:13 AM
Ultimul răspuns: Sakura_night_girl
  Jocul mintii Zambet.cOlOrAt 8 4.523 24-07-2009, 02:10 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  Jocul de-a dragostea [+18] [explicit content] DeeXD 13 8.578 10-05-2009, 08:15 AM
Ultimul răspuns: Yumina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)