Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce ziceti , merita continuat ficul ?
Da
75.00%
9 75.00%
Nu
25.00%
3 25.00%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Intrata in jocul vietii

#1
~Intrata in jocul vietii~

Am o groaza de idei . Apropo ficul nu e terminat de aceea voi posta foarte rar . Spor la citit si la comentat !!


Disclimer: Nu detin nici un alt personaj in afara de cele create de mine ce ii apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul "Naruto"



Cap. 1




Era o zi de iarna . Afara era frig de-ti ingeta sangele in vene . Soarele ne parasise pe noi muritorii , nu mai incalzea pamantul asa cum o facea odata . Daca te uitai pe geam , totul era alb . Zapada impodobise tot , copacii , casele , magazinele si nu in ultimul rand copii care ieseau vreo doua-trei minute afara pentru a admira mai din aproape peisajul rece . Eu insa , preferam sa stau in casa , la caldura focului din soba , imbracata gros si cu o ciocolata calda in mana . Si exact cum va spuneam , sunt in casa , cu ciocolata calda si imbracata cu o bluza groasa , cu maneca lunga , de culoarea roz intens , niste pantaloni tot grosi , inasa de culoarea verde si in picioare niste soseste in dungulite verzi si portocalii . Au , pardon am uitat sa va spun cine sunt , nu ? Zapacita mai sunt si eu . Ma numesc Sakura Haruno si sunt o fire cam nebuna .
- Sakura , haide sus draga mea floare de cires . Hai aici ca nu stiu unde imi sunt sosetele si doar nu vrei sa racesc ? se aude o voce barbateasca
- Sigur iubi meu , vin acu’ , nu vreau sa racesti .
Ma duc in dormitorul meu si al lui Fat-Frumos tot al meu . Dormitorul era mare cat o sufragerie , era mov si mobilierul era de culoarea mov combinata cu alb . Patul cel mare de doua personae , cu asternuturi albe cu cateva modele negre iti sarea in ochi . Dintr-o data il vat si pe iubitul meu iesind din baie , doar cu un prosop pe el . “ Este asa de sexy “ gandesc eu . Atunci cand privirea lui ca abisul o intalni pe cea de smarald care imi apartinea mie , pe buzele lui i-a aparut un zambe smecheresc . Am zambit la randul meu , insa privirea lui perversa ma innebunea .
- Sakura … spune acesta in timp ce isi plimba mana prin parul meu cel lung .
- Da , Sasuke ! spun eu , pentru ca asa il chema pe iubitul , pardon viitorul meu logodnic . Avea parul ca pana corbului , ochii ca abisul si era ultra sexy .
- Ai un par atat de frumos , roz , ce culoare , nu ? Esti unica si esti numai a mea .
Ma i-a de talie si ma ridica in brate . In timp ce eu il intrebam ce are de gand sa faca , acesta ajunge in drept cu patul . Ma arunca pe pat si se aseaza peste mine .
- Sasuke ! NU ! STAI ! Suntem prea mici . Daca …
- Nici un “ daca ” ! Si mie mi-ar placea sa “ daca “ ! Sunt viitorul tau logodnic ! Ai incredere in mine ! Totul va fi bine . Crede-ma ! spune acesta in timp ce incerca sa continue .
- Nu , Sasuke ! Suntem inca prea mici ! Te rog , inceteaza !
- Bine rozalio , incetez ! Insa , avem amandoi douazeci de ani ! Cand nu vom fi “ prea mici “ ?
- Vom vedea ! Insa inca nu sunt pregatita .
- Hai sa ne culcam . E ora noua seara , pardon zece . spune plictisit acesta
Noaptea a trecut repede . Luna a aparut si disparut la fel de repede . Pacat ca nu puteam vedea soerele … ma rog , asta e viata .
Ma ridic din pat si merg tiptil-tiptil pentru a nu-l scula pe iubitul meu . Cobor si fac o cafea . O beau in graba si scriu ceva pe o hartiuta alba . Ma duc si ma imbrac rapid dar fara sa fac zgomot . Plec din casa avad o destinatie precisa : casa Hinatei . Era o prietena destul de buna . Singura parte rea era ca ea este o curva si eu nu . Nici prin minte nu-mi trecea ce mi se va intampla acolo .

P.S. Vreau sa va anunt ca ficul nu va contine deloc scene hentai .

#2
Buna! Am citit fic-ul tau si m-am decis sa-ti fac unele observatii pe baza textului.
(19-10-2009, 12:08 PM)Sakura_night_girl A scris: ~Intrata in jocul vietii~

Am o groaza de idei . Apropo ficul nu e terminat de aceea voi posta foarte rar . Spor la citit si la comentat !!


Disclimer: Nu detin nici un alt personaj in afara de cele create de mine ce ii apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul "Naruto"



Cap. 1




Era o zi de iarna . Afara era frig de-ti ingeta sangele in vene (deja ai o repetietie, verbul era). Soarele ne parasise pe noi muritorii , nu mai incalzea pamantul asa cum o facea odata . Daca te uitai pe geam , totul era alb . Zapada impodobise tot , copacii , casele , magazinele si nu in ultimul rand copii care ieseau vreo doua-trei minute afara pentru a admira mai din (de) aproape peisajul rece . Eu insa , preferam sa stau in casa , la caldura focului din soba , imbracata gros si cu o ciocolata calda in mana . Si exact cum va spuneam , sunt in casa , cu ciocolata calda (am inteles ca esti in casa, nu suntem batuti in cap) si imbracata cu o bluza groasa , cu maneca lunga , de culoarea roz intens , niste pantaloni tot grosi , inasa (insa) de culoarea verde si in picioare niste soseste in dungulite (o exprimare putin dubioasa, sosetele in dungulite?) verzi si portocalii . Au , pardon (virgula)am uitat sa va spun cine sunt , nu ? Zapacita mai sunt si eu . Ma numesc Sakura Haruno si sunt o fire cam nebuna .
- Sakura , haide sus draga mea floare de cires . Hai aici ca nu stiu unde imi sunt sosetele si doar nu vrei sa racesc ? se aude o voce barbateasca
- Sigur iubi meu , vin acu’ , nu vreau sa racesti .
Ma duc in dormitorul meu si al lui Fat-Frumos tot al meu (tu ai citit propozitia asta?). Dormitorul era mare cat o sufragerie , era mov si mobilierul era de culoarea mov combinata cu alb (3 verbe era intr-o singura fraza! felicitari pentru capodopera!). Patul cel mare de doua personae (persoane), cu asternuturi albe cu cateva modele negre iti sarea in ochi . Dintr-o data il vat si pe iubitul meu iesind din baie , doar cu un prosop pe el . “ Este asa de sexy “ (virgula)gandesc eu . Atunci cand privirea lui ca abisul o intalni pe cea de smarald care imi apartinea mie , pe buzele lui i-a aparut un zambe smecheresc (citeste si tu propozitia asta! si te unde pana unde zambet smecheresc?). Am zambit la randul meu , insa privirea lui perversa ma innebunea .
- Sakura … spune acesta in timp ce isi plimba mana prin parul meu cel lung (poti sa spui pur si simplu : prin parul meu lung ).
- Da , Sasuke ! spun eu , pentru ca asa il chema pe iubitul , pardon viitorul meu logodnic . Avea parul ca pana corbului , ochii ca abisul si era ultra sexy ( ultra sexy? draga nu cred ca cuvantul ultra se potriveste in context).
- Ai un par atat de frumos , roz ,(punct) ce culoare , nu ? Esti unica si esti numai a mea .
Ma i-a (verbul ia care inseamna a lua si nu se scrie cu cratima) de talie si ma ridica in brate (te ridica in brate?). In timp ce eu il intrebam ce are de gand sa faca , acesta ajunge in drept cu patul ( ajunge in drept cu patul? adica ajunge la rangul de pat? nu vroiai oare sa spui ca ajunge in dreptul patului? ). Ma arunca pe pat si se aseaza peste mine .
- Sasuke ! NU ! STAI ! Suntem prea mici . Daca …
- Nici un “ daca ” ! Si mie mi-ar placea sa “ daca “ ! Sunt viitorul tau logodnic ! Ai incredere in mine ! Totul va fi bine . Crede-ma ! spune acesta in timp ce incerca sa continue .
- Nu , Sasuke ! Suntem inca prea mici ! Te rog , inceteaza !
- Bine rozalio , incetez ! Insa , avem amandoi douazeci de ani ! Cand nu vom fi “ prea mici “ ?
- Vom vedea ! Insa inca nu sunt pregatita .
- Hai sa ne culcam . E ora noua seara , pardon zece . spune plictisit acesta (punct)
Noaptea a trecut repede . Luna a aparut si disparut la fel de repede . Pacat ca nu puteam vedea soerele (soarele... si de ce nu puteai vedea soarele?)… ma rog , asta e viata .
Ma ridic din pat si merg tiptil-tiptil pentru a nu-l scula (a trezi suna parca m-ai fumos, dar nu vreau sa fiu rea) pe iubitul meu . Cobor si fac o cafea . O beau in graba si scriu ceva pe o hartiuta alba . Ma duc si ma imbrac rapid (virgula)dar fara sa fac zgomot . Plec din casa avad o destinatie precisa : casa Hinatei . Era o prietena destul de buna . Singura parte rea era ca ea este o curva si eu nu . Nici prin minte nu-mi trecea ce mi se va intampla acolo .

P.S. Vreau sa va anunt ca ficul nu va contine deloc scene hentai .

Deci comentarii:
1) ai greseli de ortografie
2) in unele propozitii repeti prea mult verbul "a fi"
3) unele propozitii sunt de neinteles
4) descrierea e vaga, descrii doar culorile hainelor, culoarea ochilor si nu folosesti figuri de stil
5) naratiune ai
6) dialogul e mult, 60% chiar 70% din capitol este dialog
7) personajele au un caracter schimbat. Imi place ca ai transformat-o pe Hinata intr-o fata indrazneata, fiindca m-am saturat sa o vad mereu in postura de timida care nu poate sa vorbeasca cu cineva din cauza ca se rusineaza

Fic-ul tau sunt sigura ca are multe de oferit. Ideea pare interesanta, iar titlul este sugestiv. Sper ca nu te-am suparat prin ceea ce ti-am zis si astept sa citesc continuarea.

#3
Cand am citit ficul tau am ramas masca.WTF e oribil si fara noima.Pe langa repetitiile ingrozitoare si acele fraze de neinteles se mai adauga si faptul ca nu ai pic de simt artistic si mai incurci si timpurile verbelor.

Ma duc si ma imbrac rapid dar fara sa fac zgomot . Plec din casa avad o destinatie precisa : casa Hinatei . Era o prietena destul de buna . Singura parte rea era ca ea este o curva si eu nu.

Primele doua propozitii sunt scrise la perzent iar celalalt la trecut imperfect si nu se potrivesc.Hinata era o prietena inseamna ca ea afost odata dar acum nu mai este din diverse motive.Daca doreai sa spui ca Hinata este prientena ta in prezent adica acm ar fi trebuit sa folosesti timpul prezent.

Ai grija ca penultima propozitie se poate traduce in doua moduri:
1.Sakurei ii parea rau ca Hinata era o c***a.
2.Sakurei ii pare rau ca nu are meseria pe care o are Hinata.

Ai folosit cuvantul curva cand ai descris meseria Hinatei dar ar fi trebuit sa spui prostituata sau femeie usoara.Singurul caz in care poti sa folosesti intr-o creatie literara cuvantul curva e daca prezinti o cearta intre doi oameni.
Iti dau si un exemplu de clasa intai:
Sasuke si Sakura se cearta:
-Esti o curva,ii spune el.
Capish?

Cum rautatea lui Loli te-a ajuns si pe tine acum nu pot de cat sa iti spun bla revedere.

P.S: daca nu reuseti sa iti imbunatatesti ficul renunta.Daca ai nevoie de ajutor sau te-ai enervat din cauza comentariului meu da-mi un P.M.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#4
Sysu, eu te inteleg, ca abia acuma ti se preda figurile de stil si de aceea nu am sa comentez dur, cum au facut alti.
Este bun pentru inceput, chair daca nu ai multa naratiune si descriere si dialogul este un pic, repet un pic sec, dar sunt sigura ca in timp ai sa te redresezi, nu? ;;)
vad ca este la persoana a III-a si ma bucur ca te descurci, ca eu una nu prea ma omor cu persoana a III-a :D
Sper sa te faci rapid bine si poate mai vb pe mess
astept nextul si hug

#5
HeLLo :D
Am aterizat shi eu pe la fic`ul tau...:-"
Am vazut k a fost corectat shi extra corectat, dar vreau sa mentionez shi eu niste lucruri....
In primul rand marimea capitolului: este ingrozitor de scurt. M`am shi mirat knd am citit; cum de s`a terminat asha repede.
Apoi descrierea lipseste total. Ai descris locuri si peisaje, dar sentimentele? Le`a mancat gaia? Si in plus ai folosit descrierea aia kre ne`a spus`o doamna invatzatoare la prima compunere din clasa a 3`a cu toamn. Frunzele copacilor erau galbene, ruginii shi maro. Acestea pica incet. Nu sunt rea dar asha ai descris tu. Am inteles ca inca nu ai facut toate figurile de stil, dar totusi, puteai sa bagi inste expresii si cuvinte mai interesante, care sa sune mai frumos. Si acum ma reintorc la sentimentele kre cred k le`am ghicit, in nici un caz nu le`am citit. La faza cu Sasuke, ei bine puteai sa spui cum se simtea Sakura, de exemplu: Cand ii simteam atingerile sangele incepea sa fiarba in mine. Am rosit toata, simtind ca fac totusi ceva gresit. Asta e doar un exemplu nu sunt ideile mele, sunt ale tale, eu doar mi`am spus parerea.
Dialogul...doar trei cuvinte ...prea mult si sec. Frazele sunt dezvoltate, dar pur si simplu nu ma atrag in nici un fel. Macar un sfert din replicile de acolo le puteai transforma in vorbire indirecta si era mult mai bine.
Apoi, am vazut ca ai incaput direct cu povestea de dragoste dintre cei doi, imi place ca idee de inceput, dar puteai sa o dezvolti putin. Sa spui ceva despre ei, cum au ajuns impreuna, macar vreo 5-6 randuri acolo :D.
Apoi ar mai fi o chestia care a mentionat`o shi Kana Shina, shi anume faptul ca schimbi timpurile de prezentare a actiounii ca pe ciorapi. Pe langa faptul ca este scurt capitolul, sa mai treci asha repede de la un timp la altul, ametzesti cititorii de tot.
Nici aspectul nu e de milioane, dar aici nu ma bag k nici eu nu sunt o experta :-"
Titlul trebuie sa recunosc ca m`a atras shi sunt curioasa cum va evolua actiunea in viitor.
Sper ca nu te`a deranjat comment`ul meu
Aaaa shi referitor la intrebarea de la chestionar, eu zici ca merita sa continui fiindca sunt sigura ca te ve imbunatati
Deci abea astept next`ul
Bye and Kissu:*
KyuMin.

#6
Inca nu v-am adus noul capitol insa vreau sa spun cateva cuvinte .

Va mai dura ceva timp pana pun nextu' deoarece am inceput sa ma informez despre toate figurile de stil ... etc. etc.

In perioada asta a lunii citesc , momentam o carte si postez mai rar pe Zup pentru ca abia o las din mana . Cu ocazia asta o sa descriu mai bine sentimentele , personajele , locurile , peisajele .

Scuzati-ma daca am facut o mare salata din timpuri . Cand am creet ficul eram adormita :| iar cand l-am verificat eram mai rau :|

Daca am greseli de exprimare , va rog sa ma scuzati , imi voi da toata silinta ca de acum incolo sa nu se mai repete !

Va multumesc ca ma incurajati si ma sfatuiti pentru a devenii mai buna la ficuri . Cine stie , poate datorita voua , candva am sa ajung sa scriu carti ! :X

Deci in incheiere , vreu sa spun :


La revedere !



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jocul dragostei. Grubbie 4 2.601 05-12-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Jocul vietii[+18] DemoniqueAngel 5 2.983 22-07-2011, 09:20 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Jocul dragostei mady 12 6.579 23-09-2010, 08:27 PM
Ultimul răspuns: kame.
  Iubirea este jocul Morti ! Vampire Soul 0 1.936 02-03-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Vampire Soul
  Jocul de cuvinte SakuyaRena 4 3.326 02-11-2009, 07:08 PM
Ultimul răspuns: fake_fate
  Jocul mintii Zambet.cOlOrAt 8 4.489 24-07-2009, 02:10 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  Jocul de-a dragostea [+18] [explicit content] DeeXD 13 8.495 10-05-2009, 08:15 AM
Ultimul răspuns: Yumina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)