Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
Da e dragut ^.^
61.90%
13 61.90%
Nu nu imi place ^_^
0%
0 0%
Mai trebuie lucrat fetita^.^
38.10%
8 38.10%
Total 21 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Inima imi bate pentru tine [+18 ]

#1
Am venit cu o poveste noua. O sa ziceti ca sunt nebuna de legat. Stiu :p nu trebuie sa mi se spuna. Am decis sa fac un fic original, cu multe batai de cap, poze si intamplari neasteptae, chiar si pentru mine :D
So sper sa va placa teancul de poze de la sfarsit :D
So primul capitol :

Capitolul 1 : Prima impresie...

Este data de 30. Octombrie. Astazi am aterizat cu avionul tatalui meu in Romania. Voi locui in Constanta. Numele meu este Kora Alicie. Am optisprezece ani si de abia astept sa implinesc nouasprezece. Sunt putin nelinistita. Nu stiu cum v-a fi aici. Este prima data cand vin aici. Eu am ochii caprui si sunt satena deschis, dar cand sunt nervoasa se face inchis spre negru. Am o inalime medie, sunt foarte slaba, si bogata. Sunt singura la parinti.
Parintii mei sunt sefii Yakuzei. Eu urmez la tron sa zic asa. Nu sunt o fata obinuita. Spun asta deoarece am puteri, din nastere. Mostenesc de la mama mea telekinezia si aripile. De la ea mostenesc si alte trasaturi, dar care nu sunt intrebuintate puterilor ci infatisarii mele. De la mama mostenesc culoare parului si toanele lui. Mostenesc si felul ei de a fi, o piele fina si un zambet minunat. De la tata mostenesc puterile asupra elementelor si conducerea in sange. Trasaturi poate ca mostenesc stilul lui de antrenament intensiv si culoare ochilor. Singurele lucruri care imi apartin sunt fitele si sentimentele.
Maine merg la liceul de aici. Imi este groaza deoarece, voi fi ciudata cea noua. Sper ca tata nu a pus sa fiu pazita iar de niste gorile. Am coborat din avion. Era destul de cald pentru aceasta luna aici. Eram imbracata cu o pereche de blugi conici albastrii si o bluza tip barcuta alba. Purtam niste pantofi negrii cu toc cui. Pe toc se rasucea un sarpe, creat din mici diamante. Drept bijuterii aveam o pereche de cercei in forma de fluturasi cu diamante, din argint si cu buton. La gat purtam un lantisor cu fluturasi din argint la set cu cerceii. La mana purtam o bratara cu trandafiri si fluturasi tot din argint. Pe degetul inelar al mainii drepte aveam un inel din argint cu un fluturas. Pietricelele cu care era decorat erau cristal. La mana stanga, la incheietura aveam un ceas din argint, subtire cu diamante mici, care ii dadeau un aer de feminitate. In mana mai aveam o poseta tip plic cu o bretea alba, cu pietricele.
Ma uit in jur si vad ca ma asteapta o limuzina. Ma indrept spre ea si soferul imi ia geamantanul si il pune in porbagaj, iar apoi imi deschide portiera sa intru in vehicul. Drumul nu a fost foarte lung. Intr-un dfert de ora am ajuns in fata unei vile. Imi este deschisa portiera si ies din masina. Vila era foarte frumoasa, tatal meu nu a glumit cand mi-a spus ca voi trai in puf. Am intrat pe poarta si un valet vine la mine si imi ia trolerul si merge in urma mea. Soferul duce masina in garaj.
Intru in casa si raman placut surprinsa, deoarece era dragut in interior. Sufrageria era decorata cu bun gust. Totul era din lemn si piele alba. Aveam si un semineu, ce dadea un aer aparte incaperii. Urc pe scari pentru a ma duce la dormitorul meu. Dormitorul meu era bestial. Era numai din lem. Culorile dominante erau negrul, albul si putin crem. In lateralul patului aveam cate doua lusttre, care aveau picior, albe. Sub acele lampi, erau doua noptiere, pentru fiecare parte a patului de culoare nagra. Fata-nfata cu patul, era un birou din lemn negru pe care erau asezate cateva dosare, un calculator si un leptop. Tata s-a gandit la toate, desi cred ca a fost ideea mamei. In dreapta patului erau doua fotolii din piele alba, iar intre el o masuta din sticla de cafea pe care era asejata o vaza cu tote tipurile de trandafiri. In stanga patului erau doua usi. Una ducea catre baie, iar cealalta catre camera cu haine.
Intru in baie si observ ca era spatioasa cu cabina de dus si jakuzzi, oglinda, ghiuveta si dupa cabina de dus era si WC-ul. Culorile dominante erau albul si cremul. Ies din incapere si ma duc pe balcon. Usa care ducea spre balcon era situata in spatele celor doua fotolii. Cand am intrat in balcon am vazut o canapea si doua fotolii. Si aici in fata canapelei era o masuta din sticla de cafea.
Intru inapoi in dormitor si ma indrept spre dulap pentru a ma schimba. Imi iau o pereche de panataloni de trening lungi, albi. Mai iau un tricou alb cu cateva imprimeuri roz pe el. Aleg o pereche de adidasi albi si imi strang parul, intr-o coada la spate. Accesoriile mi le las si imi mai iau telefonul. Aveam un telefon Samsung GT-B3410 negru. Dau la apelare rapida si imi sun parintii. Dupa ce am vorbit cu iei si le-am multumit m-am asezat la birou si am deschis leptopul. Am intrat pe messenger si am vorbit cu cativa prieteni din Franta. Acolo locuiam pana sa ma mut aici, in Romania.
Nu peste mult am fost chemata la masa de catre o servitoare. Am ajuns in sufragerie unde imi era servita masa. Am mancat apoi am urcat sus inapoi in camera mea. Am intrat in baie si mi-am facut un dus in jakuzzi. Am folosit un gel de dus cu aroma de trandafir, ce ma imbata complet. Am stat in apa si m-am relaxat cam o ora, apoi am iesit si mi-am uscat parul, apoi m-am imbracat in pijamale. Aveam o perche de pijamele roz, cu cateva imprimeuri florale pe bluza.
M-am bagat in pat si am adormit in jumatate de ora, deoarece eram obosita si a doua zi aveam liceu. Inca o zi ca ceilalti sa ma creada ciudata.
Dimineata a venit repede si o data cu ea si enervantul de soare care intra prin perdele si vroia sa ma trezeasca, chiar daca nu mai straluceste asa de mult tot le mai face fata norilor. Insa de aceasta data nu soarele a fost cel ce m-a trezit, ci telefonul. Suna. Imi pun mana pe noptiera samnoroasa si raspund mai mai sa il ucid pe cel care m-a trezit. Surpriza. La capatul celalalt era tata, care imi spunea ca vroia sa vada ca fac. Facem pe dracu in patru ce as fi putut sa fac la ora sapte? Chiar nu gandea? Vorbesc putin cu el si ii inchid telefonul. Imi folosesc puterile pentru a da draperiile la o parte si deschid usa de la balcon tot cu puterile mele. Ma ridic lenesa din pat si imi tarasc picioarele pana la baie. Imi fac turul de diminiata si ies de acolo ducandu-ma la dulapul cu haine. De acolo imi aleg o camasa alba cu nasturi si o fusta de blugi neagra, pana la genunchi. Nu era stilul meu dar trebuia sa fac un sacrificu. Imi pun o pereche de colanti negrii si o pereche de cizme negre cu un toc mic dupa parerea mea, care purtam numai tocuri inalte, din piele intoarsa.
Drept accesorii mi-am pus un lantisor din aur alb, cu pandantivul in forma de doua inimioare care erau prinse una de alta. Iar cea de jos avea pietre pretioase. La mana mi-am pus o bratara cu inimioare si cateva aveau si ele pietre pretioase si era facuta tot din aur alb, la mana dreapta. La mana dreapta la degetul inelar mi-am pus un inel din aur alb cu doua inimioare. La mana stanga mi-am pus un inele tot cu doua inimioare, din aur alb si cu cristale micute. In ureci mi-am pus o pereche de cercei cu atarantori tot cu inimioare. Aveau pietricele micute din cristal si erau confectionati din aur alb. La mana stanga mi-am pus ceasul din argint. Parul mi-l las desfacut si ma machez discret. Imi dau cu un gloss roz si cu parfum. Era un parfum de trandafiri.
Mi-am luat luat in geanta de liceu cateva caiete si cateva pixuri. Nu aveam chef sa car cine stie ce manual. Sper sa avem dulap la liceu sa las acolo cartile si eu sa ma plimb numai cu caietele. Imi iau telefonul, mp4-ul si le pun in geanta.
Cobor si jos ma asteapta soferul, cu portiera de la limuzina deschisa.
-Nu merg la liceu cu limuzina, voi merge cu o alta masina. Tata mi-a spus ca mai are una pentru mine, pe care sa o conduc eu. Asa ca voi merge cu aceea, ii spun eu soferului.
Acesta aproba si imi da chieile de la un Audi A4 Cabriolet. Zambesc si ma duc la garaj. Inainte sa ies din casa soferul imi da un palton de toamna negru.


Pozele capitolului :


sper ca v-a placut :X:*
bye bye and *hug*^.^

P.S. data viitoare nu vor mai fi atatea poze ^.^
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#2
Buna! Am vazut ca ai postat un nou fic.. Ideea nu ma pot pronunta asupra ei inca.. Dar am vazut ca ai niste propozitii cam seci.. [cel putin asa imi par mie]
"Este data de 30. Octombrie. Astazi am aterizat cu avionul tatalui meu in Romania. Voi locui in Constanta. Numele meu este Kora Alicie. Am optisprezece ani si de abia astept sa implinesc nouasprezece. Sunt putin nelinistita. Nu stiu cum v-a fi aici. Este prima data cand vin aici. Eu am ochii caprui si sunt satena deschis, dar cand sunt nervoasa se face inchis spre negru. Am o inalime medie, sunt foarte slaba, si bogata. Sunt singura la parinti."
Propozitiile sunt scurte si in plus din toate astea putei face o singura fraza. La inceput ai pus punct inainte de octombrie. Prima data am crezut ca ai gresit dar nu mai sunt asa sigura.Ai si o repetitie "Nu stiu cum va fi aici/Este prima data cand vin aici" Ai grija la repetitii. Sunt destul de deranjante.
Observasem niste greseli de tastare dar acum nu le gasesc..In rest e destul de bine.. Mai ai si in descriere niste repetitii. Pana acum e binisor, dar in mod sigur mai ai de lucrat la exprimare.Aaa..Da.. Era sa uit!:)) Cand descrii ceva ai pute folosi mai multe expresii, comparatii si chestii de genu. Puteai sa ne spui ce a vorbit fata cu tatal ei la telefon.In capitolul asta nu ai avut dialog decat la sfarsit. Si ala putin.
Deci cam asta ar fi [ daca am uitat ceva revin cu un Edit ].
Iti urez succes si spor la scris si sper sincer sa nu te lasi de fic..
Bye!

#3
(13-07-2010, 06:08 PM)Savarina Ali A scris: Capitolul 1 : Prima impresie...

Este data de 30. Octombrie. Astazi am aterizat cu avionul tatalui meu in Romania. Voi locui in Constanta. Numele meu este Kora Alicie. Am optisprezece - corect e "optsprezece" - ani si de abia astept sa implinesc nouasprezece. Sunt putin nelinistita. Nu stiu cum v-a - "va", fara cratima - fi aici. Este prima data cand vin aici. Eu am ochii caprui si sunt satena deschis, dar cand sunt nervoasa se face inchis spre negru. Am o inalime medie, sunt foarte slaba, si bogata. Sunt singura la parinti. Cum a zis si Little M, propozitiile sunt cam scurte.
Parintii mei sunt sefii Yakuzei. Eu urmez la tron, sa zic asa. Nu sunt o fata obinuita. Spun asta deoarece am puteri, - aici era fara virgula - din nastere. Mostenesc de la mama mea telekinezia si aripile. De la ea mostenesc si alte trasaturi, dar care nu sunt intrebuintate puterilor ci infatisarii mele. De la mama mostenesc culoare parului si toanele lui - cred ca vroiai sa zici ei... :-?. Mostenesc si felul ei de a fi, o piele fina si un zambet minunat. De la tata mostenesc puterile asupra elementelor si conducerea in sange. Trasaturi poate ca mostenesc stilul lui de antrenament intensiv si culoare ochilor. Singurele lucruri care imi apartin sunt fitele si sentimentele. Cred ca daca aici nu ziceai si "fitele", propozitia ar fi sunat mult mai bine.
Maine merg la liceul de aici. Imi este groaza deoarece, - fara virgula - voi fi ciudata cea noua. Sper ca tata nu a pus sa fiu pazita iar de niste gorile. Am coborat din avion. Era destul de cald pentru aceasta luna aici. Eram imbracata cu o pereche de blugi conici albastrii si o bluza tip barcuta alba. Purtam niste pantofi negrii cu toc cui. Pe toc se rasucea un sarpe, creat din mici diamante. Drept bijuterii aveam o pereche de cercei in forma de fluturasi cu diamante, din argint si cu buton. La gat purtam un lantisor cu fluturasi din argint la set cu cerceii. La mana purtam o bratara cu trandafiri si fluturasi tot din argint. Pe degetul inelar al mainii drepte aveam un inel din argint cu un fluturas. Pietricelele cu care era decorat erau cristal. La mana stanga, la incheietura aveam un ceas din argint, subtire cu diamante mici, care ii dadeau un aer de feminitate. In mana mai aveam o poseta tip plic cu o bretea alba, cu pietricele. Pfffff, sincer? Nici macar nu am stat sa citesc tot ce ai scris aici (asa ca s-ar putea sa fie pe-aici greseli de gramatica). Descrii prea mult vestimentatia, nu are niciun rost.
Ma uit in jur si vad ca ma asteapta o limuzina. Ma indrept spre ea si soferul imi ia geamantanul si il pune in porbagaj, iar apoi imi deschide portiera sa intru in vehicul. Drumul nu a fost foarte lung. Intr-un sfert de ora am ajuns in fata unei vile. Imi este deschisa portiera si ies din masina. Vila era foarte frumoasa, tatal meu nu a glumit cand mi-a spus ca voi trai in puf. Am intrat pe poarta si un valet vine la mine si imi ia trolerul si merge in urma mea. Soferul duce masina in garaj.
Intru in casa si raman placut surprinsa, deoarece era dragut in interior. Sufrageria era decorata cu bun gust. Totul era din lemn si piele alba. Aveam si un semineu, ce dadea un aer aparte incaperii. Urc pe scari pentru a ma duce la dormitorul meu. Dormitorul meu era bestial. Era numai din lem. Culorile dominante erau negrul, albul si putin crem. In lateralul patului aveam cate doua lustre, - fara virgula - care aveau picior, albe. Sub acele lampi, erau doua noptiere, pentru fiecare parte a patului de culoare nagra. Fata-n fata cu patul, era un birou din lemn negru pe care erau asezate cateva dosare, un calculator si un leptop. Tata s-a gandit la toate, desi cred ca a fost ideea mamei - pai hotaraste-te -. In dreapta patului erau doua fotolii din piele alba, iar intre ele o masuta din sticla, de cafea pe care era asejata o vaza cu tote tipurile de trandafiri. In stanga patului erau doua usi. Una ducea catre baie, iar cealalta catre camera cu haine. Si aici ai descris cam mult, dar sa zicem ca merge.
Intru in baie si observ ca era spatioasa, cu cabina de dus si jakuzzi - nu cred ca se scrie asa, dar nu sunt sigura, deci daca gresesc, scuze - , oglinda, ghiuveta si dupa cabina de dus era si WC-ul. Culorile dominante erau albul si cremul. Ies din incapere si ma duc pe balcon. Usa care ducea spre balcon era situata in spatele celor doua fotolii. Cand am intrat in balcon am vazut o canapea si doua fotolii. Si aici in fata canapelei era o masuta din sticla de cafea. Iaaaar prea multa descriere. Pana acum nu ai avut deloc actiune. Foaaarte rar cate o propozitie - doua.
Intru inapoi in dormitor si ma indrept spre dulap pentru a ma schimba. Imi iau o pereche de panataloni de trening lungi, albi. Mai iau un tricou alb cu cateva imprimeuri roz pe el. Aleg o pereche de adidasi albi si imi strang parul, intr-o coada la spate. Accesoriile mi le las si imi mai iau telefonul. Aveam un telefon Samsung GT-B3410 negru. Dau la apelare rapida si imi sun parintii. Dupa ce am vorbit cu iei si le-am multumit m-am asezat la birou si am deschis leptopul. Am intrat pe messenger si am vorbit cu cativa prieteni din Franta. Acolo locuiam pana sa ma mut aici, in Romania. Si aici ai avut descriere inutila, dar macar nu la fel de multa. Dar sincer, ce conteaza ce telefon are? Sa se dea mare, sau cum?
Nu peste mult am fost chemata la masa de catre o servitoare. Am ajuns in sufragerie, unde imi era servita masa. Am mancat, apoi am urcat sus, inapoi in camera mea. Am intrat in baie si mi-am facut un dus in jakuzzi. Am folosit un gel de dus cu aroma de trandafir, ce ma imbata complet. - Si aici la fel, ce conteaza ce aroma e? - Am stat in apa si m-am relaxat cam o ora, apoi am iesit si mi-am uscat parul, apoi m-am imbracat in pijamale. Aveam o perche de pijamele roz, cu cateva imprimeuri florale pe bluza.
M-am bagat in pat si am adormit in jumatate de ora, deoarece eram obosita si a doua zi aveam liceu. Inca o zi ca ceilalti sa ma creada ciudata.
Dimineata a venit repede si o data cu ea si enervantul de soare care intra prin perdele si vroia sa ma trezeasca, chiar daca nu mai straluceste asa de mult tot le mai face fata norilor. Insa de aceasta data nu soarele a fost cel ce m-a trezit, ci telefonul. Suna. Imi pun mana pe noptiera, samnoroasa si raspund mai mai sa il ucid pe cel care m-a trezit. Surpriza. La capatul celalalt era tata, care imi spunea ca vroia sa vada ca fac. Facem pe dracu in patru ce as fi putut sa fac la ora sapte? Chiar nu gandea? Vorbesc putin cu el si ii inchid telefonul. Imi folosesc puterile pentru a da draperiile la o parte si deschid usa de la balcon tot cu puterile mele. Ma ridic lenesa din pat si imi tarasc picioarele pana la baie. Imi fac turul de diminiata si ies de acolo ducandu-ma la dulapul cu haine. De acolo imi aleg o camasa alba cu nasturi si o fusta de blugi neagra, pana la genunchi. Nu era stilul meu dar trebuia sa fac un sacrificu. Imi pun o pereche de colanti negrii si o pereche de cizme negre cu un toc mic dupa parerea mea, care purtam numai tocuri inalte, din piele intoarsa. Cred ca deja stii ce as fi vrut sa spun, nu? Legat tot de descriere.
Drept accesorii mi-am pus un lantisor din aur alb, cu pandantivul in forma de doua inimioare care erau prinse una de alta. Iar cea de jos avea pietre pretioase. La mana mi-am pus o bratara cu inimioare si cateva aveau si ele pietre pretioase si era facuta tot din aur alb, la mana dreapta. La mana dreapta la degetul inelar mi-am pus un inel din aur alb cu doua inimioare. La mana stanga mi-am pus un inele tot cu doua inimioare, din aur alb si cu cristale micute. In ureci mi-am pus o pereche de cercei cu atarantori tot cu inimioare. Aveau pietricele micute din cristal si erau confectionati din aur alb. La mana stanga mi-am pus ceasul din argint. Parul mi-l las desfacut si ma machez discret. Imi dau cu un gloss roz si cu parfum. Era un parfum de trandafiri. La fel si aici.
Mi-am luat luat in geanta de liceu cateva caiete si cateva pixuri. Nu aveam chef sa car cine stie ce manual. Sper sa avem dulap la liceu sa las acolo cartile si eu sa ma plimb numai cu caietele. Imi iau telefonul, mp4-ul si le pun in geanta.
Cobor si jos ma asteapta soferul, cu portiera de la limuzina deschisa.
- Alineat - -Nu merg la liceu cu limuzina, voi merge cu o alta masina. Tata mi-a spus ca mai are una pentru mine, pe care sa o conduc eu. Asa ca voi merge cu aceea, ii spun eu soferului.
Acesta aproba si imi da chieile de la un Audi A4 Cabriolet. Zambesc si ma duc la garaj. Inainte sa ies din casa soferul imi da un palton de toamna negru. Sfarsitul mi-a placut.

Sincer, e un capitol slab. Adica nu vreau sa ne certam din nou ^^, dar stiu ca poti mai mult. Mult mai mult. In tot capitolul nu ai avut un strop de actiune; nu ai vorbit decat despre felul in care se imbraca, accesoriile pe care le purta si alte detalii din astea plictisitoare.
In schimb ma bucur ca nu am mai remarcat "nicio" scris dezlegat. :))
Si totusi mai ai de lucrat. ;)) Sper ca nu te superi ca am luat tot capitolul odata, dar ti-am zis, era mai usor.
Ai avut prea multa descriere, si aceasta nu prea reusita. Naratiune nu ai avut aproape deloc. Dialog ai avut la sfarsit si nu pot spune ca nu a fost bun. Insa a fost prea putin.
Ai avut si cateva greseli de gramatica si de tastare, le-am evidentiat pe unele, dar cred ca mi-au mai si scapat. Scuze, ora e de vina. :)) Si scuze si ca am repetat "ai avut". :))
Asa. Revenind, imi place ca tipa are puteri supranaturale. B-)
Cum am mai zis, stiu ca poti mai mult.:-) Sper sa nu ne certam din nou ca doua... era eu sa zic acum. :))
Succes in continuare. >:D<
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#4
Mi-am mai stors creierii si am pus sucul lor pe foaie si au iesit cateva cuvinte. Acele cuvinte le-am desifrat si a iesit acest capitol. Va multumesc de comentarii si sper ca acest capitol sa va placa mai mult. Stiu si eu ca pot mai mult asa ca sper ca nu v-am dezamagit si cu acest capitol, cum am facut cu primul :(
So va dau capitolul :) nu stiu cand aduc capitolul 3 ca nu stiu cum vine inspiratia pe capul meu ;))
Discalaimer de ultima ora :D :
Nu detin nici o melodie, ele sunt luate de pe Youtube si versurile sunt luate de pe versuri.ro sau google.

Capitolul 2 : Prietene bune din nou...

Am ucat in masina. Am bagat cheia in contact si am trezit motorul masinii la viata. Pornesc in viteza din curte. Strazile erau aproape goale. Nu zic ca nu imi placea atmosfera, deoarece chiar imi placea. Nu aveam cu cine sa ma enervez, injurand asa de luni. Astazi este prima mea zi de liceu, aici in Romania, mai exact Constanta. Pare un orasel destul de dragut la prima vedere. Imi place foarte mult aceasta atmosfera. Marea era aproape, si puteam sa innot de cate ori vroiam. Adoram acest lucru. In vila cumparata de parintii mei am o piscina frumoasa afara, in forma de inimioara. Mai am una si in interior draguta foc si aceea. Ceea ce imi place mie la ele este faptul ca sunt mari.
Nu mai dureaza nici zece minute si ajung in fata unei cladiri mari si verzi. „ Perfect exact culoarea mea favorita!” imi spun in gand ironica. Parchez masina in parcarea liceului si cobor din ea. Mi-am legat paltonul si mi-am luat geanta de pe scaunul din dreapta. Blochez masina si ma indrept spre imbulzeala din curte. Vreau sa ma duc sa ma asez pe o bancuta pana cand se face careul. „Doamne mai suntem in clasele primare sa facem careu?” ma intreb eu in gand.
In fata mea se pune un baiat saten cu ochii violeti. Era inalt si imbracat cu o pereche de blugi si o camasa alba deschisa la aproape toti nasturii si cu o cravata pusa larg la gat. Peste avea o geaca din blugi. Ma uit la el sarcastica si ma intorc sa merg mai departe.
- Mai usor paupsa, nu te grabii asa. Nu vrei sa ne cunoastem?
Ma uitam la baiat cu scarba. „Este veche nenea!” imi spun in gand. Imi dau ochii peste cap si
vreau sa plec mai departe, dar acesta ma prinde de mana. Scrasnesc din dinti si vreau sa-i dau o palma, insa imi da drumul si vine in fata mea. Dintr-o data simt cum ceva, sau mai bine zis cineva ma ia de gat si ma strange puternic int-o imbratisare.
- Al, ce mai faci? Scumpa mea prietena... tipa la mine cea mai buna ametita si nebuna prietena din cate au fost.
- Zeneea, spun eu incercand sa respir. Ma sufoci, continui eu, apoi o imbratisez la randul meu.Ce mai faci?
- E pe aici cu liceul, baieti, muzica si alte lucruri de genul, imi spune fata zambind. Dar tu?
- Cam la fel, doar ca continui aceste lucruri in Romania. M-am despartit de frumoasa Franta sa vin aici si sa vad cum inceraca unul sa filtreze cu mine, spun si ma uit la baiat. Zeneea era o fata cu parul lung si roscat. Avea ochii precum doua safire. Este putin mai scuda decat mine, dar mult mai comunicativa. Era imbracata cu o camasa alba deschisa la primii trei nasturi lasand la vedere niste sani mari si moi. P[urta o pereche de blugi negrii strimti si o pereche de cizme pana la genunchi negre din piele intoarsa. Ma uitam la ea si am vazut ca mai era un baiat langa ea. Acesta imi zambeste si la fel fac si eu. Zeneea imi spune ca el este prietenul ei si ca cel care incerca sa filtreze cu mine este Paul (cu pronuntia in franceza :d „Pol”). Mario era blond cu ochii albastrii-movili. Era dragut si mai inalt ca mine. Ma bucuram pentru prietena mea. Era imbracat cu o pereche de blugi albastrii inchisi cu multe buzunare si o camasa alba.
- Cred ca ar trebui sa margem in clasa, spun eu si ceilalti aproba.
In mod normal am vrut sa stau in banca cu Zeneea, dar ea statea cu iubitul ei. Singurul loc liber era langa saten. Am oftat adanc si m-am asezat in banca. Nu a durat mult si in clasa a intrat o profesoara destul de tanara dupa parerea mea. Avea parul si ochii de aceeasi nuanta de albastru. Era foarte frumoasa. Intra in clasa si ne saluta pe toti. Era imbracata cu o camasa alba si un sacou egru, la fel ca si fusta pana la genunchi. In picioare avea o pereche de pantofi negrii din lac.
- Dragii mei vad ca a venit eleva cea noua. Am auzit ca este din Franta. Bonjour cher, s'il vous plaît avant vous et vous présenter.(1), spune aceasta intr-o franceza impecabila. Aprob si ma duc in fata clasei. Pasii nu mi se auzeau pe lamitaele de culoare mierii.
- Je vous remercie, mais je sais très bien et le roumain.(2), spun eu zambind, tot intr-o franceza impecabila. Aceasta aproba si eu incep sa ma prezint:
Buna tuturor, numele meu este Kora Alicia, prietenii imi spun Aly. Numai o singura persoana are voie sa-mi spuna Al, spun zambind si ma uit la Zeneea. Am optsprezece ani. Asa cum a zis si doamna profesoara, vin din Franta. Stiu cateva limbi, dar stiu cand sunt injurata in orice limba, spun cu zambetul pe buze. Cam atat despre mine, nu prea mai stiu ce sa spun.
- Bun venit draga Alicia, eu sunt diriginta si profesoara de muzica. As dori sa ne canti ceva, asta daca vrei bine inteles.
- Sigur nu ma deranjeaza. Voi canta o melodie in limba engleza ca sa o inteleaga toti. Este ceva compus de mine si sper sa va placa.
Cinci, sase, sapte, opt :
Strofa:
Dangerous feelings break out my soul
It's just the meaning of being alone
I need you here wherever you are
I need you now to take me so far
I wanna run like the speed of the sound
I was somewhere , I 'm sure you're around
You give me now the meaning of life...

With you I'm feeling alive
Ooooooo...

Refren:
Why you're lookin' like that
I'm burning like fire
I wanna be higher
Just let me know
Why you're lookin' like that
You're driving me crazy
You're lookin' amazing [3x]
Vocea mea rasuna in toata clasa. Toti stateau amutiti si ascultau. Imi placea sa fiu in centrul atentiei. Ma simteam speciala. Cand melodia s-a sfarsit toti baietii din clasa, inafara de Paul si de maimutele lui fara creier. Si prietena mea a imi zambea in continu. Profesoara era fericita pot sa spun. Din prima zi m-am ales cu un zece in catalog. Imi placea acest lucru. Nu a mai durat mult si s-a sfarsit. Clopotelul a sunat prevestind o pauza bine meritata pentru creierele noastre „incinse” de a atata carte.
- Ai fost minunata Al, imi spune prietena mea si imi sare in brate.
- Da asa e , ai o voce minunata, o completeaza Mario.
- Merci, spun cu un accent francez. Adica mersi, ma crectez rapid si zambesc dulce.
Au mai trecut inca cinci ore in care m-am prezentat in fiecare ora, la fiecare profesor. „Cred ca o sa invat chestia asta pe derost!” imi spuneam in minte revoltata.
Pozele capitolului :
Personajele :
Paul,Zeneea,Mario,Diriginta
Casa:
Piscina exterioara
Piscina interioara
Melodiile:
Melodia cantata in fata clasei, la ora de muzica
Dex :
1)Bonjour cher, s'il vous plaît avant vous et vous présenter. = Buna draga mea, te rog sa vi in fata si sa te prezinti.
2) Je vous remercie, mais je sais très bien et le roumain.= Va multumesc, dar eu stiu foarte bine si romana.



P.S. va rog sa nu imi taiati gatul ca e Inna (in special tu Anna ;;) nu uita cu cine iesi afara :D)
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#5
Deeeci. Nu iti iau gatul desi mi-ar fi placut sa o fac. = )) In schimb, trec direct la critica > : ) :
Ma, nu prea stiu cu ce sa-ncep, asa ca o sa iasa o aiureala destul de mare. Am observat (mai observasem si-nainte : )) ) ca ai o problema cu virgulele. xD Pur si simplu nu le pui unde trebuie, nu stiu ce le tot faci si le gresesti. In primul rand, substantivele in vocativ si interjectiile stau intre virgule. La tine, virgulele par fortate.
E adevarat ca acesta e un capitol mai bun decat primul, desi inca mai ai o problema cu timpurile alea verbale. >.> Naratiunea e mai buna, descrierea merge, desi e cam seaca. Iar dialogul... Nu stiu ce sa zic de el, deoarece nu le am cu dialogul. Banuiesc ca e bun. : )) Am observat un progres -> lasi spatiu dupa linia de dialog. : >
Am observat si greseli de tastare/gramaticale:
innot - inot
albastrii - albastri
lamitaele - ? nu stiu ce vroiai sa zici aici, nu inteleg. ^^ 'Laminatele', banuiesc.
Si in fine, or mai fi fost si altele...

Bonjour cher, s'il vous plaît avant vous et vous présenter. - este 'bonjour, chere'. Cu ''e'' la sfarsit, deoarece este feminin (si cu un accent grav pe primul e, parca, dar nu il am pe tastatura, si nici nu sunt sigura daca asa e), si intre virgule, deoarece, ca in limba romana, este in cazul vocativ. Apoi, 's'il vous plait" (si accentul ala, in fine) este forma de politete. Nu este gresita, dar mergea mai bine 's'il te plait', avand in vedere ca era o replica adresata de catre o profesoara unei eleve. Iar mai departe m-ai pierdut, asa ca nu ma bag sa zic ceva ca poate iese o tampenie. ^^
Je vous remercie, mais je sais très bien et le roumain. - 'je sais tres bien et le roumain'... Nu stiu sigur daca exista exprimarea asta, nu am mai auzit-o. Cred ca era mai bine 'je sais tres bien le roumain aussi'.
Nu uita, sunt multifunctionala. > : ) Ar trebui sa scrii in hindi ca sa imi inchizi gura. = ))

Nu inteleg de ce ai pus gandurile fetei ingrosate, mi se pare ca strica estetica... Si melodia aia... Puteai sa nu pui versurile, sa mentionezi doar titlul si cine o canta. Pentru ca deoarece ai pus versurile, pare ca ai vrut sa scapi mai repede. ^^ (poate ai vrut, stiu eu :- " ) Si in plus, cine crezi ca sta sa citeasca versurile in intregime? Eu le-am citit doar pe primele 3, si nu pentru ca mi-am dat seama ca e Inna, ci pentru ca ma plictiseam.

Cam asta e. Cred. : )) Ma, ai progresat, serios. : ) Sper sa nu te superi pe mine. :o3 Nu stiu ce sa mai zic. : )) Succes in continuare. : ) Si scuze daca am gresit pe-aici cu vreo critica (am ramas cu sechele de cand cu... stii tu :)) ).

p.s. "va rog sa nu imi taiati gatul ca e Inna (in special tu Anna. nu uita cu cine iesi afara) "
Apropooo de iesit afara... :-" : )) Ce-ar fi sa dai o tura pe id-u' ala al tau? ;;) = ))
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#6
Anna.: ) sa stii ca de acum chiar voi scrie in hindi sa-ti astup gura = )))). Stiu foarte bine ca esti multi functionala. Ghinionul vietii mele -_-". Pe mess intru in fiecare zi da eh ce sa-i faci? Merci ca citesti si comentezi, desi stii foarte bine ca-ti umplu frigiderul >:). Ar trebui sa-l mai verifici. Oricum merci inca o data ca citesti si comentezi, sper ca data viitoare sa iti placa mai mult -_-", altfel ma vei omori cu zile ^.^
Voi incerca sa aduc si nextul dar acum sunt „In cautarea inspiratie” cand o gasesc o fac sa regrete ca a plecat >:).
Oricum mersi
bye bye and *hug*
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#7
Citat:Bonjour cher, s'il vous plaît avant vous et vous présenter. - este 'bonjour, chere'. Cu ''e'' la sfarsit, deoarece este feminin (si cu un accent grav pe primul e, parca, dar nu il am pe tastatura, si nici nu sunt sigura daca asa e), si intre virgule, deoarece, ca in limba romana, este in cazul vocativ.

E cherie la feminin. -.-"


Citat:2) Je vous remercie, mais je sais très bien et le roumain.= Va multumesc, dar eu stiu foarte bine si romana.


Gresit, gresit, gresit! Ai gresit in primul rand formularea, de aici si traducerea aiurea a translatorului online. Nu stii sa vorbesti romana, stii sa vorbesti romaneste!

Propozitia corecta in franceza este: Je vous remercie, mais je sais très bien le roumain aussi.

Te sfatuiesc sa nu folosesti translatorul online pentru franceza din moment ce nu stii sa formulezi nici in romana o propozitie corect. -.-" N-am citit ficul, nici nu am de gand, dar prin ce mi-am aruncat privirea sa stii ca vi se scrie cu 2 de i si asa mai departe. Poate ca ar trebui sa lucrezi mai mult pe la gramatica limbii romane inainte sa o dau in frantuzeste, cherie.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#8
Wau Jasmine ti-ai facut aparitia pe aici, sincer cand am primit mail-ul mi s-a facut pielea de gaina, vazand ca tu esti cea care ma corecteaza. Inca am ramas cu sechele de ultima data cand am primit bobarnace -_-". Mersi ca ma corectezi, ce pot sa spun? Nu zic nimic de rau, deoarece prietena mea mai sus imi spusese de greseli, asa ca mersi oricum. 8-|. Nu te pun sa-l citesti ca nu mai ies intreaga cred :-?. Oricum mersi de critica adresata francezei :-??
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#9
Deja al doilea capitol si vad taraboi aici --_--". In fine ma axez pe fic. Pai Ali-chan, sunt primele capitole si aici sincer nu prea inteleg eu din primele capitole, pentru ca stii si tu primele capitole daca nu's palpitante si sunt asa de introducere sunt banale. ^_^ Ficul tau e dragut pana acum insa ma voi pronunta mai adanc in capitolele urmatoare. Descriere, imi place cum descrii imprejurul descrii detaliat fizicul si peisajele din jurul personajelor. Totusi ar trebui sa te axezi si pe sentimentele si gandurile personajelor ;). Actiunea, pai nu e fugarita de gaste din cate vad eu pe moment :)) , dar mai are scapari putin in primul capitol. Dialog este destul si bine plasat pentru marimea capitolului. :*
Greseli sunt dar micute, ma deranjeaza ca pui prea multe poze inutile ale fiecarui detaliu, ce bluza, pantaloni,chiloti etc are X . >_> Pune si tu esentialul cu o camera cu un perosnaj, nu atatea chestiute. ;;)
Cam atat am avut si tiam zis sincer parerea mea, sper sa nu te deranjeze, astept nextul si bafta la el. :* >:D<
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#10
Este data de 30. Octombrie.Nu mi se pare corectă formularea asta, cel puţin din punctul meu de vedere. După 30 nu se pune punct şi să mai ştii asta. Corect ar fi fost Suntem în data de 30 Octombrie. În opinia mea o descriere fizică trebuie îmbinată cu cea morală. În cazul de faţă nu se întâmplă asta. Ar fi bine ca atunci când începi să descrii, să îmbini descrierea fizică cu cea morală altfel iese sec. Spre exemplu în primul capitol. Cred că se subânţelegea că era bogată că doar urma la tron nu ? Nu cred că există un om sărac să ajungă rege / regină urmând la tron. Dat fiind că te axezi mai mult pe descrierea fizică, mi se pare acţiunea seacă. Exprimarea este bunicică, dar mai ai de lucrat la ea până să înveţi să te exprimi cum trebuie. Încă mai ai lipsuri. În afară de exprimare şi descriere, acţiunea mi se pare oleacă prea repezită. Nu ştiu, descrii sec, forţat şi nu te concentrez pe detaliile importante. Nu că o-i fi expertă în descrierile balzaciene, dar măcar să specifici anumite puncte ca cititorul să îşi de amai mult seama de ce se întâmplă. Degeaba pui atâtea poze, pozele nu fac descrierea. Dialogul e bun. Cel mai mult mă atrage acesta. Pentru că, pentru că. Pentru faptul căăăă e bun şi atât. Nu coments about it. E bun în mai multe privinţe. Dialogul e punctul forte al multora. E mai lejer dialogul, dat fiind că tu ţi-ai creat în mintea ta anumite personalităţi pentru personajele tale şi le-ai făurit caracterul / comportamentul s.m.d şi ştii cum şi ce să scrii. Totuşi cam pui prea mult accent pe dialog iar aici nu mă refer la faptul că îl supra foloseşti căci asta nu e adevărat. Îmbini şi dialogul şi naraţiunea şi ai echilibru între ele două, dar te concentrezi prea mult la dialogul în sine, pui prea mult accent pe ''frumuseţea'' lui să spun aşa, căci nu am găsit un cuvânt mai potrivit. Ar trebui să mai slefuieşti şi descrierea şi naraţiunea. Acţiunea / naraţiunea [ tot aia ] se desfăşoară cam prea repede dat fiind că nu faci nimic în privinţa descrierii. Atunci când a cântat Alicia spre exemplu nu m-a impresionat cu nimic. A fost prea banal după părerea mea. De ce ? Pentru că nu ştii să descrii psihicul personajelor. Nu ştii să descrii emoţii. Te bazezi într-una pe fizic de m-ai căpiat, dar la emoţii stai 0. Ar trebui să fie invers, sau să se facă un echilibru între cele două sau să le îmbini. Una din astea trei opţiuni, deşi prima nu aş alege-o căci personajele au un aspect nu ? trebuie să ştim şi noi cum arată.
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Depinde de tine nu de altii! Geta^_^ 0 1.944 23-07-2013, 12:37 AM
Ultimul răspuns: Geta^_^
  Inima Diavolului Yami 8 5.404 05-06-2013, 07:46 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  [Yuri] Am nevoie de tine Akiraaa 3 2.867 13-04-2013, 10:56 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  [Yaoi] Invat sa traiesc fara tine Akiraaa 1 2.484 26-03-2013, 10:22 PM
Ultimul răspuns: -FelixXX-
  Inima fara speranta Hope 6 3.878 05-08-2012, 03:36 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Muzica pentru inima mea Hope 3 3.395 05-08-2012, 03:29 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Otrava pentru inima mea Elena. 2 2.435 23-10-2011, 12:20 AM
Ultimul răspuns: kyra_kyralyne
  Crezi că există un portal È™i spre inima ta ? ( +16 *yaoi* ) ×Tα℮♏iᾔ× 21 8.817 02-10-2011, 02:32 PM
Ultimul răspuns: Addeh
  Inimă de ceară LoloMark 7 3.091 06-09-2011, 07:42 PM
Ultimul răspuns: LoloMark
  Aproape de tine Katniss 29 16.869 11-06-2011, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Nixu


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)