Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)

#1
Titlu:I won't let you die again (titlul mai vechi este "Trecut reinviat)
Autor:Maria Kurenai
Beta:Lord Sesshomaru
Disclaimer:Fic-ul este unul despre Kaleido Star,asa majoritatea personajelor sunt de acolo.O parte din personaje insa sunt inventate.
Director:Junichi Sato ,Yoshimasa Hiraike
Stdio:Gonzo
Sumar:Actiunea se petrece la multi ani dupa terminarea anime-ului,dupa moartea Laylei Hamilton intr-un accident la trapez.Mai multe nu va spun,pentru ca vreau sa va las sa descoperiti singuri.
Genre:Romantism,drama,actiune
Rating:Exista anumite momente erotice,asa ca prefer sa pun de la inceput +16.Stiu ca va fi citita si de persoane mai mici,insa nu vreau sa fiu trasa la raspundere.
Pairings/Cupluri sau Characters/Caractere:Layla&Yuri
Warnings:Nu cred ca exista asa ceva.
A/N:Am facut o poveste care imi place mie (ca si fana a cuplului Layla&Yuri),insa sper sa placa si celorlalti.Daca exista anti-fani Kaleido atunci nu o cititi pentru ca va pierdeti timpul.Este totusi primul meu fic,asa ca va rog sa nu ma criticati prea dur(ma cam descurajeaza acest lucru).Astept critici(pentru ca sunt totusi o incepatoare) si sugestii,dar nu exagerate.

* * *

E noapte,dar cine stie cat de tarziu?Freamatul orasului a incetat demult,ultimele lumini s-au stins si numai in departare se mai aud slab zgomotele orasului.Cate o reclama luminoasa mai sclipeste ici si colo,indicand cel mai probabil firma vreunui magazin.Aerul racoros,de noapte se strecoara usor printre frunzele copacilor,lasand in urma sa un fosnet abia perceptibil,aproape placut.
Pe peretii albastrii ai unui apartament din centrul orasului,pe suprafata mata a unei oglinzi mari se profileaza umbrele siluetelor a doua persoane.Din patul mare,acoperit de un cearsaf alb se aud gemete infundate,poate prea putin consistente.Un geamat scurt,o tanguire,strabate dormitorul,pierzandu-se probabil undeva in spatele paharelor pe a caror sticla stravezie au ramas imprimate pete sangerii de ruj.
Cateva ore mai tarziu,pe pernele din bumbac satinat se odihnesc doua trupuri goale,dezvelind in unele locuri portiuni de piele alba,catifelata,asemanatoare sculpturilor in marmura.Suvitele aurii ale ei au cazut obosite sub atingerile delicate ale mainilor lui.Pe chipul amandorura s-a asternut calmul,ascuns sub pleoapele inchise si marginite de perdeaua de gene dese.Buzele lor poarta inca amprentele ultimelor sarutari,trupurile lor poarta parfumul celuilalt,iar pielea lor zvacneste sub fiecare atingere.

* * *

Trecusera deja multi ani de cand Sora si Layla evoluasera separat,gasindu-si adevaratul loc pe scena.Layla fermecase publicul pe Broadway prin gratia si frumusetea sa,in timp ce Sora a incantat spectatorii de la Kaleido Stage prin talentul sau si dragostea fata de scena.Acrobati noi isi facusera aparitia la Kaleido in fiecare an,insa se parea ca nimeni nu o va putea intrece vreodata pe Sora,care a ramas mult timp atractia principala a scenei.
Deasupra Kaleido Stage-ului soarele isi arunca scanteile aurii ce pareau apoi a se pierde in apele albastre ale marii.Chiar si dupa atatia ani locul a reusit sa isi mentina farmecul si misterul,reprezentand inca pentru multi o rampa de lansare in lumea spectacolului si a scenei.Cu toate ca era ziua in care urmau sa se dea auditii pentru nou-venitii de anul acesta locul parea pustiu si neinsufletit.Numai la cativa metrii in fata intrarii se afla o persoana,privind locul cu ochii reci.
Chiar si asa,in ciuda imaginii pustii cu care te intampina acest loc din exterior,inauntru salile de antrenamente,holurile si vestiarele sunt animate de numeroase figuri.Numai o parte dintre acestea insa au pastrat cateva dintre trasaturile de acum multi ani.Un zambet,un gest reflex sau poate cateva cuvinte rostite in graba catre vreun nou-venit mai dezorientat decat e nevoie.
Intr-un vestiar spatios isi face aparitia o fata cu parul mov si lung,zambindu-le tuturor celor din jur.Privi cateva clipe catre toate persoanele din jurul ei,simtit parca toata agitatia si emotia ce plutea in aer.Facu cativa pasi inainte,dupa care zise:
-OK toata lumea!striga fata asteptand ca toti cei din jur sa isi indrepte atentia catre ea.Vreau sa va urez tuturor si in acest an succes si incercati sa dati tot ce aveti mai bun!incheie ea impartindu-le un alt rand de surasuri.


Deocamdata las cam atat pentru ca mai am de adaugat cate ceva la continuare,dupa care trebuie sa o trimit Beta-ului pentru a o corecta.Sunt curioasa sa aud parerea voastra! =^.^=
Inca ceva.Voi posta continuarea cel mai devreme saptamana viitoare,pentru ca nu pot sta pe internet decat de vineri pana duminica.
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#2
Iti multumesc foarte mult pentru critici si laude,flower_of_hell!Ma bucur ca ti-a placut prima parte! =^.^=
Deci,asa cum am promis acum cateva zile a venit si continuarea!Imi cer scuze daca nu este chiar atat de lunga pe cat va asteptati,insa am fost ocupata cu scoala si nu am scris foarte mult.

Dupa toate acestea fata parasi vestiarul,indreptandu-se spre una din salile de antrenamente,unde o asteptau alte cateva persoane.Incet-incet sala se aglomereaza,luminile se aprind,iar trapezele sunt coborate.Siluete colorate se reliefa acum din umbra,executand miscari mai mult sau mai putin complexe,atent supravegheate de privirile celorlalti acrobati.
Cateva ore mai tarziu,cand auditiile se apropiau de sfarsit si juriul incepuse sa vorbeasca despre cu totul alt subiect isi facu aparitia in sala de antrenament o fata a carei varsta o puteai cu greu ghici.Privind-o cu atentie nu iti puteai da seama daca are 15,20 sau 30 de ani.Ochii albastrii si mari scrutau imprejurimile,analizand cu interes fiecare persoana prezenta,in vreme ce pasii usor nesiguri si clatinati o purtau spre primul trapez.Urcand in graba,cu miscari aproape tulburi,diforme,silueta ajunse in cele din urma pe platforma,continuand sa priveasca usor dezorientata.
-Domnisoara,sigur va simtiti bine?Doriti putin ajutor?se auzi o voce barbateasca din spatele grupului de oameni ce se stransesera pe scaunele din primele randuri.
Fara a le adresa nici un raspuns,fata prinse metalul rece si inert al unuia dintre trapeze,strangandu-l in mana inca tremuranda.In cateva clipe ea se avanta in aer,starnind un cor de soapte si murmure imprejur.
Silueta ei,pana atunci plapanda si poate necizelata capata dintr-o data gratia unei adevarate balerine,in timp ce suvitele lungi si cenusii dobandira sclipiri aurii.Intreaga fiinta ii paru in cateva clipe cuprinsa de o adevarata lumina interioara,aproape fizica.Trapezul se roti in aer de cateva ori si cand in cele din urma fata ii dadu drumul sala amuti.Poza iesi pefecta,astfel incat in clipa urmatoare ea parea ca pluteste in aer.Asemeni unui phoenix,fata atat de stearsa de adineauri,cu chipul si parul cenusiu,acoperita parca de praful banalitatii vietii din fiecare zi parea a renaste din propria ei existenta.Se transformase intrutotul,devenind o alta persoana.Numai chipul ii ramasese acelasi.Ochii mari si albastrii continuau sa priveasca in jur fara a exprima nici o emotie in timp ce gura micuta,cu buzele crapate ramase inchisa,usor tremuranda.Acrobatia nu dura mai mult de cateva clipe,insa atunci cand se sfarsi fu de ajuns sa reinvie in mintea catorva persoane aflate de fata amintirea cuiva pierdut demult.
In ochii fetei cu parul mov ,ce in urma cu cateva clipe ii incuraja pe participanti cu zambetul pe buze, aparura lacrimi fierbinti,pe care cu greu si le stapanea.Phoenix-ul de Aur fu indeajuns pentru a-i destepta amintirile atat de dureroase pe care incercase sa le ingroape in toti acesti ani.Incet-incet in minte ii revenira franturi de imagini,insotite de atatea sentimente dureroase.Incredere,tristete si dezamagire.Durere,tradare si singuratate.Acest noian de sentimente o cuprinse,tragand-o parca intr-un abis al durerii si lovind-o in plin,scufunadand-o in adancurile sale umbrite de bezna nenorocirilor.In cele din urma lupta ce se dadea in interiorul fetei fu pierduta,iar ea se lasa prada disperarii ce o cuprinse usor raspandindu-i-se repede in fiecare celula a corpului.
Observand starea in care se afla prietena sa,o fata cu parul portocaliu se apropie de ea,punandu-si mainile pe umerii acesteia si privind-o cu compasiune timp de cateva clipe.
-Haide Sora,sa mergem de aici,ii zise fata incet,lasandu-si prietena sa se sprijine de ea.
Toata aceasta scena se pare ca ii afectase si pe ceilalti.Zambetele disparura brusc,soaptele incetara,iar plictiseala se risipi in aer asemeni cetii de dimineata sub atingerea razelor soarelui.Cateva dintre persoanele de fata se retrasera in spatele scenei de antrenamente,insotind-o pe fata cu parul violet,in timp ce acrobatii ramasi de fata o priveau pe blonda cuprinsi de o spaima nejustificata.
Aparent deloc deranjeata de toate reactiile pe care tocmai reusise sa le starneasca,fata,care pana atunci statuse nemiscata pe platforma trapezului, cobori scara tacuta.Odata de trupul ei atinse pamantul,ea isi recapata parca vechea imagine pustie si prafuita si in acelasi timp atat de impasibila.Isi indrepta din nou ochii albastrii si inexpresivi spre cele cateva persoane din juriu ce mai ramasesera prezente,asteptandu-le parerea.Si bineinteles,verdictul nu se lasa prea mult asteptat.
Adresandu-i o privire nu cu mult diferita de a celorlalti,un barbat inalt ce reusise sa isi pastreze aerul de demnitate chiar si confruntat cu multimea de reactii diverse din jurul sau ii adresa cele cateva cuvinte de confirmare.
-Iti multumim foarte mult pentru reprezentatie,domnisoara Felicia.Vom fi bucurosi sa va avem in echipa noastra de acrobati.Incepand de maine.


Deocamdata atat.Sper ca nu am greseli de tastare prea multe(Beta-ul a fost bolnav).Data viitoare va voi pune o poza cu Felicia. ^.~
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#3
OMG!!!.. deci iti ador descrierea.. ai felicitarile mele...imi place exprimarea, caracterul personajelor, si acea acrobatie care a executat-o Felicia..imi place de noul personaj... nu iese in vedere pe pamant, dar in aer ea este personajul principal...chiar ai talent.aaa... nu ma puteam abtine si a trebuit sa-ti gasesc o minuscula greseala"Toata aceasta scena se pare ca ii afectase si pe ceilalti."





#4
ok, 'coz miky-chan is happy azi, comentariile vor fi de bine...greseli [ia uite cine vorbea de bine.. :D] nu prea sunt, avand in vedere faptul ca am citit descrierea asa, superficial.... [upps...]WoW!! I luv this fik! Ai muult talent, si asta spune multe :P Cat despre Felicia...uhm...de ce presimt ca va fi o noua rivala a Laylei pentru inima lui Yuri saaau, poate chiar ea e Layla...Daca am ghicit, nu-mi spune,Gambate la scris si sa vii cu continuarea reeepedee!! :*
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#5
Ops...si eu sunt o fana a cuplului Layla&Yuri.
Acum daca actiunea se pertrece dupa mortea Laylei,cum o sa mai fie un fic Layla&Yuri?
Vroiam sa te felicit pentru ca scrii fara greseli dar Beta este ,presupun un program de verificare nu?
Dar oricum te pricepi la descriere,dar sa nu te lasi prea mult dusa de val,sa mai pui si actiune.Cel putin eu cand iti citesc ficul raman uimita de figurile de stil,pe care,vad ca stii sa le manuiesti.
Cam atat pentru inceput,vreau sa vad cum decurge actiunea.
Spor la scris.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#6
Wow!o//o Ooo Doamne,ooo Doamne!o//o Cat ma bucur ca ati citit!Va multumesc atat de mult pentru laude!Chiar m-ati facut sa ma simt bine! =^.^= Continuarea o voi pune cam peste 2 saptamani(ce sa-i faci,la mine dureaza circa 3 saptamani sa scriu un capitol),insa ma voi stradui sa fie pe masura asteptarilor voastre.Nu-mi vine sa cred!o//o
Oricum,ca sa nu va plictisiti m-am gandit sa va pun poza cu Felicia si de asemenea sa va ofer cateva lamuriri.(nu va zic prea multe pentru ca vreau totusi sa citit in continuare)

miky_star_girl
Ma bucur ca ti-ai dat seama ca Felicia seamana foarte mult cu Layla Hamilton(aceasta era si intentia mea),insa incearca sa privesti personajul in ansambul(cred ca e cam greu avand in vedere ca deabia a aparut in fic).Parca totusi ii lipseste ceva,nu?Ei bine,vei afla mai incolo ce-i lipseste,insa iti pot spune de la inceput ca nu este Layla.Are o legatura cu Layla si Yuri,insa nu este ea.Vei vedea in urmatoarele capitole.

Sadic_Soul
Citat:Acum daca actiunea se pertrece dupa mortea Laylei,cum o sa mai fie un fic Layla&Yuri?
Ei,uite exect aici este originalitatea fic-ului!(sper eu)Am zis la inceput ca va aparea cuplul Layla&Yuri,insa fic-ul nu este numai despre acest cuplu.Sa zicem doar ca povestea lor este motivul pentru care toate acestea se intampla.Si,inca ceva (ca sa nu va las nelamuriti) : cele doua persoane care apar la inceputul fic-ului(in prima parte) sunt Layla si Yuri.Ce ziceti acum? ^.~

Gata!Mai multe nu va zic!Layla va mai aparea si ea,insa...secret!Va las sa descoperiti si iertati-ma daca v-am lasat in impas. =^.^=

Aaa...Beta-ul nu este un program,este o persoana(in cazul meu cel mai bun prieten) pe care am rugat-o sa imi corecteze posibilele greseli.Nu folosesc niic un program,pur si simlu ma straduiesc sa fiu atenta. =^.^=

Acum vine si poza pe care v-am promis-o.
Felicia
[Imagine: 2vmu3oj.jpg]
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#7
Am citit si eu capitolele, asa...sa vedem .
Imi place mult cum scri iar figurile de stil pe care le folosesti sunt interesante . Capitolele , desi sunt cam scurte sunt bine gandite . Mi se pare destul de originala ideea ta in plus ma bucur ca ficul e despre animeul meu preferat "kaleido stage" . Ei bine , greseli de tastare sau exprimare chiar nu am observat, scri foarte frumos . Deabea astept capitolul 3 . Si inca ceva..ar fi bine sa dai titlu capitolelelor cum ti-am mai zis , dar daca nu vrei , nu-i nimic , merge si asa ^^
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#8
Wow,ma bucur ca a citit atat lume aceste capitole!Si ma bucur ca aveti o perere asa de buna despre ceea ce am scris pana acum!Deci,asa cum v-am promis a venit in sfarsit si continuarea.Sper ca nu am grabit prea tare actiunea,iar daca am facut acest lucru imi cer scuze si promit ca urmatorul capitol va fi ceva mai bun.
* * *

In camera mare,mobilata simplu s-a asternut linistea.Acea liniste de mormant,acea liniste impenetrabila.Si totusi,chiar si asa,cateva scancete se pierd in imprejurimi neauzite de nimeni.Plansetul unei fiinte singure,neconsolate razbate prin atmosfera greoaie din incapere.
Ochii mari si albastrii,conturati de cearcane intunecate par un izvor nesecat de suferinta,alimentat de viata din fiecare zi.Tragediile se succed una dupa alta,nefacand altceva decat sa hraneasca durerea incoltita in sufletul acestei fiinte.Si astfel aceasta sarmana umbra estompata parca de o pulbere cenusie continua sa hohoteasca,prada unui indigest amestec de durere si ura.Pentru durerea din fiinta ei,pentru groaza din sufletele oamenilor,pentru cainii vagabonzi ce poate ca isi gaseau acum culcus pe strazile orasului,incercand parca sa aline un ceva ce se dovedea mereu de nealinat.
Lacrimile continua sa ii curga pe obrajii palizi,in vreme ce o durere inconstienta ii strabate intregul trup scuturat involuntar de spasme slabe.Plange asemeni ingerilor ce plang pentru durerea de a renunta la aripi,in vreme ce ceva din interiorul ei o doare,o arde,asa cum ii dor pe ciungi picioarele pe care nu le mai au.
In cele din urma somnul o fura pe aceasta fata,ducand-o departe,intr-o lume a amintirilor si a iluziilor neimpartasite.Pielea de pe fata,usor stravezie,inrosita de la atata plans se lasa acum dezmierdata de atingerea noptii,in vreme ce ranile de pe buze se cicatrizeaza sub mangaierea calma a tacerii dimprejur.Incet-incet,tristetea face loc viselor,ce pun in intregime stapanire pe mintea fetei.
Dimineata veni in cateva ore si manunchiul de raze revarsat prin sticla ferestrei o trezi pe fata.In lumina clara a diminetii ea isi lasa la iveala chipul inca obosit si incercanat,cu ochii asemeni adancurilor cele mai intunecate ale marii.Cu miscari obosite si incete ea se ridica de pe pat,cascand in surdina.Maieul negru si destul de larg lasa la iveala cateva forme neclare ale corpului ei,in vreme ce parul lung si nepieptanat ii acoperea cat de cat marginile livide din jurul ochilor.Pasind pe varfuri blonda ajunse in scurta vreme la cabina de dus,unde isi dadu jos hainele,infatisand un corp alb,brazdat pe alocuri de urme ale unor lovituri mai vechi,insotite de cercuri violete.Aburii fierbinti o inconjurara imediat,facand ca trupu-i alb sa i se dilueze parca printre ei.
Dupa ce isi tremina dusul Felicia isi puse o rochie albastra si scurta cu un tiv de matase si pleca tacuta spre Kaleido.Ajunsa intruna din sali nu fu deloc uimita sa vada ca mai erau cateva ore pana la inceperea antrenamentelor si repetitiilor.Cu toate acestea insa nu era singura care se trezise devreme in acea dimineata.Din cealalta parte a incaperii isi facu aparitia o fata imbracata intr-un costum portocaliu,pasind hotarata spre blonda.
-Antrenamentele incep mult mai tarziu.Ce faci aici la aceasta ora?se auzi glasul fetei in portocaliu.
-Imi pare rau daca te-am intrerupt cumva din antrenamente,insa sunt noua aici si nu mi s-a spus o ora exact la care sa ma prezint la antrenamente,ii raspunse blonda fara a se stradui sa o priveasca.
-Da,e in regula.Oricum,numele meu este May si sunt una din antrenoarele de aici.
-Sunt Felicia,insa nu am nevoie de un profesor,incheie brusc blonda conversatia,retragandu-se.
Ramasa in sala de antrenamente,May privi uimita timp de cateva clipe spre silueta blonda ce tocmai parasea incaperea.Ceva in glasul fetei o uimise,facand-o incapabila de a-i raspunde.Cu toate ca tonul folosit de nou-venita o deranjase la inceput,nu acesta fusese principalul motiv pentru care se simtea acum astfel.Cuvintele pe care le spusese Felicia pareau doar insotite de existenta surda a mandriei pentru ca in spatele lor era voalata o prezenta goala,pustie.Blonda folosise acel ton doar pentru a ascunde ceva,fara prea mare succes insa.
Cand in cele din urma se dadu batuta,renuntand sa se mai gandeasca la cuvintele fetei,May se urca la trapez,continuandu-si antrenamentul de dimineata.
Cu toate ca nu dorise sa iasa in evidenta inca din prima zi,Felicia reusise sa-i ofere brunetei o replica despre care era sigura ca se va discuta in conducere timp de cateva zile.Plictisita,blonda se aseza pe una din bancile din vestiar,privind absenta tavanul alb.Fara a-si da seama de fulgerarea iute a timpului,fata continua sa viseze.Nu dupa multa vreme,in incapere isi facu aparitia fata cu parul violent de ieri.Felicia isi vazu mai departe de gandurile ei,incercand sa ignore prezenta fugara din stanga ei.
-Hei,eu sunt Sora Naegino,se auzi in cele din urma un glas usor tremurat.
-Da,iar eu nu sunt deloc interesata,veni bineinteles replica taioasa a blondei.Crezi ca doar fiindca esti marea Sora Naegino ai dreptul de a avea intregul public la picioare?Mereu au existat in jur persoane mult mai talentate,doar ca tu nu ai fost niciodata pregatita sa le accepti.Iar acum...aceste persoane nu mai exista,isi incheie Felicia replica privind-o cu ura pe cea din fata ei.
-Nu am zis niciodata asa ceva!incerca ea sa se apere,lasand-usi totusi in glas o usoara urma de disperare.
Chiar atunci in vestiar isi facura aparitia si alte figuri,cele doua fete fiind nevoite sa isi incheie dialogul.


Deocamdata atat.Inceputul imi place mai mult decat incheierea,insa am reusit sa il termin deabia acum.Daca saptamana aceasta ma simt ceva mai bine,voi mai pune o continuare.
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#9
Am revenit.Imi pare rau ca nu a citit nimeni,insa nu am mai postat de mult timp,asa ca de data aceasta am venit cu o continuare noua.Nu e chiar atat de buna (sunt ocupata cu pregatirea pantru olimpiada nationala),insa sper sa va placa =^.^=

In drumul spre sala de antrenamente,Sora ii arunca din cand in cand Feliciei cateva priviri triste,incercand totusi sa nu fie observata de blonda.In acest timp,Felicia,cu toate ca stia ca este privita de Sora si restul acrobatilor de pe hol continua sa mearga,pasind cu privirea impasibila.
Restul zilei decurse pentru blonda aflata acum in centrul atentiei aproape in acelasi mod.O reintalni pe May,insa de data aceasta se abtinu de la vreo remarca taioasa,dupa care incepura antrenamentele alaturi de restul acrobatilor noi.Chiar daca pentru ea reprezentau lucruri comune,nu mai zise nimic si se supuse banalului din jur.Exercitii simple de balet,urmate de repetitii la trapez alaturi de alte cateva sarituri la trambulina.Cu toate ca stia ca din partea opusa a salii fata cu parul violet o privea in continuare,Felicia nu parea deloc deranjata de atitudinea ei.Pentru ziua aceea lucrurile pe care le spusese in urma cu cateva ore pareau indeajuns.Cel putin deocamdata.Chiar daca nu intentionase sa o cunoasca personal pe Sora,dialogul de la inceputul zilei nu o deranjase.Cuvintele pe care pe rostise erau doar niste vorbe care sunasera atat de ciudat sub vocea ei.Nu dorise sa spuna asa ceva si lucrurile acelea nu-i reprezentau nici pe departe parerea,insa isi daduse seama ca o ranisera pe fata si intr-un fel acest lucru o multumise sau macar ii fusese indeajuns.
Antrenamentele se desfasura normal,sau cat se poate de normal cu prezenta Feliciei in aceeasi incapere cu restul persoanelor.La sfarsitul zilei,blonda fu ultima care parasi sala de antrenamente ,preferand sa ramana singura acolo pana tarziu.Respirand destul de greu,fata privea in continuare absenta catre trapezele din fata ei,clipind obosita din cand in cand si lasand cateva picaturi fine de transpiratie sa ii alunece usor pe pilea alba de pe gatul gol.

* * *

La fel trecura si urmatoarele saptamani,in care Felicia veni de fiecare data la antrenamente,ignorandu-i in continuare pe ceilalti si pastrandu-si aerul rece si nepasator fata de toata lumea.Incetul cu incetul toate acestea devenira normale si cu toti reintrara in banal.Blonda cu privirea inghetata reprezenta pentru acrobati doar o umbra,in vreme ce toti reprezentau pentru ea simpli pioni intr-un plan pus la punct cu ani in urma.Nu ura pe nimeni si nici nu stia daca ar mai fi capabila sa aibe vreun sentiment fata de ceilalti.Pur si simplu trecea pe langa ei fara a-i baga in seama,prefacandu-se de fiecare data ca ea nu exista,nu traieste pentru lumea din jur.
Zilele urmatoare se scursera greu,scufundate in ore apasatoare de antrenamente.Cu cateva dimineti in urma primisera instiintarea ca se pregatea un nou spectacol ce va marca sfarsitul verii,asa ca incepusera bineinteles pregatirile.Glasul entuziasmat al Miei anuntand preselectiile si numele spectacolului ii rasuna si acum in minte Feliciei,facand-o sa se simta usor agitata.
< Deci,titlul urmatorului spectacol va fi "Orfeu si Euridice" si se va juca incepand de pe data de 01 septembrie pana pe 08 septembrie.Este povestea de dragoste dintre doi iubiti,Orfeu,fiul unui rege trac si al muzei Calliope si Euridice,o driada.Povestea se va desfasura din Grecia Antica pana in Egiptul Cartii Mortilor si va reprezenta drama celor doi indragostiti,fiind vorba despre tragedia universala a iubirii pierdute si reunindu-se in acelasi timp mai multe civilizatii.Rolurile disponibile vor : Orfeu, Euridice,Amor, Aristaeus, Hades, Hermes, menadele si Persefona.Kalos a fost de acord sa incepem auditiile pentru roluri de saptamana viitoare,asa ca va urez succes tuturor ! >
Restul cuvintelor Miei parura ca se pierdura in aer.Pe Felicia atat o interesase.Urma un nou spectacol si rolurile nu fusesera inca distribuite.Nu o interesau data la care va avea loc spectacolul, scenografia sau alte detalii.Probabil ca tocmai din aceasta cauza se antrena din greu de atatea zile.Nu voia sa foloseasca ocazia oferita de desfasurarea spectacolului pentru a iesi in evidenta,ci mai degraba pentru a se obisnui cu un public variat si cu scena pe care o ura atat de mult.
Probabil ca tocmai de aceea comportamentul ei atat de bizar reusise sa starneasca in jur atatea reactii neasteptate.In numai o saptamana si cateva zile,Felicia ajunsese subiectul tuturor discutiilor din intreg Kaleido-ul.Si,cu toate acestea,fata nu cunoscuse absolut nici o persoana.
Cand veni in sfarsit ziua auditiilor pentru spectacolul ce urma,Felicia se infatisa prima in sala de antrenamente,cercetandu-i pe ceilalti o privire usor pierduta,facandu-i sa se simta pierduti in abisul albastru sl ochilor ei,atat de reci si calmi.
Cateva ore mai tarziu,dupa cateva exercitii,rolurile fura hotarate si Mia fixa pe unul din peretii distributia spectacolului,facand in acelasi timp urmatorul anunt "Orfeu-Leon Oswald,Euridice-Sora Naegino,menadele-o serie de figuranti si asa mai departe.Persefona-Felicia.Spectacolul se va desfasura incepand de acum in doua saptamani,asa ca succes tuturor la antrenamente!"
Peste tot in jur,un fosnet de glasuri continua sa despice parca tensiunea din incapare.Cu toate ca majoritatea acrobatilor primisera roluri in noul spectacol,nimeni nu se asteptase ca Felicia sa interpreteze unul din personajele principale.In spate,dominand parca randurile,juriul parea cuprins de acelasi freamat.
-Sunteti sigur in privinta deciziei dumneavoastra?Nu vrem sa contestam faptul ca tanara are talent si munceste foarte mult,insa s-ar putea sa starnim cateva conflicte prin simpla ei numire aici.
-Decizia va ramane neschimbata.Sa speram doar ca nu am facut o greseala,se auzi in sfarsit glasul lui Kalos,dominat totusi de cateva urme de indoiala.

Deocamdata atat.BETA-ul nu a avut timp de corectat,asa ca s-ar putea sa apara cateva greseli.Imi cer scuze anticipat pentru ele si,in cazul in care gasiti ceva,voi reveni cu un Edit.Aici se incheie primul capitol al povestii.Despre ceea ce va urma nu va spun prea multe,poate doar ca se va desfasura cu multi ani aininte de actiunea propriu-zisa.
[center][Imagine: 2ibj691.jpg][/center]

#10
Buna, tocmai am terminat de citit fic-ul tau si sunt foarte multumita. ai un talent nemaipomenit la scris, dak imi permiti, mai bun decat a multora dintre noi care avem fic-uri. chiar nu stiu cum am avut rabdarea sa citesc totul fiindca nu mi-au placut niciodata povestile "copiate" dupa anime-uri...aceeasi actiune, aceleasi personaje, aceleasi cupluri. al tau contine foarte multa originalitate si asta mi-a placut cel mai tare. greseli stai linistita ca nu ai, cel putin eu nu am observat. nu pot decat sa iti urez multa bafta la olimpiada , sunt sigura ca e la romana nu? :D imi dau seama dupa cat de frumos te exprimi...si bafta la scris in continuare. astept sa vad mai mult romantism :zuppy02:
I dream of rain...I wake in vain...Sweet intoxication of love
[Imagine: full_517513182.jpg]

[Imagine: chibi_1731.gif]
, chibi-ul lui RaYnutza


[Imagine: 6e7f695.png]

[Imagine: 1408764.gif]
Click here to feed me a Star Fruit!
Get your own at Flyffables!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un nou trandafir infloreste la Kaleido star Sasame 46 19.211 04-08-2011, 11:05 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Kaleido star - continuarea povestii mailin 17 10.259 24-03-2011, 05:34 PM
Ultimul răspuns: RinMi♫♪
  [kaleido star]Kaleido Star: Recreation AoiButterfly 17 10.004 03-08-2009, 09:10 AM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Kaleido Star-O alta viata adyna_45 7 6.019 02-12-2008, 03:58 PM
Ultimul răspuns: adyna_45
  A new shining star [Kaleido star fanfic] angeliqueVampire 20 15.897 15-10-2008, 05:48 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Kaleido star sora and leon Yukira1234 30 27.569 13-07-2008, 11:01 PM
Ultimul răspuns: Yukira1234
  KALEIDO STAR FIC!!!!! Kai 0 4.089 01-12-2007, 10:36 AM
Ultimul răspuns: Kai
  KALEIDO STAR!!!!! phoenixul prinde aripi noi bebelusha_bv 2 7.527 08-09-2007, 03:44 PM
Ultimul răspuns: bebelusha_bv


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)