Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

KALEIDO STAR!!!!! phoenixul prinde aripi noi

#1
ei bine, a venit (in sfarsit!!) vremea sa postez si aici.... multe forumuri, incep sa ma incurc in ele, dar un lucru stiu sigur: o parte din cei care postati pe aici mi-ati mai citit povestea. daca doriti sa o recititi, sunteti bineveniti sa o faceti! iar pentru noii cititori (daca vor fi), sper sa va placa!!



[u]Cap 1: Partenerul Phoenixului[u]

DA! Era Phoenixul de aur! Sora era acum la fel ca Layla. Nimeni nu o mai putea intrece. Era atat de aproape de a-si atinge visul! Spectacolul se terminase. Legenda Phoenixului fusese un succes urias si totul datorita Sorei. Da, acum era un adevarat Kaleido Star. Dar visul sau nu se termina aici. Trebuia sa fie mai buna decat Layla, sa o depaseasca. Trebuia sa o provoace la un duel. Insa teama o facea nesigura si nu putea, inca, sa faca pasul urmator.
Kalos o chema pe ea si pe Rosetta in biroul sau. Se intalni cu Rosetta chiar la intrare. Batu sfios in usa si isi strecura capul inauntru.
- Sefu? Ne-ati chemat?
- Da, raspunse Kalos. Intrati.
Cele doua tinere se postara in fata lui, in picioare, cu mainile la spate.
- Phoenixul de aur a avut un succes extraordinar. Kaleido Stage a recapatat vechiul renume. Si asta datorita voua. Dar trebuie sa ne gandim la viitor. Mia lucreaza la un nou scenariu. Piesa se numeste "prima dragoste". Rosetta, tu vei fi partenera.....
- Voi fi partenera Sorei?
- Nu, raspunse Kalos. a lui May.
Rosetta nu reusi sa isi ascunda in totalitate dezamagirea provocata de vestea primita.
- Sora, adauga Kalos, tu vei fi partenera lui Yuri.
- Yuri?!
In momentul urmator, se auzi usa de la intrare si Leon spuse pe un ton rece:
- Asa, deci, pentru asta m-ai chemat aici? Sa-mi spui ca mi-ai gasit un inlocuitor?
Kalos il privi tacut.
- Domnule Leon, spuse Sora, nu cred...
- Nimeni nu te-a intrebat nimic, i-o taie scurt Leon. Tu ar fi mai bine sa te pregatesti pentru urmatorul tau rol. As vrea sa ma lasati sa vorbesc singur cu Kalos.
- Dar... zise Sora.
- Lasati-ne singuri, interveni Kalos.
Cele doua fete iesira, dar isi lipira urechile de usa ca sa asculte discutia. Pe culoar trecea May, care le privi nedumerita:
- Ce faceti acolo?!?!
- Ssssttt!!!!! facu Rosetta. Sefu' vorbeste cu domnul Leon!
- Ce!?!? Faceti-mi loc, faceti-mi loc! zise May, lipindu-si si ea urechea de usa.
Inauntru, cei doi barbati se priveu calm. Dar se vedea pe Leon ca nu era in apele sale.
- Cred ca ti-ai dat seama ce ai de facut, ii zise Kalos.
- Credeam ca Sora va fi partenera mea in urmatorul spectacol. Se pare ca m-am inselat. L-ai ales pe Yuri pentru asta.
- Nu sunt sigur ca esti indeajuns de bun ca sa fii partenerul ei.
Leon stranse din pumni. Era iritat. "Ce?!"
- Daca demonstrezi ca-i poti fi partener, continua Kalos, atunci ii vei fi. Pana atunci, partenerul ei va fi Yuri.
- Asta inseamna ca nu ma dai afara?
- Nu. Cel putin pentru moment. Acum scuza-ma, dar am ceva treaba.
Leon se rasuci pe calcaie si iesi din birou. La iesire le gasi pe cele trei tinere. May veni in fata lui si ii spuse:
- Leon, nu-ti fa griji, eu iti pot fi partenera oricand!
- Partenera ta e Rosetta acum, zise el.
Apoi o privi scurt pe Sora si pleca. Trebuia sa-si puna ordine in ganduri.

*******************************************************

Leon statea pe o stanca, la marginea marii. Privea apusul. Soarele arunca stravechile sale limbi de fos ca niste tentacule peste linia subtire ce despartea marea de imensitatea cerului. Isi aduse aminte de vorbele lui Kalos si se enerva. "Se indoieste de mine. Si are si de ce. Sora m-a uimit cu reprezentatiile sale din ultima vreme. E extraordinara! are un talent deosebit si o ambitie uimitoare! In starea in care sunt acum nu-i pot fi partener. Imi aduc aminte cum a facut prima oara Acrobatia ingerului cu mine. m-a fascinat! Si Phoenixul... e o acrobata desavarsita! Ah, e atat de mica, pare atat de fragila, dar a facut atat de multe lucruri incredibile! Ah, la naiba! In ultima vreme m-am gandit prea mult la ea. Cand n-o vad mi-e dor de ea, iar cand o vad, o ocolesc. parca mi-ar fi teama de ea. Oare am inceput sa ma indragostesc de ea?"
Nici nu apuca sa se gandeasca bine la asta, ca auzi o voce din spatele sau, care ii spuse timid:
- Domnule Leon, va rog, se face tarziu! Ar fi mai bine sa va intoarceti la Kaleido satge inainte sa se intunece!
Leon se ridica in picioare si o zari pe Sora. fata ei era pe jumatate umbrita, iar pletele i se rasfirau in vant. Era atat de frumoasa! leon se apropie de ea si o vazu ca tremura.
- Tremuri, zise el.Ti-e frica de mine?
- Huh? Nu, vai, domnule Leon! Dar s-a lasat racoarea si ar trebui sa ma intorc la Kaleido. N-ati vre sa veniti cu mine?
"Sa vin cu tine?" Leon se simti dezarmat in fata Sorei.
- Ai dreptate, s-a facut racoare, zise el, apropiindu-se de ea.
Ajunse atat de aproape de ea, ca Sora rosi. Apoi el o lua inbrate, iar ea avu impresia ca se topeste.
- Domnule Leon...
- Stai sa te mai incalzesc eu putin... dupa aceea ne intoarcem.
- Bine, domnule Leon...
- Sora...
- Da...?
- Spune-mi Leon, simplu, te rog.
- Bine domnu... bine, Leon.
Ea isi lasa capul pe umarul lui si inchise ochii. El o stranse tare in brate si isi adanci fata in parul ei. Se simtea bine cu ea in bratele sale. Statura asa, imbratisati, cateva minute, dupa care Leon o indeparta putin sa ii priveasca chipul. Era superba! Ea il privea cu ochii sai mari si parca simtea ca urma sa primeasca primul ei sarut. Leon isi apleca fata deasupra ei si aproape ii atinse buzele cu ale sale, cand o indeparta brusc. Nu putea face asta!
- Ar fi mai bine sa ne intoarcem, zise el.
- Leon, eu...
- Haide, Sora! Daca mai stai mult pe afara o sa racesti.
- Dar....bine...
Se indreptara impreuna spre Kaleido stage, dar Leon ramase tacut tot drumul.

*********************************************************

Anna muncea de zorla noul sau proiect. Vroia sa faca ceva amuzant, dar nimic nu-i reusea. Nici macar Marion nu radea la glumele sale. Jonatan era singurul care parea amuzat.
- Ah, spuse Anna cazand de pe o minge de cauciuc, nu cred ca asta se poate numi tocmai o reusita, nu?
- Poate ar trebui sa incerci altceva, ii sugera Marion.
- Da, ai dreptate! Nu trebuie sa ma dau batuta!

*********************************************************

Mia intra in biroul lui Kalos si spuse incantata:
- Am terminat povestirea! Vreau sa o cititi.... stiu ca, daca domnisoara Cathy ar fi fost aici mi-ar fi dar niste sugestii grozave, dar, deocamdata, se ocupa de spectacolul domnisoarei Layla, asa ca...
- Lasa-mi scenariul si maine iti spun parerea mea, zise Kalos.
- Bine, sefu! zise Mia.

*********************************************************

Yuri si cu Sora se antrenasera toata ziua la trapez. Cand coborara de pe plasa, Yuri se apropie de ea si ii spuse:
- Sora, asta trebuie sa fie un spectacol excelent. Dupa reprezentatiile tale din ultima vreme, publicul va cere tot mai mult de la tine, iar tu nu trebuie sa ii dezamagesti pe oamenii care vin sa vada spectacolele tale.
- Domnule yuri, aveti dreptate. Va trebui sa ma antrenez mai mult.
- Sora, antrenamentul nu e totul.
- Huh?!
- Pentru a executa un numar complet, este nevoie sa intri in pielea personajului tau. Eu joc rolul unui print indragostit de tine, iar tu esti o printesa condamnata sa nu iubesti niciodata. Trebuie sa ma lupt pentru a-ti castiga dragostea, iar tu vei ajunge sa ma iubesti abia in ultimul act. Pentru a juca un rol atat de complex, este nevoie sa ne cunoastem mai bine, pentru a putea juca impecabil.
- Inteleg...
- Sora, vreau sa vii sa locuiesti cu mine.
- Domnule Yuri, dar....
- Vreau sa invatam sa ne iubim pentru acest spectacol.
- Dar... nu stiu daca aceasta este cea mai buna solutie...
- Numai daca facem asta vom oferi publicului ceva adevarat. Sau vrei sa arati un spectacol fals?
- Nu! Nu pot oferi publicului ceva fals.
- Atunci trebuie sa accepti propunerea mea.
Sora statu putin pe ganduri, dar apoi raspunse cu hotarare in glas:
- Bine, atunci. Voi veni sa locuiesc cu dumneavoastra!
- Sora...
- Da...?
- Cred ca ar fi momentul sa ne tutuim.
Ea ramase uimita.
- Bine, Yuri, raspunse ea.

#2
asa sa faci, mamy!!!!!

iar acum..... continuarea........ enjoy!!!


Capitolul 2: Intre vechi si necunoscut

Sora se duse in camera sa si se gandi la vorbele lui Yuri. "Nu pot oferi publicului ceva fals", gandi ea. "Yuri are dreptate. Trebuie sa intru in pielea personajului meu cat pot de bine. Dar asta inseamna sa ma mut cu el... nu stiu daca sunt inca pregatita pentru asta. Parea destul de serios cand a zis ca trebuie sa invatam sa ne iubimunul pe celalalt. Eu nu m-am gandit niciodata la acest aspect. Cred ca ar fi fi ceva nou pentru mine....ceva ce pana acum mi-a fost cu totul necunoscut!"
Fool o privi misterios si deodata incepu sa rada. Sora se uita mirata la el si nu intelese de ce radea. Ba chiar i se parea putin iritant.
- Fool, ce te-a apucat?
Acesta, insa, se prefacu ca n-o aude. Rase in continuare, fara sa se opreaca. Sora deveni din ce in ce mai nervoasa. Nu i se parea nimic amuzant, mai ales ca el nu cunostea situatia in care se afla ea acum. Cu o expresie dura pe fata se apropie de el si spuse raspicat:
- Fool, incepi sa ma enervezi! Poti sa imi spui si mie de ce razi???
Fool se opri brusc din ras si o privi grav:
- Stiu ca te muti cu Yuri.
Ea il privi perplexa.
- Iar eu acum nu radeam, ci incercam sa evit plansul care ma paste din cauza acestei nefericiri.
- Nefericiri?!
- Da, Sora! Doar ca tu nu poti sa ma intelegi!!! Aici, la Kaleido Stage, sunt atatea fete dragute!!!! Daca ma mut cu tine si cu Yuri, nu o sa le mai inviti sa faca un dus cu tine!
- Fool, nici pana acum nu le-am invitat.
- Stiu, dar speranta moare ultima....
Sora nu il lasa sa termine ce avea de spus, ca il prinse in pumnul sau si il arunca afara pe fereastra, izbindu'l de primul copac care i se ivi in cale.

******************************************************

Bagajele erau pregatite, iar Sora se indrepta spre un taxi care astepta la iesirea din Kaleido Stage. In urma sa alerga Ken, care o striga de zor:
- Sora, asteapta!!! Sora!!!!
Ea se opri, si se intoarse spre Ken. Ii zambi cu drag si il privi fericita>
- Ce faci, Ken? Nu ar trebui sa alergi asa, doar stii ca ai probleme cu inima!
- Sora, ii spuse el abia respirand, am auzit ca te muti cu Yuri.
- Da, zambi ea. Am hotarat sa ne cunoastem mai bine pentru noul spectacol.
- Sora... vreau sa imi promiti ca o sa ai grija de tine!
- Ken, bineinteles ca o sa am!
- Nu, sora, nu intelegi. Domnul Yuri este barbat, iar tu esti femeie.... vreau sa ai mare grija de tine, sa nu ti se intample ceva rau!
- Ken!
- Nu o sa i se intample nimic rau, il asigura Yuri, venind din spatele lui. Sora este in siguranta cu mine. Si...Sora... vreau sa vii cu mine, cu masina mea. Nu are rost sa iei taxiul.
- Yuri...
Ken ii privi aproape furios. Nu isi dorea ca Sora sa plece cu Yuri. O iubea de prea multa vreme si acum simtea ca o pierde cu totul. Vru sa faca ceva pentru a o opri, dar nu stia ce.
- Sora!!!!! se auzi din spatele sau.
Era May. Avea in mana un pachet cu o forma ciudata. Cand ajunse langa Sora, isi trase respiratia si ii intinse pachetul vesela:
- Poftim, asta este din partea mea, un bol cu mancare chinezeasca facut special de mine. Ca sa ai un imbold din partea mea....
- Vai, May, multumesc frumos! Nu stiu ce sa zic...
- Mai bine nu zi nimic! Sa il mananci pe tot! ah, si.....Sora.... daca acum suntem prietene, asta nu inseamna ca nu mai vreau sa te distrug! Vreau sa te intrec si voi face tot posibilul pentru asta! Voi demonstra intregii lumi ca May Wong este mai buna decat Sora Naegino!
Sora o privi socata. Nu se astepta la asa ceva. "Ah", isi zise ea in sinea ei, " pana la urma, asta e May si nimeni pe lumea asta nu o poate schimba". Apoi, schitand un zambet, ii zise:
- Cu siguranta lumea te va aprecia si pe tine! Multumesc frumos pentru cadou!
- N-ai pentru ce!
Yuri veni langa Sora si ii lua geamantanul, apoi isi trecu mana pe dupa mijlocul ei. Le zambi celorlalti si spuse:
- Sora, ar fi mai bine sa mergem.
- Bine, raspunse ea.
Ken ramase in urma lor privindu-i. Nici acum nu reusise sa ii spuna Sorei ceea ce simte. In sufletul sau sentimentele se amestecau unlele cu celelalte. Iubirea, cu furia si gelozia. May fu singura care sesiza expresia trista dar mahnita de pe fata lui, dar ea nu spuse nimic. Asupa orasului se lasa seara...

*****************************************************

Sora abia terminase de aranjat lucrurile sale in dulapiorul pe care Yuri il pregatise special pentru ea. Obosita, dar incantata de ceea ce facuse, ea se duse la fereastra si privi in zare. undeva, departe, se vedeau luminile de la Kaleido Stage, care stralucea la malul marii. Bolta cereasca era acoperita cu stele minuscule. Luna domnea mareata in mijlocul lor, de parca ar fi stapanit intregul cer.
Yuri se apropie de ea si ii cuprinse mijlocul cu mainile sale. Sora tresari si nu stiu ce sa faca.
- Pari fascinata de cer, ii spuse el, in soapta, la ureche.
Cuvintele acelea, abia rostite, ii incalzira urechea Sorei si avura un efect fascinant asupra ei. Era o senzatie asa de placuta, incat nu-si mai dorea sa se termine.
- Intotdeauna mi-a placut cerul raspunse ea, tot in soapta.
- Pentru mine, cerul este necunoscutul care doboara vechiul, zise Yuri, tot in soapta.
- Pentru mine este perfectunea, zambi Sora.
Yuri isi lipi tot trupul de al ei, iar ea avu impresia ca isi pierde toata respiratia.
- Mai vorbeste-mi depre gusturile tale, spuse el. Vreau sa te cunosc cat mai bine, Sora. Vreau sa facem un spectacolo mai mult decat reusit.
- Yuri....
- Sora, vreau sa te sarut...
Ea tresari din nou si ramase intro stare de incordare. Nu stia ce sa faca mai departe. Yuri o intoarse cu fata spre el si se apleca asupra ei. Ea inchise ochii si astepta..... Cand buzele lui le intalni pe ale ei, mii de fiori o trecura in tot corpul. El o stranse mai tare in brate, iar sora ramase complet fara respiratie. Ii raspunse la sarut cu o pasiune de care nu dredea ca era capabila sa dea dovada. Nu, Yuri gresea. El era necunoscutul care distrugea tot ceea ce era vechi....
Cand se despartira si privirile lor se intalnira, Sora incepu sa tremure. Nu ii venea sa creada ce se intampla! ea si Yuri.... era de neconceput!!!!!
- Sora... asta a fost primul tau sarut, nu-i asa?
- Eu.....(rosi)... Yuri....
- Ai o inima pura, si nu stiu daca te merit pe deplin. Dar iti jur ca voi face tot posibilul sa ma ridic la nivelul tau!!!
- Dar...
- Poate iti cer prea mult, dar vreau sa te indragostesti de mine!
- Yuri-san....
- Sora, nu degeaba ti-am cerut sa vii sa locuiesti cu mine! De multa vreme te plac shi.... s-ar putea sa nutresc unele sentimente pentru tine..... tocmai de aceea te-am chemat aici. Vreau sa ma lamuresc in legatura cu ceea ce simt. Daca vrei sa pleci in urma a ceea ce ti-am spus, iti voi respecta deciazia, dar....
- Nu voi pleca.
Yuri se indeparta de ea si o privi curios. Fata ei era mai palida decat de obicei. Ochii ei erau mai mari decat de obicei. Buzele ei erau mai mari decat de obicei. Dorintalui sa o sarute eramai mare...
Ingrozit de propria sa dorinta iesi din camera fara sa mai spuna nimic. Sora il privi uimita si se intreba cu ce a gresit. oare nu o mai vroia langa el?

*****************************************************

A doua zi, de dimineat, cand se trezi, Sora se schimba de haine si se duse in bucatarie. Acolo o astepta Yuri, cu masa pregatita. El ii facu semn sa stea jos, iar ea se conforma imediat. Nu isi vorbira prea mult in dimineata aceea. Cand se indreptara spre Kaleido, la o intersectie, Yuri isi lasa capul pe volan si ofta. apoi se ridica brusc si ii zise Sorei:
- Nu stiu ce a fost in capul meu aseara. te rog sa ma ierti petru reactia mea.... nu trebuia sa te sarut.
- Nu... nu a fost nici o problema, serios.
- Poate ca nu iti doreai ca primul tau sarut sa fie cu mine! baiatul acela, Ken....
- Ce e cu el?
- Tine mult la tine. poate si tu tii la el..... Poate am intervenit in relatia voastra si...
- Intre mine si Ken nu e nimic! In plus, eu tin foarte mult la el, dar ca la un frate! cat despre tine..... nu stiu....sincer....
- Sora.... nu vreau sa te fortez.....
Ea zambi , dar nu mai spuse nimic. se intamplasera prea multe lucruri, intr-o perioada prea scurta de timp. Isi lasa capul sa se sprijine de geam si privi in gol. Nici ea nu mai stia ce simte.

******************************************************

Kalos o chemase pe Mia in biroul sau, dar aceasta intarzia sa apara. Kalos tinea in mana scenariul de la "prima dragoste". parea destul de furios si iritat de intarzierea Miei. Intr-un sfarsit, aceasta aparu shi intra sfioasa in biroul sefului.
- Ti-am citit scenariul, ii zise el.
- inteleg...
- Are atatea defecte, incat am crezut ca o sa inebunesc citindu-l!!!
- Imi pare rau....
- Nu ai reusit deloc sa incadrezi personalitatea sorei sau a lui Yuri in personajele pe care le joaca. Te-as da afara pentru un asemenea scenariu!!!
Mia simti cum i se inmoaie genunchii. Nu crdea ca scenariul ei va fi chiar atat de slab.
- M-ai uimit cu scenele atat de afectuase dintre cei doi! este ceva atat de neobisnuit si atat de inedit, incat ..... incat m-ai convis ca asta va fi o provocare pentru cei doi si cu siguranta, si pentru public!
Mia incepu sa isi mai revina putin. Nu intelegea mai nimic din ceea ce ii spunea Kalos, dar ceva inauntrul ei o facea sa creada ca va fi bine.
- Vreau sa le imparti imediat cate o copie a scenariului si sa le spui sa se apuce de lucru. Ceea ce ai facut tu este atat de inovator, incat m-a uimit peste masura!!! Ai o minte foarte deschisa, Mia, si a sosit momentul ca cineva sa iti aprecieze talentul. Cathy te-ar invidia, cu siguranta.
- Vorbiti serios?
Ea abia mai putea respira. Da! Reusise!!! kalos ii acceptase povestirea!!!
- Poate ar trebui sa ii mai fac cateva retusuri.....
- E perfecta. daca ai mai schimba ceva la ea, ai strica totul. Imi place la nebunie. Nici nu-mi vine sa cred ca spun asta, dar m-a surprins atat de mult, incat m-a facut sa o ador! tine-o tot asa si vei deveni cea mai buna, Mia!
- Multumesc!!!!
- Acum du-te si da-le scenariul! Mai repede!
- Da, domnule!!!
Mia iesi in viteza cu inima tresaltandu-i de bucurie. Da!!! in sfarsit ii reusise din prima!!! Scenariul acesta se deosebea atat de mult de cele vechi, incat talentul ei se nastea din necunoscut!!

*****************************************************

Sora si cu Yuri faceau ultima repetitie din seara aceea, cand Leon ii intrerupse. Se agata de unul din trapeze si o prinse pe Sora de mana. aceasta il privi uimita, deoarece nu seastepta sa il vada acolo. Yuri il scruta cu privirea si deveni la fel de rece ca si el.
- Ce cauti aici? il intreba el.
- Stii bine, ii raspunse Leon.
Yuri tresari nervos:
- Ar trebui sa incetezi.
- Nu prea cred. Am venit sa te provoc la duel.
- Duel?
- DA. Nu pot ceda asa de usor. Nu te pot lasa sa fii partenerul Sorei. cel mai bun va invinge!
- Eshti nebun! Kalos a decis ca eu sunt cel mai potrivit pentru asta,iar tu ar trebui sa te conformezi!
- Nu-mi vine sa cred ca esti atat de las! sau ti-e frica sa pierzi in fata mea?
- Nu mi-e frica de tine!
- Atnci ne vom duela!
- Scena sa fie campun nostru de lupta!
- Asa sa fie!
- INCETATI!!!!!!!!!!!!! izbucni Sora in plans. Scena nu v-a facut nici un rau! Nu aveti nici un drept sa va luptati! Nu conteaza cine va fi partenerul meu! dar nu faceti scena sa planga! Nu o raniti!!!
Cuvintele ei adusera tacerea. Lacrimile ei erau un sacrificiu pentru cei doi acrobati. Nici Yuri, nici Leon, nu doreau sa o faca sa sufere. Dar amandoi doreau sa devina partenerii ei.
- Sora...
Leon simti ca i se sfasie inima de durere. nu putea sa cedeze, dar nu vroia sa o faca sa sufere. Il privi pe Yuri si spuse cu hotarare in glas:
- Atunci ar fi mai bine sa ma retrag...
- Nu! spuse Yuri. Vom concura amandoi pentru a deveni partenerii ei. Dar o vom face in asa fel, incat sa nu fie o lupta. O vom face de dragul scenei, nu al castigului!
- Bine, atunci, raspunse Leon. Va fi ca un fel de auditie. Si va fi peste trei zile. Ne vedem atunci!!!

#3
mda... limbajul de mess..... am uitat sa mentionez ca primele capitole au aceasta greseala.... dar nu va fi prea mult, caci in urmatoarele capitole isi va reveni si voi elimina complet limbajul de mess. iti multumesc pentru ce ai spus, este placut sa ai noi fani, iar greselile de tastare.... imi pare rau, dar de asta nu cred ca voi putea scapa vreodata, caci intotdeauna ma grabesc cand scriu si nu prea obisnuiesc sa verific.....


Capitolul 3: Confruntarea

Sora iesi de la dus imbracata cu un halat de baie albastru deschis. In cap purta un tulpan alb si cateva suvite rebele ii cadeau pe langa ceafa. Era desculta. Yuri state ape canapea, imbracat cu o pereche de pantaloni negri si o camasa gri-deschis, descheiata la toti nasturii, lasand sa se vada pieptul lui bine-lucrat. Cand o vazu pe Sora, se ridica in picioare si se apropie de ea.
- Poti sa intri tu la dus, ii zise ea. Eu am terminat. Nu mai trebuie decat sa iau hainele din baie.
- Pot lasa dusul pe mai tarziu, zise el, luand-o de dupa mijloc. Acum vreau altceva.
Sora facu ochii mari si obrajii i se impurpurara. El o saruta usor pe frunte, iar ea inchise ochii. Candi i simti respiratia calda pe obrazul sau, ea isi lasa capul pe spate. In momentul in care buzele lor se contopira intr-un sarut, tulpanul ii cazu de pe cap, si parul, eliberat, ii cazu proaspat pe spate. Yuri nu se mai putu abtine si o facu sa isi lipeasca tot trupul de al lui. Ea ii puse mainile pe piept, daratingerea pielii lui o facu sa i se cutremure tot trupul de un fior placut.
Cand Yuri o indeparta sa o priveasca, Sora era rosie ca focul. El ii sorbi buzele si ii dadu drumul. Se indrepta pre baie si-i spuse :
- Incepem sa intram in pielea personajelor noastre !
Sora zambi si se lasa pe canapea, dar nu pricepu intelesul ascuns al cuvintelor lui Yuri. Fara sa vrea, el chiar incepuse sa se indragosteasca de ea.
Fool aparu in fata Sorei, suparat :
- Putei sa te duci cu el la dus�
Dar acestea fura ultimele lui cuvinte, inainte ca Sora sa-l fac auna cu peretele.


Domnisoara Sarah radea copios la niste reclame ale tatalui Annei, pe care le urmarea la televizor. In spatele ei, Anna privea si ea fascinata televizorul :
- Sper ca intr-o zi sa te pot depasi, tata !
Iritata de rasul lui Sarah, Mia le imparti scenariul tuturor acrobatilor si spuse pe un ton dur :
- Sper ca ati inceput antrenamentele, pentru ca va fi destul de dificil si nu am de gand sa va menajez !Ah, domnisoara Sarah, ati putea, va rog frumos, sa incetati ?
- Ha ! Ha ! Ha ! Dar tipul asta e asa de amuzant ! Ha ! Ha !
Mia ofta, si, resemnata, continua :
- Sora, de data aceasta vreau sa te vad executand « Spirala Demonului ».
May se facu alba ca ceara la fata :
- «Spirala Demonului » este numarul meu ! Mi se pare foarte nedrept ca Sora sa o execute ! In plus, nimeni nu o poate face la fel de bine ca mine !
- Acum o va face Sora, hotari Yuri.
- Sora va avea de executat doua manevre in spectacolul acesta : « Spirala Demonului » si « Phoenixul de aur ». Acela pe care l-a facut cand a venit la Kaleido Stage, adauga Mia.
- Mi se pare un scenariu foarte indraznet, spuse Leon, rasfoindu-l. Cele doua personaje principale trebuie sa se sarute la sfarsit, pe panglica. Nu s-a mai vazut asa ceva pana acum, la Kaleido Stage.
- Asta va da unicitate spectacolului, zise Mia. In plus, Kalos a fost de acord, asa ca nu e nici o problema.
Leon scrasni din dinti, dar nu mai zise nimic.


Sora era legata la ochi, iar Yuri o ghida din spate, tinand-o de mijloc. Ea se opri cu mana pe clanta unei usi si incepu sa rada :
- Ce e dincolo de usa asta, Yuri ?
El o dezlega la ochi si ii spuse :
- Poate ar fi mai bine sa afli singura.
Ea apasa clanta si deschise usa. In fata ei era o incapere cufundata in intuneric. Fara sa vrea, se gandi ca ar putea fi vorba despre o cina romantica, dar habar nu avea cat de departe era de adevar.
- Ce e asta ? intreba ea curioasa.
- Intra, ii zise el.
- Ah� bine�
El o urma inauntru si apoi aprinse lumina. Dupa ce isi obisnui ochii cu lumina, Sora privi in jur. Fu surprinsa sa vada o sala de antrenamente. Il privi curios pe Yuri.
- Este o sala de antrenamente pentru incepatori, o lamuri el. Aici am invatat si eu pentru prima oara sa sar la trapez.
- Serios ?
- Da. Stiu ca tu nu ai facut niciodata elementele de baza, pentru ca nu ai fost la o scoala de pregatire. mai tii minte ? Mi-ai zis atunci, inainte de Festival, cand pregateam Acrobatia Ingerului.
- Da, stiu, dar nu ma asteptam sa tii minte�
- Tin minte fiecare amanunt legat de tine, Sora�
- Yuri !...
El o trase de mana si o conduse spre o trambulina. Ea il urma, si se bucura copilareste de initiativa lui. Yuri sari impreuna cu e ape trambulina, pana cand se prinsera de trapez. Ramasera suspendati acolo, impreuna, iar el o saruta iute pe buze si ii spuse fericit :
- Nu m-am mai simtit de mult atat de bine alaturi de cineva. Iti multumesc, Sora.
- Yuri !! Eu� este foarte dragut din partea ta ceea ce ai spus.
- Nu am mai venit aici de ani de zile. Voiam sa o fac cu cineva special. Vroiam sa vin cu tine.
- Eu� nu stiu ce sa spun�
- Mai bine nu mai spui nimic�
Buzele lor se unira intr-un sarut. Inima Sorei incepu sa bata din ce in ce mai repede. Yuri sesiza acest lucru si ii spuse :
- Ne comportam ca doi iubiti, Sora.
- Ai dreptate, rosi ea.
- Nu crezi ca ar fi momentul sa devenim iubiti cu adevarat ?
- Yuri !!! Eu�
- Accepta, te rog !
Ea zambi sincer si ochii ii radeau.
- Bine atunci, zise ea, si il saruta cu pasiune.


Leon se antrenase toata noaptea. Obosit, nu mai reusi sa prinda bara trapezului si cazu pe spate pe plasa de siguranta. Inchise ochii si in minte ii veni imaginea Sorei. Apoi isi aduse aminte de momentul in care fusese cat p-aci s-o sarute. Deschise ochii larg si o boare de sudoare ii aparu pe frunte. « M-am indragostit de ea ! La naiba, asta s-a intamplat ! Sunt gelos pe Yuri din cauza Sorei ! M-am indragostit de ea ! ». Gandurile care ii stapaneau mintea il ingrozeau. Niciodata nu mai fusese atat de captivat de o femeie. Niciodata nu mai simtise asa ceva. Sora devenise universul lui.


Venise, in sfarsit, si ziua confruntarii. Leon venise de mai devreme, ca sa verifice trapezele. Nu apucase sa doarma deloc noaptea trecuta. Avea cearcane si erat ras la fata, dar pentru el nu conta asta. Hotarase sa concureze de dragul scenei, dari si daduse seama ca o face pentru Sora. « Daca pierd, macar am constiinta impacata. Dar vreau sa castig. Vreau sa ma observe Sora. Nu vreau sa fim parteneri doar pe scena. Vreau sa vada cat tin la ea ! »
Dar fu rapit din gandurile sale de aparitia lui Yuri si a Sorei. Cei doi intrara in sala impreuna, imbracati in costumul pentru antrenamente. Yuri o prinse de umeri si ii spuse tantru :
- Iubioto, da-mi un sarut care sa ma incurajeze, te rog.
Sora il privi cu caldura si il saruta dulce. Yuri se indrepta, apoi, spre trapez, hotarat sa invinga. Dar Leon vazuse toata scena si o durere surda ii intepa inima. « Yuri si cu Sora ? Darâ��cum ?? De ce ? Nu se poate ! »
- E momentul sa va urcati pe trapez, spuse Ken, abia intrand in sala. Vreau ca amandoi sa executati un surub, o saritura libera, o saritura tripla shi un fluture.
- Puteti sa incepeti, zise Kalos, din spatele sau.
Cei doi acrobati isi incepura exercitiul. Amandoi executau perfect si era greu sa alegi intre ei. Cu toate acestea, insa, sariturile lui Yuri erau mai ample, miscarile sale erau mai libere decat ale lui Leon. Leon, insa, nu parea in apele sale. Sarutul dintre Sora si Yuri ii puse stapanire pe minte. Durerea era prea mare ca sa mai poata rezista. Executa un « fluture » nereusit si nu mai vazu bara trapezului urmator. Chipul Sorei ii chinui mintea si sufletul. Intinse mana spre bar adar nu reusi sao prinda. Se prabusi peste plasa de siguranta si, o data cu el, se prabusi si speranta sa.
Broboane de sudoare ii aparura pe frunte. Ochii sai erau chinuiti de durere, la fel ca atunci cand Sophie era pe patul de moarte. « Am pierdut ! », gandi el. « Am pierdut-o ! »
Yuri cobori de pe trapez si se indrepta spre Sora, apoi o lua in brate si ii sopti la ureche :
- Vom fi parteneri, iubito.
Sora il lua in brate si isi odihni capul, fericita, pe pieptul lui, ascultand bataile iuti ale inimii sale. Ken ii privi socat. Nu-i venea sa creada. « Soraâ��. Yuri ?!?! darâ�� Sora !!! Nu se poate ! Nu !! Credeamâ�� »
Dar fu intrerupt din gandurile sale de vocea rece a lui Kalos :
- Se pare ca ne-am pierdut timpul, aici. Yuri, ramai partenerul Sorei. Leon, tu nu vei face parte din distributie.
Dar Leon nu auzi cuvintele lui Kalos. Inchise ochii si in minte ii rasunara cuvintele « am pierdut-o ! Am pierdut-o ! »



Capitolul 4 : « Prima Dragoste » - Inevitabilul

May si cu Rosetta repetau de zor. Rolul lor era de a-i usura calea printului catre inima printesei. May il iubea pe print, dar se sacrifica de dragul lui si, ajutata de Rosetta, inmuiau inima Sorei cu « Eterna Iluzie ».
- Inca nu e perfect ! striga May, terminand numarul. �Eterna Iluzie� trebuie sa intreaca chiar si �Spirala Demonului!�
- Dar, May, ofta Rosetta, numarul iese foarte bine !
- �Foarte bine� e foarte departe de �perfect�! zise May. Haide, Rosetta ! Inca o data ! O luam de la capat !
Jos, langa plasa de siguranta, Ken discuta cu Mia despre spectacol. Avea o expresie dura pe fata. Ochelarii erau pusi putin stramb, iar ochii sai albastrii, de obicei atat de limpezi, acum erau tristi, tulburi, si intunecati. Sprancenele sale erau incruntate si tonul vocii sale era destul de grav :
- Ma surprinde relatia dintre Yuri si sora. Inca nu-mi vine sa cred ca sunt impreuna ! Si macar daca ne anuntau dinainte�
- Te-a luat prin surprindere, nu-i asa ?
- Glumesti ? Inca de cand s-au mutat impreuna am stiut ca se va intampla ceva. Dar speram�
- Inca o mai iubesti ?
Ken isi lasa privirea in pamant. Nici el nu mai stia ce simte. Era furios si era sigur ca tine la Sora. Dar nu mai era sigur ca tine la ea in sensul acela. Relatia ei cu Yuri il surprinsese, dar nu il durea atat de tare pe cat se astepta. Ce simtea el acum se putea numi mai degraba resemnare, decat iubire.


Sincronizarea Sorei cu a lui Yuri fu buna, dar nu perfecta. Respirand cu greu, Sora il privi pe Yuri cu hotarare. Inima ii batea tare, dar pentru ea nu mai conta asta. Inca mai avea un vis de urmat si se lupta pentru el. Nu putea sa piarda acum. Abia mai putea sa vorbeasca :
- Yuri, vreau sa mai incercam o data. Nu ne putem opri pana cand nu vom executa �Spirala Demonului� perfect. Nu vreau sa dezamagesc publicul.
- Bine, spuse Yuri cu hotarare. O luam de la capat, Sora !
- Bine !
Cei doi reluara exercitiul, dar nu aveau nici cea mai vaga idee ca erau urmariti de cineva. Leoni i privea din umbra. Fata lui era cufundata in intuneric. Ochii sai erau mai reci ca altadata, de parka ar fi incercat sa stinga focul din inima sa.
« Sora », gandi el. « Se pare ca nu sunt deajuns de bun ca sa iti fiu partener. Niciodata nu am crezut ca o sa ma doara atat de mult. Tu esti prima mea dragoste. Prima ! Inca de cand te-am vazut prima oara mi-a fost frica de tine. Aveai un efect atat de surprinzator asupra mea, incat voiam sa te indepartez de mine. Dar acum te vreau langa mine si nu mai te pot avea. Cata m putut sa gresesc ! A trebuit mai intai sa te pierd ca sa realizez catâ�� cat â�� cat te iubesc »
Stranse din pumni si o lacrima i se prelinse pe obraz. Privirea lui devenise deodata atat de blanda si de calda, incat ar fi topit si o inima de gheata. Tocmai realizase ca o iubeste pe Sora si descoperirea aceasta ii provoca atata durere, incat nu mai putea rezista.
« Soraâ�� »



Sosise in sfarsit si ziua premierei. Sala era plina-ochi. Primul care intra in scena fu Yuri, intr-un numar singur. Apoi aparu Sora, pe panglica, iar el incepu sa faca acrobatii in jurul ei. Sari pe panglica langa ea, o imbratisa, se rasucira, iar apoi se prinsera amandoi de trapezele din directii opuse. Panglica disparu, iar Sora executa « Spirala Demonului ». Apoi, disparu si ea, iar in scena intra May, care facu niste acrobatii cu Yuri. Era intocmai dupa poveste. Apoi, cei doi se retrasera, si aparu Anna, cu echipa de clovni. Cand sala deveni mai animata, May aparu din nou pe scena, cu Rosetta, unde facura « Eterna Iluzie ». Yuri aparu si el, din nou, inconjurat de May si Rosetta. Era intocmai cum zisese Mia> Yuri este un print indragostit de Sora. Sora este o printesa condamnata sa nu iubeasca niciodata. May, in iubirea ei pentru print, ajutata de Rosetta, il conduce pe acesta spre inima printesei si rupe vraja. In ultimul act, iubirea celor doua capete regale este pecetluita cu un sarut.
In sfarsit, sosi si momentul ultimului act. In scena intrara Yuri si cu Sora. Dupa cateva sarituri, ea executa « Phoenixul de aur », si se prinse de un trapez. Panglicile fura din nou lasate in jos, iar Yuri se agata de ele, asteptand-o pe Sora. Ea facu un salt sublim, si inchise ochi, pentru a fi prinsa de Yuri. Dar deodata, sala deveni tacuta. Sora deschise ochii si se trezi in bratele lui Leon. Nici nu apuca sa isi dea seama bine despre ce este vorba, ca Leon o lua in brate si ii dadu cel mai tandru sarut cu putiinta. Toata sala amuti. Yuri incremeni privindu-i. Sora se lasa moale in bratele lui Leon si simti ca se topeste de emotie.
Din sala incepura sa se auda mumure : « Ala nu e Leon Oswald ? », « parca nu facea parte din distributie ! », « Oare asta facea parte din scenariu ? », « Priviti-l pe Yuri Killian !! »
Intr-adevar, Yuri se arunca spre cei doi si o prinse pe Sora de mana. Leon fu cat pe ce sa cada de pe trapez, cand primi un pumn in fata. Sora gemu surd cand Yuri o stranse in brate, si il privi pe Leon care abia se mai tinea de bara. Yuri o tinu strans si sari cu e aspre panglica. In momentul acela, trapezul fu zguduit puternic de avantul lor, iar Leon aluneca�



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cand imaginatia prinde aripi yume^^ 4 3.017 23-04-2012, 08:25 PM
Ultimul răspuns: yume^^
  Inger fara aripi Kyandi. 2 2.244 31-03-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Aripi insangerate BloodyInnocence 148 84.058 08-02-2012, 01:46 AM
Ultimul răspuns: Katniss
  Un nou trandafir infloreste la Kaleido star Sasame 46 19.214 04-08-2011, 11:05 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Bataie din aripi Ichigo. 2 2.321 02-06-2011, 10:24 PM
Ultimul răspuns: Hanna2300
  Zbori fără aripi ÅŸi zâmbeÅŸti plângând. Lust. 4 3.203 13-04-2011, 09:42 AM
Ultimul răspuns: Lust.
  Kaleido star - continuarea povestii mailin 17 10.259 24-03-2011, 05:34 PM
Ultimul răspuns: RinMi♫♪
  Aripi frante Child Of Sunset 12 7.496 25-11-2010, 09:46 AM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Aripi negre bluedark 0 2.002 30-08-2010, 09:01 AM
Ultimul răspuns: bluedark
  ÃŽi vei da ingerului care nu poate zbura…aripi? Axxa.No.Way 39 26.998 20-02-2010, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Irukandji


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)