Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Emo. :|

#41
Poate nu e chiar termenul potrivit, dar pentru mine emo=adolescent aflat in depresie. I mean, cred ca foarte multi dintre noi am avut astfel de moment, cand ne simteam singuri si tristi.

Din punctul meu de vedere, emo "adevarati" sunt acei adolescenti care se afla intr-o depresie continua. Ei se simt respinsi de familie, de societate. De aceea in cea mai mare parte a timpului sunt tristi si plang. O persoana "emo" nu va arata prea des aceste sentimente si prefera singuratatea. Nu e neaparat sa se imbrace mereu in negru sau sa asculte muzica rock, e rezultatul subconstientului: daca esti trist, nu ai niciun chef sa te imbraci in culori vesele si nici sa asculti versuri optimiste.

Nu sunt de acord cu acei adolescenti care se dau interesanti gen "Sunt emo. Uite: ascult muzica rock, am freza cool si ma tai cu lama in fiecare zi. Ador durerea." Cat de penibil poti sa fii?
Colega mea de banca, marea rapperita, m-a facut emo pentru ca imi plac tunsorile de acest gen si ca ascult Three Days Grace, Linkin Park & so on 22.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#42
N-am absolut nimic împotriva acestor persoane, e democraţie, fiecare are voie să fie cum vrea, dar e o mare diferenţă între a simţi şi a vrea să fii într-un anumit mod. Gândindu-mă la cei care se îmbracă aşa, îşi fac frezele alea "tru" and so on mi se pare, sincer, puţin ciudat, dar nu îi judec or smth, i mean ... avem libertate de exprimare şi ne putem exprima foarte bine şi prin îmbrăcăminte. Unii poate sunt caraghioşi, dar ce contează ? E o ţară liberă, deci dacă vreau îmi înfig un băţ în buric şi unul în fund şi să ies aşa pe stradă, n-am decât. În afară de râsete n-am să primesc altceva, i mean ... n-o să fiu arestată or smth, pentru că, relativ, am voie să mă îmbrac cum vreau, să-mi fac părul cum vreau şi alte cele. Apoi sunt cei care se taie pentru că s-a tăiat x sau y, lucru care sincer e stupid, ridicol. Poate x s-a tăiat pentru că i se pare cul sau poate e genul de persoană ... ăhm, să-i spunem mai spirituală, care simte totul mai tare; care se bucură mai mult decât restul, care suferă mult mai mult şi care ştie să iubească până la extrem, iar când se iveşte o despărţire cade, dar uită să se ridice şi atunci se automutilează, se distruge/răneşte, îşi provoacă răni trupeşti în încercarea de a le diminua pe cele sufleteşti, dar poate y nu simte nimic de genul ăsta, o face din pură prostie. Now, părerea mea : - ? ? Înţeleg cum e să plângi până simţi că te ustură ochii/te doare capul, am făcut şi eu asta, dar am avut grijă să mă ridic apoi, pentru că indiferent de ce este azi, mâine e o nouă zi, care, poate, va fii mai frumoasă, iar "emo" ăştia nu înţeleg deloc acest lucru. :]

#43
1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?

Emo,fara suparare pentru cei ce adopta ace stil,e o mare mare porcarie.Prin ce se fac remarcati emo?Pai,prin piercinguri,frizuri care sa le acopere mare parte din fata daca nu pe toata,lame,depresie...probleme cu capu...Ma enerveaza foarte tare cand lumea confunda stilul asta cu cinema bizzar ul,visual kei ul,Rock ul sau asa mai departe.Marog...E stupid.E adevarat ca 'emoistii' astia asculta si ei rock.Un rock destul de satanist dupa parerea mea.Oamenii cred ca tot rock ul e asa.Din cauza cui?Din cauza lor,caci ei se taie cu lama.Din nou,e stupid.O prietena de a mea cica se facuse si ea emo...(Stupid!Stupid!Stupid!Ma irita la culme cand unii zic "Vai,m am facut emo" sau "Vai,nu mai sunt emo,acum ma dau pe hippie",aiurea nu?Mi s a intamplat sa vad si cazuri de astea 21 )...Si cum ziceam...Cica se facuse emo si vine la mine a doua zi taiata la mana "Uite!vezi?Sunt emo!M am taiat!"-Pffftt...Ce sa zic!Bravo!Poate te si sinucizi si iei dupa tine si pe ceilalti emolai si scapam odata de voi-


2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?

Interesanta intrebare;chiar mi s a intamplat.Prima data mi s a intamplat din pricina faptului ca eu nu sunt genul de 'pitzi' cu gura mare care sa vorbeasca intr una.Din nefericire eu si inca o colega gandim asa.Restu's...stiti voi.A venit un baiat nou la noi in clasa.A vazut ca nu stateam cu celelalte si vorbeam despre farduri,papusi barbie si alte prostii si a venit la mine si m a intrebat "Esti cumva emo?" Am zis ca nu dar fraieru ca fraieru m a tot intrebat de m a facut sa ma mut de din banca in care statem(era chiar in spatele lui).Chiar mama m a auzit o data ascultand rock si m a intrebat daca sunt emo.I am explicat frumos ca nu.E aiurea.>.>
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

#44
la prima intrebare, pai, 'emo-niti' sunt doar niste adolescenti care dramatizeaza totul la extrem pentru a fi in centrul atentiei si faptul ca 'asa sunt ei' e doar o scuza penibila, sunt niste oamenii slabi si au nevoie de ajutor, si eu sunt naiva si sensibila dar constientizez asta si imi rezolv singura problmele si cel putin incerc sa ma afirm intr-un mod pozitv
unii cred ca sunt emo doar ca sa-si gaseasca niste 'fratii de suferinta' cu care sa se drogheze pe la colturii, imi pare sincer rau de ei, am o colega de genu emo si drogata si totusi destul de inteligenta, pacat ca sa pierdut...
a doua, la naiba, am patit-o de atatea orii, cand nu mi sa spus ca sunt satanista din cauza ca ascult rock mi sa spus ca sunt emo desi nu gasesc nici o legaturaaaa
am si niste colege (pitipoance inascute) care s-au transferat la noi in clasa si cik eu sunt asa mai emo, macar de imi ziceau in fata, oricum aveam sa aflu, oricum nu reusesc decat sa ma amuze prin infinita lor prostie 21
cum a zis si ღ я¡ и ღ doar pentru ca nu esti pitii (modelul standard: blonda, manelista, imbracata in roz si cu gura mare) nu inseamna ca esti emo
4

#45
1. Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?
E un curent. Va dispărea aşa repede cum a apărut. Nu? Adică, ce părere am? Hm. Una ciudată. Nu-mi pasă, de fapt. Adică, acum toţi sunt emo dacă au păr pe ochi şi unghii negre. *laughs*- Ăhă, da, da. Vezi să nu. First, emo vine de la emotiv. Adică puştii ăia au anumite probleme cu sensibilitatea and stuff like that. Că se omoară şi se taie e treaba lor. S-o facă, dacă ştiu că părinţilot nu le pasă.

2. Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?
De câte ori. ._. Dacă port tricou negru, emo. Dacă ascult metal, emo sau satanist. Depinde de persoană, deci vă rog. Şi mă întreb, ce sunt până la urmă? Bine, persoanele care fac asta judecă cartea după copertă. Nu-mi pasă, ignor ce nu-mi place. E mai bine - aşa.

Îm principu, n-am nimic cu aceste persoane. Să fie emo, dar nu falsuri.

F.

#46
1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?
2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?

1:Am auzit si eu despre Emo chiar am si vazut pe strada si ce sa spun au niste freze misto,dar eu unul cred ca sunt bolnavi cu capu adica frate sa te tai pe vene inseamna ca ai ceva la cap,adica frate cum sa iti iei viata,asta zic si eu cand ma cert cu tata sau altceva,dar mai bine cand zici asta ca vrei sa te tai pe vene dute frate in club si stai acolo pana dimineata si trec toate supararile,arunci si lama24.

2:Am observat si asta,dar eu unul ascult hip-hop,rap,dance era langa mine in masina in 323,o tipa care asculta tokio hotel dat la maxim si aproape ca mi-a spart,timpanele si am plecat de langa ea,in + ca pe toate lucrurile ei scria Emo Kid,I love you dead tipa avea si cercei pe toata fata si nu stiu daca avea si in alta parte......

#47
"Cultura Emo".. Precum ai spus.

Nu este chiar asa.. Intotdeauna au existat oameni care au avut o viata grea.. sau adolescenti in majoritate, iar fiind adolescenti au recurs la lame/death si altele. Recent au fost numiti emo, iar din cauza aceasta au aparut mai multi care vor sa para emo, sau cred ca sunt mai cool daca sunt emo.. Stuff like this.

Sincer, daca te uiti cum arat eu, ai spune ca sunt emo dar nu este asa. Intradevar imi place sa ma imbrac mai emo, parul mi-e emo cam tot timpul, dar nu sunt amatoare de "tru" xD!.

Infine, cred ca e o prostie sa te tai doar pentru ca suferi ._. .. For real.. Daca suferi plangi, blahblah si intr-un final trece.. [nu pot spune ca eu nu am incercat.. dar hey, m-am desteptat de atunci v,v]

Si faza cu rock/metal e cea mai mare prostie >.>... Daca asculti rock prin scoala in general sau asa.. repede se uita lumea la tine "wow ce emo ii!! :0" ... E intr-un fel iritant >.>... Sau si mai grav, cum am patit-o eu, ascultam metal la casti si mergeam la ore.. si a venit o fata mai mica.. [cam cls a 6a] la mine si m-a intrebat daca nu-i imprumut lama mea... I mean.. Ok????!?!!!!? wdf?.. ._. ceva in genu.
[Imagine: theDizzyfile.png]

#48
Mai exista emo? Nu a trecut curentul?
Nu de alta. dar nu am mai vazut de mult "emo" pe strada.

In fine, care-i problema ca unii copii in loc sa puna mana pe o carte, stau in parc pe o banca, se plang toata ziua de parintii lor? care in majoritatea cazurilor fac sacrificii sa-si ingrijeasca odraslele. E treaba lor, viitorii "olimpici" la bacalaureat.
[Imagine: 853388ce6bdb7277cc789988ed3b2175_zps2236a6e0.gif]

#49
Emo,whatever,a trecut demult curentul,la un moment dat tot auzeai pe la OTV de emo kizi,si recunosc am trecut si eu printr-o perioada nasoala si am fost si eu:--".Unii oameni sufera in diferite moduri,isi bat joc de lume ori altii fac pe-a incurabilii emo.Vor un pic de atentie,deoarece n-au primit.Sincer eu n-am reactionat asa,am tacut din gura muulta vreme pana s-au prins ai mei ca nu sunt chiar in regula.Acum revenind in zilele noastre,rockerii sunt caracterizati drept emo de cocalari sau pentru cei cu un iq mai scazut decat un purice(no offense,this is my oppinion).Ei nu fac diferenta intre noi(si mie mi s-a intamplat).In gimnaziu colegii mei ma faceau uneori emo,alteori satanista,doar ca ascultam rock si ii speriam pe ceilalti19.Ne cred diferiti doar fiindca nu suntem ca ei,si asta este,cocoalarii se fac unici prin Gutza si Parizer,iar modul nostru este prin muzica ce o ascultam.Deci,fiecare e unic prin felu lui
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#50
Deci, nu inteleg ce aveti voi cu emo. Emo nu sunt neaparat persoanele care stau in parcuri si fumeaza. Nu persoanele care se zgarie putin pe mana si zic ca sunt emo22. Da, am fost si eu emo, motive nu am avut prea multe, poate pentru ca nu am avut niciodata noroc cu prieteni. "Cea mai buna prietena" a mea nu ma intelege deloc. Ea are foarte multi prieteni si cateodata simt ca vine la mine doar cand ii se intampla ceva22. Mi-a zis ca am fitze ca ma dau emo, dar ea nu intelegea deloc ce se intampla cu mine. In viata ai nevoie de oameni cu care sa vorbesti si pentru care sa lupti, dar cand oameni acestia lipsesc e foarte normal sa nu iti mai doresti sa traiesti. Emo nu inseamna doar haine negre, taieturi si muzica rock. NU trebuie sa fi emo la suprafata, ci in interior2246. Pacat ca nimeni nu mai intelege asta acum..
[Imagine: YWk6O.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)