Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Emo. :|

#51
Citat:1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?

Mă amuză. Mă amuză cum oamenii iau totul prea în serios, mă amuză cum "emo" = tăiat cu lama, plânsete, "Viaţă-i de rahat, m-arunc de la parter". Mă amuză cum babele reacţionează pe stradă când văd un "emoist" ("Aoleo, maică. Da' ce-i cu ăia cu păru-n ţepi şi pantalonii ăia strânşi pe dos??"). Mă amuză cam tot.21 Eu văd emo ca un curent muzical şi vestimentar, nu un cult.

Oricum, pe mine, sinceră să fiu, nu m-ar deranja cineva emo la personalite.-- genul de persoană care se plânge de tot, pentru care lume-ai devină de tot, panseluţele şi razele de soare sunt cianură, etc. Eu nu ascult problemele oameniilor în general şi nu mă impresionează mai nimic, aşa că dacă avem destule lucruri în comun n-o să dau prea mare atenţie la restul personalităţii. Insensibil, ştiu.

Citat:2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?

Eh, oamenii tind să asocieze genurile astea cu emoistii, mai nou.
[Imagine: LT_Shirena.gif?1239845173]

#52
1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?
2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?



My :
1. Eu, sincer ador acest stil. : ] Fara suparare pentru cei acre il detesta. Sincer, toata lumea ma crede o fata emo si chiar si sunt. Nu toti emo sunt la fel. Exista mai multe genuri. Nu toti se omoara . Sunt personalitati emo foarte *happy* asa, cum sunt si eu = ] .

2. Nu sa intamplat deloc. Oameni din jurul meu nu baga de seama ce ascult eu . ;]
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu . <3

#53
Inca mai exista aceasta discutie, dupa ce valul emo a trecut.. fix asa, ca valul.
In orice caz, mie imi displace ideea de a combina sentimentele cu tinuta. Acest 'curent' (care la noi s-a cam dispersat, dar inca mai exista) se manifesta printr-un anume stil de imbracaminte, implicit si anumite gusturi - iarasi, nu consider ca daca te obsedeaza un anume gen de muzica trebuie sa te constrangi a purta ce poarta cei ca tine, da ma rog. Iar cum muzica 'impusa' in acest grup era una preponderent trista, era normal faptul ca adeptii se simteau si ei tristi si isi alterau perceptia asupra propriei vieti (cand esti prea mult trist, fie ca fortat sau nu, nu prea ai ce face). Astfel lumea tinde sa asocieze si starea de a fi trist valului emo. Gresit. ^^
Simultan, daca esti o persoana emotiva/ prapastioasa/ deprimata nu trebuie sa intri intr-un curent. Asta aviz celor care zic "sa fii emo cu adevarat inseamna...''. Nu, cand viata e grea, mergi pe drumul tau, nu te asociezi unui stil muzical/ de imbracaminte pentru ca apoi sa pretinzi autenticitate. Eu de exemplu, cand sunt trista ma pot imbraca si in roz (si chiar am facut-o), asa ca nu prea exista un liant puternic intre ce simti si cum te manifesti in sensul asta. Exista doar dorinta de a epata sau de a te exterioriza, dar nu verbal.
Ca un exemplu, nu inseamna ca daca sunt o persoana nervoasa si incapatanta din fire, e necesar sa ma imbrac toata in rosu (ahh, rosu..) si sa ascult un anume gen.
Si ca sa inchidem cercul, probabil multe din stari sunt pur si simplu induse. Oricum, copiii aia nici macar nu s-au prea priceput la ceea ce au facut, macar daca au facut. In tara noastra n-a prea rezistat curentul, intrucat nici romanii nu sunt prea toleranti. Ar fi fost dragut ca, atata timp cat nu esti atacat, sa nu ataci, dar deocamdata nu putem cere acest lucru, cel putin nu aici si nu acum. Iar daca pe unii atat i-a dus capul, sa se taie/ spanzure/ bla, aici nu e un 'curent' sau o 'muzica' de vina, ci descuierea mintii, care-i mai rara, ce-i drept. Iar in cazul lor extrem, inexistenta.

Stiu ca nu mai e 'subiect fierbinte', dar ce am zis eu se aplica la mai multe curente, cred.
[Imagine: ls.jpg]

#54
1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?

Moda trecuta sau nu, inca exista persoane care cred ca e " cool" sa spui ca esti emo. Cuvantul vine de la emotii-> sensibil. Dupa mine, exista doua categorii.

Aia care au de gand sa se sinucida pe bune si gosh, cineva trebuie sa-i opreasca. Asta se numeste depresie amestecata cu nevoia de-a fi cul. Odata ce incerci sa iesi din sepresie, nu mai esti emo, deci nu mai esti tru. Asa ca mai bine ramai acolo xd. Asta e mentalitatea lor. Si sa recunoastem ca nu am vazut adulti emo. Astia sunt copii who need help. Si in primul rand cred ca nu trebuie sa ii desconsideram. Adesea am vazut ( nu la mine in scoala, ma' school is full of aliens, not emos. xd) ca altii se iau de acest tip de persoana, se creeaza un stereotip. En fin, they need help and we should help them. In primul rand parintii.

Si, Romania's sweethearts, aia care n-au altceva decat nevoia de-a fi cul si de-a se integra undeva. Aia nu cred ca au nevoie de vreun fel de ajutor sau stuff like that, le va urca mintea din calcaie in creier candva.

2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?

Nu mi s-a intamplat personal deoarece nu sunt indreptata spre acest gen de muzica, dar mi s-a intamplat sa fiu numita emo pentru ca sunt mai sensibila. In general plang daca ma cert cu cineva sau daca cineva-mi calca orgoliul in picioare, si se pare ca pot fi atat de annoyin' pentru unii incat se straduie sa ma faca sa ma simt si mai rau.

Oricum, eu cred ca acesta chestie tine de mentalitate, si de puterea de a te ridica cand patesti ceva. In Romania n-a durat mult trendul asta, ca nici noi nu agream tot ce ne iese in cale.

Regards.
[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#55
Citat:1.Ce parere aveti de curentul asta 'minunat' numit "emo"?

Credeam ca s-a epuizat subiectul. Oricum curentul si persoana "emo" sunt lucruri total diferite. Cum vorbim despre moda, a fost ceva scurt ce a trecut. Nu pot sa spun ca imi displace sau nu, este un mod de a te revolta impotriva parintilor si de a te afirma in multime.
Nu mi se pare prea "atragator", desi unele lucruri (gen accesorii sau haine) imi plac foarte mult (cui nu i-ar placea un rucsac in forma de pisica <3). Stiu ca atunci cand era in voga mi se pareau destul de cute tipii cu parul in ochi si inca mi se par, da, unii o duc prea in extreme (tip cu parul roz!).
Multi oameni ii judeca pentru asta. Aici as pune o limita. Din cauza "atitudinii" lor sunt judecati aspru si stupid de ceilalti. Se pare ca sa fii diferit chiar strica. Pana la urma nu se compara cu ..well.. persoanele care se fac mult mai putin placute.
Apoi cei care il considera ca pe un "cult"..here we have a problem. XD

Citat:2.Nu stiu daca ati observat dar sunt unii oameni care, daca te vad ca asculti rock/metal te fac emo. Vi s-a intamplat?
Nu, dar am auzit destule povesti. Iar o idee preconceputa a unora. Oameni buni, nu e asa! Nu toti reprezentantii transmit acest mesaj.
Totodata multi mi-au demonstrat ca nu stiu nimic despre acest curent ci doar comenetaza aiurea.
In clasa a 7-a aveam cateva bratari colorate din plastic la mana. O colega m-a acuzat ca eram emo si credea ca sunt trista fiindca sunt tacuta la scoala (yep, asa eram; clasa mea nu era cea mai ok atunci -I just wanna go home!).
Stateam pe o banca cu o prietena si jucam carti/ vorbeam. Un tip cu parul mai lung ( pana la umeri, era o freza neingrijita, nicidecum emo), intr-un tricou portocaliu deschis facea truculete cu bicicleta. Bunica-su a venit la el si i-a facut o panarama, l-a luat de urechi, il injura, pentru ca cica "Ti-am spus sa nu faci asta! Sa te duci prin nu stiu ce locuri!" (NU era un gest de compasiune. Tipu vroia doar caterinca fiindca era cu "pretenasii"). Langa ei erau un grup de "cocalari". Ei: "Uite ce emo esti! De ce nu te duci sa te tai!". Bunica-su a dat din cap "Nu-i asa ca e emo? " .
Intr-un final s-a bagat o tipa pentru el si a tipat la mos.Pustiu a scapat si a pus mana pe bike si a gonit-o de acolo. Well, in momentul ala mie imi era o scarba de toti (inafara de tipa).
[Imagine: furroxana.png]
~set facut de Aikad<3, multuuuuumesc~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)