Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Emo. :|

#21
E un argument foarte interesant de discutat. exista persoane si persoane in lumea asta. parerile despre curentul/ moda emo sunt impartite.. dar parerea mea personala este ca acesti oameni nu ar trebui judecati ci ajutati... trebuie vb cu ei.. cel putin cu cei care au cu adevarat probleme emo.. ca taiatul venelor sau alte porcarii... cu cei care sunt emo ..doar ca sa poarte negru sau sa fie la moda.. nu ai ce discuta 21 sunt doar aiureli de teenager.
[Imagine: chibi_94.gif]

[center]


[Imagine: newworldsig.png]
[/center]

#22
Urăsc tipul ăsta de persoane, dar nu eu decid pentru viaţa lor. Dacă ei vor să se distrugă singuri, n-au decât. Dar nici eu nu prea am văzut emo pe stradă, probabil le e frică să se arate sau preferă să stea într-un colţ şi să-şi plângă de milă. Faptul că se îmbrăca in negru, nu prea îi defineşte, pentru că şi eu mă îmbrac în negru, asta nu înseamnă că sunt emo [ unii spun că emo sunt ăia care se îmbracă în negru, defapt aceia se pot numi rockeri sau pur şi simplu le place nonculoarea ]. În concluzie să facă ce vor ei ! Atâta timp cât pe noi nu ne afectează cu nimic.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#23
Pai, auzisem sau citisem ca atunci cand iti faci rau intentionat, durerea sufleteasca scade cu ajutorul durerii trupesti. Mai pe scurt, ar veni ceva de genul: 'Te tai, deoarece esti eliberat de suferinta spirituala prin durerea pe care o provoci trupului.'
Nu stiu ce sa spun, replica asta era spusa de ceva doctori din SUA.
Nu am nimic de argumentat cand vine vorba de emo. Cat timp ei nu imi fac vreun rau si nu ma deranjeaza cu ceva prezenta sau existenta lor, nu spun nici ca sunt de acord cu ei, nici ca le inteleg faptele. Ce sa spun, chestia asta cu 'te tai', iar mi se pare o tampenie. Adica, aiurea. Cum te poti simtii mai bine daca iti faci rau....?
21sunt numita 'emo' de dimineata pana seara. M-am obisnuit, nu mai bag in seama, desii la inceput nu imi placea. Dar asa e lumea21
[Imagine: ak8THBQ.png]


#24
Mno...emo zici ? Păi mie una , îmi plac frezele emo :X[am acum una care e intre "emo" acele freze mai ciudăţele gen anime şi între normal ] dar nu sunt emo . Sunt întrebată de diferite persoane eşti emo ? Până la urma toţi înţelegem lucruri paralele fată de emo[kids] unii care nu gândesc zic că dacă plângi eşti emo . Dude , asta e o prostie 10 Sau dacă te tai [chiar si accidental] mno gata eşti emo . Asta e o tâmpenie , ar trebuii să folosească mai des un dictionar şi să afle ca emo=emotional , persoane emotive xD Eu nu am nimic cu emo , dar din partea mea nu e o alegere bună să fii chiar atât de emotiv , iar in caz că iubitul/iubita ţi-a dat papucii , gata să ne sinucidem . Mno ? Avem o viaţa întreagă xD Iar noi , cei care nu suntem emo , nu ar trebuii să fim chiar aşa : că hai gata dacă e imbracat in roz si negru , e emo , sau are o zgârietura si zici ca s-a taiat , e emo ... xD

#25
1. sincera sa fiu nu am nimic cu cei emo.. defapt am ceva cu cei care se cred emo si raspandesc in stanga si in deapta ca is emo si defapt habar nu au ce este acest stil de viata sau cum sa-i spun, aceasta cultura. xD urasc, deci urasc chestia asta 22 am o prietena care in fata nu spune nimanui ca e emo (pt ca nu e) dar pe mess le spune tuturor celor din alte orase pe care ii cunoaste si is emo ca e. deci pe mess e emo si in viata reala nu xD asa o proasta.
2. daaa xD daca ma fac un pic cu creion negru gata sunt emo. sau daca ascult hard rock sau j-rock, gata sunt emo. ati observat ca oamenii care habar nu ai ce e visual kei-ul cred ca is emo xDDD mi s-a intamplat sa ascult LM.C si o prietena zice: da astia is emo? tu esti emo ? 24 asa de aiureaaaaa. sau cand ma intreaba la ce liceu is si zic ca is la arta repede sar : da esti emo? 24 mi se pare asa de aiureaaaaaaaaa.
[Imagine: 2r571mv.jpg]
Ali. xD

#26
1.Mda...cum s-a spus mai sus...emo kids incearca sa iasa in evidenta, sa incerce sa se faca remarcati cumva so they won't be alone anymore. Mi se pare o tentativa ok...pana la un anumit punct. Adica bine, e perfect in regula sa vrei sa iesi in evidenta, sa fii original, diferit, dar sa ajungi sa te si tai pentru chestia asta, deja dai dintr-o extrema in cealalta *exagerare, disperare etc.*. Ajungi sa fii obsedat de stilul asta de viata si faci orice crezi tu ca te face sa iesi in evidenta mai mult.
But, again nu am nimic cu persoanele emo. Doar ca nu gasesc nimic bun in a te taia. Ok, ai avut o problema, inteleg, but life goes on. Nu e nevoie sa exagerezi ca vezi Doamne a venit sfarsitul lumii. Si intr-un final...cu ce te ajuta daca te tai? Mai multa durere si mai mult rau asupra propriei persoane.
2. Mi s-a intamplat si mie sa ma intrebe lumea daca sunt emo. Pentru ca aveam haine negre pe mine *un hanorac si blugii...~.~* si eram facuta cu creion negru. Nu sunt emo...imi place acea culoare. Multa lume tinde sa creada ca daca asculti "muzica mai galagioasa" *bunica'mea...21)* si te imbraci in negru, mai mult sau mai putin esti emo in carne si oase. Chiar de multe ori observ prin mall una sau mai multe persoane imbracate in negru si vad lumea holbandu-se la ele ca la cine stie ce ciudatenii si se mai intampla sa si aud chestii de genul "uite baaa aia sunt emo, din aia care se taie!" de la cei care se holbeaza. Replica care imi trece prin minte imediat e "Si tu esti un tampit." E o dovada de cat de destept esti daca incepi sa cataloghezi persoane dupa cum se imbraca si ce asculta.
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#27
Emo .
Adevărul e că nu am ceva împotriva lor . Am prieteni de genul, iar eu am o tunsoare, ei bine, în stil Emo ca să spun aşa .
Trecând peste asta, să ne gândim că sunt şi ei oameni, până la urmă , şi poate or simţi nevoia de a se îmbrăca altfel, de a fi altfel decât ceilanţi .
Sau poate că sunt ...ei bine, duşi cu tărtăcuţa . Cine ştie ? Ei, normal . : ] Dar am haine ca ale lor, da, da . Tricouri negre din plin, fuste d`alea aşa simpatice, blugi strâmţi la greu şi numai vorbesc de teneşi şi superbi converşi sau funtiţe din alea aşa dulci ^^ Love that !
În orice caz, este un curent care va trece la fel cum au trecut şi celelante . Vin şi pleacă, pân` la urmă o să-şi dea şi ei seama de ceea ce fac . În mare parte nu prea le pot înţelege dorinţa aceea enervanta de a muri, adică...ai viaţă, trăieşte-o ! Nu ţi-a lua, ce Dumnezeu ?! Stupid lucru, dar n-am ce face şi oricâst comenta ştiu că nu rezolv absolut nimic .
Dar poate chiar suferă de o depresie gravă . Nu cred că eşti împins spre ...moarte fără un motiv anume . Dar este treaba lor !
Ei , opinia mea este că este un simplu curent . Va trece aşa de repede cum a venit, deci nu-mi fac griji în privinţa lui .
So stand in the rain,
Stand your ground,
Stand up when it's all crashing down.
You stand through the pain,
You won't drown,
And one day what's lost can be found,
You stand in the rain.
[Imagine: y.png]

#28
Nu poti sa zici ca atata timp cat nu ii vad sau nu se baga in viata mea nu ma intereseaza ,adica mi se pare foarte inuman chestia asta ,lafel cum nu sunt de acord cu cine zicea ca urasc nsuhu ce ...lafel cum nu poti compara in cazul asta .
cum s-a mai spus emo vine de la emotion , deci implica o stare afectiva , care este deobicei mai subreda :cry: din cauza unor probleme de obicei familiale si stres . Acuma puteti sa spuneti ca multe persoane de 14-19 ani au asemenea experiente dar trebuie sa intelegeti ca oamenii sunt diferiti iar gradul de sensibilitate este si el diferit in functie de persoan.
Acuma nu poti atribui unei persoane care asculta jrock sau metal sau nushu ce si poarta o freza aparte ca este emo. decat doar ca trend , este o diferenta intre emo trend si emo concept/stil de viata. toata lumea a inteles ca persoanele emo isi taie venele si vor sa se sinucida , NU este adevarat...puteti sa va documentati pe ggle sa vedeti studii si statistici cat la suta din ei s-au sinucis ,ganduri sinucigase,etc...iar cei care fac asa ceva gasesc in asta o ultima solutie la suferintele lor interioare. Pot fi de exemplu suferinte care pe un alt om ar considera o banalitate, nushu o fustrare , un eses ,o neputinta in viata sau chiar o banala cearta.

Trebuie sa fim intelegatori si mai mult de atat sa ii ajutam pe cei cu aceste probleme reale .(psihologice,ale sufletului cum vreti sa le spuneti) . eu de exemplu pot sa zic ca am aceasta "calitate" de slabiciune emotionala la anumite probleme si cateodata eu nu sunt de ajuns sa le controlez si sa le rezolv asa ca intervine bunatatea si intelegerea celorlalti .
Multumesc si incercati sa ajutati astfel de oameni iar pe cei doar cu trendul sa ii lasati in pace 108
[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui

#29
Curentul Emo....Ei bine, nu am nimic cu cei care sunt emo sau se cred asa. Pana la urma e viata lor si pot face ce vor cu ea. Nu sunt de acord insa cu taiatul pe maini, daca vrei sa mori pai atunci mori odata nu te taia pe maini sau pe cine stie unde. Sunt cai mult mai usoare de a face asta asa ca go on. Cu toate astea cu cei care chiar o problema trebuie lucrat. Daca chiar sufera si asa mai departe trebuie sa fim intelegatori nu sa-i luam la injuraturi, bine doar pe cei care fac asta pentru ca este la moda. They sucks.

Si mie mi s-a zis de multe ori ca sunt emo ca vezi Doamne ascult metal si am asa-zisa ''freza emo'', ca sunt mai tot timpul deprimata (cica), dar asta e pt ca sunt mai sensibila; si-au dat seama ca nu-i bag in seama si m-au lasat in pace asa ca - asta e pt cei care sunt facuti emo asa degeaba - ignoratii si gata.

Ja ne T___T.
[Imagine: 4030611123_ba7807d59b.jpg]

Mintea îmi spunea: "dormi". Dar şi mai profund, îmi spunea: "visează".
Mintea, am putea spune ca este o dictatoare tirana vesnic in razboi cu sufletul.
True blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=24778

#30
E o foarte mare diferenta dintre cultura emo si muzica emo . Muzica emo e o muzica mai emotionala si sensibila si sunt foarte multi formatii care merita ascultate ex: Jawbreaker sau Embrace , personal ascult multe formatii "emo" . Cultura emo e un lucru mai sensibil , pustii din ziua de azi daca aud o melodie cu "life sucks" in ea gata . . . life sucks in capul lor dar nu pot intelege adevaratul sens al acelui "life sucks" . Cred ca in majoritatea melodiilor emo cu versuri pe genul "life sucks" nu sunt menite sa creeze feeling-ul de "life sucks" ci din contra sa te ajute sa treci printr-o perioada mai grea. Si din nou pustii din ziua de azi interpreteaza tot gresit si au facut din muzica emo un trend , cool sa ne imbracam alb-negru , cool sa ne taiem pe mana , spun mana ca majoritatea nu au curajul sa isi taie venele , asa ca isi da cu lama/cutitul sau mai stiu eu ce pe mana sa isi faca o cicatrice si sa se mandreasca cu ea. Asa a aparut si stereotipul "emo" . Iar din cauza acestori pusti muzica emo este comparata cu hipersensibilitate si sinucidere . Desigur sunt si formatii noi "emo" care nu incearca deloc sa faca o muzica care sa ajute presoanele prin momente grele ci din contra exploateaza aceste stereotipuri , le de ceea ce vor sa auda ex"i am sad i want to kill myself, my girfriend left me".
"Îl respecți pe cel care e om, si merită respectul. Nu pe lache manelaru care baga Guța in creerii nopții și nici pe rokărilă gherțoiul care vine la 4 dimineața și-și vomită ficații in scara blocului."




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)