Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Durere, adormi in zapada!

#31
am revenit cu capitolul 5 dupa cum se poate observa. Din pacate capitolul nu este corectat, sper ca ve-ti intelege. Voi povesti din perspectiva Sakurei, insa mai spre final, voi vorbi din perspectiva naratorului.sper ca s-a inteles ce-am vrut sa spun... acestea fiind spuse, lectura placuta! ^^ :*
Dedicatie speciala pentru gemanarea mea: MARINA!





Capitolul 5- Parasind durerea intunecata.



Imi ridic sfioasa privirea nefericita, privind catre persoana ce e in fata mea. E...
-Mama! rostesc acest cuvant cu o mirare nefericita. O, nu! Nu, ea nu trebuie sa afle ce mi s-a intamplat. Va fi distrusa. Si apoi, o voi face de ras in fata vecinilor si-a cunoscutilor. Si totusi, imi doresc atat de mult ca ea sa stie ce-am patit... Nu am alta alternativa decat sa tac si sa inghit in sec. Asta e cel bine pentru toti, nu vreau sa le patez onoarea pe care cu greu si-au castigat-o!

Aceasta ma priveste indurerata de ce vede, cu ochii sai nefericiti, parca ma intreaba ce-am patit. Ochii-mi varsa lacrimi pline de amar si durere, insa incerc pe cat pot sa ascund asta, chiar daca stiu ca inima oricarei mame stie intotdeauna adevarul. Ele isi cunosc cel mai bine copiii.

-Cine ti-a putut face una ca asta, scumpa mea copila? ma intreaba in soapta, din ochii sai revarsand un val de regrete.

Vreau sa-ti spun, dar nu pot. Ceva ma impiedica sa fac acest pas, si nu stiu ce anume.
Poate iubirea si respectul ce ti-l port ma fac sa nu-ti impartasesc necazul ce cu siguranta ti-ar provoca multa durere.
Nu pot sa-i spun. Corpul imi tremura involuntar, respiratia-mi sacadata imi seaca orice putere a glasului. In sfarsit, cineva venit sa ma salveze fara macar sa stie!

***Dupa cateva zile***


Sufletu-mi gol inca se zbate intre viata si moarte. Vreau sa mor, nu mai suport ideea ca acel nemernic mi-a distrus viata. Nu mai am nici o speranta, totul e pierdut. Toate visele mele sunt acum praf si pulbere. Nu mai am pentru ce sa traiesc. Decat sa ma zbat cu aceasta melancolie in suflet si-n inima, mai bine-mi sec existenta fara rost.
Insa, cateva cuvinte cunoscute imi revin in minte tulburandu-mi gandurile sinucigase .

<Asta-i viata! Cu bune si cu rele, noi trebuie sa mergem inainte!> Asa imi spunea bunica mea draga cu lacrimi in ochi, a care-i fiinta nu mai e astazi printre noi.

***Flasback***


Ma ia de mana si ma duce in gradina sa plina de flori parfumate. Oh, ce bine miros!
Parfumul proaspat al florilor imbobocite ce-si desfac galant micile frumuseti, imi incanta sufletul. Una singura-mi atrage atentia intr-un mod deosebit, prin frumusetea sa izbitor de impunatoare aflata in mijlocul gradinii. Daca-mi aduc eu bine aminte, niciodata nu am vazut floarea aceea inflorind. Si totusi, observ un boboc ce sta sa se deschida. Spre surprinderea mea, chiar acolo ne indreptam. Wow, e chiar superba! mi-am zis. Privirea-mi curioasa astepta marele final, planta sa-si desfaca minunata floare.
Si, cu o repezeala nemaivazuta, floarea se desfacu emanand minunatul coloritm prin razelei sale jucause. O frumusete rara, atat pot spune. Fromoasa e, insa ma intreb cum miroase, asa ca ma apropii de minunata sclipire inspirand adanc din mirosul cel emana.
Insa, ce dezamagire! Ma dau doi pasi in spate langa bunicuta mea, incepand a tusi.
Miroase mai rau ca un sconcs mort. Nu inteleg, cum poate o floare atat de frumoasa, sa miroasa atat de urat? Apoi ma uit la bunicuta neintelegatoare, aceasta zambindu-mi satisfacuta.

-Ai vazut draga bunicii, datorita frumusetii sale, aceasta te-a facut sa crezi neaparat ca va si mirosi pe masura, insa ai ramas dezamagita ca nu a fost asa. Si, aplecandu-se la nivelul meu, aceasta continua. Asculta aici la mama: viata, nu e asa frumoasa precum pare. Ea se aseamama cu o floare fumoasa, dar urat mirositoare. Pe masura ce vei creste, problemele nu vor conteni sa apara, si va trebui sa le faci fata. Privind din exterior, viata pare frumoasa si placuta de trait, insa vei ramane dezamagita cand te vei apropia si vei observa opusul. Iar atunci iti vei dori sa fi ramas la acel prim stadiu inselator, privind din exterior. Insa, va fi prea tarziu, si vei fi dezgustata de aceasta lume, incat nici viata nu ti-o vei mai dori. Dar, precum se spune: apa trece, pietrele raman, tot la fel e si cu problemele ce pana la urma vor disparea, dar vor lasa urme adanci in sufletul tau. >

***EndFlashback***


Lacrimile-mi nu contenesc sa apara, facandu-ma sa-mi izbesc violent pumnii de podeaua rece, si tipand ca o descreerata.
Cata dreptate ai avut bunico! Am fost o proasta si nu ti-am ascultat sfatul plin de iubire, iar acum, stau si ma tarasc ca o biata vietuitoare nehotarata de pe-o zi pe alta.
In ce hal am ajuns! Daca ai fi aici bunico, toate probleme ar disparea. Dar ce pacat ca m-ai parasit...
Of! Ce dor mi-e de tine, de sfaturile tale, si... mai ales de placintele tale cu branza!
Ce mult imi doresc sa vin acolo unde esti tu, sa te strang in brate si sa te sarut ca o nepoata grijulie. Insa, stiu ca e cu neputinta. Doar gandul ca acum ma veghezi de undeva imi mai alina sufletul plans. Soarta a decis sa ne desparta, insa eu cred contrariul.
Vreau libertare! Imi doresc sa scap de acest jug sufocant, m-am saturat! Viata mea nu mai are niciun rost, totul e pierdut. Viitorul meu sta acum atarnat intr-o funie spanzurata, asteptand sa faca noi victime. Trebuie s-o fac! Stiu ca e dureros, insa e singura mea scapare. Stiu bine ca dupa aceea ma voi "odihni" pe un alt taram, pe unde cine stie ce lume ma astepta.
Scaunul, verificat. Este instabil precum trebuie. Usa, e incuiata, deci nimeni nu ma va deranja. Funia, si trag putin de ea, rezistenta. Bine, sunt pregatita. Inca un pas si cealalta lume imi va imbratisa sufletul deprimat, gasindu-mi linistea.


***In camera alaturata***


O mama in varsta de treizeci si opt de ani poarta o discutie deranjant de serioasa cu sotul ei, parand foarte ingrijorata. Aceasta ii intinde o ceasca de ceai barbatului.
-Kakashi, fata noastra sta de cateva zile inchisa in camera sa, nu vorbeste cu nimeni si nu da drumul la usa cu nici un chip. Am incercat sa vorbesc cu ea, insa nu spune nimic.
Nu mananca, nu vrea nimic de baut, chiar ma ingrijoreaza starea ei. Vorbeste tu cu ea, poate o indupleci. Doar esti capul familiei si te respecta, stii bine. Te rog, fa ceva inainte sa innebunesc!

Barbatul, in toata mandria sa de lider, se ridica de pe fotoliu victorios inainte de-a incepe batalia, increzator in propriile forte. Ajuns in fata camerei fetei, apasa hotarat
clanta, insa aceasta nu se deschide. Nervos, mai apasa de cateva ori pe clanta, dupa care incepe sa bata cu pumnul in usa sa deschida, ca de nu o va face, va sparge usa. Insa, niciun raspuns nu primi de dupa usa. Argintiul se enerveaza si-i spune Elisei sa nu-si mai faca atatea griji ca deschide acum usa, si se izbeste de cateva ori, izbutind s-o sparga. E intuneric, nimic nu se vede, fiind stolurile trase. Aprinde intrerupatorul si:

-Doamne Dumnezeule! tipa bruneta socata de cea vazut, ducandu-si mainile la gura.

In camera tinerei, frumos aranjata, ordonata pentru o tanara de varsta ei, zacea atarnat in mijlocul camerei...




cam acesta a fost capitolul sper ca va placut..asa ca astept pareri. sper sa primesc macar un com ^^
Unele iubiri nu prind rasaritul,
Altele traiesc doar pentru o vara...
Unele se pierd si le-nghite timpul,
Doar una te topeste,
Cand nu crede-ai s-apara!
Imi iubesc:
My mamiiii, hug DeDal N.
Fetita mea ascultatoare si dulce ca o capsunica, Larisa 8
Iubirea mea, Iljimae 8 Te iubesc, iubire!
Gemanarea mea draga, Natasha!
Surioara scumpa, Venus-Roseta . Am grija de fetita ta, fii sigura sys.
Nepotelele mele, •нąкü•, Rose. : * Va iubeste buni, scufitele mele.
Prietenii: Fallen Angel, Myranda ^_^, O.o.::draQusoR.::o.O 8


My fics: Ce a fost...nu va mai fi!
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=24414
Durere, adormi in zapada! http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=24691
intrati cu incredere ^^

[Imagine: chibi_6723.gif]
, chibi-ul lui

#32
heya dear>:D< iata ca trec si pe`aici cu un comm..o.O prima..;))
pai, acest capitol a fost frumos, chiar mi`a placut, insa desii a fost foarte bun nu a fost fara pata... am vazut cateva greseli de tastare, nu multe dar totusi au fost...

Descriere ai avut destula, si desii mai puteai adauga cred totusi ca ai suficienta...
Dialogul a fost OK. Ai avut foarte putin dar nu a fost sec, deci e bine;)
Actiunea nu este grabita, deci si ea e in regula...
pe scurt, un capitol superb, mirific^^

acesteaa fiind spuse, astept cu nerabdare nextul si te rog sa ma anunti^^
byE'bYe:*

#33
Mi-a placut

dar e atat de trist .Ouf!

Imi place ca ai avut putin dialog si mai multaaaa descriere

si faza cu floarea...sunt deacord cu "bunicuta "

grese de tastatura nu am vazut dar nu am timp nici sa caut...:D

hmmm c-am atat si plz urmatorul capitol sa fie vesel daca nu mai mult macar un pic
si m-ai lasat in mister :(( cu fata "moarta" nu e corect!

asa ca haidee pune-te cu burta pe treabaaa

sper ca noul episod sa aparaaaa repedee!

Ja ne :X si succes in continuare!

P.S. Sa nu uiti sa ma anunti!

#34
Sate, sate, sate am venit si eu pe aici si tot ce pot sa spun este ca a fost un capitol foarte reusit din punctul meu de vedere, dar si foarte trist. Saraca Saku nu ma asteptam ca solutie finala sa aleaga moartea. Cum s-a mai spus cred ca este cel mai trist fic pe care l-am citit ever. Dar stai linistita o sa il citesc in continuare pentru ca mi se pare foarte reusit:bv::bv. Chiar sunt curioasa sa vad ce se va intampla in continuare. Desriere ai avut, dialogul nu mi s-a parut sec, iar greseli de ortografie nu am vazut.So astept cu nerabdare nextu. Asa ca spor la scris si multa imaginatie.:bye::bye:

P.S. Dear, nu uita sa ma anunti.:pls::pls:

#35
Wow...super capitol... mia placut mult... stii cum sa descrii totul chiar te pricepi ... nu faci greseli de tastare sau alte greseli . Ahh te rog da-mi mie talentul tau =)) ... Ai un stil de a descrie totul ... :)
P.S. te rog sa-mi spui cand pui next-ul .

Kiss !

Pam-pam-pam ... Intelegi ?!


#36
Hmm, un capitol tare frumos. M-a apucat melancolia dintr-o data si tu esti 'vinovata'.
Bun, hai sa vedem.
Ce zacea atarnat... nici nu vreau sa ma gandesc la ce poate fi acel cuvant ce lipseste...de ce sa faca asta?
Nu am vazut greseli, puteai sa flosesti cam pe la mijlocul capitolului, cand Kakashi incearca sa intre la fata in camera, o linie de dialog. Ai descris sentimentele foarte bine, ca de obicei. Intotdeauna acestea ma dau peste cap. Ai avut si naratiune, si dilaog si descriere si de toate.
Nici nu mai stiu ce sa zic, m-am intristat prea tare. Sper sa vii cu urmatorul capitol, sa vedem ce o sa se intample. Ja ne !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#37
buna..am trecut aici si ce sa zic decat bravoooooooo:bv: dscriere din plin...imbinata frumos cu naratiunea si dialogul...Actiunea e linistita si nu e fugarita, da asa imi place. Descrii foarte frumos si nu ne plictisesti deloc, ca sunt alte ficuri la care adormi... de personaje ce sa zic, le modelezi dupa placerea ta si le faci originale, greseli nu am observat, deci nu exista.
hai mai repede cu nextu k mor de nerabdare:chuu::99::cry:
te bat dak nu il pui mai repede pe nextu..nici sa nu te gandesti sa renunti :pls::??:grr:
:bye:

#38
Hey! ^_^ Scuza-mi intarzierea! Stii doar cum e cu lenea asta >.< Oricum am reusit sa o inving si iata-ma la fic. Iti multumesc ca m-ai anuntat si sper ca o vei face in continuare! Deci hai sa revenim la oile noastre :P Descrierea...ce sa zic inafara ca a fost foarte buna si ca mi-a placut extrem de mult? La fel si naratiunea ^_^. Dialogul nu a fost sec deci e bine, iar actiunea nu a fost grabita. Te descurci minunat la acest capitol ^_^. Greseli de tastare am vazut dar nu sunt grave. Cel putin eu nu le bag in seama :)). Decat daca sunt extrem de multe. Nextul acesta mi-a placut extrem de mult si sper ca o sa continui tot asa ^_^. So, astfel fiind spuse, astept nextu`
[Imagine: EnvYQ.png]

#39
Ai naibii scoală, ar trebui sa ardă de tot, din cauza ei nu am apărut mai devreme. Dar acum sunt prezenta la datorie :yes:

Descrierea este este prezenta, însa nu i-ar lipsi și ceva acțiune, devine plictisitoare, asta am simțit eu în timp ce citeam. Iar actiunea este buna dar fara intriga cam lasa de dorit. Chiar daca ai spus ca Sakura este jos pe podea ( poate nu a realizat ce a spus), asta nu da destulă intriga.

Sper sa pui mai repede continuarea, ca altfel vei avea de-a face cu mine.

Sa ma anunți când pui :pls:

#40
Bună! Îmi pare rău că nu am comentat până acum, însă mereu uitam.
Păi, merci mult de dedicaţie:* Şi ce mai capitol mi-ai dedicat, superb, n-am ce spune. Sper că nu Saku e cea atârnată de ... brrr :))
Capitolul a fost lung, pe placul meu, descrierea mi-a plăcut foarte mult, dialogul, păi, ca de fiecare dată, deloc sec. Naratiunea a fost perfectă, iar acţiunea deloc grăbită.
Te-ai prins că-ţi ador ficul, nu?
Abia aştept continuarea. Spor la scris şi multă imaginaţie!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sange pe zapada sikshot 0 1.889 30-06-2013, 06:01 AM
Ultimul răspuns: sikshot
  O zi cu omul de zapada Alice234 2 2.778 10-12-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: ohaio_angel
  Durere si placere Muffles 1 2.329 09-07-2012, 10:05 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Fulgul de zapada Ops! 3 2.858 29-08-2010, 02:39 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Inot in durere [yaoi] akira-chan 5 4.532 19-09-2009, 04:50 PM
Ultimul răspuns: akira-chan
  Lacrimi si durere roze 27 14.311 11-04-2009, 04:29 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Captivi in libertate.Desculti prin zapada white angel 11 7.870 15-02-2009, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Suflet de zapada Mitsukai Yoru 3 3.699 24-01-2009, 02:38 PM
Ultimul răspuns: Apathy
  Saruturi in zapada Eric 4 4.174 22-08-2008, 09:17 AM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Myuu-Zapada patata cu sange [+16] [thriller] Strawberry Ice 4 3.773 11-07-2008, 12:29 AM
Ultimul răspuns: minako


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)