Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cronicile Trecutului - Cuget in clar de luna [+12] [ mistery / sf ]

#1
Capitolul I
Cartea infernului , Trezirea.




Exact ca in noaptea aceea, intuneric, ceata, copaci inalti ce se leaganau in bataia vantului purtand un parfum care este menit sa starneasca groza in orice fiinta umana. Dar nu mirosul este problema lui Hideyoshi, si nici macar suierul infiorator al vantului nu-l sperie, ceea ce-l innebuneste de cateva saptamani este dorinta aceea nestavilita…

“Iar au plecat la congres si m-au lasat singur. Ce noroc pe mine. Poate Al are ceva timp liber” isi spunea un tanar inalt, coborand din pat si luandu-si telefonul de pe masa. Era ora 8 seara, ce om normal si-ar dori sa mearga la plimbare? A inchis clapa si s-a trantit din nou pe pat. “Niciun om normal… dar Anita numai normala nu e!” S-a ridicat din nou si a format numarul ei. Era considerate o ciudatenie in scoala, dar lui ii placea oarecum de ea si nu dorea s-o lase intr-o seara de vineri sa stea singura-n casa. Se simtea si obligat sa o sune avand in vedere ca era singurul caruia ii daduse numarul ei.
A raspuns, iar vocea blanda trada oarecum falsitate:
-Alo, cine este?
-Buna, Hideyoshi la telefon, ma intrebam daca nu vrei sa vii la o plimbare cu gasca?
-Cand?
-Chiar acum.
-Cum sa nu am sa vin , dar mai intai trebuie sa vorbesc ceva cu ai mei .
-Intr-o jumatate de ora termini?
-Da, cum sa nu?
-Atunci ne vedem in jumatate de ora in parc.
-Bine, ne vedem acolo . Pa pa
-Peace!
Nu treminase bine de vorbit cu frumoasa fata bruneta a carei privire patrunzatore a ochilor verzi ii reaparea in minte, ca si il suna pe prietenul sau cel mai bun, Cangutso, un tanar de 17 ani, inalt si solid, cu un par negru , si o culoare a ochilor sai negri care nu se uita, dar nelipsit de simtul umorului, care in cazul lor era tare ciudat .
-Na’seara frate ce faci?
-Bine fratioare tu?
-Pai uite, am invitat-o pe Akatsuki la o intalnire si ma intrebam daca nu vii si tu cu baietii.
-Aha bine lasa ca vorbesc cu baietii si poate venim, dar sper sa facem ceva traznit, deci la ce te gandesti?
-Seara asta este perfecta pentru un ritual Voodoo, deci ce zici?
-Nu stiu ce sa spun, ritual voodoo? Ai mai incercat asa ceva? Imi suna infricosator!
-Eh hai, ce se poate intampla? Vine bau-bau si te mananca?
-Da, ma rog, ne vedem intr-o ora in parc, e bine?
Prietenului sau nu ii era clar ce avea Hideyoshi de gand, dar cum sa aiba cand nici macar el nu stia care-i erau ideeile. Voia doar sa iasa din casa si sa gaseasca ceva care sa-l tina ocupat. Oare de ce simtea nevoia de a se purta cat mai firesc? De ce isi dorea sa le semene atat de bine prietenilor lui incat ajungea sa devina chiar frustrat? A incercat sa-si alunge toate teoriile absurde din minte si sa-si gaseasca ceva de imbracat. Brusc, si-a amintit ca el trebuia sa faca un ritual Vodoo. Cum de tocmai acum? A trantit usa dulapului si s-a intors. Cand a privit in jos a suferit un soc.O carte groasa cu o captuseala din piele si o pentagrama parca de sange pe coperta superioara zacea pe podea.In gandul lui Hideoshi a trecut o intrebare plina de frica “ Dar cum a ajuns acolo?” stiind sigur ca el nu avea o astfel de carte. Ingorzit se apleaca si atinge cu varful degetelor pielea invechita , aceasta se simtea parca noua la atingere, insa arata de parca ar fi avut mai mult de 100 de ani, iar mirosul ii trada varsta “inaintata”. Speriat deoarece cand a atins-o cartea s-a deschis la o pagina cu tot felul de semen caudate si pentagrame insangerate a luato in mana si s-a holbat cateva nminute la ea fara sa miste , era intr-un soi ciudat de transa care il facea sa para un zombie cu chip de om. Starea sa de inconstienta a fost rupta atunci cand mana lui a atins paginile insangerate , acestea transformanduse in litre aurite si candva probabil si stralucitoare cu care fusese incrustat un titlu in cu totul alta limba decat oricare alta pe care i-a fost dat lui vreoata s-o cunoasca. Nu erau simboluri folosite in vreuna dintre limbile de circulatie internationala, era sigur de asta, dar nu ii semana in niciun caz cu araba sau orice alta limba iesita din comun. Ceva ii aducea a celtica veche, insa nu era sigur de el. Intrebarea care persista era: cum a ajuns acea carte in casa lui? De ce a ajuns acolo si cine a adus-o?
Capul ii vajaia. A varat cartea in ghiozdan si s-a imbracat in ce a gasit la indemana, grabit fiind sa-si ia cheile si mobilul cu castile si sa iasa din casa, urgent!
A trantit cu putere usa de la intrare si s-a aventurat pe strazile pustii. Il chemase pe Cangutso cu treizeci de minute mai tarziu decat pe Anita. S-a gandit ca ar avea ceva timp pentru cateva “farmece” asupra fetei, asa ca a format numarul ei. O sonerie iesita din comun s-a auzit de la cativa metri din spatele lui, iar Hideyoshi s-a intors, surprins fiind vazand o fata cu par lung si castaniu, privindu-l cu ochii uluitor de frumosi din departare. Se simtea ca un nebun, deoarece avea impresia ca acea fata superba era neobisnuit de periculoasa. Irisul avea o neobisnuita culoare de rosu sangeriu, iar in bezna aceea parca-i scanteiau ca ochii unei pisici pradatoare agere si salbatice. Purta o rochie scurta pana peste genunchi, dar neagra, care o facea sa se contopeasca cu noaptea, iar atunci Hideyoshi si-a dat seama ca era speriat, tremura, iar zembetul fetei inocente se prefacea in mintea lui intr-un ranjet sadic, dar defapt asa si era zambetul s-a transformat intr-un ramjet sadic si insetat de sange , baiatul speriat nu mai stia ce sa faca , crezand ca Anita cazu victima acestei fapturi, dar atunci ca prin minune aceasta dispare, iar Hideyoshi a crezut ca i s-a parut deoarece a vazut-o imediat pe Anita cum se grabea sa ajunga la timp. “ Dar totusi cine a fost acea fata parca era prea ciudat sa fie doar o iluzie” se gandi el , dar a fost rupt din gandire de catre Anita:
-Buna DT(deoarece asa avea Hideyoshi porecla , fiindca visa mai tot timpul) ce mai faci?
-Buna, i-a raspuns, insa pe chipul lui se putea citi frica pe care o resimtea, asa ca Anita si-a dat repede seama ca ceva e in neregula.
-Ce ai patit de esti speriat , nu-mi sta bine parul?
-A, nu, mi s-a parut ca am vazut ceva(si rasufla usurat).
-Bine cum zici tu si ce ai de gand sa facem?
-Pai eu ma gandeam ca ne putem plimba putin pana cand vin prietenii mei , si sa ne cunoastem mai bine . Esti de acord?
-Odata ce am venit aici ce crezi?
-Poi….. fiind interupt de un pupic mic pe obraz.
-Asta e ca sa-ti treaca spieretura(apoi chicotind)
-Hei da nu sunt speriat!!!!!!!!
-Bine, bine cum zici tu .
Discuta ei ce discuta despre diverse, pana sunt intrerupti de Cangutso si ceilalti .
-Hei ce fac micii amorezati aici?
Se aude o pleznitura si instantaneu se face liniste, asta demonstrand ca Cangutso a primit una peste fata de la Anita.
-Sper sa-ti fie invatatura de minte deoarece te ia gura pe dinainte.
Ceilalti razand de bietul baiat , care se inrosi ca un rac de rusine.
-Dupa cum stiti ne-am adunat aici cu un singur scop, exact cum v-am zis , un ritual Voodoo.
-Deci si cum ai de gand sa incepi acest ritual ?
Baiatul nu a dat un raspuns concret a scos cartea din rucsac si o arata prietenilor lui , acestia se dadusera 2 pasi inapoi si ramasesera speriati, Hideyoshi nestiind de ce.
Pe partea lui Hideyoshi cartea era normala dar pe partea care le-a aratat-o prietenilor lui a aparut un ochi. Cand observa si Hideyoshi scapa cartea pe jos , de cum facu cartea contact cu pamantul aparuse o pentagrama rosie parca era facuta cu sange , iar in mijlocul careia se afla cartea. Anita, dadandu-si seama despre ce este vorba, le-a zis baietilor :
-Ce va urma nu va fi deloc normal, iar ce veti vedea aici sper sa nu povestiti la nimeni.
In momentul acela, pamantul din fata lor a fost crestat de un scurt cutremur, iar din crapatura imensa iesi o creatura inalta, cam de 2 metri , cu fata acoperita de o gluga , de fapt in interiorul glugii nu se afla nimic altceva decat niste ochi rosi si fiorosi si doua coarne care ieseau afara din gluga , iar corpul aesteia era plin de muschi , numai ca nu era nimic omenesc , avea picioare de cal , o coada de sarpe , iar mainile erau umane dar cu ghiare imense. In timp ce creatura se arata, trei dintre prieteni lui Hideyoshi au ragnit cat i-au tinut plamanii si au fugit, ramanad doar Gan , DT si Anita . Dupa ce invocarea fu completa Gan intreba:
-Hide tu ai facut asta?
-Poi….. nu, habar nu am nici ce este. Atunci interveni Anita :
-Este un mesager al lumii de apoi , mi-am dat seama din prima clipa cand te-am vazut ca ceva nu e in regula si acum asta , te rog frumos zi-mi ce se intampla .
Baiatul incepu sa-i povesteasca Anitei cat de repede putu ce se petrece , iar aceasta isi dadu seama si pe cine vazuse in parc inaintea sosirii ei, dar era prea tarziu deoarece monstrul nu statu mult pe loc dupa invocare ci a luat-o la fuga, dezvaluind niste gheare imense si infricosatoare. Probabil alerga, insa picioarele atingeau pamantul cu atata gratie si rapiditate, incat abia se puteau face auzite. Inainte ca vreunul sa reactioneze creatura a iesit pe imensele porti ale parcului si s-a pierdut in noapte pentru cateva momente. Cateva secunde s-a asternut o tacere mormantala, care a fost rupta de un gemat infricosator, sfasietor, care i-a determinat pe cei trei sa inmarmureasca si sa se uite nedumeriti unul la celalalt.
Yami ni madoishi awarena kage yo
Hito wo kizutsuke otoshimete
Tsumi ni oboreshi gou no tama
[Imagine: o5xjwy.png]
[Imagine: chibi_2990.gif]
Miraj

#2
Oameni buni voi cititi ficurile noilor veniti sua ii lasati doar asa sa se chinue sa scrie degeaba si nimeni nu se uita peste ele?
Va este greu sa scrieti un coment? cum poate noul venit sa posteze urmatorul capitol daca nimeni nu il comenteaza pe primul?
Hai stiu am ales un titlu banal nu ai ce sai faci , si mai stiu c anu e yaoi ce pacat ca lumea de peaicea mai ales fetele sunt obsedate de asa ceva , pacat ca eu sunt baiat, si nu gasesc nimic atragator la genurile astea de ficuri , sau cei car enu citesc yaoi se inghesuie si citesc naruto fics (lol alta porcarie cum poti scrie o poveste dupa un anime care are povestea lui? asta nu inseamna furt, dar nu am nimic)
nu pot sa zic a ficul meu este 100% original dar totusi nu e copiat , nu e yaoi (a da in legatura cu yaoi mai bine ati scrie hentai ar fi mult mai bine si ati avea mai mult succes ,eu d emulte ori daca citesc un yaoi asa de plictiseala imi imaginez c aunu dintre baieti este fata , daca nu ar fi scarbos), cam asta ma deranjeaza pe mine la forumull acesta sper sa nu se supere nimeni miai spus doar parerea si sper sa imi comentati si mie amaratul asta de fic ca sa pot sal continui .
P.S. Sper sa nu se supere nimeni pentru ce am scris mai sus multumesc anticipat Miraj.
Yami ni madoishi awarena kage yo
Hito wo kizutsuke otoshimete
Tsumi ni oboreshi gou no tama
[Imagine: o5xjwy.png]
[Imagine: chibi_2990.gif]
Miraj

#3
Deci :P. Ca sa nu imi pierd randul si mai ales ca nu mai am rabdare, am sa scriu doar asta si apoi am sa citesc sa pot comenta.
1. Ca nu ti-a citit nimeni fic-ul intr-o ora asta nu inseamna ca nu suntem atenti la noii veniti sau ca ii ignoram. Doar ca unii sunt deja intrati in alte discutii iar citirea unui nou fic implica in primul rand timp liber, intradevar, cateva minute probabil, dar implica si unii dintre noi nu sunt siguri ca pot sta sa citeasca un nou fic daca nu au dispozitia necesara.

2. Trebuie sa fi mai rabdator/rabdatoare. Trebuie sa inceapa cineva, ca apoi sa vada si ceilalti. De obicei asa functioneaza majoritatea forumurilor. Din cate am observat eu.

Acum... am sa citesc fic-ul si dupa ce termin am sa editez si am sa iti raspund.


Revenim:

1. Dialogul este cam sec, destul de dur. Incearca sa adaugi si expresii de genul " spuse tanarul ", "raspunse incantata fata " sau chestii de-astea minore.

2. " o intrebare plina de frica " - chiar ai vrut sa spui asa? Daca tot vrei sa faci ceva misterios si vad eu ceva horor, ai fi putut spune : " o intrebare de-i facea sangele sa clocoteasca " sau ma rog, chestii de genul acesta.

3.Scuze ca zic asta, dar asta este o povestire a unui anime? Sau film ceva? Mi se pare ca treci foarte repede peste toate actiunile ce le ridici, doar le treci in revista si mergi mai departe fara nici o legatura.
Daca este scris din imaginatia ta, atunci ar trebui sa lucrezi mai mult la actiune, fa-o mai fluida, la tine suna de parca ar merge un incepator cu o masina foarte veche si apasa acceleratia apoi frana iar acceleratia iar frana.. si tot asa... Adica?... Adica intri bine in actiune si apoi o opresti brusc pentru ca vrei sa intri in alta care se termina la fel ca ce-a dinainte.

4. "Discuta ei ce discuta despre diverse, pana sunt intrerupti de Cangutso si ceilalti ." ??????????????? Ce-i asta? Puteai sa narezi discutia lor, sa o animezi putin si plus de asta modul de exprimare trebuie imbunatatit. Incearca sa elevezi putin discutiile lor, incearca sa folosesti un vocabular mai dezvoltat, metafore, epitete, comparatii mai frumoase. Si ai mare grijala timp0urile si acordurile verbelor... ai problema. rezolva-le.

Bun. Scuze daca am fost dura dar sincer am un sentiment foarte neplacut ca acesta este un mini rezumat, destul de sarac al unui film sau al unui anime. Nu stiu de ce, dar am impresia ca am mai auzit toate astea si sincer pe mine nu prea ma impresiuneaza povestea. Sunt rea dar nu am ce face. Cum am mai spus.... daca intradevar este imaginatia ta, trebuie imbunatatita, trebuie sa inventezi nu sa transpui monstri din filme/anime/jocuri, putin modificati.

Acum sa indrept putin cele spuse.
Este dragut totusi faptul ca ai vrut sa ne arati viata unor copii probabil inadaptati, ce nu isi pot face prieteni datorita comportamentului mai rezervat si mai ciudat. Comportamentul acestor persoane l-ai scos foarte bine in evidenta si foarte realistic. Ceea ce este putinel bine.

1. Incearca sa lungesti mai mult actiunea, sa decurga mai fluent si nu oprita brusc. Cand incepe unul sa faca ceva... lasa-l sa termine. Parerea mea.
2. Incearca sa folosesti un vocabular mai dezvoltat, totusi, este un fic si ar trebui sa il infloresti nu sa-l aplatizezi.
3. Cum mi s-a spus si mie asa am sa iti spun si eu tie, nu mai pune gandurile lor in paranteze, expune-le altfel.

Nu vreau sa te superi pentru comentul meu sau sa iti pierzi speranta. Incearca sa dezvolti toate acelea, descrierea, dialogul si naratiunea si ai sa vezi ca o sa iasa ceva frumos... Si inca ceva... incearca sa descri mai mult persoanele, n u neaparat descriere de genul " fata era frumoasa, avea parul negru si nu mai stiu ce". Ci in cadrul unei actiuni sa o caracterizezi in anumite momente astfel o scoti mult mai bine in evidenta. Mult mai estetic.


Mult succes in continuare si sper sa continui povestea, eu una vreau continuarea. :* Mult succes si nu fi suparat/suparata pe mine. :*


Apropo, sunt fac Naruto anime, nu sunt deloc faca ficurilor cu Naruto.

#4
Ce sa ma supar pe comentul tau sunt foarte bucuros , asta sia steptam , acum stiu cum trebuie sa abordez urmatorul capitolpe care il am deja in minte , si sa inteleg ca tu vrei personajele date direct pe tava nu preferi sa le descoperi cu timpul, adica treptat, eu asa cred c ae bine sa nu le caracterizez direct din primu capitol sa las personajele putin in mister , adica nu tea lasat putin in ceata Anita? oricum sfaturile tale o sa imi fie foarte utile, a dar am o obiectie ficul meu nu a fost pus doar d eo ora a fost pus de 3 zile pe forum si nimeni cu comenta de aceea am cam exagerat cu nebagarea in seama , dar trebuia sa va atrag atentia cumva. Sper sa faci o vizita si la fan art si al AMV-uri , c aador felul cum corectezi fiecare greseala.(nu esti ca celelalte persoane lingusitoare care nu zic ceva de rau sa nu ma supar si astfel nu ma pot perfectiona).
Yami ni madoishi awarena kage yo
Hito wo kizutsuke otoshimete
Tsumi ni oboreshi gou no tama
[Imagine: o5xjwy.png]
[Imagine: chibi_2990.gif]
Miraj

#5
Ma bucur ca nu te-ai suparat. Chiar nu vroiam sa te superi dar si eu am primit critici destul de dure si asa m-am perfectionat pe parcurs.

In primul rand - Nu vroiam sa descri personajele din primul capitol... nu asta am spus neaparat. Acolo unde ai spus de : "Cangutso, un tanar de 17 ani, inalt si solid, cu un par negru , si o culoare a ochilor sai negri care nu se uita, dar nelipsit de simtul umorului, care in cazul lor era tare ciudat ." Ma refeream sa descri ceva mai frumos, puteai spune in loc de "ochii negri" caci cuvantul negru l-ai tot folosit, "ochii sai de onix" sau "ochii sai ce se regaseau in intunericul profund al noptii", aceasta din urma ar fi dat o nuanta de mister, de intrare in ritualurile ce le vor face acesti copii.
In al doilea rand - In legatura cu momentul in care ai pus ficul. Acolo a fost doar o exprimare, nu trebuia sa o interpretezi cuvant cu cuvant. Ma refeream ca uneori unele ficuri primesc mai tarziu comenturi din motivele care ti le-am spus in comentul meu anterior. Ma rog, probabil greseala mea.
In al treilea rand - Sa sti ca nu sunt multe persoane lingusitoare. Eu am avut parte la ficurile mele de oameni foarte directi si care au stiu sa imi atraga foarte frumos atentia asupra greselilor.

Inca ceva. NU VREAU sa descri personajele din primul capitol sau din al doilea sau etc. Ma refeream ca daca tot ai facut-o la unele sa o faci calumea, cu putine figuri de stil sau cu expresii ceva mai frumoase, sa ne atraga atentia. Poate ca gresesc dar asta este parerea mea.

Sincer chiar ma bucur mult ca nu te-ai suparat si ca te-ai ambitionat sa faci in continuare ceva mai frumos. Vor mai veni si critici, nu doar de la mine ci de la mai multi, probabil dupa ce vei pune si urmatorul capitol, nu de alta, dar sa aiba mai multa actiune de citit.

Am sa merg la fan art. Succes mult in continuare si astept next-ul.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Umbrele trecutului Yuki. 5 4.056 04-07-2013, 07:40 PM
Ultimul răspuns: ButterflyFly
  [Naruto] Nu plange sub clar de luna |Sasusaku| Ann'La. 5 3.492 24-12-2012, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Ann'La.
  Cronicile adolescentului frustrat ( semiparodie shounen-ai ) Irukandji 0 2.253 12-10-2011, 07:15 PM
Ultimul răspuns: Irukandji
  Pain and Pleasure [yaoi, +18] DeDal N. & Midnight Mistery DeDal N. 71 37.475 03-09-2011, 06:40 PM
Ultimul răspuns: AbiiShu'
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.778 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Cronicile Vampirilor Elena. 4 4.145 10-08-2010, 05:43 PM
Ultimul răspuns: curcubeu fara culori
  Dans cu diavolul sub clar de luna Zăpă 6 5.201 23-05-2010, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Ash.
  Razboiul Trecutului Uitat [+16] Himisoara. 4 3.833 22-04-2010, 04:56 PM
Ultimul răspuns: Zăpă
  Demonii trecutului norynne 2 2.746 22-03-2010, 05:28 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Umbrele trecutului Lara 2 2.583 03-03-2010, 09:57 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)