Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#61
Ehm ...cosmeticele .Mda un subiect penttru fete `,but eu nu le folosesc . Cu exceptia irului si a rimelului . [Si pe asta` il folosesc foarte discret ] . Sincer mi se pare o aiureala sa le vad pe toate cu un machiaj exagerat .Astazi si alea de 9-8 ani ajung sa se machieze . Doamne ajuta ! Nu sunt o fana a cosmeticelor dupa cum am mai spus sincer naturalul e mai frumos.Bine in cazuri de urgenta poti folosi pudra sau fondul de ten [care sa aiba calitate buna],dar in rest nu inteleg de ce iti pui kilu` de fond de ten pe fata . 29 Eh` si daca ati stii cate din fete 'exagerate' am in scoala78 Si pentru ce ? Pentru baieti ...Vai Doamne ` ca se duce lumea pe rapa .71 . In fine ,astea e parerea mea si toti stiu ca gusturile nu se discuta3 In acest caz parerile : ))

' You say you love rain,but you use an umbrella to walk under it.You say you love sun,but you seek shade when it is shining.You say love wind,but when it comes you close your window.So that's why I'm scared when you say you love me. ' -Bob Marley

#62
Eu nu ma prea machiez mereu bine prin vacante ca ma dau cu creion de ochi negru, gloss dar nu dau in exces mai ales pentru ca parinti sa nu vada dar daca m-ar lasa m-as machia in fiecare zi dar si cu rimel si altele. Nu le mai insir.
Buna!
Vreau sa imi fac multi prieteni:[Imagine: chibi_8083.gif]
Sorinutza, chibi-ul lui



#63
Deamn ><. De cate ori am zis sa nu ma mai machez... dar tot nu pot. 22
Sunt obsedata de orice punctulet de pe fata. Mi s-a spus sa termin cu machiatul, ca nu am de ce, ca nu am pete cine stie ce. Dar nu pot24. Uneori imi e frica ca ma vad profii la scoala. Ca noi inca suntem mici si blabla bla bla.
Sunt inebunita sa ma dau cu creion pentru ca imi place cum imi sta [am ochii verzi si da bine cu creion negru]. Nu prea am rabdare sa ma machiez, dar oricum ma fac eu cumva acolo. [cu creion sunt dispusa mereu8]. De pudra si fond de ten nu mai zic.4 Nu sunt eu aia girly, ba dimpotriva... dar de la cosmetice chiar ca nu ma pot abtine 24. Am si make-up artist, Kita. 21
Cea mai reuşită semnătură.

#64
Sure ca trec si eu pe aici, si dupa tot ce am văzut [you would say " the twelve years old girl is talkin'"]. And yesh, she's talkin'. In primul rand, cred ca majoritatea fetelor care nu folosesc absolut deloc machiaj spun lucruri gen: " Fondul de ten iti strica fata, cremele fac si mai rau iar creionul nu stiu ce face."

Poate pentru ca pitipoancele [Romania, deh.] de zi cu zi pe care le vedeti se dau cu jumatate de tub/sticla de fond de ten, crema e crema si o sa va explic parerea mea mai tarziu, iar creionul, well creionul, nici eu nu sunt prea deacord cu el. Cel mai tampit lucru pe care l-am vazut in viata mea a fost sa o vad pe una in baie la scoala incercand sa se dea cu creion, defapt bagadu-l in ochi. I mean, lacrima and stuff, dar nu, BEAUTY IS PAIN! =]] Nea, that's not true. [Another twelve years old girl comment] Sunt o criminala, ma machiez la frumoasa mea varsta. Hai sa facem o mica diferenta intre cele care folosesc make-up in cantitati [ da, cantitati] nu tiruri, si stiu sa le si foloseasca, and fetele care au primit sau n-au avut ce face cu banii de mancare [ daaaa, slabim b - ) ] si si-au luat cosmetice pe care habar nu au, subliniez, habar nu au sa le foloseasca. Of, Doamne, si cand le vad pe alea, care toarna direct cu tubul pe fata, si cu rimelul in cantitati industriale sii.. aah! Da, mi se face pielea de gaina.

Dar nu, dragele mele, fondul de ten si creionul si lip stuff nu va fac absolut nici un rau atata timp cat nu va turnati cu nici un tub pe fata, si atata timp cat stiti sa le folositi. Si ca exmple, o sa iau " make-up gurus" de ce? Ca exemple << de Romania>> nu pot da. De ce? Stiti si voi.
Eh, da, alea, si o sa incep cu Michelle Phan, pentru ca e atat de populara. Ati vazut voi la ea denivelari si alte tampenii pe fata? Nu. Si stati, nu ma luati cu photoshopat-ul, pentru ca aia chiar nu are nici un interes sa ne faca pe noi sa aratam ca dracu, si in fiecare tutorial incepe cu fata curata. And iu can see, ca nu foloseste cantitati industriale de fond de ten or smth like that. Then, importanta este igiena. Da, bine ca ne machiem si suntem cul si misto, dar cand ajungem acasa nu ne gandim sa ne dam doua palme de apa pe fata [ nu mai zic de demachiant] ca sa ne curatam. In primul rand, eu nu pricep cum pot piti astea sa stea cu trei tone de boiala pe fata. Pana la urma, suntem oameni si nu ne simtim bine, right?

And now, to don't judge me:

Da, am spus mai inainte ca ma machiez. De cand sunt mica, am avut pielea varza. Am pielea foarte sensibila pe fata si am consultat dermatologi ( mom's ideea), am folosit creme and stuff, si acum nu mai e asa rau. Si in tot acest timp, am folosit cosmetice, pentru ca pot spune ca aratam groaznic. Si uite-ma, ca n-am patit nimic! [ Aliveeeee!! =)] De ce? Pentru ca foloseam fond de ten hidratant, pentru piele sensibila, si pe ala doar ca sa imi maschez zonele cu acnee, si il intindeam, nu turnam, si inca il mai folosesc. Then, pentru buze, intotdeauna am folosit ceva hidratant. Adica, Doamne, nu pot sta cu ruj pe buze. Nu pot, nu stiu de ce, dar nu pot. Cred ca singurul ruj pe care l-am suportat vreodata a fost unul pe care l-am consumat in vreo doua luni -.-', pentru ca avea nu stiu ce in el si era ca un balsam colorat, adica avea aceeasi textura, plus de asta, era peach si era mat. Da, garlz, exista ruj mat. Adica fara sclipoceli, licurici, sau cum le-oti numi. E ca oja : sidefat, mat si stralucitor. Bine, ruj sidefat nu stiu daca exista =]], dar vorba vine : - ". Aaaand, learn, exista concealer. Adica care e facut special cu o acoperire mai mare, fara sa para kinky. Pentru ca m-am saturat sa le vad pe alea cu tubu' pe cearcane, then, fondul de ten nu acopera in intregime cearcanele, pentru ca fondul de ten este facut pentru pigmentul pielii, that means ca acopera zonele rosii, si de alfel, si cosurile mici. Concearul acopera in special imperfectiunile ^ ^. Si oudra, again, nu mascheaza nimic -.-' Pudra este pentru a fixa makeup-ul. De ce? Cand folosesti un fond de ten lichid, are tendinta sa se simta oily si chiar sa se scurga. Pudra, fiind 'pudroasa' =) adica avand textura pe care o are, te face sa te simti mult mai putin kinky. Also, il matifiaza (ne?). Blush-ul, care este total gresit aplicat ( pe asta nici eu nu stiu sa-l aplic, nu va dati big pe langa mine =) ). Nu se aplica pe tample sau mai stiu eu unde, si doar, in functe de forma fetei, se alungeste, ca sa creeze iluzie. In orice caz, fardul de obraz de aplica pometi, pe care ii puteti detecta usor zambind.

Theeen, eye things. Nu's impotriva lor, doar ca nu am stiut niciodata sa ma dau cu fard. Fardul mi se pare pentru ocazii, plus ca si ala se face cu layering, si multe alte chestii, not like ' dau si eu aici cu nitel roz'. Mai ales roz-ul si other stuff. Pentru zi de zi nu as folosi decat maro, beige, champagne, nuante umpic mai inchise sau deschise decat pigmentul pielii. Si de chestii glittering, nu mai vorbesc, pentru ca nu le suport, nu-mi plac decat chestiile mate. Rimelul. Nu am decat unul primit de ziua mea [ yesh, si eu voiam laptop ><" ] si cred ca l-am folosit o singura data, cand am iesit la pizza cu nu-stiu ce prieteni ai prietenilor ai prietenilor [ =]] ] si pe acolo un baiat de care imi placea =]] omigos, nub kid, si ma chinuiam eu ma sa dau cu rimel and stuff. Aratam ca o biaci, dar ce conta, eram frumoasa b - ) =]]. Oricum, exista fete, ca mine, care au genele natural lungi si curlate [curlate? =]] ]. Adica indreptate inspre.. sus = ) ) adica, icsdeee, nu gasesc cuvantul ><". Nub kid.

And, pentru fetele care imt nevoia sa se machieze, nu le condamn, e ca o noua jucarie. Mai stiti cum era cand ati descoperit cum face nu stiu ce buton de la PS sau things like that? Eh, cam asta simti si atunci cand te distrezi cu fondul de ten : ) ).
And, pentru cele care nu suporta machiajul, nu le condamn nici pe ele, e foarte ok. Daca au avut norocul sa aiba o fata frumoasa, bravo lor si le admir pentru asta.
And pentru cele care cred ca machiajul este pentru babe, nici pe ele nu le condamn, pentru ca da, machiajul, si felul in care este folosesti este dupa o anumita varsta. Nu o sa incepi sa te dai cu nu stiu cat fond de ten daca nu ai decat cateva cosuri, nee?
Deci Kites nu condamna pe nimeni, ca e cul.
Si, eu prin make-up vad o arta si un mod prin care te poti exprima, dar acum ma refer strict la professional make-up^^. Sunt chiar pasionata de asta, si visez sa devin make-up artist [ siii scriitoare, siii handballista, siii calareata =) yea right.]

Voi ati observat in cate probleme intrii daca te vad profii cu machiaj la scoala? -.-' Nici macar eu nu sunt de acord cu asta, so stop. N-am chef de nici un trei ca sa pupe-n fund cutarica ca arat bine. Si nimeni nu are ^ ^. Deci pentru V-VIII, sau cel putin pentru mine, machiajul de "zi-de-zi" nu va fi decat pentru zilele de vacanta, weekend, dupa scoala and so on.

Concluzie, imi place sa vorbesc =). Nu, ueit o.o. Concluzia e ca farst, piti do dis for boys care se uita la ele ca la evil stuff. =]] Si secand, pentru a te machia, iti trebuie macar baza, Fondul de ten se intinde! =) Oricum, in caz ca nu aveti experienta, iutub si nenea gugal va sta la dispozitie. Gasiti tutoriale and everything you need. Eu va recomand iutub channel Michelle Phan, pentru ca are tutoriale in care va explica de la fond de ten, pana la fard si other stuff. Bat don't forget...

BEAUTY IS PAIN! =]]

Aici a incheiat transmisiuna Kites, mascota extraterestrilor de pretundeni. ^ ^
If iu red this and felt offended, I'm sorry. Stiu ca am aberat, dar mi-am spus parerea. ^ ^
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.

#65
Şi eu mă machiez, nu există zi să ies din casă fără să fiu machiată. Însă, şcoala e o excepţie. Am fost de câteva ori dar a comentat profa de mate şi am renunţat să nu îmi fac probleme cu ea. Mă dau cu creion de ochi [ verde, negru sau gri ]. Îmi place să îmi fac colţuri pătrate la ochi o.o yeah, o pasiune de a mea 21. Fond de ten foarte puţin, cât să astupe punctele roşii. Ruj, gloss sau strugurel nu, pentru că nu suport să am nimic pe buze. Rimel da, puţin ca să dea volum genelor şi să fie mai negre. Fard de pleoape folosesc doar negru şi gri foarte închis, simplu, fără sclipici în el.
Am la şcoală pipiţe care se dau cu tone de roz, galben, portocaliu etc. Nu le suport, pur şi simplu. Fond de ten cu tona pe ele şi de ruj roz bombon sau roşu nici nu mai vorbim. Cred că dacă le-ai demachia ar fi cu cinci kilograme mai uşoare.

#66
Trebuie sa recunosc ca eu sunt din fire o persoana comoda si din aceasta cauza nici nu ma machiez. Mi se pare o prostie sa ma trezesc la 6 in loc de 6:45 doar pentru a ma machia si a-mi face parul. Am noroc (si ghinion pe o parte) ca am parul cret, deci e destul de usor sa il manevrez. Tot timpul sta bine, nu arata ca o matura si din aceasta cauza tot timpul (mai putin cand e cald, atunci il prind pentru ca este si lung) il las desprins.
Imi place sa ma machiez, nu zic ca nu, dar cand te duci la scoala chiar nu mi se pare ceva ce trebuie facut. Personal sunt de parere ca la scoala te duci sa inveti si nu sa faci parada modei sau sa iti etalezi minunatul machiaj pe care ti l-ai facut de dimineata, dar singura problema ca e ca: fondul de ten este in cantitati prea mari si nici macar nu este intins bine, la un ochi ti-ai dat cu mai mult fard decat la celalalt pentru ca erai prea adormita, linia de la creion/tus nu este la fel de groasa si sa nu mai vorbim de faptul ca acele codite nu sunt egale si nici macar la aceeasi inaltime.
Am o parere foarte proasta despre persoanele care nu stiu sa se machieze dar totusi o fac, iar ceea ce este si mai culmea este faptul ca ies in halul acela pe strada si chiar sunt si mandre de ceea ce au facut.
Am colege in clasa, ca sa nu mai zic de liceu, care vin zi de zi machiate, de obicei foarte strident si cu prost gust, nu le lipseste rujul ala roz tipator, care mi se pare incredibil de scarbos. Cel mai mare soc l-am avut intr-o dimineata, cand una din tipele care se machiaza tot timpul, a venit nemachiata (daca stai prost cu inima ai ocazia sa dai in diverse).

Ca sa nu fiu in totalitate off topic: am dat, dau si voi da bani pe farduri de calitate. Mi se pare ceva esential atunci cand vin vorba de machiaj ca si produsele pe care le folosesc sa fie bune. Am in colectie tot felul de farduri (de ploape mai ales), rujuri (majoritatea mate si hidradante) si nu in ultimul rand creioane (de toate culorile).
De obicei nu ma machiez pentru ca nu consider ca este necesar. Nu am cel mai perfect ten din lume sau cele mai lungi gene, dar nu simt nevoia sa schimb asta (da, am zis si mai sus: sunt o persoana comoda). La scoala sunt mai mult impotriva machiajului.
Atunci cand ma aranjez folosesc: fond de ten (foarte rar pentru ca nu imi place sa il stiu pe fata mea, mi se pare putin ciudat si chiar nu consider ca am nevoie de el; merge doar la ocazii speciale), pudra (la fel ca si fondul de ten: rar), fard de pleoape (tot felul de culori, combinatii de culori - asta daca e seara-, bineinteles nimic prea strident pentru ca strica; ziua daca e prefer nuantele de maro, roz, verde, portocaliu - desigur, mate si in cantitati aproape insesizabile), ruj (niciodata nu ies din casa pana nu ma dau cu ruj sau cu balsam), creion/tus (de obicei creion pentru ca nu lasa o linie atat de "dura" ca si tusul), rimelul (care nu lipseste, ma dau in cantitati mici pentru ca genele arata mult mai bine, mult mai lungi si mult mai frumos, decat atunci cand le incarci cu kilogramul de rimel) si fardul de obraz (pe care de obicei il evit, nu mi se pare ceva atat de important mai ales daca nu esti dat cu fond de ten).

Am observat ca s-a vorbit despre MichellePhan. Eu o ador. Imi plac tutorialele ei. De la ea am invatat cum sa ma machiez, cu ce mi-ar sta bine, cu ce nu etc. Pentru cei care nu stiu si vor sa invete eu le recomand sa se uite peste cateva (de preferat) toate tutorialele ei.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#67
Uite și ceva pe gustul meu.*hehe* Acum o să taca-taca. Deci dacă nu vrei să azui niște prostii, nu citi următoarele rănduri.

Eu una detest, dar detest, glossul ăla lipicios roz. Are un gust g r o a z n i c , nu-l suport. Mai bine mor decăt să mă dau cu luci. Dar mă dau cu pudră și rimel. Atăta. Pănă acum profii nu s-au luat de mine din cauza machiajului. Dar odată proful de tehno mi-a zis că n-ar trebui să mai folosesc ruj roșu chiar dacă îmi stă bine. În ziua aia m-am certat cu profu. Am încercat să-i explic că nu sunt dat curuj dar nu a înțeles. Nu aveam ruj, JUR. Am buzele roșii, foarte roșii. Iar oamenii consideră că sunt dată cu ruj cănd defapt nu sunt. A început să mă enerveze chestia asta. Anw, la școală nu mă machiez cine știe ce, foarte puțin iar ccel mai des nu mă machiez. Sunt n a t u r a l ă. Fac o paranteză și zic că la o petrecere mai folosesc ruj, nu luci, și blush ( pe care îl aplic corect ). Nu le folosesc decăt la petreceri, trebuie să fim mai aranjate la o nunta/petrecere decăt de obicei, nu ?

Vara asta nu am folosit deloc machiaj. Și sunt măndră de mine. Arăt destul de bine bronzată și nemachiată și am considerat că nu mai e nevoie de rimel sau alte chestii. În schimb mă îngrijesc cu diferite creme pentru corp și față de la vhicky, nu am coșuri dar sunt pentru hidratare cu vitamina A/C. Cine nu vrea să aibe fața sănătoasă și hidratată ? Nu folosesc de la Avon sau alte firme idioate, nu vreau să-mi stric fața cu diferite chimicale. Acum un an mă dădusem cu nu știu ce cremă de la avon și mi-au apărut niște bubițe pe față. Acum folosesc produse de la Vichy, și sunt mulțumită. Vara asta am folosit creme strict pentru amelioararea arusurilor și protecției solare. Am fost la plajă și m-am ars, începuse să mi se decojeze pielea x.x..

Acum mergănd la la capitolul parfumuri. Le iubesc și ele pe mine, desigur. Am peste cincizeci de parfumuri, le țin într-un dulăpior. Nu suport parfumurile dulci, nu sunt pe gustul meu plus că mi se face rău de la dulcegări. Am căte un parfum din fiecare țară unde am fost. Preferatul meu este unul din Paris, căruia i-am uitat numele și mie lene să mă duc să mă uit la nume.

Cred că toată lumea admiră fetele îngrijite, care arată și miros frumos (acum nu vorbim de pițipoancele care se machiază cu tone de fond de ten și se dau cu șapte parfumuri deodată). Legat de ojă, deobicei îmi fac french dar îmi plac și culorile mai țipătoare. Roșu, turcoz, albastru, galben. Da, le folosesc și nu sunt pițipoancă. Pur și simplu îmi plac unghiile mele date cu acește culori. Dar rămăn la frenc-ul meu.

Dacă tot se vorbește pe aici de Michelle Pain, vin și eu să comentez. Că na, e pă trend. O ador, e genială Michelle. Cine nu o adoră ? Că văd ca p’aici toată lumea o admiră și o urmărește. Îi urmăresc video-urile de doi ani și de-atunci am devenit un fan *laughs*. Dar nu e singurul make-up artist pe care-l urmăresc. Mai știu căteva fete geniale care fac niște tutoriale extrordinare. Și explică atât de ..perfect.

Tiffany - e blondă și face niște tutoriale pentru toate gusturile. Dacă vrei să te machiezi ca nu știu ce vedetă s-ar putea să te ajute Tiffany. Are tutoriale pentru o largă mare de gusturi/oameni.

Jenisse - Alta tipă pe care o ador. E o adevărată inspirație pentru mine, mai ales că se pricepe atât de bine. E un nail designer genial și un male-up artist și mai genial.

Ioana. - Ea e romăncă ! Și se pricepe atăt de bine că poți crede foarte uțor că e din altă țară.Așa, nu m-am apținut să nu zic asta.. Tipa se pricepe și explică atăt de bine. Cred că am văzut-o acum căteva zile prin Mamaia. Ce naiba, doar stă în Constanța. În fine, are un cățeluș așa de scump.

Ah, cred că mai erau niște tipe dar nu mi le amintesc. 39.
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#68
UUUUUUUUUU...............Cosmeticele....ce pot sa zic,folosesc cosmeticele.De aia s-au inventat sa fie folosite nu?
Eu una nu folosesc fardurile,pudrele etc in cantitati mari,pentru ca dupa parerea mea strica fata.Iar dupa o perioada de timp in care le folosesti,fata arata \\\'\\\'naspa\\\'\\\' nemacheata.Am prietene care arata total schimbate fara machiaj si asta deoarece au folosit machiajul in exces.
Sunt de acord ca noi fetele sa folosim cosmeticele,dar nici sa ne \\\'\\\'impopotonam\\\'\\\' sa aratam mai rau ca un brad de craciun,sa conbinam toate culorile de fard sa aratam mai rau ca o sorcova,sau sa ne dam cu fond de ten pe fata in exces si alte chestii.
Eu cred ca trebuie sa folosim cosmeticele in functie si de varsta noastra.
Mereu vad fete pe strada de 13-14 ani,iar datorita machiajului arata ca de 16-17 ani.Mi se pare aiurea.Adica cosmeticele au fost inventate pentru a te ajuta sa arati mai bine,sa poti sa-ti pui frumusetea in evidenta mai mult,nu sa te faca sa arati mai in varsta decat esti...21
Deci eu cred ca ,cosmeticele sunt bune,daca sunt folosite cum trebuie...
[Imagine: 249800-lesbi.jpg]
Just do it!

#69
Eu nu m-am mai machiat de o luna asa, si oricum nici macar nu ma machiam mult, foloseam tus si atat, mai rar rimel pentru ca ma enerveaza, am reusit sa renunt si la farduri. Nu prea suport asa mult cosmeticele, mai ales fondul de ten si rujul. E naspa rau sa vad pe strada o ratata cu o tona de fond de ten pe fata, pudra la greu, ruj pana se face un strat d-ala gros si rimel de-ti cad genele.. mi se face scarba, nici macar cele de 25-30 de ani nu cred ca ar trebui sa se machieze asa, pe bune, adica cred ca astea ar trebui folosite cand incep sa apara riduri, ma refer la fond de ten, pudra, blush.. dar in fine, asta e doar parerea mea. Oricum, vara nu prea imi place sa ma machiez ca e prea cald dar asa in restul timpului cam da, doar cand am chef si timp.
[Imagine: Untitled-3-6.png]

#70
Imi fac si eu aparitia pe aici ca naa, tocmai eu sa lipsesc.
Observ ca de la machiaj s-a ajuns sa se discute si de pipitele de Romiania (bine inteles, tot la acest subiect s-a ramas).

Eu nu m-am machiat de mult timp...si oricum, pentru mine machiajul inseamna doar sa ma dau cu creion. Fara luciu de buze (chiar daca am o groaza), fara fard de ploape and so on. Si tin sa mentionez ca folosesc creion negru, nu mov, nu albastru sau ce alte culori or mai fi. Deci va puteti da seama ca nu sunt adepta machiajului.

Este enervant sa vezi fete de varsta mea sau mai mici (sau ma rog, mai mari cu vreun an sau doi) care isi toarna fond de ten incontinuu si alte prostii. Si pentru ce? Cu ce ajuta? Sa ascunda cosurile? God, este si normal la varsta asta sa avem cosuri. Si existe CREME speciale pentru asta.
Am uitat sa mentionez ca folosesc si eu o crema pentru cosuri din an in Paste? E, na ca tot s-a aflat.

Mai e ceva de zis? Ma rog, eu as avea ai multe insa nu stau acum sa spun tot ce am in minte ca mi-e prea lene.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)