Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosmeticele

#51
Brr... nu suport să mă machiez >:< Pur şi simplu nu sunt genul care să se dea cu fond de ten, pudră sau mai ştiu eu ce înflorituri.Din fericire am un ten curat şi nu am devoie de tot felul de creme şi alte prostii din astea. Şi mai ales nu suport să văd o fată cu o tonă de fond de ten pe faţă, cu o tonă da farduri pe ea şi alte prostii. Alea sunt piţipoance în adevăratul sens al cuvântului >:<
Am eu în clasă la mine vreo două specimene... Toată ziua le preocupă cum le stă machiajul, cum le stă parul, dacă s-au dat cu suficient fond de ten...E o prostie... Cred că ar trebui să fii blonav psihic ca să faci scandal sau să te apuci de plâns că nu mai ai rimel sau pudră. Dar din păcate există şi astfel de fete...T.T
Ţin minte că în a 7 a i-a confiscat diriga uneia dintre piţipoancele de la mine din clasă fondul de ten, gloss-ul, rujul şi mă rog, ce-i mai luase ei acolo ( pentru că avea adusă la şcoală o geantă întreagă de farduri O__O ) şi respectiva a început să facă scandal, să ţipe la dirigă că o jefuieşte, că-i fură bunurile personale, ba chiar la un moment începuse să plângă =]] Cum poţi să fii atât de îngust la minte încât să plângi după nişte porcării? O.O

Eu una nu folosesc fardurile. Singura chestie pe care o accept e creionul negru pentru ochi sau foarte rar rimelul şi nici cu ăla nu mă dau în exces cum fac altele, pentru că nu-mi prea plac. Nici gloss-urile nu-mi plac. Arată naşpa... Şi când văd pe una că se dă cu o tonă, doar aşa ca să strălucească pe buze mi se face rău... T-T Nu le înţeleg pe unele... Devin obsedate de produsele cosmetice... De ce să-ti strigi buzele, tenul cu toate prostiile şi substanţele pe care le bagă ăştia în creme, farduri, fonduri de ten? O_O
Strugurel, ruj nu folosesc. Sunt alergică... Începe să mă mănânce toată pielea dacă mă dau cu ruj şi în plus mi se pare şi foarte inconfortabil să ţii pe buze chestia aia.. Lasă domne buzele aşa cum le ai. Arată mult mai bine şi mai naturale. Cât despre farduri şi fond de ten nici nu vorbesc. Le urăsc din toată inima :]]] Şi nu le-am folosit niciodată. Cum spuneam, singurul lucru pe care îl mai folosesc aşa, când îmi amintesc e creionul de ochi._.
[Imagine: 2rxfouo.jpg]

#52
Sincer, pentru mine machiajul nu e un must. Mai folosesc creion pentru ochi, mov, deoarece am ochii verzi si imi place cum arata, insa in rest nu folosesc nimic altceva ce ar putea fi in categoria cosmeticelor. Bineinteles, era un timp cand aveam in cap doar asta, insa nu mi-au dat voie parintii. Acum insa cand nu mai au nimic impotriva, nu simt nevoia. Si in nici un caz nu as da sume uriase doar pentru cosmetice 21 mai bine ies cu fetele la un suc sau imi cumpar o pereche noua de jeansi.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#53
Ei bine.. ma machiez la ocazii speciala, dar nu foarte strident. Asa usor. La mine in scoala mi se face rau cand le vad machiate si vai nu stiu cum. Isi pun tona de rimel la ochi si cum au zis si altii amesteca niiste culori de ti se face rau cand le vezi pe strada. Cu fond de ten.. nu ma dau. Am primit o data de la un dermatolog pentru cosuri ceva ca un fond de ten 39 Da nu era. Daca era nu ma dadeam :]] Nu prea imi place sa ma machiez. Cateodata cu luciu de buze sau strugurel. Recunosc ca acum vreo cateva minute am vazut rimelul in baie si am facut si eu un experiment 65 Bine.. arat ca naiba recunosc :]]
Nici eu nu sunt genu care sa dau o caruta de bani pentru cine stie ce chestii de cosmetica. Doar oja imi mai iau dar sa fie numai transparenta sau culori mai deschise. Cu siguranta nu negru !

#54
Ca băiat est-european nu folosesc cosmetice, dar îmi pot da cu părerea despre fete. Why not ?
Ca băiat, prefer să ies cu o fată care are grijă de ea, îşi dă cu lac (nu ojă coloră sau ceva ţipător) transparent, cu ceva fond de ten ca să ascundă punctele roşii e la menstruaţie.
Detest cel mai mult la o fată să aibă păr pe mâini. E scârbos. E inestetic. De fapt, scuzaţi, e ceva natural să crească, dar nu e normal (că natural e, wildlife) să nu-l epileze.
Desigur, să nu se exagereze, să arate ca o poză dată prin 3 photoshoape.
Adică să să se aranjeze.
Îmi place să cred că fetele şi-au păstrat o parte din feminism. Adică e trist să crezi că majoritatea fetelor în câţiva ani vor arăta ca lesbiene pasive.

Comparaţi:
[Imagine: DrunkTankGirls.jpg]
[Imagine: blake_lively1.jpg]
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#55
Eu ma machez in limita bunului simt. Putin fond de ten, rimel si un balsam de buze. Nu imi plac fetele care se macheaza in exces, de exemplu am in clasa una careia i se vede pudra de pe fata de la 4 metrii distanta. Imi place sa fiu cat mai naturala. Inainte obisnuiam sa imi indrept parul, acum am renuntat si chiar au inceput sa imi placa onduleurile mele. Pentru par folosesc putina spuma(foarte putina) ca sa dea forma onduleurilor(daca nu as folosii nu ar avea nicio forma pentru ca nu am parul foarte lung.. T_T) si nu il dau cu peria. Imi place sa am "creturi" in cap 21. Pentru ten folosesc o lotiune tonica si crema hidratanta. A, da si mananac sanatos si beau multa apa. Si il curat zilnic in fiecare dimineata si seara. Fac dus de doua ori pe zi. Nu stiu de ce, dar imi place sa fiu curata. Nu imi place sa miros a transpiratie sau mai stiu eu ce... Unghiile nu le las lungi, pentru ca forma lor naturala este destul de lunga. Adica daca le tai scurt, nu par deloc scurte. Le dau cu oja cat mai naturala, bej, roz deschis, lac transparent, etc. Imi plac parfumurile fine. Nu imi place sa miros a parfum de la 2 metrii. imi place ca atunci cand cineva se apropie de mine sa ramana placut surprins de parfumul ascuns pe pielea mea. 4 Sa imi spuna: "ce bine mirosi..." nu sa imi spuna "ce bine miroase parfumul tau..". Oricum, cred ca ce e lasat de la mama natura e cel mai frumos :X

#56
Şi eu mă machez de fiecare dată când ies din casă, dar niciodată la şcoală >.>, reguli stupide ! Fond de ten nu folosesc, nu îmi place deloc. Mai mult folosesc rimelul, creionul de ochi [ dar totuşi din an în paşte >.> ], fardurile [ dar nu în exces, nu-mi place să accentuez foarte mult culorile şi nici să le amestec ], rujul şi glossul.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#57
Hmmm... pai nu stiu ce sa zic, eu ma machez destul de mult... adica aici includ scoala si iesirile ocazionale. Adica daca nu stiu eu ca sunt pusa la punct nu prea imi vine sa ies din casa 21
Petrecerile sunt cele mai dureroase la capitolul asta. Cu trei ore inainte sa plec intru in baie sa imi fca baie si toate cele... machiajul si parul... cate o ora fiecare 21 De multe ori experimentez diverse si diverse pana gasesc ceea ce imi place. Am ochii verzi si ador sa ii pun in evidenta asa ca mult mult rimel si creion si bineinteles tus negru.... sunt aproape nelipsite. In rest fond de ten si putin blush si de obicei un gloss transparent. Asta sau merg in extrema cealalta.... ochi naturali si buze puternic evidentiate... dar asta mai rar... prefer varianta cu ochii :X
Dar sunt zile cand adopt si machiaj mai lejer... aplic acolo putin fond de ten, putin rimel creion gloss si gata... asta in zilele cand nu am chef.
In fine eu chiar ma machez destul de mult... sunt genul de fata care face din asta o regula. Adica nici nu port haine sport, cel mai adesea ma imbrac elegant (cred ca nu am mai purtat o pereche de adidasi de mai bine de un an) si asta cere la randul ei un machiaj ireprosabil... nu stiu... eu una asa gandesc.
Apreciez fetele care au o frumusete naturala, sunt ok si cu mine naturala, dar m-am obisnuit asa, poate si pentru ca imi place sa atrag atentia...

#58
Mie imi place sa fiu cat mai naturala posibil, dar e normal ca am si eu zile cand ma machiez, dar nu strident sau in exces. Cel mai mult imi place sa ma dau cu creion negru pe la ochi sau uneori cu albastru, pentru ca asta imi scoate in evidenta culoarea ochilor. Cand merg undeva, la o ocazie mai speciala sau cu prieteni in oras mai imi pun si fard, dar nu prea mult ca am prostul obicei de a ma scarpina la ochi si fara sa vreau ma murdaresc toata71 ...stiu ca suna penibil da asta e21 E normal ca o fata sa se machieze, aranjeze... asta face parte din viata noastra5
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#59
Hmm...Eu mă machez în fiecare zi dar nu strident...
Mă dau cu rimel, creion, fard, şi fond de ten ... Everyday.
Ştiu că sunt dăunătoare, dar nu mai suntem pe vremea bunicii, totuşi 22
HOT. SEXY. and POWERFUL.

#60
Ma machiez de fiecare data cand ma duc la facultate pentru ca imi place sa ma aranjez si sa arat bine. Desigur, nu exagerez pentru ca mi se pare ca atunci cand ma machiez prea puternic arat vulgar.
Oricum pentru mine e esential sa fie de calitate cosmesticele pentru ca altfel mi-as distruge tenul. Fond de ten nu folosesc si nu am folosit niciodata.
Dar eu am inceput sa ma machiez abia in primul an de facultate regulat. In liceu ma machiam foarte rar. Personal, cred ca e ridicol sa vad o fata de 12 ani machiata.
It's a game...




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)