Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Colectivul

#11
Colectivul meu actual e super :X In ciclul gimnazial am trecut prin 2 scoli:la prima aveam numai specimene 22. Totul era organizat pe fite si banii bin buzunarele parintilor, plus ca iubitoarele de telenovele erau din plin, insa cu aere de nu mai stiu ce tari straine. In a doua scoala, cand am intrat pe usa, am ramas perplex 21 Clasa era goala. De ce? Pentru ca erau toti pe holuri cautand-o pe "tipa cea noua" 21 Toti erau tampitei in felul lor, insa te puteai intelege cu toti. Aveam o singura fata de alta religie pe care nu m-am lasat pana ce nu am batut-o (rusinica 9 ). Dar sa stiti ca a fost vina ei, nu intrebati de ce... Si o fata care avea ea mai tot timpul gura mare, insa era o clasa in care te puteai intelege cu ceilalti. Nu erai privit de sus spunand "Tu nu vorbesti cu noi,tati nu baga banii in mine ca sa vorbesc cu toata lumea". Nu. Mie chiar ini placeau, iar cand m-am despartit de ei chiar mi-a parut rau, chiar daca imi petrecusem cu ei numai 2 ani si jumatate.

Acum, la liceu, am dat peste un colectiv bestial. Liceul e plin de rockeri, dar nu asta conteaza in mod express. Treaba e ca in clasa avem tampitei care sa treaga de timp in ore sau sa prosteasca profii in asa fel incat sa nu mai avem timp/sa uite sa ne mai dea test. Orele tensionate sunt destinse de colegul cu chitara, pe care profii abia le asteapta. Avem fitoase, insa toata lumea le ia la misto, iar farsele si glumele sunt pe locul intai. Profii ne stiu de acum ce fel de clasa suntem, deci nu ne mai cicalesc...Per ansamblu, am un colectiv bun .
[Imagine: 9r3myo.jpg]
Thank you VeVe :3

#12
Momentan nu am niciun colectiv pentru că am avansat şi sunt boboacă de liceu.În clasele 5-8 am avut parte de 3 colective, dar în general, nu m-am înţeles în niciunul cu toată lumea (te poţi înţelege cu toată lumea ? ).Primul a fost ok, amuzanţi, caterincă, carte.Al doilea, caterincă, tocilari, emo manelişti, şmecheri, culi şi cule peste tot - în ăsta mă înţelegeam cu vreo 3-4 tipe, ocazional.În al treilea colectiv situaţia s-a schimbat abia după jumătate de an de la venirea mea printre ei.Mă considerau ciudată şi nu-mai-ştiu-cum.Aveam momentele noastre în care ne înţelegeam, deşi cu unii asta se întâmpla destul de rar.Prietene ? Doar una.Deşi îmi vor lipsi două tipe.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#13
Vaiiii la noi în clasa nu se poate numi colectiv ci jungla amazoniana sau clasa extratereștrilor.
în clasele l-lV eram o clasa cât de cât unita dar din clasele V-Vll(is numai pe a Vll-a) suntem clasa mafiota din scoală .Si la noi exista trei grupuri:una de pitipoance(le urăsc pe fetele alea)cele de tocilare:is doua (pfiuu) si cele normale(printre care și eu)care suntem cinci cât despre băieți se împart în doua grupe:una de ratați care sunt jumate dintre care cealaltă de handicapați care se ia la harta cu toată scoală.
Deci în concluzie suntem cea mai "adorata" clasa de profesori.
Selbst Engel weinen, Engel leiden, Engel fuhl'n sich mal alleine
Sie verzweifeln, wie jeder andre, fallen tief und haben Feinde

#14
............................................................................................................

#15
Cred ca in clasa la mine e bine. Adica, sunt cati-va care le plac manelele si ma critica pe mine si o fata ca suntem rokerite nebune , de cate ori am incercat sa ii explic unui handicapat care e diferenta , dar eu vorbesc eu aud. Handicapatul ala e atat de prost, cand a luat un 4 in teza sau test sa bucurat enorm si fratisu care are probleme (adica nu gandeste prea bine , are o problema si cu mainile sa ii stau ciudat) a luat o nota mai mare decat el. Tot handicapatul ala se da mare ca are vila , ca e bogat ,ca tasu nu stiu cine a mai fost , se ia cu toti in gura. In cls V-a B , il bateam in pauze pe hol, dar in cls a VI m-am potolit. Mai e un negru care e slab cat o aschie mai scund decat mine si se ia de aia mai slabi decat el. Odata eram la ora de sport si vine el la mn si incepe sa se dea mare , ridica mana la mine si cand il inping era sa cada pe jos daca nu il prindea unul.
Acolo mai se aduna grupurile , iar eu ma inteleg cu mai multi dar mai mereu ba stau la geam si privesc cerul , ori stau retrasa ori vorbesc doar cu o prietena. As mai avea cate ceva de zis... dar mai bine ma opresc aici.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#16
Sa zicem ca sunt intr-un colectiv foarte... divers. ^^ =)) I-as putea imparti in 3 categorii: prosti, cocalari/pitipoance, si oameni normali. :)) Prima grupa e alcatuita din cei care sunt de treaba, dar sunt prosti. In schimb de poti baza pe ei cand vrei sa iesi cu fata curata din ceva. = )) A doua grupa e alcatuita din, ei bine, cocalari si pitipoance. Si acestia prosti, bine-nteles. Cei pe care nu ii suport. Cei pe care imi vine sa-i impusc. Cei care se cred cei mai tari si bla bla. E un cocalar pe care din clasa a 5a il tot astept sa ramana repetent. :)) Dar il salveaza profii de fiecare data. Stiu ca nu ar trebui sa zic asta, dar am ajuns sa nu il suport. Si am ajuns, slava Domnului, la a treia grupa. :)) Surprinzator, dar sunt si oameni normali pe lumea asta. :))
Nu ne comportam ca un 'colectiv'. Adica, unii isi bat joc de altii, unii parasc - chestie care e foarte nasoala avand in vedere ca unii o fac fara motiv, doar pentru a se da ei mari corecti, si asa mai departe.
Unii o sa imi lipseasca, dar de unii abia astept sa scap.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#17
Ma , eu pana in clasa a opta nu m-am inteles deloc bine cu ei . In a opta ne-a apucat dragostea . Uniti eram . La prostii si cand era vorba de chiulit . Si la noi erau fel de fel de grupulete . Grupul cocalarilor si pitipoancelor , care , ei bine , se comportau ca atare . Erau smecheri , superiori , bossi si boasse . Stiu ca una nu stiu ce dracu' a facut si a mers la baie sa se dea cu fond de ten O.o' . Avea si lapte demachiant la ea . Apoi mai sunt colacarii care cand iti e lumea mai draga scot telefonul si-ti baga cate-o manea . Si tot cocalarii care fac misto de toti ceilalti cu un aer foarte , da' foarte superior . Din 9 fete din clasa 3 erau mai normale intr-un sens ciudat printre care si eu . Adica fara machiaj la noi , fara decoltee , fara fite . Mai baietoase in schimb . Apoi mai erau prostii . Care doamne , erau EXTREM de prosti . Cand cate un cocalar spargea vreun neon sau vreun geam sau ceva si venea directoarea sau cine venea si intreba cine , toata clasa zicea : Andreeei ! Saracu ' ! Era ditamai animalul , putea sa-i bata pe toti daca voia , da' era fraier si nu comenta . De cuminte era cuminte , da' toti dadeau vina pe el . Deaia nici n-a venit in agapa lol .
Apoi mai sunt aia care te fac sa razi orice ar face . Au asa , un farmec , de mori de ras chiar daca ii vezi respirand . Pana si pe profesoara de romana au facut-o sa rada . Ei bine , ea nu rade cam niciodata . Apoi mai sunt tocilarii , care sunt vreo .. 2 ?
Aveam momente cand cu x ma intelegeam bine , a doua zi imi venea sa-i dau cu ceva-n cap . Si era si reciproc . Mereu au fost porecle , tachinari cat cuprinde , unii se bateau . Da' eram uniti la prostii , frate . La copiat nu prea , dar la chiulit si prostii DA .
De vreo 5 o sa-mi fie dor . De restul nu cred , chiar daca fiecare avea farmecul lui . Cu unii inca mai pastrez legatura si cand ne apuca dorul o sunam si pe diriga , care , apropo e o femeie demna de toata cinstea si iesim la un suc , la o pizza , in parc si povestim xD .
Cand am fost sa imi duc dosarul la liceu mi-am vazut o parte din viitorii colegi si nu pareau fitosi cum imi imaginam , cu cei cu care am vorbit erau chiar de treaba xD . Sper totusi sa ma integrez mai bine in noul colectiv .

#18
Păi, până anul trecut îmi venea să plâng când îi vedeam şi chestii de genul ăsta. Unii se credeau cei mai şmecheri, cul, buni la de toate, etc.
Şi sincer anul ăsta am inceput să ne înţelegem şi noi mai bine. Şi când am văzut cum a fost când au terminat ăştia de a opta, că le părea rău şi aveau ochii plini de lacrimi zâmbeam.
Apoi ne-am dus cu toţii la cofetărie, semn că am devenit şi noi mai uniţi, şi ne-a pus să ne imaginăm că terminăm noi a opta.
Şi toţi ne-am posomorât. Am ajuns la concluzia că buni, răi, cum sunt ei, până la urmă sunt colegii mei care mi-au fost aproape când am avut nevoie.
Şi am impresia că sfârţitul clasei a opta o să fie tare neplăcut.

#19
Wow O_O Dar se pare ca nu prea va plac colegii vostri =]] Pff...depinde de fiecare. Eu una pot sa ma consider norocoasa macar in privinta aceasta. I mean...nu mi-as schimba clasa pentru nimic in lume. Colegii mei sunt cei mai tari, cei mai amuzanti oameni pe care i-am intalnit vreodata, prietenii mei cei mai buni. Nimeni nu ar putea sa le ia locul vreodata.
In clasele 1-4 mi s-au parut plictisitori fostii colegi, adica eram si mici si nu eram asa de nebuni. Era mai mult o atmosfera monotona, fetele stateau mereu impreuna, iar baietii mereu impreuna. Eu din a1a sunt baietoasa si stateam cu baietii la fel de mult ca si cu fetele, dar restul fetelor nu stateau deloc o_o Ma simteam intr-un fel ciudat, adica eram singura O_O Dar din a 5a cand am avut colegi noi totul a fost nou pentru noi. Pacat ca trec a 8a, va fi ultimul an impreuna. Mereu facem tampenii si directoarea ne ameninta ca ne da in suturi afara din scoala O_O Deparca ar avea tupeu. Unul de la noi si-a modificat putin scrisul si i-a lasat la usa de la birou o foaie pe care scria "N-ai tupeu" =]] Desigur femeia l-a cautat pe inculpat o saptamana si ceva, dar nu a gasit nimic. De atunci a pus camere de luat vederi O_O Suntem incredibili >_<
Odata aveam ora de tehno, iar profa este chiar foarte nebuna O_O Este dusa cu capul , vorbeste foarte repede si foarte tare, iar noi mereu vorbim peste ea si se enerveaza foarte repede. Isi face capul mic si rosu=]] In fine, unul dintre noi a pus o foaie pe catedra, scria " Wc Defect" =]] Si ce scandal a iesit o_o A chemat-o pe directoare, si ne-a spus ca apartinem unei scoli de tigani -.- Ne-a facut si tigani nemernica. Mereu trece pe la noi si ne cearta. Am facut-o sa si planga O_O Altul l-a scuipat pe proful de informatica in cap din greseala=]] Si a inceput aia sa planga in fata noastra O__O Eh, si-a revenit a doua zi, era weekend xD
Suntem foarte uniti inca din clasa a5a, adica mergem mereu in excursii de vreo 5 zile, ne distram pe cinste, iesim mereu afara si chiulim mereu impreuna fara sa ne param. In alte clase auzim de fiecare data cum se parasc O_O Cred ca noi nu am facut asta niciodata, deoarece ni se pare o mare tampenie. La engleza cand ne intreaba profa daca ne-am facut tema, toti spunem ca nu ne-a dat. Adica nici unul nu se trezeste sa spuna ca defapt aveam. La ora de franceza, doar unul isi face tema care a fost nu stiu cati ani in Franta si se pricepe, iar restul copiem de la el.
Tin minte ca odata aveam inspectie la franceza, iar diriginta isi dadea gradul O_O Si fix pe noi ne a ales, stie ca nu ne pricep la franceza, dar daca e batuta in cap...La fel s-a intamplat. Doar acel copil si-a facut tema si toti ne-am apucat sa o copiem. Eram in curtea scolii si ne-am pus cu totii pe jos intr-un cerc. Toata lumea se uita la noi xD

Chiar imi iubesc colectivul si stiu ca o sa ma despart foarte greu de ei. Oricum o sa pastram legatura la liceu, o sa iesim de fiecare data. Toti ne-am propus deasemenea sa mergem la acelasi liceu=]] Ar fi misto, dar nu cred ca o sa se intample asta vreodata xD Poate doar cativa.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#20
(30-07-2010, 12:40 PM)Beki A scris: La engleza cand ne intreaba profa daca ne-am facut tema, toti spunem ca nu ne-a dat. Adica nici unul nu se trezeste sa spuna ca defapt aveam.

Bine, asa facem si noi. = )) Numai ca la noi s-a trezit unu' o data. :-w
In fine, ziceai mai departe ca sunteti uniti; la mine asta e problema. >.< Nu suntem deloc uniti, nu am chiulit niciodata in masa pentru ca tot timpul ramaneau cativa si asa mai departe. Nebuni suntem si noi si exasperam profesorii (ohoo mai ales de 1 aprilie >:) ), dar sunt unii pe care pur si simplu nu-i suport. -.-' La mine se paraste des si sunt unii care iau totul in bataie de joc si sunt genul de persoane cu care nu ai ce discuta.
Dar in fine, sunt si cativa de care o sa-mi fie dor si cu care chiar ma distrez. Imi place cat de cat clasa, dar as face multe schimbari.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)