Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ai nevoie de ajutor la teme?

#51
Am si eu nevoie de aceasi tema ca si AJ Lover. Mai ales la prima (Să se calculeze masa de apă ce trebuie adăugata peste o soluţie de concentaţie 40% pentru a se obţine 500 gr de soluţie).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#52
Cum rezolv matematic, pas cu pas, urmatoarea chestie:
Citat:Într-o clasă sunt 22 de elevi, din care 12 sunt fete. Să se determine în câte moduri se poate alege un comitet reprezentativ al clasei format din 3 fete şi 2 băieţi.
Eu am o idee da' pare putin idioata: Combinari de 12 luate cate 3 pentru fete si Combinari de 10 luate cate 2 pentru baieti si dupa aia... nu stiu, de aia nu-mi place ideea asta 21
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#53
Um, salutare. Am nevoie de ajutorul vostru. Nebuna de profa de germana, dupa ce a lipsit de la ore o luna, si-a dat seama ca nu avem nota si ne-a dat 'proiect' sau ma rog, tema, sa ii zicem asa, o compunere despre cea mai buna prietena a noastra(sau cel mai bun prieten al nostru). Faza e ca ea stie ca suntem bota la germana, ca facem de 4 ani dar noi in acesti ani am cantat colinde, si totusi ne da compunere.
Am nevoie de compunere marti. Nu trebuie sa fie lunga, si trebuie doar descris portretul fizic. Si sa fie simplu, nu cu epitete si comparatii ci cu propozitii gen "are parul lung si saten". Puteti sa il scrieti voi, nu-mi pasa, sau va dau eu un text pe care sa il traduceti.
Please?108

#54
As avea si eu 2 intrebari la Matematica de cls.9 din capitolul functii!
Cum arat ca "Functia parte-intreaga" este nemarginita?
f:R->Z;f(x)=[x]?

Si nu stiu daca "Functia Parte Zecimala" este marginita sau nemarginita!Daca este marginita cum demonstrez iar daca este nemarginita cum demonstrez?

#55
Sunt dispusa sa ajut la romana gimnaziala (clasele V-VIII), ma descurs mai bine la gramatica decat la literatura, si engleza.3
[Imagine: LT_Shirena.gif?1239845173]

#56
Cam tarziu vad posturile voastre in care cereti ajutor. V-as putea ajuta si eu cu germana, engleza si electronica. Daca aveti nevoie o sa fiu pe aici 10
[Imagine: kipi_misa.png]

#57
Buuuun! Am nevoie de cateva sfaturi pentru memorare! Am considerat ca este cel mai bine sa postez aici. Ok. Eu personal ma descurc foarte bine la engleza! Inteleg perfect, stiu sa traduc dar la gramatica nu sunt extraordinar de buna. Acum, profesoara ne-a predat 8 timpuri: Present Tens simple, Present Tens continuous, Past Tense Simple, Past Tense continuous, Present Perfect simple, Past Perfect continuous, Past perfect simple, Past perfect Continuous. Aceste timpuri trebuie sa le stim perfect. Trebuie sa le stim definitia, ce exprima, locutiuni caracteristici fecaruia si cum se formeaza. Poate sa ma ajute cineva cu un mod mai simplu de a le memora? Stiiu de exemplu ca cele ce au "continuous" in compozitie au verb cu terminatia "-ing". Si "was" este la imperfect. Poate cineva sa imi mai dea cateva repere de genul?!. Va rog mult!

P.S: daca cineva ae nevoie de compuneri la romana, engleza sau germana va ajut cu mare drag! Pe langa asta imi placa mult logica si va pot ajuta.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#58
Pai incearca sa inveti gramatica intr-un mod logic (desi de multe ori logica asta nu prea exista sau exista doar dupa ce ai o baza invatata oarecum mecanic). O metoda ar fi sa faci exercitii singura. Asa iti raman in cap si dupa un timp vezi si logica aia.
O metoda care nu mi-a functionat niciodata la gramatica (dar eu si gramatica avem o relatie mai speciala - nu o stiu, nu o inteleg, nu o pot intelege, nu o pot stii) ar fi asta: iei o foaie si scrii schematic (in timp o sa iti formezi un stil cat mai adaptat tie pt schema aia, n-am vazut doua persoane cu acelasi tip de schema) pe ea lucrurile importante/pe care vrei sa le retii si citesti de cateva ori foaia.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#59
FreeToLove, faci exercitii cu gramatica in fata. Pana in clasa a IX-a eu personal erau pe spate la gramatica la engleza 21. Dar cu cinci ore de engleza pe saptamana se pare ca s-a rezolvat.
Daca profesoara voastra va cere sa stiti "perfect" chestiile astea, atunci nu e o profesoara prea grozava.Singurul mod in care chestiile astea ti se pot imagazina e prin exercitiu. Nu poti sa tocesti la engleza, ca in doua saptamani esti pe nicaieri. Si ia ani de zile (sau na, depinde de persoana, eu personal pot zice ca ma descurc cu verbele dupa opt ani de engleza, si inca ma mai incurc la future tenses 21 ) sa le stapanesti. Nu ai ce face, daca vrei sa te decurci cu ele si sa nu mai ai probleme, trebuie sa faci multe exercitii.
[Imagine: iK6og.jpg]

#60
Ne-a dat un test la chimie...iar eu...n-am stiut. Bine, nu asta conteaza, ideea e ca am nevoie de ajutorul vostru sa-mi rezolvati doua exercitii.
Sunt in clasa a VIII-a.
1. Completati reactiile chimice:
Ca+....=CaO
Mg+....=MgSO4+H2
BaCl2+.....=BaSO4+NaCl
CaO+H2O=
CaCO3=
a). precizati tipurile reactiilor
b). enuntati si verificati legea conservarii meselor pentru prima reactie

2. Scrieti fomrulele chimice corecte ale urmatoarelor substante:
MgO2=
CO3=
HSO4=
CaCl3=
CuOH2=
Na2Cl3=
a). calculati M si nr. de moli din 40g substanta

Va rog sa ma ajutati~ Am nevoie, daca se poate, de raspunsuri pana maine T___T. Adica, maine am chimie, si a spus ca ne va da puncte daca facem astea...
Multumesc~!
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)