Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ai nevoie de ajutor la teme?

#31
@AlerimxD ea tr sa demonstreze asta.Anyway,nu e greu.Fi atenta aici:
Fie ABC un triunghi oarecare si AM mediana astfel incat AM=BC/2
=>AM=BM=CM=>triunghiurile AMC si BMC sunt isoscele
AMC isoscel=> m(MAC)=m(MCA)=x(Notam cu x masura unghiurilor)
BMC=unghi exterior triunghiului AMC=>m(BMC)=m(MAC)+m(MCA)=2x
BMC=triunghi isoscel=>m(MBC)=m(MAB)=(180-2x)/2=90-x
m(BAC)=m(BAM)+m(MAC)=90-x+x=90=>ABC=triungi dreptunghic
Incearca sa intelegi ce am facut aici pt ca daca te rezumi la simplu copiat nu ai facut nimic.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#32
Eu am nevoie chiar acum, urgent de ajutor. Am de facut un text unde trebuie sa Zic unde locuiesc. In engelza. Si imi trebuie subiectele astea:
1. Sa scriu despre orasul meu, cum este si ce importanta are.
2. Sa scriu despre casa mea.
3. CE fac eu intr-o zi de dumiinica. (aici pot inventa ori ce)

Tema este pentru azi, si nu mai am decat 2 ore pana plec la scoala.. ma pputeti ajuta?
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#33
Deci... am o lucrare de laborator si niciodata nu m-am priceput la experimente sa spunem... iar lectia din care face parte experimentul n`am inteles`o deloc! Asta pentru ca am fost foarte bolnava... nu gripa As fi foarte recunoascatoare daca m`ati ajuta!

Am sa pun niste poze cu problema din carte:


http://i53.tinypic.com/6h3qkz.jpg
http://i56.tinypic.com/ms1uyx.jpg
http://i54.tinypic.com/mwwub7.jpg
http://i55.tinypic.com/2ce3zo3.jpg
http://i54.tinypic.com/23mamar.jpg
http://i51.tinypic.com/2cyl99g.jpg

Pozele sunt puse in ordine!


Asa iar valorile nu sunt bune pentru ca si o colega de a mea a incerat si a zis ca nu ii da..Ele sunt asa:

1. Pe lemn:

G - 117 g
l - 50 cm
h - 25 cm
d - 35 cm
m2 - 80

μ = m2l - m1h supra m1d care este egal cu 50 x 10g - 117g x 25 supra 37 x 117


2. Pe aluminiu

m2 - 117g
l - 50 cm
h - 25 cm
d - 37 cm
m3 - 20 g = 50 cm x 20g -117g - 25cm supra 37 x 117


3. Pe cauciuc

Nu le am din pacate...

Credeti ca ma puteti ajuta schimband valorile? sa iese tabelul? plus pe cauciuc..?

MULTUMESC MULT!!

#34
So, trec si eu pe aici. Sunt clasa a saptea si recent am invatat teoria lui Pitagora, dar nu prea am inteles o problema.
Intr-un triunghi dreptunghic ipotenuza are lungimea de 35 de cm si proiectia uneia dintre catete pe ipotenuza este de 7 cm. Determina lungimea inaltimii duse pe ipotenuza.
Specific ca am facut problema asta, adica am incercat sa o fac, dar rezultatul nu cred ca este bine. Daca imi puteti da niste indicati cum sa inlocuiesc corect ca sa aflu si cealalta cateta v-as fi sincer recunoscatoare caci de acolo as stii.
Multumesc anticipat.

#35
(13-01-2011, 10:34 PM)dark_angel A scris: So, trec si eu pe aici. Sunt clasa a saptea si recent am invatat teoria lui Pitagora, dar nu prea am inteles o problema.
Intr-un triunghi dreptunghic ipotenuza are lungimea de 35 de cm si proiectia uneia dintre catete pe ipotenuza este de 7 cm. Determina lungimea inaltimii duse pe ipotenuza.
Specific ca am facut problema asta, adica am incercat sa o fac, dar rezultatul nu cred ca este bine. Daca imi puteti da niste indicati cum sa inlocuiesc corect ca sa aflu si cealalta cateta v-as fi sincer recunoscatoare caci de acolo as stii.
Multumesc anticipat.

Da-mi add la deea_h2elen si iti explic acolo
[Imagine: wqymg0.jpg]

#36
Buna ziua. As avea si eu o mica problema. Eu am lipsit la radicali si nu prea am inteles cum se face. As avea o mica problema daca puteti sa mi-o explicati v-as fi recunoscatoare.
Fie a= radical din 98+ radical din 32- radical din 50
si b= radical din 162+ radical din 18- radical din 72
Cum fac sa aflu cele 2 numere, daca vreti sa imi explicati v-as fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat.
Si as mai avea inca o mica problema. Cat face 5(1+ radical din 6)

#37
(22-01-2011, 02:45 PM)dark_angel A scris: Buna ziua. As avea si eu o mica problema. Eu am lipsit la radicali si nu prea am inteles cum se face. As avea o mica problema daca puteti sa mi-o explicati v-as fi recunoscatoare.
Fie a= radical din 98+ radical din 32- radical din 50
si b= radical din 162+ radical din 18- radical din 72
Cum fac sa aflu cele 2 numere, daca vreti sa imi explicati v-as fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat.
Si as mai avea inca o mica problema. Cat face 5(1+ radical din 6)
Heey... hug sper să pot ajuta 4
Să vedem... ai lipsit la radicali... Sper să fie cineva să.ţi explice ca lumea *pentru că nu ştiu cât de bine mă pricep eu* descompunerea în factori primi...
So:
Să luăm 98.
Cel mai mic divizor prim e 2. 98:2=49
Cum 49 e pătratul lui 7 îl scoatem pe 7 de sub radical şi ne rămâne 7√2
Continuăm cu descompunerile:
√32 = 4√2
√50 = 5√2
Acum să.l aflăm pe a:
a= 7√2 + 4√2 - 6√2
a= 5√2

Acum să vedem cum e cu b:
√162:
162 = 2 x 9 x 9 => √162 = 9√2
√18 = 3√2
√72 = 6√2

b= 9√2 + 3√2 - 6√2
b= 6√2

Aşa... a doua problemă... Dacă mai reţin eu bine, ar fi cam aşa:
5 (1 + √6)=
5 x 1 + 5 x √6=
5 + 5√6

Am încercat să fiu destul de explicită... Succes Smile

#38
Multumesc mult pentru ajutor, Saikoo.nyan*hugs*

Buna din nou. As avea din nou ceva ca sa ma lamuriti daca am facut bine. As avea urmatoarea problema: Aflati 3 numere pozitive daca suma lor este 102, iar primul numar este cu 4 supra 2 mai mare decat al doilea si cu 6,75 mai mic decat al treilea. Eu am facut in urmatorul fel:

a+b+c=102

a=(4 supra 2 x b) + (6,75 : c)

Este bine cum am formulat ecuatia? Daca da, cum as putea face sa scot numerele in continuare? Si daca nu este corect, imi puteti explica cum sa fac, va rog frumos. Va raman datoare. Multumesc anticipat.

#39
a+b+c=102;
a=4/2+b; zice ca e cu 4/2 mai mare ca b, nu de 4/2 mai mare.
a=c-6,75; la fel ca mai sus.

si avem:
2+b+b+c=102; 4/2=2;
il scoti pe c din a=c-6,75=> c=a+6,75=2+b+6,75

si ajungi la:
2+b+b+2+b+6,75=102
10,75+3b=102=>3b=102-10,75; 3b=91,25/:3=>b=30,4;

a=2+b=>a=2+30,4*2=62,8;
c=a+6,75=>c=62,8+6,75=69,55;

Acum depinde daca ai scris exact cum trebuia cerinta si daca nu am facut eu greseli din alea tampite (din alea care se fac la lucruri simple din neatentie).
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#40
Uhmm....am o problema pentru cls a-VII-a la fizica:

m=10kg
corpul este o parghie
bF=40cm
R=?
G=?
Fc=?
Fp=?
randamentul mecanic=80%





dupa aceea:

plan inclinat
h=2m
L=4cm
R=?
G=?
Fc=?
Fp=?
randamentul mecanic=90%


Puteti sa ma ajutati, va rog frumos!
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)