Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ai nevoie de ajutor la teme?

#41
Bunn.. deci as avea si eu nevoie de niste ajutor ( 17)
Sunt cls. a VIII-a si profu' abia ne- a predat functiile. Daca v-ati putea uita pe exercitul asta...


Sa se reprezinte grafic functia:
f: (- infinit; 2) -> R, f(x)=x+3 ( sunt mai multe de genul, dar imi ajunde un model 3, nu imi trebuie reprezentarea grafica..)

Ma enerveaza acel - infinit...
Mi-e foameee!!!

#42
^ Acel (- infinit; 2) reprezinta domeniul functiei, adica functia ta ia valori din intervalul (-infinit; 2). Mai exact, x din f(x)=x+3 poate fi orice numar mai mic ca 2.
Acum pentru reprezantare... ca sa reprezinti o functie poti sa ii dai valori, adica sa calculezi functia pentru diferite valori ale lui x. De exemplu:
x=0 => f(0)=3, astfel obtii punctul de coordonate A(0;3) (primul numar este dat de valoarea pe care o dai lu x, iar al doilea de rezultatul pe care il obtii cand calculezi f(x))
Mai dam doua valori, sa zicem:
x=1 => f(1)=4, si avem B(1;4)
x=-1 => f(-1)=2 si avem C(-1;4)

Apoi desenezi un reper cartezian (cred ca asta stii cum se face) si reprezinti punctele alea 3. Le unesti si obtii graficul functiei.

Sper ca ai inteles ce am incercat sa iti explic. 10
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#43
As putea sa ajut la Biologie si la Istorie insa va rog nu ma puneti la Aatomie. Nu de alta dar e cea mai detestata materie la mine. Totusi nu stiu cat de des o sa pot sta pe aici pentru ca am si eu o gramada de teme pe vacanta plus ca profesori de la scoala la mine nu sunt prea ingaduitori.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#44
Ähmm pot sa ajut pe oricine la Germana nu conteaza clasa -__- (ye can speak fluently ..dont believe it? Wenn ihr ergen ein Problem in Deutsch habt dann fragt mich.Seid nicht schüchter ~_~) orice probleme de germana gramatica, compuneri orice.
"Îl respecți pe cel care e om, si merită respectul. Nu pe lache manelaru care baga Guța in creerii nopții și nici pe rokărilă gherțoiul care vine la 4 dimineața și-și vomită ficații in scara blocului."

#45
Hey,am venit si eu cu ceva la matematica...nu prea ma pricep la astea,deci ajutatima va rog
[ (5 supra radical din 50 - 3 supra radical din 32 - 3 supra radical din 72) : ( 9 radical din 2 supra radical din 12 ) la puterea -1 ] : ( radical din 300 supra 3 ) la puterea -1

Multumesc anticipat.
[Imagine: chocolatepassion-1.jpg]

#46
te ajut eu______________________________________
______
dau edit mai incolo. dupa ce fac baie la cap. ^^
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#47
buna..am si eu o problema la mate si nu-i dau de capat...
f[0;2],f(X)=-2x+4
a)determinati coordonatele pct. de intersectie ale gf cu axele de coordonate.
b)fie A si B pct. de intersectie ale Gf cu AX ,respectiv OY.determinati lungimea segmentului AB.
c)determinati distanta de la originea sistemului Gf.
d)fie C(3;0).determinati aria triunghiului ABC si distanta de la A la BC.

#48
La punctul a) ai asa:

- ca sa determini intersectia functiei cu axele in primul rand

-> cand intersecteaza OX y=0 => -2x+4 = 0 => x= 2
-> cand intersecteaza OY x=0 => y= 4

Punctul A(2,0) si B (0,4)

La punctul b):

AB= radical( (xb-xa)^2+(yb-ya)^2)= radical( (0-2)^2+(4-0)^2)= radical 20= 2radical5

La punctul c):

Daca imi aduc bine aminte distanta dintre un punct si o dreapta e perpendiculara dusa din acel punct pe dreapta.

Ca doua drepte sa fie perpendiculare produsul pantelor lor e egal cu -1

m1= yb-ya/xb-xa= 4/-2=-2 => m2= 1/2
=> yp-0/xp-0=1/2 => P(2,1)
O(0,0)
OP= radical( (xp-0)^2+(yp-0)^2)= radical5

La punctul d):

Cel mai simplu sa afli aria cand stii toate cele 3 puncte e prin formula lui Heron, pe care eu o gasesc destul de eficienta, dar cam lunguta:

A = radical[(p-AB)(p-BC)(p-AC)] ; p = (AB+BC+AC)/2= 3 + radical5

BC= 5
AC= 1

Nu stiu cat de bine am facut, meh, am cam uitat 17
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#49
ma inscriu!4 deci..in primul rand as fi onorata sa ma treceti pe lista de voluntar sa ajut pe useri la problemele de viata (cele de scoala) >>>2) vreau la materiile romana..desen..pictura.. si daca mai imi vin idei si poate ma mai destept si la alte obiecte ..ma inscriu si acolo xD :d ma rog..nu prea stiu..ce probleme o sa aveti la desen si pictura..dar pot sa dau la milioane da sfaturi 3 iar la romana hug bratele imi sunt deschise....oh..well..am vazut ca in lista cu materii nu a aparut engleza..franceza..sau germana..si eu sunt sigura ca macar in unele din doua cazuri cineva are nevoie..de raspunsuri..deci as mai vrea sa ma mai inscriu la engleza...4 si..cam atat 4 va besk..si daca o sa devin si eu un mic ajutor..o sa va ajut cu placere in limitele disponibile 4..moama..ce post lung..

#50
Bună... aş avea şi eu nevoie de ajutor la tema de la chimie. Clasa a VII-a .... Vă rog să mă ajutaţi TT.TT. Uitaţi exerciţiile:

1. Să se calculeze masa de apă ce trebuie adăugata peste o soluţie de concentaţie 40% pentru a se obţine 500 gr de soluţie.

2. Să se scrie formulele chimice ( 6 formule) ale unui element de grupa I si grupa II cu Fluor si Azot.

3. Să se scrie formulele chimice pentru 5 compuşi in structura cărora intră atomul de Oxigen.

4.Să se scrie formulele chimice ale unor compuşi în care suma totală a atomilor să fie 4.


Vă implor, ajutaţi-mă şi pe mine, că-s mică 21. Nu prea mă pricep la Chimie TT-TT Please!! Dacă se poate până Vineri? ...
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)