Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lucratul in timpul scolii/facultatii

#1
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#2
Tema foarte interesanta, Dream Girl, felicitari pentru idee Smile. Acum, probabil o sa atrag multe antipatii pe acest subiect, insa eu am o opinie clara pe acest subiect si nimeni nu o sa poata sa mi-o scoata din cap. Eu unul vad lucratul pe timpul studiilor ca ceva supraevaluat si deloc necesar, mai mult ca o fita a celor care cauta asa-zisa independenta financiara fata de parinti.

Vreau sa lamuresc totusi un lucru ca sa nu atrag si mai multe reprosuri, nu includ in aceasta discutie pe aceia care intr-adevar au neaparata nevoie de bani pentru a putea sa se descurce/intretina, deoarece familiile lor nu au resursele necesare sa ii ajute. Dar aici deja vorbim de cazuri exceptionale in care nu ai incotro, tema de fata (cel putin asa am inteles-o eu) este pe seama celor care nu sunt neaparat contransi, ci se duc de buna voie sa munceasca pentru bani sau experienta.

Revenind acum la subiect, multi poate se angajeaza nu pentru motive financiare, ci pentru a capata experienta, ca poate ii va ajuta pe viitor la angajare facand practica cine stie pe unde. Acestora le spun ca nu toti angajatorii apreciaza faptul ca tu ai muncit la o firma obscura in loc sa iti vezi de studii, deoarece sa fim realisti, odata ce ai un job, chiar si part-time, este greu sa te mai dedici cu acelasi aplomb studiilor... mai intervine oboseala, stresul, lipsa de timp. Chiar zilele trecute profesorul care ne preda cursul de Fractali la facultate ne povestea cum el cunoaste prieteni, oameni de afaceri straini care nici macar nu mai se obosesc sa mai iti citeasca CV-ul, daca vad ca ai lucrat pe timpul facultatii, deoarece ei cauta studenti cat mai instruiti, care si-au facut "temele" in domeniu. Practica se invata mai devreme sau mai tarziu oricum, insa notiunile teoretice, flerul de a sti unde sa cercetezi pentru a te documenta in legatura cu o problema care se iveste in proiectele de la munca, acestea se invata prin studiu serios. De ce credeti ca un tehnician sau un depanator de PC-uri, care poate ca desfacea calculatoare si T.V.-uri de la 5 ani este mult mai prost platit decat un inginer profesor, care poate nu a desfacut un radio niciodata, insa are contracte de cercetare de sute de mii de euro? Think about it. De asemenea, va dau exemplul marilor universitati din lume, Princeton, MIT, voi chiar credeti ca studentii de acolo se baga la part-time job-uri cum e moda la noi? Va inselati amarnic atunci, acolo invatatul trebuie sa fie un full-time job foarte serios, daca vrei sa ai pretentia sa termini cu o diploma.

O alta chestiune pe care nu o inteleg este de ce lumea se grabeste sa se angajeze atat de repede, oricum o sa stam 40 de ani in campul muncii, de ce sa nu profitam de cei mai frumosi ani din viata noastra cat mai putem si sa ne distram? De ce sa refuzi iesirea cu prietenii la nici 20 de ani, deoarece ai nu stiu ce deadline la job doar pentru ca vrei sa ai independenta financiara cat mai repede? Pana la urma bucuria vietii rezida in noi si in cei din jurul nostru, nu in lucrurile mai mult sau mai putin necesare pe care le cumparam cu niste hartii de plastic. Omului chiar nu ii trebuie multe pentru a fi fericit, de ce credeti ca sunt multi pe lumea aceasta care au o tona de bani, dar au sedinte regulate la psiholog? Please, think about it inainte sa o luati pe un drum care ar putea sa nu fie cel mai bun pentru dezvoltarea voastra personala.

Eu unul sunt mai hedonist de felul meu si poate ca am momente cand nu sunt cel mai responsabil si muncitor om din lume, insa eu sunt de parere ca toate trebuie facute la timpul lor, inclusiv angajarea. Va spun sigur ca daca va dedicati 100% studiilor si activitatilor auxiliare din jurul acestora, este imposibil sa nu va gasiti un job bine platit la terminarea acestora. Chiar daca poate independenta financiara nu va veni atat de repede pe cat ati dori, insa asteptarea o sa meriteSmile.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#3
Cazuri exceptionale? Lasa-ma sa rad, sunt foarte multe cazuri de genul asta, sau mai ales de oameni care trec prin facultate fara sa se bucure de ea pentru ca nu au un sfant sa iasa la o bere macar. Eu tind sa cred ca macar un job de weekend sau de vara nu ar strica, nu numai la nivel de independenta, dar conteaza mult la un CV cand iesi de pe bancile facultatii si esti un nimic cu diploma. Personal cred cu tarie in a te angaja o perioada pe vara in strainatate pentru experienta, diversitate si pentru a-ti deschide mintea aia patrata nitel.

Eu spre exemplu lucrez de o vreme, din motive foarte diverse si fiindca o fac de ceva ani am prins un job care ma duce prin toata lumea si imi permite sa ma gandesc ce vreau sa fac cu adevarat in viata, ca sa nu ajung o telenovela trista care se duce la munca doar ca sa existe. Plus ca imi platesc singura facultatea cand o voi face si daca dau gres e totul pe capul meu, fara sa fie la cheltuiala parintilor.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)